Рішення від 10.01.2024 по справі 380/15473/23

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 січня 2024 року м. Львівсправа № 380/15473/23

Львівський окружний адміністративний суд, суддя Клименко О.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправним рішення, зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (Позивачка) звернулася до Львівського окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (Відповідач), в якому із урахуванням позовної заяви від 26 липня 2023 року просить:

- визнати протиправним рішення про відмову у призначенні субсидії на неопалювальний сезон - з 01 травня 2023 року;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області повторно розглянути звернення ОСОБА_1 щодо призначення субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг від 04 травня 2023 року.

- звільнити ОСОБА_1 від сплати судового збору.

Свої вимоги позивачка обґрунтовує тим, що у травні 2023 року вона звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області із заявою про призначення житлової субсидії, однак 15 червня 2023 року отримала інформацію про те, що їй відмовлено у призначенні житлової субсидії через наявність заборгованості з оплати житлово-комунальних витрат, витрат на утримання багатоквартирного будинку, загальна сума якої перевищує 40 неоподаткованих мінімумів доходів громадян. Позивачка вважає таку відмову відповідача протиправною, оскільки заборгованість за житлово-комунальні послуги з утримання багатоквартирного будинку і прибудинкової території та водопостачання оскаржується нею в судовому порядку, а перед іншими постачальниками житлово-комунальних послуг заборгованість відсутня. Відповідно до пункту 83 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року № 848 (далі - Положення № 848), якщо громадянин документально підтвердив сплату заборгованості або уклав договір про її реструктуризацію, або оскаржив наявність заборгованості в судовому порядку в строк понад два місяці з дати отримання повідомлення про відмову в призначенні житлової субсидії на наступний період, житлова субсидія в такому разі призначається з місяця подання нових заяви і декларації. Позивачка стверджує, що повідомила Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області про те, що заборгованість за житлово-комунальні послуги оскаржується нею в судовому порядку. Відтак, отримавши всю необхідну інформацію та документи, відповідач незаконно відмовив позивачці у призначенні житлової субсидії у зв'язку з чим вона для захисту свого порушеного права звернулася з цим позовом до суду, який просить задовольнити повністю.

Позиція відповідача викладена у відзиві на позовну заяву. Відповідач вказує, що 12 травня 2023 року позивачка звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області із заявою про призначення житлової субсидії. Розглянувши заяву позивачки з доданими до неї документами в тому числі квитанціями від організацій - надавачів житлово-комунальних послуг Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області прийняло рішення, яким відповідно до підпункту 5 пункту 14 Положення № 848 відмовило в призначенні позивачці державної житлової субсидії, оскільки у поданих квитанціях наявна інформація про заборгованість, розмір якої значно вищий за 40 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день звернення за призначенням житлової субсидії. Жодних документів, які підтверджують відсутність заборгованості або укладення договору про реструктуризацію заборгованості з організаціями - надавачами послуг, позивачкою не надано.

У зв'язку з викладеним у задоволенні адміністративного позову просить відмовити у повному обсязі.

На спростування доводів відповідача, викладених у відзиві на позовну заяву, позивачка подала відповідь на відзив, у якій додатково, окрім аргументів, наведених у позовній заяві, вказує, що відповідач не конкретизує суму та період заборгованості, вид послуги та суб'єкта господарювання, який надав відомості про заборгованість за житлово-комунальні послуги понад три місяці.

Відповідно до пункту 3 частини 3 статті 246 КАС України суд зазначає, що ухвалою судді від 11 липня 2023 року позовну заяву залишено без руху.

Ухвалою суду від 01 серпня 2023 року клопотання позивачки про звільнення від сплати судового збору задоволено; звільнено ОСОБА_1 від сплати судового збору на підставі пункту третього частини першої статті 8 Закону України «Про судовий збір».

Ухвалою судді від 01 серпня 2023 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження у справі без повідомлення (виклику) сторін; витребувано у Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області усі докази, на підставі яких відмовлено позивачці у її заяві від 04 травня 2023 року про призначення субсидії на неопалювальний сезон з 01 травня 2023 року.

Суд встановив наступні фактичні обставини справи та відповідні їм правовідносини:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрована за адресою АДРЕСА_1 , перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області як одержувачка пенсії за віком.

До травня 2021 року за місцем проживання позивачка отримувала житлову субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг. На опалювальний період 2021-2022 років субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг їй призначена не була.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 31 жовтня 2022 року у справі № 380/11809/22, яке набрало законної сили, визнано протиправним рішення Франківського відділу соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради про відмову у призначенні ОСОБА_1 з 01 травня 2021 року житлової субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг та зобов'язано Франківський відділ соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг з 01 травня 2021 року.

Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 06 квітня 2023 року замінено боржника у виконавчому провадженні № 70617565 у справі № 380/11809/22 з Франківського відділу соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради на Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області.

Позивачка звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області із заявою про призначення та надання житлової субсидії від 12 травня 2023 року, до якої додала декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, акт обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства/фактичного місця проживання особи Житлово-будівельного кооперативу № 126 від 11 травня 2023 року № 13, довідку з місяця проживання про склад сім'ї Житлово-будівельного кооперативу № 126 від 29 березня 2022 року № 6, квитанції на оплату житлово-комунальних послуг (внески на утримання будинку та прибудинкової території, плата за розподіл (доставку) природного газу, плата за спожитий газ, плата за спожиту електричну та теплову енергію).

Згідно з довідкою Відділу обслуговування громадян № 9 (сервісний центр) Управління обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 15 червня 2023 року відповідно до постанов Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року № 848 та від 04 червня 2015 року № 389 у призначенні житлової субсидії ОСОБА_1 відмовлено у зв'язку з відсутністю довідки про розтермінування боргу з оплати житлово-комунальних послуг.

Зі свого боку, у відзиві на позовну заяву відповідач повідомляє, що розглянувши заяву позивачки від 12 травня 2023 року про призначення та надання житлової субсидії з доданими до неї документами в тому числі квитанціями від організацій - надавачів житлово-комунальних послуг Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області прийняло рішення, яким відповідно до підпункту 5 пункту 14 Положення № 848 відмовило в призначенні позивачці державної житлової субсидії, оскільки у поданих квитанціях наявна інформація про заборгованість, розмір якої значно вищий за 40 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день звернення за призначенням житлової субсидії та жодних документів, які підтверджують відсутність заборгованості або укладення договору про реструктуризацію заборгованості з організаціями - надавачами послуг, позивачкою не надано.

Позивачка, вважаючи протиправним рішення відповідача про відмову у призначенні житлової субсидії на неопалювальний сезон з 01 травня 2023 року, звернулася з цим позовом до суду.

Предметом розгляду у цій справі є оцінка правомірності рішення відповідача про відмову у призначенні житлової субсидії позивачці згідно з поданою нею заявою від 12 травня 2023 року.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з такого.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Наведена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.

Умови призначення та порядок надання громадянам різних видів житлових субсидій визначає Положення про порядок призначення житлових субсидій, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року № 848 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 14 серпня 2019 року № 807) (тут - в редакції, чинній на момент звернення позивачки із заявою про призначення житлової субсидії).

Відповідно до абзацу першого пункту 3 Положення № 848 житлова субсидія є безповоротною адресною державною соціальною допомогою вразливим споживачам житлово-комунальних послуг - мешканцям домогосподарств, що проживають в житлових приміщеннях (будинках) і не можуть самотужки платити за житлово-комунальні послуги, оплачувати витрати на управління багатоквартирним будинком, витрати на комунальні послуги, витрати на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива в такому будинку.

За змістом пункту 4 Положення № 848 право на отримання житлової субсидії мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України (далі - громадяни), що проживають у житлових приміщеннях (будинках).

За змістом пункту 9 Положення № 848 починаючи з 01 грудня 2022 року призначення житлових субсидій здійснюється органами Пенсійного фонду України. Заяви про призначення та надання житлової субсидії за формою згідно з додатком 1 з необхідними документами та/або відомостями приймаються від громадян органами Пенсійного фонду України починаючи з 01 грудня 2022 року, у тому числі у разі надіслання їх поштою або в електронній формі (через веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України, мобільний додаток Пенсійного фонду України, засобами Порталу Дія).

Абзацом першим пункту 22 Положення № 848 визначено, що житлова субсидія призначається одному із членів домогосподарства, які зареєстровані в житловому приміщенні (будинку).

Відповідно до пункту 43 Положення № 848 для призначення житлової субсидії громадянин, особа якого посвідчується паспортом громадянина України або тимчасовим посвідченням громадянина України (для іноземців та осіб без громадянства - паспортним документом іноземця або документом, що посвідчує особу без громадянства, посвідкою на постійне/тимчасове проживання, посвідченням біженця або іншим документом, що підтверджує законність перебування іноземця чи особи без громадянства на території України), подає: заяву; декларацію; довідки про доходи - у разі зазначення в декларації доходів, інформація про які відсутня у ДПС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування тощо і відповідно до законодавства не може бути отримана за запитом уповноваженого органу у порядку, встановленому цим Положенням. У разі неможливості підтвердити такі доходи довідкою до декларації додається письмове пояснення із зазначенням їх розміру; копію договору про реструктуризацію заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг (у разі наявності); договір наймання (оренди) житла (у разі наявності); рішення суду (в разі наявності); інші документи, які не передбачені цим пунктом, але відповідно до цього Положення необхідні для розгляду питання по суті (у разі потреби).

