Рішення від 10.01.2024 по справі 280/7220/23

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

10 січня 2024 року Справа № 280/7220/23 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сацького Р.В. розглянувши в письмовому проваджені за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Запорізькій області про визнання дій протиправними та скасування ППР, -

ВСТАНОВИВ:

06 вересня 2023 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач) до Головного управління ДПС у Запорізькій області (далі по тексту - відповідач), в якому позивач просить суд:

- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення Головного управління Державної податкової служби у Запорізькій області як відокремленого підрозділу Державної податкової служби України від 24.07.2023 № 000/2338/2409;

- стягнути з Головного управління Державної податкової служби у Запорізькій області як відокремленого підрозділу Державної податкової служби України за рахунок бюджетних асигнувань на користь ФОП - ОСОБА_1 судовий збір, з розгляду вказаної справи, як зі сторони, винної у порушенні спору.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що він є фізичною особою- підприємцем, та займається такими видами діяльності :вантажний автомобільний транспорт; надання послуг перевезення речей (переїзду). Згідно з підпунктом 54.3.3. пункту 54.3. статті 54 Податкового кодексу України на підставі акта перевірки № 2722/08-01-24-09-05/2617313792 від 28.06.2023 та за/або за даними Єдиного державного реєстру податкових накладних (далі - ЄРПН) за звітний період березень 2022 р., квітень 2022 р., травень 2022 р., червень 2022 р., липень 2022 р., серпень 2022 р., вересень 2022 р., жовтень 2022 р., листопад 2022 р., грудень 2022 р., січень. 2023 р., лютий 2023 р., березень 2023 р., квітень 2023 р. встановлено порушення вимог п. 201.10 ст. 201 ПК України, з урахуванням вимог п. 89 Підрозділу 2 Розділу ХХ Перехідних положень ПК України, п. 52-1, п. 69.1 Підрозділу 10 Розділу ХХ Перехідних положень ПК України, а саме - перевищення термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних за звітний період березень 2022, квітень 2022, травень 2022, червень 2022, липень 2022, серпень 2022, вересень 2022, жовтень 2022, листопад 2022, грудень 2022, січень. 2023, лютий 2023, березень 2023, квітень 2023, відповідачем. 24.07.2023 було прийняте податкове повідомлення - рішення від 24.07.2023 № 000/2338/2409 яким застосовано до позивача штраф у розмірі 74 560 (сімдесят чотири тисячі п'ятсот шістдесят) грн 03 коп. Позивач не погоджується із оскаржуваним податковим повідомленням - рішенням, оскільки відповідно до пункту 52-1 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України за порушення податкового законодавства, вчинені протягом періоду з 01.03.2020 до останнього календарного дня місяця (включно), в якому завершується дія карантину, штрафні санкції за порушення граничних строків реєстрації податкових накладних не застосовуються. Також, санкції не застосовуються в період дії воєнного стану. Таким чином, зважаючи на те, що реєстрація податкових накладних здійснювалась позивачем під час дії карантину на території України та проведення на території Україні воєнних дій, останній вважає, що відсутні підстави для його притягнення до відповідальності відповідно до пункту 120-1.1 статті 120-1 Податкового кодексу України за порушення граничних строків реєстрації податкових накладних, а тому оскаржуване податкове повідомлення - рішення від від 24.07.2023 № 000/2338/2409 підлягає скасуванню. Не визнаючи правомірності вищезазначеного повідомлення - рішення, позивач змушений звернутись до суду з позовом про його оскарження, та просити суд про задоволення його вимог у повному обсязі.

Справі за цією позовною заявою присвоєно № 280/7220/23 та за результатами автоматизованого розподілу справу передано для розгляду судді Сацькому Р.В

Ухвалою суду від 08 вересня 2023 року відкрито провадження у адміністративній справі та призначено справу до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), за наявними у справі матеріалами; встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву (у разі заперечення проти позовної заяви) протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення копії цієї ухвали, разом із доказами, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача.

