Рішення від 10.01.2024 по справі 380/20827/23

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 січня 2024 року м. Львівсправа № 380/20827/23

Львівський окружний адміністративний суд, суддя Клименко О.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (Позивач) звернувся до Львівського окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління ДФС у Львівській області (Відповідач/ГУ ДФС у Л/о), в якому просить:

- визнати протиправними дії Головного управління ДФС у Львівській області щодо відмови у підготовці та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05 березня 2019 року з урахуванням основних та додаткових видів грошового забезпечення;

- зобов'язати Головне управління ДФС у Львівській області підготувати і надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05 березня 2019 року відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України від 20 грудня 1991 року № 2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії для проведення з 01 квітня 2019 року (першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії) перерахунку основного розміру його пенсії;

- стягнути з Головного управління ДФС у Львівській області на користь позивача суму сплаченого судового збору у розмірі 1073,60 грн.

Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області та отримує пенсію за вислугу років, призначену з 02 лютого 2005 року відповідно до Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262).

У зв'язку із набранням 05 березня 2019 року законної сили рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва у справі № 826/3858/18 та набранням 24 червня 2020 року законної сили рішенням Верховного Суду у зразковій справі № 160/8324/19, 25 липня 2023 року позивач звернувся до ГУ ДФС у Л/о із заявою щодо виготовлення довідки про розмір грошового забезпечення станом на 05 березня 2019 року для проведення перерахунку основного розміру пенсії з 01 квітня 2019 року з включенням до неї додаткових видів грошового забезпечення, однак отримав відмову.

Позивач уважає таку відмову відповідача протиправною, оскільки з 05 березня 2019 року, а саме з дня набрання законної сили судовим рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва у справі № 826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії. Тому, на думку позивача, саме з цієї дати він має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова № 704), відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262 та статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».

Крім того, позивач зауважує, що саме на ГУ ДФС у Л/о, яке станом на сьогодні не припинене, покладено функції по складанню довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій та подання такої довідки до пенсійного органу. А до моменту отримання належної довідки від відповідача про розмір грошового забезпечення у пенсійного органу не виникає обов'язку з перерахунку пенсії позивача.

У зв'язку з вищенаведеним, просить адміністративний позов задовольнити повністю.

Позиція відповідача викладена у відзиві на позовну заяву. Відповідач вказує, що ГУ ДФС у Л/о листом від 03 серпня 2023 року за № 107/6/13-01-19 надало позивачу відповідь на його заяву, в якій зазначило про те, що підпунктом 4 пункту 5 розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 28 січня 2021 року № 1150-ІХ «Про Бюро економічної безпеки України» (далі - Закон № 1150) внесено зміни до частини третьої статті 63 Закону № 2262, відповідно до яких перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу податкової міліції проводиться з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських. Зважаючи на те, що під час перерахунку пенсій використовується грошове забезпечення за відповідною або аналогічною (прирівняною) посадою, тому органом, уповноваженим на виготовлення довідки, має бути спершу прирівняно посади осіб, звільнених зі служби, до посад осіб, грошове забезпечення яких збільшено.

Також відповідач покликається на те, що постановою Кабінету Міністрів України від 18 грудня 2018 року № 1200 реорганізовано шляхом поділу Державну фіскальну службу України. Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 19 червня 2019 року № 537 утворено як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної податкової служби України; реорганізовано деякі територіальні органи Державної фіскальної служби України шляхом приєднання їх до відповідних територіальних органів Державної податкової служби України; установлено, що територіальні органи Державної фіскальної служби України, які реорганізуються, продовжують здійснювати свої повноваження до передачі таких повноважень територіальним органам Державної податкової служби України. 25 березня 2021 року набрав чинності Закон № 1150, прикінцевими та перехідними положеннями якого внесено зміни до низки законодавчих актів в частині передачі прав, повноважень, обов'язків та функцій оперативних підрозділів (податкової міліції) Бюро економічної безпеки України, яке зі свого боку відповідно до покладених на нього завдань виконує правоохоронну, аналітичну, економічну, інформаційну та інші функції.

З наведеного відповідач висновує, що у ГУ ДФС у Л/о відсутні підстави для виготовлення та подання до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05 березня 2019 року для проведення перерахунку основного розміру його пенсії з 01 квітня 2019 року.

У зв'язку з вищенаведеним, просить у задоволенні адміністративного позову відмовити у повному обсязі.

