10 січня 2024 р. № 400/7166/23
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Устинова І.А., розглянув в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,
до відповідача:Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1,м. Миколаїв,54008,
про:визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_2 (далі - позивач) звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (далі - відповідач), в якому просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні перерахунку та виплаті пенсії із її збільшенням на 1 % заробітку за кожен рік роботи понад стаж 20 років, у відповідності до положень п. 2 ст. 56 Закону України « Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», в редакції, чинній до 01.10.2017, а саме без застосування ч.2 ст. 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (двоскладової формули при її обчисленні) починаючи з 11.05.2023 року;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії із її збільшенням на 1 % заробітку за кожен рік роботи понад стаж 20 років, у відповідності до положень п. 2 ст. 56 Закону України « Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», в редакції, чинній до 01.10.2017, а саме без застосування ч.2 ст. 27 Закону України «"Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"» (двоскладової формули при її обчисленні) починаючи з 11.05.2023 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що отримує пенсію зі зниженням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону №796-XII як учасник ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС 2-ї категорії, страховий стаж становить 39 років. Позивач звернувся до відповідача з заявою, в якій просив перерахувати пенсію із її збільшенням на 1 % заробітку за кожен рік роботи понад стаж 20 років, у відповідності до положень пункту 2 статті 56 Закону №796-XII, в редакції, чинній до 01.10.2017, без застосування двоскладової формули при її обчисленні, однак відповідач відмовив у здійсненні такого перерахунку пенсії. Відмова є на його думку протиправною, у зв'язку з чим звернувя з даним позовом до суду.
Ухвалою від 19.06.2023 суд відкрив провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження та запропонував відповідачу надати відзив.
Від відповідача відзив до суду не надходив, вищезазначена ухвала отримана ним через особистий кабінет підсистеми «Електронний суд» 19.06.2023 о 19:44 год.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
Позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (категорія 2), що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 .
Позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Миколаївській області та з 13.07.2015 отримує пенсію за віком відповідно до Закону №1058-IV, призначеної із зниженням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону №796-XII, страховий стаж позивача становить 39 років 12 місяців 6 днів. Вказані обставини підтверджуються листом відповідача від 26.05.2023.
Як вбачається із листа відповідача, пенсія позивачу розрахована відповідно до частини першої статті 27 Закону №1058-IV(за новою формулою); при цьому йому встановлена доплата за понаднормативний стаж (за 4 роки).
11.05.2023 позивач звернувся до ГУ ПФУ в Миколаївській області з заявою, в якій просив провести перерахунок пенсії із її збільшенням на 1 % заробітку за кожен рік роботи понад стаж 20 років відповідно до пункту 2статті 56 Закону №796-ХІІ, в редакції, чинній до 01.10.2017, без застосування двоскладової формули при її обчисленні.
Листом від 26.005.2023 відповідач на звернення позивача роз'яснив, що пункт 2 статті 56 Закону №796-ХІІвизначає розмір пенсії громадянина залежно від наявного в нього стажу, а не розмір доплати до пенсії за понаднормативний стаж. Порядок виплати доплати до пенсії за понаднормативний страховий стаж (понад 35 років для чоловіків) встановлюється згідно зістаттею 28 Закону №1058-IV. Разом з тим, стаття 55 Закону №796-ХІІ не передбачає проведення перерахунку пенсії згідно цього Закону, а лише її призначення. Також, відповідач зазначив, що розмір пенсійної виплати навіть при розрахунку з урахуванням норм ч. 2 ст. 56 Закону № 796 та ч. 2 ст. 27 Закону № 1058 не зміниться та навів обидва розрахунки. Розмір доплати за понаднормативний стаж визначений відповідно до вимог чинного пенсійного законодавства; підстави для здійснення перерахунку пенсії відсутні.
Не погодившись із такими діями відповідача, позивач звернувся до суду.
Предметом спору у цій справі є перерахунок пенсії позивача відповідно до пункту 2статті 56 Закону №796-ХІІзі збільшенням пенсії на 1 % заробітку за кожний рік роботи понад стаж 20 років.
Так, спеціальним законом, який визначає основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення, єЗакон №796-XII.
Статтею 56 Закону №796-XIIвстановлено пільги щодо обчислення стажу роботи (служби) для осіб, на яких розповсюджується дія цьогоЗакону.
Пунктом 2статті 56 Закону №796-XII(в редакції, чинній на час призначення позивачу пенсії) установлено, що право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктомстаж,аленевище 75 процентівзаробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком №1, чоловіки -10роківі більше, жінки - 7років6місяцівібільше-невище85 процентів заробітку.
Законом України від 03.10.2017 №2148-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій»(даліЗакон №2148-VIII) пункт 2статті 56 Закону №796-XIIдоповнено словами і цифрами «у разі призначення пенсії на умовах частини другоїстатті 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»».