Відповідачем 07.09.2023 за вх. № 42758 подано до суду відзив на позовну заяву в обґрунтування якого заперечив щодо задоволення позовних вимог, з огляду на те, що Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану» від 12.05.2022 № 2260-ІХ, який набрав чинності 27.05.2022, поновлено відповідальність платників податків у разі виявлення порушень за результатами проведення перевірок. Підпунктом 69.2 пункту 69 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України, в редакції внесених змін Законом України від 12.05.2022 № 2260-ІХ, скасовано дію мораторію застосування штрафних санкцій, в тому числі, на період дії карантину. При цьому, звільнення від відповідальності за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних передбачено лише для платників податків щодо реєстрації у відповідних реєстрах податкових накладних, граничний термін виконання яких припадає на період, починаючи з 24.02.2022 по 27.05.2022 (дата набрання чинності Закону № 2260-ІХ від 12.05.2022), за умови реєстрації такими платниками податкових накладних в реєстрі до 15.07.2022. Таким чином, зважаючи на те, що податкові накладні були зареєстровані позивачем після 15.07.2022, тобто в період дії Закону № 2260-ІХ, який набрав чинності 27.05.2022, відповідач вважає, що позивачем порушені граничні терміни реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, за що підлягало притягненню до фінансової відповідальності відповідно до пункту 120-1.1 статті 120-1 Податкового кодексу України, а тому відсутні підстави для скасування оскаржуваного податкового-повідомлення рішення. Просить суд відмовити позивачу у задоволенні його позовних вимог.

Представник позивача адвокат Корольов Д.О. скориставшись своїм правом в порядку ст. 163 КАС України надано суду 09.10.2023 за вх. № 44325 відповідь на відзив, в якому зазначено, що доводи відповідача викладені у відзиві на позовну заяву є незаконними, так як, після набрання чинності 27.05.2023 Закону України № 2600-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану» не сформувалась однозначна практика застосування його положень. Та наразі, відсутня правова позиція, щодо скасування дії мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії воєнного, надзвичайного стану та/або на період дії карантину яка містились би в постановах та рішеннях Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду. Посилання відповідача у відзиві на два рішення судів першої інстанції, не є підставою про не задоволення його позовних вимог, натомість наголосив на тому, що судова практика, щодо цього питання неоднозначна та взаємовиключна. Тому, в обґрунтування своєї правової позиції посилається на рішення Київського окружного адміністративного суду від 15.03.2023 по справі № 320/11934/22, яке постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 09.06.2023 залишено без змін.

12.10.2023 представником позивача адвокатом Корольовим Д.О. за вх. № 44995 подані додаткові пояснення у справі, відповідно до яких, ним звернено увагу на внесені зміни до чинних законодавчих актів за вказаний у позові період, та наявні суперечності, які вирішені у подібних справах іншими судами. З зазначенням про те. Що позовні вимоги є обґрунтовані та підлягають задоволенню.

16.10.2023 за вх. № 45551 представником відповідача надані до суду заперечення на відповідь на відзив, в яких викладені розрахунки штрафних санкцій, та вкотре виражена незгода з позовними вимогами позивача з огляду на діюче законодавство в Україні.

19.10.2023 вх. № 46262 представником відповідача надані до суду заперечення на додаткові пояснення, в яких зазначені заперечення та незгода з доводами представника позивача, з проханням позовні вимоги залишити без задоволення.

Відповідно до ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожній фізичній або юридичній особі гарантується право на розгляд судом упродовж розумного строку цивільної, кримінальної, адміністративної або господарської справи, а також справи про адміністративне правопорушення, в якій вона є стороною.

Розумність строків є одним із основоположних засад (принципів) адміністративного судочинства відповідно до п. 8 ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України.

Поняття розумного строку не має чіткого визначення, проте розумним уважається строк, який необхідний для вирішення справи відповідно до вимог матеріального і процесуального права.

Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позовна заява, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) є фізичною особою- підприємцем, що зареєстрована 27.04.2006. Види діяльності: 49.41 Вантажний автомобільний транспорт; 49.42 Надання послуг перевезення речей (переїзду); про що свідчить витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.