На спростування доводів відповідача, викладених у відзиві на позовну заяву, позивач подав відповідь на відзив, у якій стверджує, що саме ГУ ДФС у Л/о є суб'єктом порушеного права позивача, зважаючи на те, що станом на сьогодні вказаний орган державної влади не припинений та не виключений з Єдиного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань як юридична особа, а Державна податкова служба України є правонаступником реорганізованої Державної фіскальної служби України лише у певних сферах діяльності.

Відповідач подав заперечення на відповідь на відзив, у якому наводить ті ж аргументи правомірності своєї поведінки у межах спірних правовідносин, що й у відзиві на позовну заяву.

Відповідно до пункту третього частини третьої статті 246 КАС України суд зазначає, що ухвалою судді від 11 вересня 2023 року відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі без повідомлення (виклику) сторін.

Суд встановив наступні фактичні обставини справи та відповідні їм правовідносини:

Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області та з 02 лютого 2005 року отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону № 2262, що підтверджується Висновком про призначення пенсії за вислугу років ОСОБА_1 .

З 01 січня 2018 року Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснило перерахунок пенсії позивача відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова № 103) (грошове забезпечення згідно з Постановою № 704) з урахуванням таких видів грошового забезпечення як посадовий оклад, оклад за військовим званням, надбавка за вислугу років (50%). Наведена обставина підтверджується наявним у матеріалах справи Перерахунком пенсії за вислугу років ОСОБА_1 (пенсійна справа № N/А2374 - ДПА).

Указані вище види грошового забезпечення, з яких позивачу з 01 січня 2018 року проведено перерахунок його пенсії, зазначені в довідці про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій від 02 квітня 2018 року № 149-05-00-31, виданій ОСОБА_2 ГУ ДФС у Л/о.

25 липня 2023 року позивач звернувся до ГУ ДФС у Л/о із заявою, у якій просив підготувати та направити до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області нову довідку про розмір грошового забезпечення станом на 05 березня 2019 року для проведення перерахунку основного розміру пенсії з 01 квітня 2019 року з включенням до неї, крім основних, також щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.

Листом від 03 серпня 2023 року за № 107/6/13-01-19 ГУ ДФС у Л/о повідомило позивача у відповідь на його заяву, зокрема про те, що оскільки згідно з пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 24 грудня 2019 року № 1088 «Деякі питання виплати пенсій окремим категоріям громадян» пункти 1-3 Постанови № 103 (щодо перерахунку пенсій та виплати сум підвищень) виключено, зміни до Постанови № 704 і постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції) щодо збільшення розмірів грошового забезпечення Кабінетом Міністрів України не вносилися, а після 21 лютого 2018 року рішення про перерахунок пенсій особам, звільненим з військової служби, Урядом не приймалися, то підстави для видачі довідок відсутні. Також у листі зазначено про те, що підпунктом 4 пункту 5 розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 1150 внесено зміни до частини третьої статті 63 Закону № 2262, відповідно до яких перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу податкової міліції проводиться з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських. Зважаючи на те, що під час перерахунку пенсій використовується грошове забезпечення за відповідною або аналогічною (прирівняною) посадою, тому органом, уповноваженим на виготовлення довідки, має бути спершу прирівняно посади осіб, звільнених зі служби, до посад осіб, грошове забезпечення яких збільшено. Проектом постанови Кабінету Міністрів України, який узгоджений зі всіма заінтересованими особами, Міністерство внутрішніх справ України визначено уповноваженим органом на видачу довідок про розмір грошового забезпечення для проведення перерахунку пенсій особам начальницького та рядового складу податкової міліції, у разі збільшення грошового забезпечення поліцейським, та підготовку і подання документів для призначення пенсії за нормами Закону № 2262 особам, звільненим з органів податкової міліції. Наразі проект постанови листом Мінфіну від 13 грудня 2022 року № 16030-03-3/29663 направлено до Кабінету Міністрів України для прийняття рішення.

Уважаючи дії відповідача щодо відмови у підготовці та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 05 березня 2019 року для проведення перерахунку основного розміру пенсії з 01 квітня 2019 року з включенням до неї додаткових видів грошового забезпечення протиправними, позивач звернувся з цим адміністративним позовом до суду.

Предметом розгляду у цій справі є оцінка наявності підстав для зобов'язання відповідача підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05 березня 2019 року відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262, з врахуванням положень Постанови № 704 із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії для проведення з 01 квітня 2019 року (першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії) перерахунку основного розміру його пенсії.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з такого.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади, їх посадові особи повинні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Тобто, суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували, зокрема, на службі в податковій міліції визначає Закон № 2262.

Закон має на меті реалізацію особами, які мають право на пенсію за цим Законом, свого конституційного права на державне пенсійне забезпечення у випадках, передбачених Конституцією України та цим Законом, і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України.