За приписами частини першоїстатті 27 Закону №1058-IV(набрав чинності 01.01.2004) розмір пенсії за віком визначається за формулою: П = Зп х Кс, де:П - розмір пенсії, у гривнях; Зп -заробітна плата (дохід) застрахованої особи,визначена відповідно достатті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях; Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованоїособи, визначений відповідно достатті 25 цього Закону.
Поряд з тим положеннями частини другої статті 27 Закону №1058-IV(і в первісній, і в чинній редакціях) обумовлено, що за бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону. При цьому частина розміру пенсії за віком, обчислена за раніше діючим законодавством, не може перевищувати максимальних розмірів пенсій, визначенихзакономдля відповідних категорій пенсіонерів, та не може бути нижчою, ніж розмір трудової пенсії за віком з урахуванням цільової грошової допомоги на прожиття, що діяли на день набрання чинності цим Законом.
Отже, Законом №1058-IVпередбачено два варіанти обчислення розміру пенсії за віком у солідарній системі, з яких особа може обирати найбільш вигідний для себе. Перший варіант за новою формулою, другий за так званою «двоскладовою формулою». Основою для обчислення розміру пенсії за новою формулою є скоригована заробітна плата та коефіцієнт страхового стажу. Другий варіант за двоскладовою формулою передбачає визначення розміру пенсії, яка складається із двох частин, які сумуються: одна частина припадає на період стажу до набрання чинностіЗаконом №1058-IV(стаж до 01.01.2004) і визначається відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення», а друга частина пенсії - на період страхового стажу після набрання чинності вказаним Законом.
Абзацом першим частини першої статті 40 Закону №1058-IVв первісній редакції було передбачено, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу, починаючи з 1 липня 2000 року.
Абзацом першим частини першої статті 40 Закону №1058-IVв чинній редакції передбачено, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
Абзац четвертий цієї частини залишився незмінним і передбачає, що для визначення розміру пенсії за віком відповідно до частини другоїстатті 27 цього Законузаробітна плата для обчислення частини пенсії за період страхового стажу до набрання чинності цимЗакономвизначається на умовах і в порядку, передбачених законодавством, що діяло раніше, а для обчислення частини пенсії за період страхового стажу після набрання чинності цимЗаконом- на умовах, передбачених абзацом першим цієї частини.
До набрання чинності Законом №1058-IV, тобто до 01.01.2004, порядок обчислення пенсії із заробітної плати визначавсяЗаконом України від 05.11.1991 №1788-XII «Про пенсійне забезпечення».
Так за статтею 19 Закону №1788-XII (в редакції до 01.01.2004), пенсії за віком призначаються в розмірі 55 процентів заробітку (стаття 64), але не нижче мінімального розміру пенсії. За кожний повний рік роботи понад 25 років чоловікам і 20 років жінкам пенсія збільшується на 1 процент заробітку, але не менш як на 1 процент мінімального розміру пенсії. Працівникам, зайнятим на роботах, передбачених пунктом а статті13і статтею14цьогоЗакону, за кожний рік роботи, яка дає право на пенсію на пільгових умовах, пенсія збільшується на 1 процент заробітку.
Воднораз статтею 64 Закону №1788-XII визначено, що пенсії обчислюються за встановленими нормами у процентах до середньомісячного заробітку, що визначається відповідно до статей 65-67 цього Закону, який громадяни одержували перед зверненням за пенсією.
За правилами про визначення середньомісячного фактичного заробітку (стаття 65) для обчислення пенсій брався заробіток (за вибором того, хто звернувся за пенсією): за 24 останніх календарних місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд протягом всієї трудової діяльності перед зверненням за пенсією, незалежно від наявних перерв у роботі. Середньомісячний заробіток за 24 календарних місяці і за 60 календарних місяців визначався шляхом ділення загальної суми заробітку за 24 календарних місяці роботи підряд (перед зверненням за пенсією) чи за 60 календарних місяців роботи підряд (протягом всієї трудової діяльності) відповідно на 24 чи 60. При цьому за бажанням того, хто звернувся за пенсією, місяці з неповним числом робочих днів у зв'язку з їх влаштуванням на роботу або звільненням враховувалися як повні календарні місяці роботи. У тих випадках, коли той, хто звернувся за пенсією, пропрацював менше 24 календарних місяців, середньомісячний заробіток визначався шляхом ділення загальної суми заробітку за календарні місяці роботи на число цих місяців.
Аналіз зазначених правових норм свідчить, що пункт 2статті 56 Закону №796-ХІІ перебуває у системному зв'язку із статтею 19 Закону №1788-XII саме завдяки посередництву частини другої статті 27 Закону №1058-IV.
Оскільки саме за загальними правилами, визначеними у статті 19 Закону №1788-XII (тобто за раніше діючим законодавством), пенсії за віком призначаються в розмірі 55 процентів заробітку, а за кожний повний рік роботи понад 25 років чоловікам і 20 років жінкам пенсія збільшується на 1 процент заробітку, то логічно, що з урахуванням пункту 2 статті 56 Закону №796-ХІІ громадянам, що мають статус постраждалих від Чорнобильської катастрофи категорій 1, 2, 3, 4, пенсія збільшується на 1 відсоток заробітку на пільгових умовах, тобто за кожний повний рік роботи понад 20 років чоловікам і 15 років жінкам.