Зазначені документи подаються структурному підрозділу з питань соціального захисту населення, посадовим особам виконавчого органу, центру надання адміністративних послуг за зареєстрованим/задекларованим місцем проживання (орендарі, внутрішньо переміщені особи - за фактичним місцем проживання), органу Пенсійного фонду України - незалежно від місця проживання.

Пунктом 48 Положення № 848 передбачено, що під час прийому документів для призначення житлової субсидії забороняється вимагати від громадян документи, подання яких не передбачено цим Положенням.

Згідно з пунктом 49 Положення № 848 у разі коли документи, передбачені пунктом 43 цього Положення, подано не в повному обсязі, уповноважений орган інформує заявника про необхідність подання таких документів. Питання призначення житлової субсидії розглядається уповноваженим органом за умови надходження документів, які не були подані одночасно із заявою, протягом 30 днів з дня подання заяви.

Громадянин, який звернувся за призначенням житлової субсидії, має право надавати уповноваженому органу додаткові документи, що не передбачені цим Положенням, але необхідні для прийняття об'єктивного рішення.

Громадянин несе відповідальність за подані відомості в заяві, декларації, інших документах, що вплинули на встановлення права на призначення житлової субсидії та на визначення її розміру.

Відповідно до пункту 64 Положення № 848 заявник має право оскаржити до суду рішення уповноваженого органу щодо розміру призначеної субсидії або про відмову в призначенні житлової субсидії.

Підстави для відмови у призначенні житлової субсидії (у тому числі на наступний період) визначені пунктом 14 Положення № 848.

Так, за змістом абзаців першого, четвертого підпункту 5 пункту 14 Положення № 848 житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період), якщо уповноваженим органом отримано інформацію про наявність простроченої понад три місяці (на дату надання такої інформації) заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком, строк позовної давності якої не минув і загальна сума якої перевищує 40 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день звернення за призначенням житлової субсидії (крім заборгованості за послугу з постачання та розподілу природного газу, що нарахована виконавцем комунальної послуги з посиланням на рішення суду щодо норм споживання природного газу побутовими споживачами у разі відсутності лічильників газу та у зв'язку з приведенням об'ємів використаного природного газу побутовими споживачами до стандартних умов).

Житлова субсидія у випадку, передбаченому абзацом першим цього підпункту, призначається з початку опалювального (неопалювального) сезону за умови документального підтвердження сплати заборгованості або укладення договору про її реструктуризацію, або оскарження споживачем заборгованості в судовому порядку (ухвали про відкриття провадження у справі) протягом двох місяців з початку такого сезону, в іншому випадку - з місяця, що настає за тим, у якому до уповноваженого органу надійшло документальне підтвердження сплати заборгованості або укладення договору про її реструктуризацію, або оскарження споживачем заборгованості в судовому порядку (ухвали про відкриття провадження у справі).

Пунктами 81, 82, 83 Положення № 848 передбачено, що у разі отримання інформації про наявність заборгованості за житлово-комунальні послуги та/або внесків/платежів об'єднанню на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком, що відповідає вимогам, визначеним у підпункті 5 пункту 14 цього Положення, житлова субсидія на наступний період не призначається, про що уповноважений орган інформує громадянина у порядку, визначеному пунктом 62 цього Положення, або відповідна інформація зазначається у платіжному документі.

Якщо протягом двох місяців з дати отримання повідомлення про відмову в призначенні житлової субсидії на наступний період громадянин документально підтвердив сплату заборгованості або уклав договір про її реструктуризацію, або оскаржив наявність заборгованості в судовому порядку, житлова субсидія призначається з початку такого періоду.

Зазначений строк продовжується на час хвороби заявника, що підтверджується документально.

Якщо громадянин документально підтвердив сплату заборгованості або уклав договір про її реструктуризацію, або оскаржив наявність заборгованості в судовому порядку в строк понад два місяці з дати отримання повідомлення про відмову в призначенні житлової субсидії на наступний період, житлова субсидія в такому разі призначається з місяця подання нових заяви і декларації.