Щодо права позивача на отримання оновленої довідки про розмір грошового забезпечення суд зазначає таке.

Частиною третьою статті 43 Закону № 2262 передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Зазначена норма статті 43 Закону № 2262 міститься в розділі V «Обчислення пенсії», тобто в загальному розмірі, та безпосередньо визначає складові грошового забезпечення для обчислення пенсій. При цьому під обчисленням слід розуміти процес отримання результату за допомогою дій над числами, кожне з яких є конкретним цифровим вираженням розміру складових грошового забезпечення. Такий висновок викладений у постанові Верховного Суду від 12 листопада 2019 року у справі № 826/3858/18.

Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону № 2262, частинами першою, другою якої передбачено, що перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону № 2262 усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Отже, Кабінету Міністрів України надано право встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розмірів складових грошового забезпечення для здійснення такого перерахунку.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Порядок № 45).

Відповідно до пункту 1 Порядку № 45 пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 4 Порядку № 45 визначено, що перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

01 березня 2018 року набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».

Цією постановою затверджено схему тарифних розрядів за посадами осіб начальницького складу податкової міліції апарату Державної фіскальної служби згідно з додатком 9 (пункт 1); установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення (пункт 2); надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання: 1) установлювати: надбавку за особливості проходження служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) та особам рядового і начальницького складу в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років; 2) здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення (пункт 5); надано право виплачувати надбавку за вислугу років військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу в розмірах згідно з додатком 16 (пункт 6).

21 лютого 2018 року Кабінет Міністрів України видав постанову № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», яка набрала чинності 24 лютого 2018 року.

Пунктами 1, 2 цієї постанови постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».

Виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 р. у таких розмірах: з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків; з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків; з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.

Одночасно Постановою № 103 були внесені зміни до пункту 5 Порядку № 45, відповідно до якого під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Також Постановою № 103 внесені зміни до Додатку 2 Порядку № 45, у зв'язку з чим Додаток 2 викладено у новій редакції.

Рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року та постановою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 12 листопада 2019 року, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Відповідно до частини другої статті 265 КАС України нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.

За змістом частини першої статті 325 КАС України постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття.

Отже, на підставі приписів частини другої статті 265 КАС України пункти 1, 2 Постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45 втратили чинність з 05 березня 2019 року.

Тому з 05 березня 2019 року, тобто дня набрання законної сили рішенням суду у справі № 826/3858/18 діє редакція пункту 5 та додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до внесення вищезазначених змін.

Водночас алгоритм дій, який повинні вчинити, зокрема пенсійні органи та органи, уповноважені на виготовлення довідок про розмір грошового забезпечення, у зв'язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 Постанови № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45 не змінився.

Зокрема, на час звернення позивача до ГУ ДФС у Л/о із заявою від 25 липня 2023 про виготовлення та подання до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області оновленої довідки про розмір його грошового забезпечення із зазначенням у ній також відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення пункт 3 Порядку № 45 передбачав, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Тобто, на відповідний державний орган, з якого особу було звільнено зі служби, якщо інше не передбачено Порядком № 45, покладено функції по складанню довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством після надходження від територіального пенсійного органу списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку за формою згідно із додатком 1 до Порядку № 45.

Як зазначено вище, 01 березня 2018 року набрала чинності постанова № 704, з виданням якої збільшилося грошове забезпечення осіб начальницького складу податкової міліції та введено для них нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення.

Отже, з 05 березня 2019 року, тобто з дня набрання законної судовим рішенням у справі № 826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення та премії, оскільки з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою № 704 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262. Водночас до моменту отримання належної довідки про розмір грошового забезпечення у пенсійного органу не виникає обов'язку з перерахунку пенсії позивача.

Також суд звертає увагу відповідача на те, що системний аналіз наведених судом вище правових норм свідчить про те, що підставою для перерахунку пенсії є рішення Кабінету Міністрів України, а саме Постанова № 704. При цьому процедура перерахунку пенсії регулюється Порядком № 45, який є чинним. Тому необхідність прийняття будь-яких додаткових рішень для перерахунку пенсії законодавством не передбачено. Водночас визнання судом протиправними та нечинними пунктів 1, 2 Постанови № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45 не зумовлює необхідності повторного повідомлення Пенсійного фонду України як про виникнення підстав для перерахунку пенсії, так і повторного подання відповідних списків до уповноважених органів. Адже підстава перерахунку пенсії - Постанова № 704 з ухваленням рішення суду у справі № 826/3858/18 не змінилася. Відповідно списки осіб, пенсії яких потребують перерахунку, також не змінилися.

