Справа № 308/13286/23
11.09.2023 м. Ужгород
Суддя Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області Зарева Н.І., за участю представника Закарпатської митниці держмитслужби - Селеша О.Я., особи, яка притягається до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 , розглянувши справу про адміністративне правопорушення, запроваджену Закарпатською митницею Держмитслужби щодо громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Туря Ремета, Закарпатської області, фізичної особи підприємця, мешканця АДРЕСА_1 , паспорт гр. України № НОМЕР_1 виданий 12.12.2019 року органом 2125, ідентифікаційний код НОМЕР_2 , про порушення митних правил за ч. 1 ст. 483 МК України,
Восьмого липня 2023 року о 21 год. 05 хв. в зону митного контролю митного поста "Ужгород-автомобільний" Закарпатської митниці в напрямку «виїзд з України" прибув вантажний автомобіль марки «IVEKO», реєстраційни номерний знак НОМЕР_3 з напівпричепом марки «SCHMITZ», реєстраційний номерний знак НОМЕР_4 , під керуванням громадянина України ОСОБА_2 , що працює водієм у ПП « ОСОБА_3 » (с.Чинадієво, Закарпатська область).
Згідно з поданими до митного контролю водієм товаросупровідних документів, а саме CMR № 6 від 08.07.23 та інвойсу № 6 від 08.07.23, через митний кордон України в митному режимі «експорт» переміщується товар «брикети паливні пресовані з дерев'яної тирси твердолистяних порід» у загальній кількості 27 вантажних місць (палет), загальною вагою брутто 23 355 кг, вагою нетто 22680 кг, загальною вартістю 4082,40 Євро, що згідно з курсом НБУ, станом на 08.07.2023, становить 162 656,29 грн.
Зазначений вантаж слідує по МД типу ЕК10АА № UA305130/2023/18930 від 08.07.2023 року.
Відправником товару являється ФОП ОСОБА_1 , а одержувачем - чеське підприємство «OPTIMTOP s.r.o.» (Aksamitova 1071/1, Olomouc 779 00, Czech Republic).
Зважуванням транспортного засобу з вантажем встановлено перевищення вагових параметрів товару більше як на 2000 кг, що стало підставою для проведення повного митного огляду.
У ході проведення митного огляду вантажу встановлено, що у вантажному відсіку напівпричепу фактично переміщуються товар «брикети паливні пресовані з дерев'яної тирси твердолистяних порід» в загальній кількості 29 вантажних місць (палет), що на 2 вантажні місця (84 упаковки по 10 кг кожна, на кожному палаті) більше ніж заявлено в товаросупровідних документах.
У наданому поясненні фізична особа підприємець ОСОБА_1 зазначив, що під час завантаження товару у вантажний відсік напівпричепу працівниками було помилково завантажено два зайвих палети з «паливними брикетами», а він не проконтролював скільки саме палет було завантажено у транспортний засіб, так як був сильно втомлений, оскільки працював всю ніч.
Відповідно до цінової інформації, зазначеної в інвойсі № 6 від 08.07.23, вартість незаявлених двох палет з паливними брикетами становить 302,40 Євро, що згідно з курсом НБУ, станом на 08.07.2023, складає 12 048,61 грн.
Таким чином, фізична особа підприємець ОСОБА_1 , вчинив дії спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, шляхом подання митному органу, як підставу для переміщення в митному режимі «експорт» товару «брикети паливні пресовані з дерев'яної тирси твердолистяних порід», що містить неправдиві відомості щодо кількості вантажних місць, ваги та вартості.
Представник митниці в судовому засіданні обставини, викладені в протоколі, підтримав у повному обсязі. Просив притягнути ОСОБА_1 до відповідальності, передбаченої ч. 1 ст. 483 МК України.
ОСОБА_1 у судовому засіданні вину у вчиненому правопорушенні за обставин, викладених у протоколі, визнав повністю.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника митниці, суддя прийшов до наступних висновків.
Відповідно до ч. 1 ст. 486 МК України, завданнями провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил, та запобігання таким правопорушенням.
