10 січня 2024 р. Справа № 520/17355/23
Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
Головуючого судді: П'янової Я.В.,
Суддів: Русанової В.Б. , Присяжнюк О.В. ,
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 25.08.2023, головуючий суддя І інстанції: Зінченко А.В., м. Харків, повний текст складено 25.08.23 у справі № 520/17355/23
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області , Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області
про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 (далі за текстом також - позивач) звернувся до адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі за текстом також - відповідач), в якому просив:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо незастосування заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески за 2020-2022 роки, при призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком та скасувати Рішення від 22.06.2023 за № 963400122612 відділу перерахунків пенсії № 4, надання страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг управління пенсійного забезпечення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити ОСОБА_1 призначення та виплату пенсії за віком з 19.05.2023 із застосуванням заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески за три роки, що передують року звернення з заявою про призначення пенсії за віком, а саме: за 2020, 2021 та 2022 роки у розмірі 12236 грн 71 коп. з урахуванням вже отриманих сум пенсії.
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 25 серпня 2023 року адміністративний позов задоволено частково.
Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо незастосування заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески за 2020-2022 роки, при призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком.
Скасовано Рішення від 22.06.2023 за № 963400122612 відділу перерахунків пенсії № 4, надання страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг управління пенсійного забезпечення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 19.05.2023 про призначення пенсії за віком.
В іншій частині позовних вимог відмовлено.
Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір у сумі 536 грн 80 коп.
Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір у сумі 536 грн 80 коп.
Не погодившись із рішенням суду першої інстанції в частині задоволення позовних вимог, Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області подало апеляційну скаргу, в якій просить скасувати оскаржуване рішення в цій частині та прийняти постанову, якою у задоволенні позовних вимог відмовити.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги посилається на те, що судове рішення ухвалено з порушенням норм матеріального права. Зазначає про неврахування судом першої інстанції того, що позивач звернувся до Пенсійного фонду України із заявою № 2101 про перерахунок пенсії - перехід з пенсії за віком, призначеної згідно із Законом України "Про службу в органах місцевого самоврядування", на пенсію за віком згідно із Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” з урахуванням середньої заробітної плати по народному господарству за 2020-2022 роки, а тому при обчисленні розміру пенсії за віком згідно із Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" показник середньої заробітної плати за 2020-2022 роки не застосовується; при такому перерахунку застосовується показник середньої заробітної плати, з якої призначалася пенсія.
Позивач та Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області правом на висловлення свого ставлення до апеляційної скарги не скористалися.
Відповідно до пункту третього частини першої статті 311 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі також - КАС України) суд апеляційної інстанції розглядає справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Колегія суддів, переглянувши справу за наявними у ній доказами, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з огляду на таке.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено під час апеляційного розгляду, що позивач, отримуючи пенсію, призначену з 09.03.2010 згідно із Законом України «Про державну службу», 19.05.2023 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області із заявою про призначення пенсії за віком згідно із Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням середньої заробітної плати по Україні за 2020, 2021, 2022 роки у розмірі 12236,71 грн.
Рішенням від 22.06.2023 за № 963400122612 відділу перерахунків пенсії № 4, надання страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг управління пенсійного забезпечення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області відмовлено в здійсненні призначення пенсії за віком згідно із Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням середньої заробітної плати по Україні за 2020, 2021, 2022 роки в зв'язку з тим, що згідно з ч. 2 статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» при переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Позивач з Рішенням від 22.06.2023 року за № 963400122612 відділу перерахунків пенсії № 4, надання страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг - Управління пенсійного забезпечення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області не згоден і вважає, що рішення прийняте з порушенням норм чинного законодавства, а тому звернувся до суду за захистом своїх прав та інтересів.
Ухвалюючи рішення про часткове задоволення позовних вимог, суд першої інстанції дійшов висновку про те, що відповідач протиправно згідно із заявою від 19.05.2023 призначив позивачу пенсію за віком з урахуванням осучасненого показника середньої заробітної плати в сумі 7405,03 грн, тобто із застосуванням середнього показника за 2014-2016 роки, а також відмовив йому у призначенні пенсії вперше відповідно до частини другої статті 40 Закону України від 09.07.2003, № 1058-ІУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та обчисленні розміру пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за три останні роки, що передують року звернення із заявою про призначення пенсії за віком (2020 - 2022 роки), скасував рішення пенсійного органу від 22.06.2023 за № 963400122612 та, вийшовши за межі позовних вимог, зобов'язав Головне управління Пенсійного Фонду України в Харківській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 19.05.2023 про призначення пенсії за віком.