Аналогічний висновок щодо застосування норм права висловлений Верховним Судом у рішенні від 06 серпня 2019 року у зразковій справі № 160/3586/19, у пункті 24 якого зазначено, що суд вважає безпідставними посилання відповідача на відсутність постанови Кабінету Міністрів України про встановлення умов та порядку перерахунку пенсії позивачу після визнання протиправними та нечинними пунктів 1, 2 Постанови № 103, оскільки порядок проведення перерахунку пенсій встановлений Постановою № 45. Постановою № 704, яка набрала чинності з 01 березня 2018 року і є чинною на момент виникнення спірних правовідносин, встановлені розміри грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу.

Отже, з урахуванням змін (збільшення) у зв'язку із прийняттям Постанови № 704 грошового забезпечення відповідних категорій посад військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262, та введенням для зазначених категорій осіб нових додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) і премій у розмірах, встановлених законодавством, визнання нечинними пунктів 1, 2 Постанови № 103, суд уважає, що позивач на підставі статей 43, 51, 63 Закону № 2262 та пункту 5 Порядку № 45 набув право на перерахунок пенсії в частині цих додаткових видів грошового забезпечення.

З урахуванням наведеного суд доходить висновку про наявність у позивача права на отримання довідки про розмір грошового забезпечення станом на 05 березня 2019 року для перерахунку пенсії з 01 квітня 2019 року, тому доводи відповідача у цій частині відхиляє.

Щодо органу, уповноваженого на виготовлення оновленої довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача, суд зазначає таке.

Органи, уповноважені на виготовлення довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, визначені пунктом 3 Порядку № 45, за змістом якого довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Довідки видаються на осіб, які звільнені із служби:

у Національній гвардії України - державним органом, у якому вони перебували на пенсійному обліку до 1 січня 2007 року;

у штабах і військах Цивільної оборони України, що ліквідовані, органах та підрозділах служби цивільного захисту та Держтехногенбезпеки - ДСНС;

у розвідувальних підрозділах органів державної безпеки колишнього Союзу РСР та Служби безпеки України, що ліквідовані, - Службою зовнішньої розвідки за відповідними посадами у такому державному органі на момент виникнення права на перерахунок пенсії;

в органах, у підрозділах, закладах та установах виконання покарань МВС, у Державній кримінально-виконавчій службі (Державному департаменті з питань виконання покарань, Державній пенітенціарній службі, Мін'юсті) - Мін'юстом;

в апараті МВС, органах та підрозділах МВС, в закладах, на підприємствах та в установах, що належать до сфери управління МВС (крім органів, підрозділів, закладів та установ, передбачених абзацами четвертим, п'ятим і сьомим цього пункту) - МВС.

Особам, що відряджалися для виконання службових обов'язків до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших установ, організацій і підприємств та були звільнені із служби у зв'язку з виходом на пенсію безпосередньо з посад, на яких вони перебували, перерахунок пенсій провадиться на підставі довідок про розмір грошового забезпечення, виданих державними органами, згідно з наказами яких особи відряджалися для виконання службових обов'язків.

У разі ліквідації зазначених державних органів довідки видаються правонаступниками таких органів, а в разі їх відсутності - державними органами, визначеними відповідними актами Кабінету Міністрів України.

Отже, за загальним правилом, установленим пунктом 3 Порядку № 45, довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії видає той державний орган, з якого особу було звільнено із служби. Якщо зазначений державний орган ліквідовано, то таку довідку видає правонаступник ліквідованого державного органу, а якщо він відсутній, його визначає Кабінет Міністрів України відповідним актом.

Згідно з частинами першою, п'ятою статті 104 Цивільного кодексу України юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов'язки переходять до правонаступників.

Юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.

Із загальнодоступних даних, які наявні у мережі Інтернет (зокрема https://opendatabot.ua/c/39462700?from=search), суд встановив, що Головне управління ДФС у Львівській області (код ЄДРПОУ 39462700) є у стані припинення.

Запис про припинення зазначеного державного органу в результаті його ліквідації у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань станом на сьогодні відсутній.

Тож ураховуючи посаду, з якої позивача звільнено зі служби (начальник штабу УПМ ДПА у Львівській області), а також зважаючи на те, що попередню довідку про розмір грошового забезпечення позивача (станом на 01 березня 2018 року) видало ГУ ДФС у Л/о, яке станом на сьогодні не ліквідоване, суд доходить висновку про те, що саме ГУ ДФС у Л/о відповідно до пункту 3 Порядку № 45 є органом, уповноваженим у спірному випадку на виготовлення довідки про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05 березня 2019 року.

