Рішення від 10.01.2024 по справі 400/11972/23

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 січня 2024 р. № 400/11972/23

м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Величка А.В., розглянув у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,

до відповідача:Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54008, Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області, вул. П'ятницька, 83А, м. Чернігів, 14005, Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області, майдан Волі, 3, м. Тернопіль, Тернопільська обл., Тернопільський р-н, 46001,

про:визнання протиправними та скасування рішень від 19.12.2022 року № 143250014117, від 29.11.2022 року № 143250014117; зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Миколаївського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (надалі - позивачка) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (надалі - відповідач 1), Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (надалі - відповідач 2) та Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області (надалі - відповідач 3) про:

- визнання протиправним та скасування Рішення №143250014117 Головного управління ПФ України в Чернігівській області від 19.12.2022 про відмову у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком;

- визнання протиправним та скасування Рішення №143250014117 Головного управління ПФ України в Тернопільській області від 29.11.2022 про відмову у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком;

- зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Миколаївській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 23.11.2022 року про призначення пенсії за віком із зарахуванням до страхового стажу час роботи у Вознесенському відділі культури, Вознесенського р-ну Миколаївської області з 01.11.1980 по 07.07.1983.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивачка звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області з письмовою заявою про призначення пенсії. Пенсійним органом було прийнято рішення про відмову в призначенні пенсії та повідомлено позивачку про те, що до загального трудового стажу не було зараховано період роботи з 01.11.1980 по 07.07.1983, оскільки згідно з архівними витягом від 20.10.2022 року №Б-545/01 в наказах про прийняття та звільнення зазначено ім'я по батькові зазначено не повністю (в скороченій формі). Відповідачем безпідставно не зараховано до страхового стажу відповідні періоди роботи. Зазначає, що в трудовій книжці наявні записи про періоди роботи, що дає право на зарахування її до страхового стажу. Позивачка вважає такі рішення органу пенсійного фонду протиправними, тому й звернулася до суду з цим позовом.

Ухвалою суду від 29.09.2023 року, судом на підставі положень ч.1 ст.169 КАС України позовну заяву залишено без руху, та позивачу наданий десятиденний строк з дня отримання копії ухвали для усунення недоліків позовної заяви.

23.10.2023 року через канцелярію суду від позивачки до суду надійшла заява щодо усунення недоліків позовної заяви разом із доказами доплати судового збору у розмірі 1073,60 грн. та клопотанням про поновлення строків звернення до суду.

Ухвалою від 25.10.2023 року Миколаївський окружний адміністративний суд відкрив провадження у справі № 400/11972/23 та ухвалив розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін у порядку ст. 262 КАС України.

Вказаною ухвалою суд клопотання позивачки про поновлення пропущеного строку звернення до суду - задовольнив. Визнав причини пропуску строку звернення до суду ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області та Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання протиправними та скасування рішень від 19.12.2022 року № 143250014117, від 29.11.2022 року № 143250014117; зобов'язання вчинити певні дії, поважними та поновив строк звернення до адміністративного суду з наведеним позовом.

До канцелярії Миколаївського окружного адміністративного суду від Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач просить відмовити у задоволенні позову в повному обсязі. Заперечуючи проти позову, відповідач послався на те, що 23.11.2022 позивачкою до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області подано заяву про призначення пенсії за віком відповідно до частини 1 статті 26 Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». З урахуванням норм Порядку № 22-1, органом, що приймав рішення за заявою позивачки від 23.11.2022, визначено Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області. 29.11.2022 за принципом екстериторіальності Головним управлінням Пенсійного фонду України в Тернопільській області розглянуто заяву від 23.11.2022 та додані до неї документи та прийнято рішення № 143250014117 про відмову в призначенні пенсії за віком відповідно до частини 1 статті 26 Закону № 1058. 13.12.2022 позивачкою до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області подано повторно заяву про призначення пенсії за віком відповідно до частини 1 статті 26 Закону № 1058. З урахуванням норм Порядку № 22-1, органом, що приймав рішення за заявою позивачкою від 13.12.2022, визначено Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області. 19.12.2022 за принципом екстериторіальності Головним управлінням Пенсійного фонду України в Чернігівській області розглянуто заяву від 13.12.2022 та додані до неї документи та прийнято рішення № 143250014117 про відмову в призначенні пенсії за віком відповідно до частини 1 статті 26 Закону № 1058. Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу, зокрема, з 1

січня 2022 року по 31 грудня 2022 року - не менше 29 років. До страхового стажу не зараховані періоди роботи з 01.11.1980 по 07.07.1983 згідно архівного витягу (довідки) від 20.10.2022 № Б-545/01, виданої Трудовим архівом Прибужанівської сільської ради Вознесенського району Миколаївської області, оскільки в наказах про прийняття та звільнення зазначено “ ОСОБА_2 ”, тобто не зазначено повністю ім'я та по батькові. З урахуванням викладеного, правові підстави для зарахування спірного періоду роботи позивачки до страхового стажу відсутні. Страховий стаж позивачки, за наданими до заяви про призначення пенсії документами, склав 27 років 2 місяці 2 дні, що є недостатнім для призначення пенсії за віком на підставі частини 1 статті 26 Закону № 1058.