Крім цього, ФОП ОСОБА_1 є платником єдиного податку та платником податку на додану вартість, що підтверджується свідоцтвом серія НОМЕР_2 від 12.05.2012, та свідоцтвом № НОМЕР_3 від 12.08.2011.

ГУ ДПС у Запорізькій області проведено перевірку діяльності ФОП ОСОБА_2 та за результатами якої складений акт камеральної перевірки від 28.06.2023 № 2722/08-01-24-09-05/2617313792 з питань своєчасності реєстрації податкових накладених (далі-НП) /розрахунків коригування до ПН в єдиному державному реєстрі податкових накладних з датою виписки ПН за березень 2022 року, квітень 2022 року, травень 2022 року, червень 2022 року, липень 2022 року, серпень 2022 року, вересень 2022 року, жовтень 2022 року, листопад 2022 року грудень 2022 року, січень 2023 року, лютий 2023 року, березень 2023 року, червень 2023 року. В акті камеральної перевірки вказано на те, що встановлено порушення вимог п.201.10 ст.201 ПК України з нарахуванням вимог п. 89 підп. 2 розд. ХХ Перехідних положень ПКУ, а саме- перевищення термінів реєстрації ПН/РК до ПН в ЄРПН.

На даний акт камеральної перевірки, 18.07.2023 ФОП « ОСОБА_1 » надав лист про незгоду з актом, аргументуючи, що прийняті зміни в чинних нормах законодавства, які звільняють від відповідальності за невчасне подання податкових накладних або порушення терміну їх подання.

24.07.2023 Головним управлінням ДПС в Запорізькій області на підставі акту про результати камеральної перевірки своєчасності податкових накладних від 28.06.2023 № 2722/08-01-24-09-05/2617313792 було винесено відносно ФОП ОСОБА_1 податкове повідомлення-рішення № 000/2338/2409 на суму 74 563,03 грн. До податкового повідомлення - рішення від 24.07.2023 № 000/2338/2409 доданий Розрахунок штрафу про порушення термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному державному реєстрі податкових накладних Чорний Ю.М. в якому, зазначено, що 56 податкових накладних подано позивачем з порушенням термінів їх реєстрації, кількість днів порушення склали від 1 дня до 63 днів. Також в розрахунку зазначений розмір штрафу від 2 % до 40 % та сума штрафу у загальному розмірі 74 516,03 грн.

Листом № 32154/6/08-01-24-01-04 від 09.08.2023 Головним управлінням ДПС у Запорізькій області на письмові заперечення ФОП ОСОБА_1 , надані відповіді з обґрунтуванням, щодо застосування норм чинного законодавства при виявленні порушення та винесення податкового повідомлення - рішення від 24.07.2023 № 000/2338/2409.

Позивач, не погоджуючись з вимогою та не погоджуючись з боргом, звернувся до суду з вказаним позовом.

Надаючи оцінку спірним відносинам, суд виходить з того, що відповідно до статті 6 Конституції України державна влада в Україні здійснюється на засадах її поділу на законодавчу, виконавчу та судову. Органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією в межах і відповідно до законів України.

Зокрема, статтею 8 Конституції України в Україні встановлено, що в країні визнається і діє принцип верховенства права.

Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй.

Норми Конституції України є нормами прямої дії. Звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.

Крім цього, правовідносини, які виникли між сторонами у даній справі регулюються законами України та підзаконними нормативними актами.

Тому, надаючи правову оцінку вказаним обставинам, суд виходить з наступного.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює та визначає Податковий кодекс України від 02.12.2010 № 2755-VI (далі - ПК України).

Згідно пункту 201.1 статті 201 ПК України, на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Відповідно до абзацу 1 пункту 201.10 статті 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Згідно абзацу 4 пункту 201.10 статті 201 ПК України податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Відповідно до абзацу 14 пункту 201.10 статті 201 ПК України реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків: для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені; для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені; для зведених податкових накладних та/або розрахунків коригування до таких зведених податкових накладних, складених за операціями, визначеними пунктом 198.5 статті 198 та пунктом 199.1 статті 199 цього Кодексу, - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем місяця, в якому вони складені; для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).