Відповідно до ч. 1 ст. 308 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Виходячи з положень вказаної норми законодавства, колегія суддів переглядає рішення суду першої інстанції в частині задоволення позовних вимог.
Колегія суддів апеляційної інстанції погоджується з висновками суду першої інстанції в цій частині, оскільки вони знайшли своє підтвердження під час апеляційного розгляду справи, з огляду на таке.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом врегульовано Законом України від 09.07.2003, № 1058- IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Частиною першою статті 9 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором, що передбачено статтею 10 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Закон України від 16.12.1993 за № 3723-ХІІ "Про державну службу" (за чинності якого позивачу призначено пенсію вперше) регулює суспільні відносини, які охоплюють діяльність держави щодо створення правових, організаційних, економічних та соціальних умов реалізації громадянами України права на державну службу, також регулює питання пенсійного забезпечення державних службовців.
Виходячи з аналізу норм Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», виплата пенсії за віком згідно із Законом України від 16.12.1993 за № 3723-ХІІ "Про державну службу" не входить до правового регулювання цього Закону, а регулюється виключно Законом України від 16.12.1993 за № 3723-ХІІ "Про державну службу", оскільки є спеціальною пенсією для конкретно визначеного кола осіб.
Згідно з частиною третьою статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Тобто частиною третьою статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії (відповідно до ст. 9 Закону), призначеної саме за Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», на інший вид пенсії згідно цього ж Закону.
З огляду на вказані положення частини третьої статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» щодо переведення з пенсії, призначеної за іншим законом, зокрема за Законом України від 16.12.1993 за № 3723-ХІІ "Про державну службу", на пенсію за Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», не можуть застосовуватися при призначенні пенсії за віком вперше відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
У цьому разі при призначенні пенсії вперше за Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» для розрахунку пенсії має враховуватися показник середньої заробітної плати за три останні календарні роки, що передують року призначення пенсії вперше за цим Законом.
При цьому показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, а саме - таким, яким він був на час призначення пенсії згідно із Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Як убачається з матеріалів справи, позивачу 09.03.2010 призначено пенсію відповідно до ст. 37 Закону України від 16.12.1993 за № 3723-ХІІ "Про державну службу", який передбачає інші підстави та порядок обчислення і призначення пенсії, ніж призначення пенсії відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». При цьому призначена пенсія відповідно до зазначеного закону є спеціальною пенсією для конкретно визначеного кола осіб.
Подавши заяву від 19.05.2023 про призначення пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», позивач звернувся за призначенням пенсії за віком за цим Законом вперше.
Отже, оскільки звернення за призначенням пенсії відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» 19.05.2023 відбулося вперше, то пенсійний орган не повинен застосовувати норму ч. 3 ст. 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Наведені висновки щодо здійснення призначення пенсії, а не переведення згідно з частиною третьою статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», викладені у постанові Верховного Суду України від 29.11.2016 у справі № 133/476/15-а, у постанові Великої Палати Верховного Суду від 31.10.2018 у справі № 876/5312/17 (провадження № 11 - 731 апп18) та у постанові Верховного Суду від 27.02.2020 у справі № 513/298/17.
Верховний Суд неодноразово висловлював позицію, що у випадку призначення особі пенсії за одним законом, який передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії, а в подальшому при виявленні особою бажання отримувати пенсію за віком відповідно до Закону № 1058-ІV, має місце саме призначення пенсії за віком вперше, а не переведення на інший вид пенсії згідно з ч. 3 ст. 45 Закону № 1058-ІУ (постанова від 31.01.2019 у справі № 639/2751/17, від 11.07.2019 у справі № 264/6292/16-а, від 17.01.2020 у справі № 591/5266/16-а, постанова від 19.01.2022 у справі № 528/639/17).
Відповідно до даних, що розміщені на офіційному вебсайті Пенсійного фонду України показники середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з яких сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» враховуються для обчислення пенсії, становлять: за 2020 рік - 10340,35 грн; за 2021 рік - 12993,56 грн, за 2022 рік - 13376,21 грн.