До канцелярії Миколаївського окружного адміністративного суду від Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач просить відмовити у задоволенні позову в повному обсязі. Заперечуючи проти позову, відповідач послався на те, що ОСОБА_1 звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України у Миколаївській області із заявою про призначення пенсії за віком згідно ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV. На виконання постанови правління Пенсійного фонду України від 16.12.2020 №25-1 «Про затвердження Змін до деяких постанов правління Пенсійного фонду України», зареєстрованої в Міністерстві юстиції 16.03.2021 за № 339/35961 органи Пенсійного фонду України застосовують екстериторіальний принцип призначення та перерахунку пенсій. Для прийняття рішення за результатами поданої заяви за принципом екстериторіальності структурним підрозділом визначено Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області. Головним управлінням Пенсійного фонду України в Чернігівській області позивачці відмовлено у призначенні пенсії за віком згідно статті 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Розглянувши подані документи на момент звернення за призначенням пенсії ОСОБА_1 страховий стаж становить 27 років 02 місяці 2 дні, а отже для призначення пенсії за віком підстав немає. За поданими документами до страхового стажу не враховано: період роботи з 01.11.1980 по 07.07.1983 згідно архівного витягу (довідки) №Б-545/01 від 20.10.2022р., виданої Трудовим архівом Прибужанівської сільської ради Вознесенського району Миколаївської області, оскільки в наказах про прийняття та звільнення зазначено « ОСОБА_2 » в скороченій формі.

До канцелярії Миколаївського окружного адміністративного суду від Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач просить відмовити у задоволенні позову в повному обсязі. Заперечуючи проти позову, відповідач послався на те, що позивачка 23.11.2022, 13.12.2022 року зверталася до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області із заявами про призначення пенсії за віком відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”. За результатами розгляду звернення від 13.12.2022 за принципом єдиної черги завдань та єдиної черги спеціалістів позивачці було відмовлено у призначенні пенсії Головним управлінням Пенсійного фонду України в Чернігівській області та винесено рішення про відмову №143250014117 від 19.12.2022 року, за результатами розгляду звернення від 23.11.2022 - Головним управлінням Пенсійного фонду України в Тернопільській області та винесено рішення про відмову №143250014117 від 29.11.2022. При зверненні із заявою про призначення пенсії 13.12.2022 позивачка, серед інших документів, надала архівний витяг від 20.10.2022 №Б-545/01, виданий Трудовим архівом Прибужанівської сільської ради Вознесенського району Миколаївської області для підтвердження періоду роботи з 01.11.1980 по 07.07.1983 у Вознесенському відділі культури Вознесенського району Миколаївської області. У вказаному витязі зазначено, що в наказах про прийняття та звільнення зазначено дошлюбне прізвище “ ОСОБА_2 ” в скороченій формі. Зазначено, що матеріали судової справи не містять вказаного архівного витягу від 20.10.2022 №Б-545/01, виданого Трудовим архівом Прибужанівської сільської ради Вознесенського району Миколаївської області, проте містять архівний витяг від 12.04.2023 №Б-280/01-16, згідно якого дошлюбне прізвище позивача теж зазначено в скороченій формі - “ ОСОБА_2 ” Враховуючи вищенаведене, зарахувати період роботи позивачки з 01.11.1980 по 07.07.1983 у Вознесенському відділі культури Вознесенського району Миколаївської області до страхового стажу відсутні законні підстави.

Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

23.11.2022 року ОСОБА_1 звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області із заявою про призначення пенсії відповідно до ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

З урахуванням Порядку № 22-1, органом, що приймав рішення за заявою позивача про призначення пенсії, визначено Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області.