Частиною 1 статті 489 МК України визначено, що посадова особа при розгляді справи про порушення митних правил зобов'язана з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують та/або обтяжують відповідальність, чи є підстави для звільнення особи, що вчинила правопорушення, від адміністративної відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ст. 495 МК України, доказами у справі про порушення митних правил є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку встановлюється наявність або відсутність порушення митних правил, винність особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Такі дані встановлюються: протоколом про порушення митних правил, протоколами процесуальних дій, додатками до зазначених протоколів; поясненнями свідків, поясненнями особи, яка притягується до відповідальності; висновком експерта, іншими документами.
Статтею 483 МК передбачена відповідальність за переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів або способів, що утруднюють виявлення таких товарів, або шляхом надання одним товарам вигляду інших, або з поданням митному органу як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи документів, одержаних незаконним шляхом, або таких, що містять неправдиві відомості щодо найменування товарів, їх ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача, кількості вантажних місць, їх маркування та номерів, неправдиві відомості, необхідні для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості.
Підставою для переміщення товарів через митний кордон є визначені нормативними актами документи, без яких неможливо одержати дозвіл митного органу на пропуск товарів через митний кордон. Це, зокрема, можуть бути митна декларація, контракт, коносамент, ліцензія, квота, товаросупровідні документи, дозвіл відповідних державних органів. Тобто ті, що подаються митному органу на кордоні та є підставою для пропуску товару на митну територію України.
Відповідно до роз'яснень, наведених у постанові Пленуму Верховного Суду України від 03 червня 2005 року № 8 «Про судову практику у справах про контрабанду та порушення митних правил», порушення митних правил, відповідальність за яке встановлена ст. 483 МК України, може бути вчинене лише умисно.
За приписами ч. 7 ст. 257 МК України, перелік відомостей, що підлягають внесенню до митних декларацій, обмежується лише тими відомостями, які є необхідними для цілей справляння митних платежів, формування митної статистики, а також для забезпечення додержання вимог кодексу та інших законодавчих актів. Заявлення таких відомостей здійснюється за встановленою законом формою в ході процедури декларування.
Згідно з п. 6 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах про контрабанду та порушення митних правил» від 03 червня 2005 року № 8, документами, що містять неправдиві дані, є, зокрема, такі, в яких відомості щодо суті угоди, найменування, асортименту, ваги, кількості чи вартості товарів, а також їх відправника чи одержувача, держави, з якої вони вивезені чи в яку переміщуються, не відповідають дійсності.
Підробленими треба вважати як фальшиві документи, так і справжні, до яких внесено неправдиві відомості чи окремі зміни, що перекручують зміст інформації щодо фактів, які ними посвідчуються, а також документи з підробленими підписами, відбитками печаток та штампів.
Як вбачається з матеріалів справи, 08.07.2023 о 21 год. 05 хв. в зону митного контролю митного поста "Ужгород-автомобільний" Закарпатської митниці в напрямку «виїзд з України" прибув вантажний автомобіль марки «IVEKO», реєстраційни номерний знак НОМЕР_3 з напівпричепом марки «SCHMITZ», реєстраційний номерний знак НОМЕР_4 , під керуванням громадянина України ОСОБА_2 , що працює водієм у ПП « ОСОБА_3 » (с.Чинадієво, Закарпатська область). Згідно з поданими до митного контролю водієм товаросупровідних документів, а саме CMR № 6 від 08.07.23 та інвойсу № 6 від 08.07.23, через митний кордон України в митному режимі «експорт» переміщується товар «брикети паливні пресовані з дерев'яної тирси твердолистяних порід» у загальній кількості 27 вантажних місць (палет), загальною вагою брутто 23 355 кг, вагою нетто 22680 кг, загальною вартістю 4082,40 Євро, що згідно з курсом НБУ, станом на 08.07.2023, становить 162 656,29 грн.