Тобто показник середньої заробітної плати за три календарні роки, що передували року призначення пенсії за віком - 02.03.2023, становить 12236,71 грн.
Враховуючи зазначене, колегія суддів погоджується з судом першої інстанції, що пенсійний орган мав призначити позивачу пенсію за віком за заявою від 19.05.2023, виходячи із середньої заробітної плати (доходу) працівників, зайнятих в галузях економіки України, з якої сплачено страхові внески за 2020-2022 роки, яка становить 12236,71 грн, оскільки показник середньої заробітної плати має враховуватися за три календарні роки, що передують року призначення вперше пенсії за Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Наведені висновки узгоджуються з правовою позицією Верховного Суду, викладеною в постанові від 19.01.2022 у справі № 528/639/17, Великої Палати Верховного Суду, сформованою у постанові від 31.10.2018 у справі № 577/2576/17.
Відповідно до частини другої статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск: К), де:
Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії; Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + КзЗ + ... + Кзп); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Особі, якій була призначена та виплачувалася пенсія на підставі іншого Закону, при зверненні із заявою про призначення пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», пенсія повинна обчислюватися на підставі положень ст. 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», як вперше призначена.
Така правова позиція висловлена Верховним Судом у постановах від 19.01.2022 року у справі № 528/639/17 від 06.03.2018 у справі № 520/6664/17, від 05.07.2018 у справі № 565/645/17, від 22.01.2019 у справі № 577/2457/17, від 14.02.2018 у справі № 465/5246/17, від 06.02.2019 у справі № 333/1856/17.
З огляду на зазначене колегія суддів погоджується з судом першої інстанції, що відповідач протиправно згідно із заявою від 19.05.2023 призначив позивачу пенсію за віком з урахуванням показника середньої заробітної плати в сумі 7405,03 грн, тобто із застосуванням середнього показника за 2014-2016 роки, а також відмовив йому у призначенні пенсії вперше відповідно до частини другої статті 40 Закону України від 09.07.2003 за № 1058-ІУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та обчисленні розміру пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за три останні роки, що передують року звернення із заявою про призначення пенсії за віком (2020 - 2022 роки).
Отже висновок суду першої інстанції про задоволення вимог в частині визнання протиправною бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо незастосування заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески за 2020-2022 роки при призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком та скасування Рішення від 22.06.2023 за № 963400122612 відділу перерахунків пенсії № 4, надання страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг управління пенсійного забезпечення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області є обґрунтованим і законним.
Відповідно до пункту 4 частини 2 статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
Разом з тим за приписами частини 2 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Враховуючи те, що суд дійшов висновку про скасування рішення пенсійного органу від 22.06.2023 за № 963400122612, колегія суддів погоджується з судом першої інстанції, що належним способом захисту прав позивача є зобов'язання Головного управління Пенсійного Фонду України в Харківській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 19.05.2023 про призначення пенсії за віком.
Доводи та аргументи апеляційної скарги зводяться виключно до непогодження з оцінкою обставин справи, наданою судом першої інстанції. Апеляційна скарга не містить інших обґрунтувань ніж ті, які були наведені в позовній заяві, та з урахуванням яких судом першої інстанції вже надано оцінку встановленим обставинам справи.
Відповідно до пункту першого частини першої статті 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.
Згідно зі статтею 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення із додержанням норм матеріального і процесуального права.
Оскільки доводи апеляційної скарги не знайшли свого підтвердження та спростовуються висновками суду першої інстанції, які зроблені на підставі повного, всебічного та об'єктивного аналізу відповідних правових норм та фактичних обставин справи, колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції в оскаржуваній частині правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, а тому оскаржуване рішення слід залишити без змін.
Зважаючи на результати апеляційного розгляду оскарженого судового рішення та положення статті 139 КАС України, у справі відсутні підстави для зміни розподілу судових витрат.
Керуючись ст. 139, 242, 243, 250, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області - залишити без задоволення.
Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 25.08.2023 по справі № 520/17355/23 - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.
Головуючий суддя Я.В. П'янова
Судді В.Б. Русанова О.В. Присяжнюк