У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.

Відтак, продавець товарів/послуг зобов'язаний зареєструвати в ЄРПН податкові накладні, які (в т.ч.) не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування.

Статтею 120-1 ПК України визначена відповідальність платників податків за порушення строків реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та допущення помилок при зазначенні обов'язкових реквізитів податкової накладної. Тобто, законодавець передбачив для платників податків відповідальність за порушення пункту 201.10 статті 201 ПК України.

Згідно пункту 120-1.1 статті 120 ПК України порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції з постачання товарів/послуг, що звільняються від оподаткування податком на додану вартість; податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції, що оподатковуються за нульовою ставкою; податкової накладної, складеної відповідно до пункту 198.5 статті 198 цього Кодексу у разі здійснення операцій, визначених підпунктами «а» - «г» цього пункту, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до статті 199 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до абзацу одинадцятого пункту 201.4 статті 201 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 і 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:

10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;

20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;

30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;

40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;

50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.

Таким чином, на платника податків покладено обов'язок щодо реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних у строк встановлений податковим законодавством, а саме для податкових накладних складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені, а для податкових накладних складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.

Порушення вказаних строків реєстрації податкових накладних свідчить про наявність правопорушення, за яке передбачена відповідальність у вигляді штрафу в залежності від терміну такого порушення, що передбачено пунктом 120-1.1 статті 120-1 ПК України.

Згідно з пунктом 52-1 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідні положення ПК України, за порушення податкового законодавства, вчинені протягом періоду з 1 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), штрафні санкції не застосовуються, крім санкцій за: порушення вимог до договорів довгострокового страхування життя чи договорів страхування в межах недержавного пенсійного забезпечення, зокрема страхування додаткової пенсії; відчуження майна, що перебуває у податковій заставі, без згоди контролюючого органу; порушення вимог законодавства в частині: обліку, виробництва, зберігання та транспортування пального, спирту етилового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів; цільового використання пального, спирту етилового платниками податків; обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками; здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального; здійснення суб'єктами господарювання операцій з реалізації пального або спирту етилового без реєстрації таких суб'єктів платниками акцизного податку; порушення нарахування, декларування та сплати податку на додану вартість, акцизного податку, рентної плати.

Протягом періоду з 1 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), платникам податків не нараховується пеня, а нарахована, але не сплачена за цей період пеня підлягає списанню.

Відтак, перелік порушень податкового законодавства, за які контролюючим органом нараховуються штрафні санкції в період дії карантину на території України є вичерпним та не включає застосування штрафних санкцій за порушення граничних строків реєстрації податкових накладних у період з 01 березня 2020 року і по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину.

Водночас, суд звертає увагу, що Законом України від 12.05.2022 № 2260-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану» (далі Закон № 2260-ІХ), який набрав чинності 27.05.2022, внесено зміни до підпункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідні положення ПК України, згідно з яким тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, установлено особливості для справляння податків і зборів.

Згідно підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідні положення ПК України (в редакції Закону № 2260-ІХ) у разі відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов'язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, платники податків звільняються від передбаченої цим Кодексом відповідальності з обов'язковим виконанням таких обов'язків протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.

Платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати податкові обов'язки щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових накладних, розрахунків коригування, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов'язків, граничний термін виконання яких припадає на період починаючи з 24 лютого 2022 року до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану» за умови реєстрації такими платниками податкових накладних та розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних до 15 липня 2022 року, подання податкової звітності до 20 липня 2022 року та сплати податків та зборів у строк не пізніше 31 липня 2022 року.