За наслідками розгляду заяви ОСОБА_1 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Тернопільській області прийнято рішення від 29.11.2022 року №143250014117 про відмову в призначенні пенсії за віком у зв'язку з відсутністю необхідного страхового стажу, визначеного статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Врахований страховий стаж ОСОБА_1 склав 27 років 00 місяців 04 дні. До страхового стажу не враховано період навчання в Миколаївському ПТУ з 01.09.1983 по 15.07.1985, оскільки в дипломі зазначено ім'я " ОСОБА_3 " не відповідає імені " ОСОБА_3 " згідно паспортних даних; роботи з 01.11.1980 по 07.07.1983 згідно архівного витягу (довідки) №Б-545/01 від 20.10.2022р., виданої Трудовим архівом Прибужанівської сільської ради Вознесенського району Миколаївської області, оскільки в наказах про прийняття та звільнення зазначено « ОСОБА_2 » в скороченій формі.

13.12.2022 року ОСОБА_1 повторно звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області із заявою про призначення пенсії відповідно до ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

З урахуванням Порядку № 22-1, органом, що приймав рішення за заявою позивача про призначення пенсії, визначено Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області.

За наслідками розгляду заяви ОСОБА_1 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Чернігівській області прийнято рішення від 19.12.2022 року №143250014117 про відмову в призначенні пенсії за віком у зв'язку з відсутністю необхідного страхового стажу, визначеного статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Врахований страховий стаж ОСОБА_1 склав 27 років 02 місяці 02 дні. До страхового стажу не враховано період роботи з 01.11.1980 по 07.07.1983 згідно архівного витягу №Б-545/01 від 20.10.2022р., виданої Трудовим архівом Прибужанівської сільської ради Вознесенського району Миколаївської області, оскільки в наказах про прийняття та звільнення зазначено ім'я по батькові зазначено не повністю.

Не погоджуючись із зазначеними рішеннями, позивачка звернулася за захистом своїх прав та інтересів до суду з даним позовом.

Вирішуючи даний публічно-правовий спір, що виник між сторонами, суд виходить з наступного.

Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ст. 55 Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом, кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

Згідно із статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, визначені Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV від 09.07.2003 року, у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин (надалі - Закон №1058- ІV).

Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше (ч.4 ст.24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»). До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України «Про пенсійне забезпечення».

Відповідно до ч. 1 ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року. Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу: з 1 січня 2022 року по 31 грудня 2022 року - не менше 29 років.

Згідно із частиною першою статті 44 Закону №1058-IV заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності (ч. 3 ст.44 Закону № 1058-IV).

Відповідно до статті першої Закону № 1058-IV пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.

Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом (ч. 4 ст. 24 Закону № 1058-IV).

Згідно частини першої статті 24 Закону № 1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Відповідно до ч. 2 ст. 24 Закону № 1058-IV страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення пенсій врегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1, у редакції постанови правління Пенсійного фонду України 07.07.2014 року № 13-1 (надалі - Порядок № 22-1).

Згідно пункту 2.1 Розділу ІІ Порядку № 22-1, до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи, зокрема, документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (надалі - Порядок підтвердження наявного трудового стажу). За періоди роботи після впровадження персоніфікованого обліку у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування (далі - персоніфікований облік) орган, що призначає пенсію, додає індивідуальні відомості про застраховану особу з реєстру застрахованих осіб за формою згідно з додатком 4 до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18 червня 2014 року № 10-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 08 липня 2014 року за № 785/25562 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 27 березня 2018 року № 8-1) (далі - Положення), а у разі необхідності - за формою згідно з додатком 3 до Положення (далі - індивідуальні відомості про застраховану особу).

Відповідно до статті 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи за період до впровадження персоніфікованого обліку у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - персоніфікований облік), є трудова книжка.

За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній стаж роботи встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Документи можуть бути подані в електронному вигляді з накладенням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису.

Документи, визначені цим Порядком, є підставою для внесення відомостей до частини персональної електронної облікової картки в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, що відображає трудову діяльність застрахованої особи, в тому числі за період до 1 січня 2004 року.

Відповідно до пункту 3 Порядку підтвердження наявного трудового стажу за відсутності трудової книжки, а також у випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження стажу роботи приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, а також виписки або довідки, складені на основі даних, наявних в інформаційних (автоматизованих) та/або інформаційно-комунікаційних системах підприємств, установ, організацій, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

Як встановлено судом, ОСОБА_4 була прийнята до Вознесенського відділу культури, Вознесенського р-ну Миколаївської області на посаду завідуючої Н-Українським сільським клубом, на підставі Наказу № 58 а від 01.11.1980 року.

07.07.1983 року позивачку було звільнено з займаної посади, на підставі наказу № 39 від 07.07.1983 року.

В трудовій книжці позивачки місцями вигоріли від світла (печатка) записи, у зв'язку з чим, необхідно підтвердити трудовий стаж у Вознесенському відділі культури. Вознесенського р-ну Миколаївської області.

