Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
м. Харків
12 січня 2024 р. справа № 520/29956/23
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Олексія Котеньова, розглянувши за правилами спрощеного провадження у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2, м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, в якому просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області про ненадання відповіді на заяву про перерахунок пенсії;
- зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Харківській області зробити перерахунок пенсії відповідно до чинного законодавства.
Також позивач просить суд, стягнути з Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області користь ОСОБА_1 витрати, пов'язані з отриманням правової допомоги у розмірі 9000 (дев'ять тисяч) гривень.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що листом Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області йому фактично відмовлено у перерахунку пенсії, проте не конкретизовано причини відмови та зазначено про можливість оскарження. Зі змісту вказаного документу не вбачається суті прийнятого пенсійним органом рішення. Даний лист носить інформаційний характер. Позивач вважає, що надана відповідь не є актом індивідуальної дії, отже не є рішенням суб'єкта владних повноважень та носить інформативний характер. Отже відповідного рішення за результатами розгляду заяви про перерахунок пенсії не було прийнято.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 30.10.2023 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене провадження у справі без виклику сторін.
Представник відповідача надав до суду відзив на позов, в якому просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог з огляду на те, що , форма заяви про призначення/перерахунок пенсії визначена Додатком 1 до Порядку № 22-1. Тобто, при поданні заявником заяви про призначення/перерахунок пенсії (Додаток 1 до Порядку № 22-1), орган Пенсійного фонду відповідно до ч.5 ст. 45 Закону № 1058 не пізніше 10 днів з дня надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії. В усіх інших випадках, якщо заяву подано не за формою Додатка 1 до Порядку № 22-1, такі заяви, які викладені в довільній формі розглядаються в строки, передбачені ст.20 Закону України «Про звернення громадян». Оскільки позивачем заява від 18.08.2023, яка зареєстрована в Головному управлінні (вх.№ 28035/Л-2000-23 від 21.08.2023) подана в довільній формі, то вона була розглянута відповідно до Закону України «Про звернення громадян». Результат розгляду звернення повідомлено листом вих.№ 25779-28035/Л-02/8-2000/23 від 18.09.2023. Таким чином, на думку відповідача, відповідь на вказану заяву була надана відповідно до законодавства.
Інші заяви по суті справи сторони до суду не подавали.
Відповідно до ст.258 КАС України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Дослідивши доводи позову, відзиву проти нього, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд зазначає таке.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області та отримує пенсію як учасник бойових дій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області з заявою про перерахунок пенсії.
Заява позивача від 18.08.2023 зареєстрована в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області (вх.№ 28035/Л-2000-23 від 21.08.2023).
Учасниками справи не заперечується, що заява розглянута відповідно до Закону України «Про звернення громадян».
Результат розгляду звернення повідомлено листом вих.№ 25779-28035/Л-02/8-2000/23 від 18.09.2023.
Суд зазначає, що підставою звернення до суду з цим позовом слугує правова позиція позивача про те, що за результатом розгляду заяв пенсійним органом має бути прийнято рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії. Проте зі змісту листа вих.№ 25779-28035/Л-02/8-2000/23 від 18.09.202. не вбачається суті прийнятого пенсійним органом рішення, оскільки лист носить інформаційний характер.
Позивач вважає, що відповідачем не вирішено питання про задоволення або відмову у задоволенні заяви про перерахунок пенсії, а тому звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд застосовує такі норми права.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до Преамбули Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV від 09.07.2003 року (далі по тексту - Закон України № 1058-IV) цей Закон, зокрема, розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій.
Згідно з ч.1 ст.44 Закону України № 1058-IV призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом.
Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.
Відповідно до ч.5 ст.45 Закону України № 1058-IV документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Відповідно до п.4.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 № 22-1 (далі по тексту Порядок № 22-1) заяви про перерахунок пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання, виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера, працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.
Відповідно до абзацу першого пункту 1.1 розділу I Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846 (далі- Порядок № 22-1), заява про призначення, перерахунок, поновлення пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший (Заява про призначення/перерахунок пенсії - додаток 1) подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України.
Форма заяви про призначення/перерахунок пенсії визначена Додатком 1 до Порядку № 22-1.
Як встановлено судом, позивачем подано заяву про перерахунок пенсії не за формою, визначеною Додатком 1 до Порядку № 22-1, заява подана в довільній формі, при цьому є прийнятними аргументи відповідача про те, що заяви, які викладені в довільній формі розглядаються в строки, передбачені ст.20 Закону України «Про звернення громадян».
Так, відповідно до частини першої статті першої Закону України «Про звернення громадян», громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об'єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, медіа, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов'язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.
Згідно з ч.1 ст.20 Закону України «Про звернення громадян», звернення розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення, - невідкладно, але не пізніше п'ятнадцяти днів від дня їх отримання. Якщо в місячний термін вирішити порушені у зверненні питання неможливо, керівник відповідного органу, підприємства, установи, організації або його заступник встановлюють необхідний термін для його розгляду, про що повідомляється особі, яка подала звернення. При цьому загальний термін вирішення питань, порушених у зверненні, не може перевищувати сорока п'яти днів.
У справі «Рисовський проти України» Європейський Суд з прав людини підкреслює особливу важливість принципу належного урядування. Цей принцип передбачає, що у разі, коли йдеться про питання загального інтересу, зокрема, якщо справа впливає на такі основоположні права людини, як майнові права, державні органи повинні діяти вчасно та в належний і якомога послідовніший спосіб. Зокрема, на державні органи покладено обов'язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок … і сприятимуть юридичній визначеності у цивільних правовідносинах, які зачіпають майнові інтереси. Державні органи, які не впроваджують або не дотримуються своїх власних процедур, не повинні мати можливість отримувати вигоду від своїх протиправних дій або уникати виконання своїх обов'язків. Ризик будь-якої помилки державного органу повинен покладатися на саму державу, а помилки не можуть виправлятися за рахунок осіб, яких вони стосуються.
У межах спірних правовідносин судом встановлено, що заява позивача в довільній формі правомірно розглянута відповідачем за процедурою, визначеною законом. Державним органом застосовано процедуру, визначену чинними нормативно-правовими актами та порушення прав позивача у контексті спірних правовідносин не допущено. Суд зауважує, що для захисту свої соціальних прав позивач може звернутися до пенсійного органу за процедурою, визначеною чинним законодавством, із заявою за формою, що визначена Додатком 1 до Порядку № 22-1.
Відтак, ініційований позивачем спір за наведеного у ньому обґрунтування задоволенню не підлягає.
Відповідно до частини першої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
За приписами ч.1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Розглянувши подані учасниками справи документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про необґрунтованість заявлених позовних вимог.
Судові витрати підлягають розподілу відповідно до приписів ст. 139 КАС України.
Керуючись ст.ст.4-10, 19, 77, 139, 241-246, 250, 255, 262, 236, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2, м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення у повному обсязі виготовлено 12 січня 2024 року.
Суддя Олексій КОТЕНЬОВ