Так як частина перша статті 27 Закону №1058-IV не передбачає обрахунку пенсії у відсотках до заробітку взагалі, тому й можливість збільшення пенсії на 1 відсоток заробітку за понаднормативний стаж за цією правовою нормою виключена. Тому і перерахунок пенсії на умовах, визначених у пункті 2статті 56 Закону №796-ХІІ, видається неможливим.
Натомість частина друга статті 27 Закону №1058-IV дає можливість особі скористатися своїм правом на те, щоб частину розміру її пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, було визначено відповідно до раніше діючого законодавства, тобто із відсоткового відношення до заробітку.
Саме тому Законом №2148-VIII, що набрав чинності 11.10.2017, пункт 2статті 56 Закону №796-ХІІ і було доповнено словами і цифрами «у разі призначення пенсії на умовах частини другої статті 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»».
Оскільки позивачу пенсія обрахована на умовах, визначених у частині першій статті 27 Закону №1058-IV, і позивач не виявив бажання перейти на пенсію за віком на умовах частини другої цієї статті (у заяві від 11.05.2023 позивач просить провести саме перерахунок призначеної пенсії), то правові підстави для застосування пункту 2статті 56 Закону №796-ХІІ відсутні.
При вирішенні цього спору судом враховано правові висновки Верховного Суду, зокрема, у постановах від 29.08.2022 у справі №300/1390/19, від 12.12.2022 у справі №280/656/20, за змістом яких Законом №2148-VIII змінено правове регулювання відносин в частині збільшення пенсії на один відсоток заробітку за кожний рік роботи понад стаж, встановлений пунктом 2 статті 56 Закону №796-ХІІ і таке збільшення є можливим лише на умовах, визначених частиною другою статті 27 Закону №1058-IV.
Верховний Суд зробив висновок, що оскільки позивач не виявив бажання перейти на пенсію за віком на умовах частини другої статті 27 Закону №1058-IV, а наголошував на збереженні визначених частиною першою статті 27 Закону №1058-IV умовах пенсійного забезпечення, то відповідач правомірно відмовив у перерахунку пенсії позивачу зі збільшенням пенсії на один відсоток заробітку за кожний рік роботи понад стаж 20 років (для чоловіків).
Суд на аргументи позивача звертає увагу, що спірні відносини виникли у травні 2023 року, оскільки з відповідною заявою останній звернувся 11.05.2023.
На цей час внесені Законом №2148-VIII до пункту 2 статті 56 Закону №796-ХІІ зміни розповсюджуються на правовідносини, які виникли або тривали на час набрання ними чинності.
Суд повторно зазначає, що відповідно до чинної на час реалізації норми пункту 2 статті 56 Закону №796-ХІІ умовою призначення надбавки за понаднормативний стаж є призначення пенсії на умовах частини другої статті 27 Закону №1058-IV.
Зважаючи на те, що надбавки за понаднормативний стаж відповідно до пункту 2 статті 56 Закону №796-ХІІ позивач раніше не мав, питання щодо її призначення повинно вирішуватися за законодавством, що діє на час подання заяви (11.05.2023), тобто на підставі пункту 2статті 56 Закону №796-ХІІз урахуванням змін, внесених Законом №2148-VIII.
Позивач, яким не дотримано цієї умови (адже пенсію йому призначено згідно з частиною першою статті 27 Закону №1058-IV) не може бути нараховано доплату за понаднормативний стаж на підставі пункту 2статті 56 Закону №796-ХІІ.
Аналогічний висновок сформовано Верховним Судом у постанові від 06.09.2023 у справі №300/2091/21 (стосується подібних правовідносин), тому суд враховує їх при розгляді цієї справи відповідно до приписів частини п'ятої статті 242 КАС України.
Суд відхиляє як необґрунтовані посилання позивача на постанову Верховного Суду у справі №560/675/17, оскільки у ній йдеться про правовідносини, що мали місце до внесення змін Законом №2148-VIII. Суд не враховує і постанову Верховного Суду від 26.12.2022 у справі №520/4297/19, оскільки бере до уваги останню правову позицію Верховного Суду, викладену, зокрема, у постанові від 06.09.2023 у справі №300/2091/21.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що відповідач не допускав протиправних дій у правовідносинах, у межах яких виник цей спір.
Позов задоволенню не підлягає.
Судові витрати у справі відсутні.
Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1,м. Миколаїв,54008 13844159) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, відмовити.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Строк на апеляційне оскарження рішення суду 30 днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження 30 днів з дня складання повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається в порядку та строки, визначені ст.ст. 295-297 КАС України.
Суддя І. А. Устинов