Стосовно посилань відповідача на зміни, внесені Законом № 1150 до частини третьої статті 63 Закону № 2262, відповідно до яких перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу податкової міліції проводиться з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських, суд зазначає, що метою звернення позивача до відповідача у спірних правовідносинах за отриманням оновленої довідки про розмір грошового забезпечення є перерахунок призначеної йому пенсії з урахуванням тих складових, які первинно не були включені до довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01 березня 2018 року через установлені Постановою № 103 обмеження, а не перерахунок пенсії з урахуванням видів грошового забезпечення, встановлених законодавством для поліцейських. Тобто зміни, внесені Законом № 1150 до частини третьої статті 63 Закону № 2262, який набрав чинності 25 березня 2021 року, на спірні правовідносини не поширюються, а тому доводи відповідача у цій частині суд відхиляє.

З цих же мотивів суд відхиляє покликання відповідача і на те, що оскільки під час перерахунку пенсій використовується грошове забезпечення за відповідною або аналогічною (прирівняною) посадою, тому органом, уповноваженим на виготовлення довідки, має бути спершу прирівняно посади осіб, звільнених зі служби, до посад осіб, грошове забезпечення яких збільшено.

Крім цього, суд зауважує, що відповідачем не вказано жодного чинного акта Кабінету Міністрів України, який би визначав будь-який інший орган, уповноважений на виготовлення довідок про розмір грошового забезпечення особам, звільненим з органів податкової міліції, ніж територіальний орган ДФС України.

За наведених вище обставин суд підсумовує, що органом, уповноваженим на виготовлення довідки про розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку пенсії позивача, у межах спірних правовідносин є ГУ ДФС у Л/о.

Тож, ураховуючи те, що позивач має право на отримання довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, а органом, уповноваженим на її виготовлення у межах спірних правовідносин, є ГУ ДФС у Л/о, суд доходить висновку про протиправність дій відповідача щодо відмови у підготовці та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05 березня 2019 року з урахуванням основних та додаткових видів грошового забезпечення.

При обранні способу відновлення порушеного права позивача суд виходить з принципу верховенства права щодо гарантування цього права статтею 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, як складової частини змісту і спрямованості діяльності держави, а також з принципу ефективності такого захисту, що обумовлює безпосереднє поновлення судовим рішенням прав особи, що звернулась за судовим захистом без необхідності додаткових її звернень та виконання будь-яких інших умов для цього.

Суд уважає, що з метою ефективного захисту порушеного права позивача належить зобов'язати відповідача підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05 березня 2019 року відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії для проведення з 01 квітня 2019 року перерахунку основного розміру його пенсії.

За змістом частини першої статті 245 КАС України при вирішенні справи по суті суд може задовольнити позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково.

Згідно з вимогами статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та, враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку про задоволення позову повністю.

Відповідно до пункту п'ятого частини першої статті 244 КАС України під час ухвалення рішення суд вирішує як розподілити між сторонами судові витрати.

Згідно із частиною першою статті 132 КАС України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.

Частиною другою цієї ж статті передбачено, що розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.

При задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа (абзац перший частини 1 статті 139 КАС України).

Суд встановив, що за подання цього позову до суду позивач сплатив судовий збір у розмірі 1073,60 грн. Оскільки позов задоволено у повному обсязі, то за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача належить стягнути 1073,60 грн сплаченого судового збору.

Докази понесення сторонами витрат, пов'язаних з розглядом справи, у матеріалах справи відсутні.

Керуючись ст.ст. 19-21, 72-77, 242-246, 255, 293, 295, підп.15.5 п.15 Перехідних положень КАС України, суд,-

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління ДФС у Львівській області (вул. Стрийська, 35, м. Львів, 79026) про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії - задовольнити повністю.

Визнати протиправними дій Головного управління ДФС у Львівській області відмови у підготовці та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05 березня 2019 року з урахуванням основних та додаткових видів грошового забезпечення.

Зобов'язати Головне управління ДФС у Львівській області підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05 березня 2019 року відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії для проведення з 01 квітня 2019 року перерахунку основного розміру його пенсії.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Львівській області на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) 1073,60 грн сплаченого судового збору.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення може бути оскаржене за правилами, встановленими ст.ст. 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України відповідно, з урахуванням положень підп.15.5 п.15 розд. VII «Перехідні положення» цього Кодексу.

Повний текст рішення складено 10 січня 2024 року.

СуддяКлименко Оксана Миколаївна