Аналіз наведених норм дає змогу дійти висновку про те, що у випадку наявності в особи, яка звертається за призначенням житлової субсидії, простроченої понад три місяці заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком, передбаченої абзацом першим підпункту 5 пункту 14 Положення № 848, житлова субсидія призначається з початку опалювального (неопалювального) сезону за умови документального підтвердження сплати заборгованості або укладення договору про її реструктуризацію, або оскарження споживачем заборгованості в судовому порядку (ухвали про відкриття провадження у справі) протягом двох місяців з початку такого сезону, в іншому випадку - з місяця, що настає за тим, у якому до уповноваженого органу надійшло документальне підтвердження сплати заборгованості або укладення договору про її реструктуризацію, або оскарження споживачем заборгованості в судовому порядку (ухвали про відкриття провадження у справі).

Суд встановив, що за результатами розгляду заяви позивачки від 12 травня 2023 року про призначення та надання житлової субсидії з доданими до неї документами в тому числі квитанціями від організацій - надавачів житлово-комунальних послуг Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області прийняло рішення, яким відповідно до підпункту 5 пункту 14 Положення № 848 відмовило в призначенні позивачці державної житлової субсидії, оскільки у поданих квитанціях наявна інформація про заборгованість, розмір якої значно вищий за 40 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день звернення за призначенням житлової субсидії та жодних документів, які підтверджують відсутність заборгованості або укладення договору про реструктуризацію заборгованості з організаціями - надавачами послуг, позивачкою не надано.

Суд відзначає, що разом із заявою про призначення та надання житлової субсидії від 12 травня 2023 року позивачка надала, зокрема квитанцію на оплату житлово-комунальних послуг за вересень 2022 року, зі змісту якої вбачається, що станом на початок місяця заборгованість позивачки зі сплати послуг з утримання будинку та прибудинкової території перед Житлово-будівельним кооперативом № 126 становить 21041,70 грн.

Стосовно вказаної заборгованості суд зазначає, що на момент звернення позивачки із заявою про призначення та надання житлової субсидії від 12 травня 2023 року обґрунтованість нарахування позивачці Житлово-будівельним кооперативом № 126 заборгованості зі сплати послуг з утримання будинку та прибудинкової території на суму 17034,90 грн була предметом судового розгляду у справі № 465/9294/21. Так, рішенням Франківського районного суду м. Львова від 03 травня 2023 року у вказаній справі зобов'язано Житлово-будівельний кооператив № 126 списати необґрунтовану заборгованість за послуги з утримання будинку та прибудинкової території, яка числиться за адресою: АДРЕСА_1 , в розмірі 195 гривень 24 коп. Постановою Львівського апеляційного суду від 23 жовтня 2023 року апеляційну скаргу ОСОБА_1 задоволено. Рішення Франківського районного суду м. Львова від 03 травня 2023 року скасовано. Ухвалено нове рішення, яким позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено. Визнано необґрунтованим нарахування заборгованості за послуги з утримання будинку та прибудинкової території у розмірі 17034,90 грн Житлово-будівельним кооперативом № 126.

Отже, нарахування Житлово-будівельним кооперативом № 126 заборгованості позивачці зі сплати послуг з утримання будинку та прибудинкової території на суму 17034,90 грн визнано у судовому порядку необґрунтованим.

Про наявність спору в цій частині позивачка повідомила Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області заявою від 03 липня 2023 року, однак вказану обставину відповідач не взяв до уваги.

Стосовно ж наявної у позивачки заборгованості зі сплати послуг з централізованого постачання тепла та гарячої води, то суд зазначає, що в матеріалах справи наявна мирова угода від 06 липня 2021 року, затверджена ухвалою Франківського районного суду м. Львова від 12 жовтня 2021 року у цивільній справі № 465/7767/18 за позовом Львівського комунального підприємства «Львівтеплоенерго» до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості за надані послуги з централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води до квартири за адресою АДРЕСА_1 .

Суд наголошує, що відповідач як суб'єкт владних повноважень повинен враховувати всі підстави для оцінки стану проживання заявника та зобов'язаний приймати рішення щодо призначення житлової субсидії із урахуванням усіх наявних, а також самостійно зібраних доказів, забезпечуючи при цьому неухильне дотримання вимог чинних нормативно-правових актів та діючи у спосіб, передбачений законодавством.

Однак, відмовляючи позивачці у призначенні житлової субсидії з підстави, передбаченої підпунктом 5 пункту 14 Положення № 848, відповідач діяв не у спосіб, передбачений чинним законодавством, оскільки безпідставно оминув наведені вище обставини, які, на переконання суду, мали бути взяті до уваги відповідачем при вирішенні питання щодо призначення житлової субсидії позивачці.