Згідно Архівної довідки №Б-280/01-16 від 12.04.2023 року ОСОБА_2 була зарахована з 01.11.1980 року до Вознесенського відділу культури, Вознесенського р-ну Миколаївської області на посаду завідуючої Н-Українським сільським клубом, на підставі Наказу № 58 а від 01.11.1980 року.

Позивачка звернулася повторно до Трудового Архіву Прибужанської сільської ради Вознесенського р-ну Миколаївської області, з заявою щодо отримання довідки про підтвердження стажу за період з 01.11.1980 - 07.07.1983 рік з зазначенням прізвища, повного ім'я та по батькові.

Архів Прибужанської сільської ради Вознесенського р-ну Миколаївської області надав копію Виписки від 10.04.2023 з Книги Наказів, згідно якого в параграфі 7, вказано «зарахувати ОСОБА_2 , на посаду завідуючої Н-Українським сільським клубом, починаючи з 01.1 1.1980 року, на підставі Наказу № 58 від 01.11.1980 року».

Згідно Архівної довідки № Б-280/01-16 від 12.04.2023. в розділі «Примітка»: зазначено, інших працівників з таким прізвищем та ініціалами - ОСОБА_2 у Вознесенському відділі культури, за даний період 1980-1983 не було.

Підставою для не зарахування до страхового стажу вказаних періодів роботи ОСОБА_1 стало те, що згідно архівного витягу (довідки) №Б-545/01 від 20.10.2022 року, виданої Трудовим архівом Прибужанівської сільської ради Вознесенського району Миколаївської області, оскільки в наказах про прийняття та звільнення зазначено « ОСОБА_2 » в скороченій формі.

Суд зазначає, що підставою для призначення пенсії є відповідний стаж роботи, а не дотримання усіх формальних вимог при заповненні трудової книжки/довідок.

На переконання суду, архівна довідка Трудового архіву Прибужанівської сільської ради Вознесенського району Миколаївської області №Б-280/01-16 від 12.04.2023 року належним чином підтверджує зайнятість позивачки у період роботи з 01.11.1980 - 07.07.1983 у Вознесенському відділі культури.

Таким чином, суд вважає обґрунтованими вимоги позивачки про визнання протиправними та скасування рішень від 19.12.2022 року № 143250014117, від 29.11.2022 року № 143250014117.

На захист порушеного права позивачки суд вважає за необхідне зобов'язати ГУ ПФУ в Миколаївській області зарахувати до страхового стажу не зарахований період роботи, що дає право на призначення пенсії за віком та зобов'язати відповідача повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії від 23.11.2022 року з урахуванням наданої судом у цьому рішенні правової оцінки.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Оцінюючи правомірність дій та рішень органів владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у ст.2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури.

Відповідно до ч. 1 ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Частиною 1 ст.77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Частиною 2 ст. 77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно із ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

З огляду на наведене, суд приходить до висновку про наявність правових підстав для задоволення позовних вимог.

Відповідно до ч.1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

З урахуванням того, що рішення про відмову в призначенні пенсії, яким позивачці відмовлено у зарахуванні до страхового стажу спірних періодів, винесено ГУ ПФУ в Тернопільській області та ГУ ПФУ в Чернігівській області, судові витрати підлягають стягненню за рахунок бюджетних асигнувань саме з ГУ ПФУ в Тернопільській області та ГУ ПФУ в Чернігівській області.

Керуючись статтями 2, 9, 72, 76, 77, 78, 80, 120, 139, 241-246, 255, 291, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54008, ідентифікаційний код 13844159) Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (вул. П'ятницька, 83А, м. Чернігів, 14005, ідентифікаційний код 21390940) та Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області (майдан Волі, 3, м. Тернопіль, Тернопільська область, Тернопільський район, 46001, ідентифікаційний код 14035769) про визнання протиправними та скасування рішень від 19.12.2022 року № 143250014117, від 29.11.2022 року № 143250014117; зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

2. Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області №143250014117 від 29.11.2022 року.

3. Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області №143250014117 від 19.12.2022 року.

4. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 період роботи у Вознесенському відділі культури з 01.11.1980 року по 07.07.1983 року.

5. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Миколаївській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 23.11.2022 року про призначення пенсії за віком.

6. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області (майдан Волі, 3, м. Тернопіль, Тернопільська область, Тернопільський район, 46001, ідентифікаційний код 14035769) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) судові витрати в розмірі 1073,60 грн.

7. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (вул. П'ятницька, 83А, м. Чернігів, 14005, ідентифікаційний код 21390940) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) судові витрати в розмірі 1073,60 грн.

8. Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя А.В. Величко