Єдиний унікальний номер 741/24/24
Провадження № 2-о/741/15/24
м. Носівка 03 січня 2024 року
Носівський районний суд Чернігівської області у складі:
головуючого - судді Киреєва О.В.,
з участю секретаря судового засідання Герасимчук Н.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за заявою ОСОБА_1 про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України,
встановив:
ОСОБА_1 звернулася до суду з цією заявою, зазначивши, що ІНФОРМАЦІЯ_1 у смт. Новоолексіївка Генічеського району Херсонської області померла її мати ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженка с. Новомихайлівка Новотроїцького району Херсонської області. Відповідно до медичного свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 від 11 вересня 2023 року та довідки про смерть № С-06293 причина смерті ОСОБА_2 - хронічне порушення мозкового кровообігу, церебральний атеросклероз, про що на окупованій території було видане свідоцтво про смерть від 11 вересня 2023 року серії НОМЕР_2 ОСОБА_2 похована в смт. Новоолексіївка Генічеського району Херсонської області. У зв'язку із смертю ОСОБА_2 вона (заявник) має право на отримання допомоги на поховання та оформлення спадкових прав, але для цього їй необхідно надати надати свідоцтво про смерть ОСОБА_2 , видане в Україні.
ОСОБА_1 просила встановити факт смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 в смт. Новоолексіївка Генічеського району Херсонської області громадянки України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженки с. Новомихайлівка Генічеського району Херсонської області, яка на день смерті була зареєстрована в АДРЕСА_1 .
Суд розглядає справу у відсутності учасників справи на підставі наявних у справі доказів, оскільки відповідно до ч. 2 ст. 317 ЦПК України справи про встановлення факту смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, розглядаються невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду.
Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України суд розглядає справу без здійснення фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Вивчивши та дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного.
У судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1 є дочкою ОСОБА_2 .
ІНФОРМАЦІЯ_1 в смт. Новоолексіївка Генічеського району Херсонської області померла громадянка України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженка с. Новомихайлівка Генічеського району Херсонської області, яка на день смерті була зареєстрована в АДРЕСА_1 .
З матеріалів справи вбачається, що причиною смерті ОСОБА_2 стали хронічне порушення мозкового кровообігу, церебральний атеросклероз.
ОСОБА_2 була похоронена на кладовищі в смт. Новоолексіївка Генічеського району Херсонської області.
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Пунктом 8 ч. 1 ст. 315 ЦПК України встановлено, що суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Відповідно до п. 1 постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31 березня 1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо: згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення факту не пов'язується з наступним вирішенням спору про право.
Частиною 1 ст. 317 ЦПК України встановлено, що заява про встановлення факту смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, може бути подана членами сім'ї померлого, їхніми представниками або іншими заінтересованими особами (якщо встановлення факту смерті особи впливає на їхні права, обов'язки чи законні інтереси) до будь-якого місцевого суду України, що здійснює правосуддя, незалежно від місця проживання (перебування) заявника.
Відповідно до ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: 1) документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою; 2) рішення суду про встановлення факту смерті особи у певний час або про оголошення її померлою. Державна реєстрація смерті проводиться за місцем проживання заявника у разі встановлення у судовому порядку факту смерті. Державна реєстрація смерті проводиться за заявою родичів померлого.
Пунктом 1 розділу І Правил державної реєстрації актів громадянського стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України 18 жовтня 2000 року № 52/5, державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті.
Відповідно до п. 1 глави 5 розділу III вказаних Правил встановлено, що підставами для проведення державної реєстрації смерті є: а) лікарське свідоцтво про смерть (форма № 106/о); б) фельдшерська довідка про смерть (форма № 106-1/о); в) лікарське свідоцтво про перинатальну смерть; г) рішення суду про оголошення особи померлою; ґ) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час; д) повідомлення державного архіву або органів Служби безпеки України у разі реєстрації смерті осіб, репресованих за рішенням несудових та судових органів; е) повідомлення установи виконання покарань або слідчого ізолятора, надіслане разом з лікарським свідоцтвом про смерть.
Згідно із ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупована територія України є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України.
Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до п. 20 ч. 1 ст. 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану», введено в Україні воєнний стан із 5 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року, строк дії якого неодноразово продовжувався.
Згідно з переліком територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22 грудня 2022 року № 309, вся територія Генічеського району Херсонської області з 24 лютого 2022 року відноситься до територій, які тимчасово окуповані Російською Федерацією.
Відповідно до частин 2 та 3 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків, крім документів, що підтверджують факт народження, смерті, реєстрації (розірвання) шлюбу особи на тимчасово окупованій території, які додаються до заяви про державну реєстрацію відповідного акта цивільного стану.
Відповідно до ч. 1 ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» підставою для проведення державної реєстрації смерті є рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час.
Частиною 4 ст. 317 ЦПК України встановлено, що ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, підлягає негайному виконанню. Рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, може бути оскаржено в загальному порядку, встановленому цим Кодексом. Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Ураховуючи те, що заявник не може отримати від закладу охорони здоров'я або судово-медичної установи, що створені за законодавством України, документ, встановленої форми, про смерть ОСОБА_2 , що реєстрація її смерті в органах реєстрації актів цивільного стану не проводилась, можливості зареєструвати смерть у заявника немає, суд вважає, що відновлення порушених прав заявника не можливо в інший спосіб, як встановлення даного юридичного факту в судовому порядку.
Встановлення даного факту має для заявника юридичне значення та необхідне для реєстрації смерті ОСОБА_2 .
За таких обставин суд приходить до висновку, що заява є обгрунтованою, а тому підлягає задоволенню в повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 259, 263, 264, 265, 273, 293, 315, 317, 319, 354, 430 ЦПК України, суд, -
ухвалив:
Заяву ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_3 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , фактичне місце проживання: АДРЕСА_2 , - задовольнити.
Встановити факт смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 в смт. Новоолексіївка Генічеського району Херсонської області громадянки України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженки с. Новомихайлівка Генічеського району Херсонської області, яка на день смерті була зареєстрована в АДРЕСА_1 ; причина смерті - хронічне порушення мозкового кровообігу, церебральний атеросклероз.
Допустити рішення до негайного виконання.
Копію рішення негайно надіслати до органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем ухвалення рішення для державної реєстрації смерті ОСОБА_2 .
На рішення може бути подана апеляційна скарга протягом тридцяти днів з дня його ухвалення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду
Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Суддя О.В.Киреєв