Вказане є порушенням встановленого частиною другою статті 2 КАС України принципу обґрунтованості рішення суб'єкта владних повноважень, суть якого полягає у тому, що рішення повинно бути прийнято суб'єктом владних повноважень з урахуванням усіх обставин, що мають значення для його прийняття.

Проте у спірному випадку цей принцип відповідачем не був дотриманий.

Підсумовуючи викладене у сукупності, суд доходить висновку, що при вирішенні питання про призначення житлової субсидії позивачці згідно з поданою нею заявою від 12 травня 2023 року відповідач не врахував наведені вище обставини та правові положення, що регулюють спірні правовідносини, а тому рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про відмову в призначенні ОСОБА_1 житлової субсидії згідно з поданою нею заявою від 12 травня 2023 року належить визнати протиправним.

Згідно із частиною другою статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Суд резюмує, що оскаржуване рішення відповідача про відмову в призначенні ОСОБА_1 житлової субсидії згідно з поданою нею заявою від 12 травня 2023 року не відповідає критеріям правомірного рішення суб'єкта владних повноважень, які встановлені частиною другою статті 2 КАС України, а тому позовну вимогу позивачки про визнання його протиправним належить задовольнити повністю.

Обираючи спосіб захисту порушеного права позивачки, суд враховує таке.

Завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень (частина перша статті 2 КАС України).

Відповідно до пункту десятого частини другої статті 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.

З огляду на висновок суду про протиправність рішення відповідача про відмову в призначенні житлової субсидії позивачці суд повинен вирішити питання про обрання належного та ефективного способу захисту її порушеного права.

Відповідно до вимог частини другої статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.

У позовній заяві позивачка просить суд зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області повторно розглянути звернення ОСОБА_1 щодо призначення субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг від 04 травня 2023 року.

Водночас суд встановив, що заява позивачки про призначення та надання житлової субсидії, до якої додано необхідні документи, із якою вона звернулася до відповідача, датована 12 травня 2023 року.

Тож з урахуванням меж заявлених позовних вимог та встановлених фактичних обставин справи, суд дійшов висновку, що належним та ефективним способом відновлення порушеного права позивачки є зобов'язання відповідача повторно розглянути її заяву від 12 травня 2023 року про призначення та надання житлової субсидії. При повторному розгляді зазначеної заяви відповідачу належить прийняти обґрунтоване рішення, що буде відповідати критеріям правомірного рішення суб'єкта владних повноважень (частина друга статті 2 КАС України) та приписам Положення № 848, з урахуванням висновків суду, викладених у цьому рішенні.

Окремо суд відзначає, що зазначення судом належної дати заяви позивачки, яку відповідач повинен повторно розглянути (12 травня 2023 року, а не 04 травня 2023 року, як просить позивачка) не свідчить про часткове задоволення позову у відповідній частині чи вихід за межі заявлених позовних вимог, а лише спрямоване на ефективний захист порушеного права позивачки з огляду на фактичні обставини справи, встановлені судом під час її розгляду.

Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та, враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку про задоволення позову повністю.

Відповідно до пункту п'ятого частини першої статті 244 КАС України під час ухвалення рішення суд вирішує як розподілити між сторонами судові витрати.

Згідно із частиною першою статті 132 КАС України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.

Частиною другою цієї ж статті передбачено, що розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.

Ухвалою суду від 01 серпня 2023 року позивачку звільнено від сплати судового збору на підставі пункту третього частини першої статті 8 Закону України «Про судовий збір», а тому розподіл судового збору у цій справі на підставі статті 139 КАС України не здійснюється.

Докази понесення сторонами витрат, пов'язаних з розглядом справи, у матеріалах справи відсутні, тому їх розподіл також не здійснюється.

Керуючись ст.ст. 19-21, 72-77, 242-246, 255, 293, 295, підп. 15.5 п. 15 Перехідних положень КАС України, суд,-

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (вул. Митрополита Андрея, 10, м. Львів, 79016) про визнання протиправним рішення, зобов'язання вчинити дії - задовольнити повністю.

Визнати протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про відмову в призначенні ОСОБА_1 житлової субсидії згідно з поданою нею заявою від 12 травня 2023 року.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 12 травня 2023 року про призначення та надання житлової субсидії, із урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Розподіл судових витрат не здійснюється.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення може бути оскаржене за правилами, встановленими ст.ст. 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України відповідно, з урахуванням положень підп.15.5 п.15 розд. VII «Перехідні положення» цього Кодексу.

Повний текст рішення складено 10 січня 2024 року.

СуддяКлименко Оксана Миколаївна