Також встановлено, що у вантажному відсіку напівпричепу фактично переміщуювалися товар «брикети паливні пресовані з дерев'яної тирси твердолистяних порід» в загальній кількості 29 вантажних місць (палет), що на 2 вантажні місця (84 упаковки по 10 кг кожна, на кожному палаті) більше ніж заявлено в товаросупровідних документах..
Відповідно до вимог п. 1 ч. 2 ст. 191 МК України, перевізники зобов'язані під час прийняття товарів до перевезення перевіряти точність відомостей щодо кількості вантажних місць, їх маркування, номери, зовнішній стан товарів та їх пакування. У разі неможливості такої перевірки вносити відповідний запис до міжнародної автомобільної накладної (CMR).
Згідно з п. 1. а) ст. 8 Конвенції про договір міжнародного дорожнього перевезення вантажів (м. Женева) від 19.05.1956 року, до якого Україна приєдналась 01.08.2006 року, при прийнятті вантажів, перевізник зобов'язаний перевірити точність даних, внесених в накладній відносно кількості вантажних місць, а також їх розмітку і номери.
У пункті 2 ст. 9 цієї ж Конвенції зазначено, що при відсутності у накладній мотивованих перевізником застережень, наявна презумпція, що вантаж та його упаковка були в цілому стані в момент прийняття вантажу перевізником і що кількість вантажних місць, а також їх розмітка та номера відповідали даним в накладній.
З врахуванням викладеного, суддя дійшов висновку про наявність у діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 МК України, а саме у вчиненні умисних дій, спрямованих на переміщення через митний кордон України товару з приховуванням від митного контролю, шляхом подання митному органу, як підставу для переміщення в митному режимі «експорт» товару «брикети паливні пресовані з дерев'яної тирси твердолистяних порід», що містить неправдиві відомості щодо кількості вантажних місць, ваги та вартості, що повністю підтверджується:
- протоколом про порушення митних правил № 0718/30500/23 від 10.07.2023 року;
- письмовими поясненнями ОСОБА_1 та його поясненнями в судовому засіданні;
- поясненнями ОСОБА_4 ;
- доповідною запискою від 10.07.2023;
- актом про проведення огляду (переогляду) товарів, транспортних засобів, ручної поклажі та багажу від 08.07.2023;
- фотосвітлинами;
-електронною копією ВМД серії ЕК10АА;
- інвойсом № 6 від 08.07.2023;
-результатами зважування від 21.08.2023;
Обставин, що пом'якшують або обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення, суддею не встановлено.
Визначаючи вид та розмір адміністративного стягнення, яке слід застосувати до громадянина ОСОБА_1 , суддя врахував характер та обставини вчиненого адміністративного правопорушення у їх сукупності, особу порушника, ступінь його вини, вчинення ним адміністративного правопорушення вперше, та прийшов до висновку, що до нього слід застосувати адміністративне стягнення, передбачене санкцією ч. 1 ст. 483 МК України у виді штрафу в розмірі 100 відсотків вартості товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил з конфіскацією цих товарів.
Крім того, відповідно до ст. 40-1 КУпАП, у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення судовий збір підлягає стягненню з порушника, а тому з ОСОБА_1 також належить стягнути в дохід держави судовий збір у розмірі 0,2% від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановлений п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір".
На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 461, 465, 483, 520, 527 МК України, п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір", суддя -
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 МК України, та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 12 048,61 грн (дванадцять тисяч сорок вісім гривень 61 коп.) з конфіскацією товарів, предметів порушення митних правил, вилучених згідно з протоколом про порушення митних правил від 10.07.2023 № 0718/30500/23, а саме «брикетів паливних пресованих з дерев'яної тирси твердолистяних порід» - 2 палети (1680 кг)
Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави судовий збір у розмірі 536,80 грн (п'ятсот тридцять шість гривень 80 копійок).
Постанова може бути оскаржена до Закарпатського апеляційного суду через Ужгородський міськрайонний суд протягом десяти днів з дня її винесення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Строк звернення постанови для виконання - три місяці з дня її винесення.
Суддя Н.І. Зарева