Відповідно до підпункту 69.1-1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідних положень ПК України (в редакції Закону № 2260-ІХ) платники податку на додану вартість зобов'язані забезпечити у строки, встановлені підпунктом 69.1 цього пункту, реєстрацію податкових накладних та розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, граничний термін реєстрації яких припадає на періоди, зазначені у підпункті 69.1 цього пункту, та уточнити (привести у відповідність) податковий кредит, задекларований платниками на підставі наявних у платника первинних (розрахункових) документів, з урахуванням даних податкових накладних та/або розрахунків коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Підпунктом 69.2 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідних положень ПК України (в редакції Закону № 2260-ІХ) визначено, що у разі виявлення порушень законодавства за результатами проведення перевірок до платників податків застосовується відповідальність згідно з цим Кодексом, законами, контроль за виконанням яких покладено на контролюючі органи, з урахуванням обставин, передбачених підпунктом 112.8.9 пункту 112.8 статті 112 цього Кодексу, що звільняють від фінансової відповідальності. При цьому вимоги законодавства щодо мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії воєнного, надзвичайного стану та/або на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), не застосовуються.

Отже, Законом № 2260-ІХ, який набрав чинності 27.05.2022 року, поновлено відповідальність платників податків у разі виявлення порушень законодавства за результатами проведення перевірок згідно з Кодексом, законами, контроль за виконанням яких покладено на контролюючі органи, з урахуванням обставин, передбачених підпунктом 112.8.9 пункту 112.8 статті 112 Кодексу, що звільняють від фінансової відповідальності.

При цьому, підпунктом 69.2 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України, в редакції внесених змін Законом № 2260-ІХ, чітко визначено, що мораторій (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії воєнного, надзвичайного стану та/або на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19) не застосовується.

Звільнення від відповідальності за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних передбачено лише для платників податків щодо реєстрації у відповідних реєстрах податкових накладних, розрахунків коригування, граничний термін виконання яких припадає на період починаючи з 24.02.2022 до 27.05.2022 (тобто до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану») за умови реєстрації такими платниками податкових накладних та розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних до 15.07.2022.

Як вбачається з Додатку до податкового повідомлення - рішення від 24.07.2023 № 000/2338/2409 Розрахунку штрафу про порушення термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному державному реєстрі податкових накладних Чорний Ю.М. (2617313792) 56 податкових накладних подано позивачем з порушенням термінів їх реєстрації, кількість днів порушення склали від 1 до 63 днів. Так , податкові накладні за березень 2022 року подані в серпні 2022 року, за квітень 2022 року подані у серпні 2022 року; за травень 2022 року у серпні 2022 року; за червень 2022 року подані у вересні 2022 року; за липень 2022 року подані у вересні 2022 року; за серпень 2022 року подані у вересні 2022 року; за вересень 2022 року подані у жовтні 2022 року; за жовтень 2022 року подані у листопаді 2022 року; за листопад 2022 року подані у грудні 2022 року та у січні 2023 року; за грудень 2022 року подані у січні 2023 року; за січень 2023 року подані у лютому 2023 року; за лютий 2023 року подані - у березні 2023 року; за березень 2023 року подані у квітні - травні 2023 року; за квітень 2023 року подані у травні 2023 року. Також в розрахунку зазначений розмір штрафу від 2 % до 40 % та сума штрафу у загальному розмірі 74 516,03 грн.

Таким чином, враховуючи зазначене та абзац 3 підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу Перехідні положення ПК України (в редакції Закону № 2260-ІХ), суд приходить до висновку, що податкові накладні, про які зазначено в акті про результати проведення камеральної перевірки своєчасності податкових накладних від 28.06.2023 № 2722/08-01-24-09-05/2617313792, податковому повідомленні-рішенні від 24.07.2023 № 000/2338/2409, Розрахунку штрафу про порушення термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному державному реєстрі податкових накладних, позивач повинен був зареєструвати у ЄРПН до 15 липня 2022 року, що фактично і звільняло б останнього від відповідальності за порушення граничних строків реєстрації податкових накладних.

Натомість, всупереч наведеному, податкові накладні зареєстровані позивачем з порушенням строків після 15.07.2022, тобто із затримкою реєстрації податкових накладних від 1 до 63 днів, за що передбачена відповідальність згідно пункту 120-1.1 статті 120 Податкового кодексу України.

Суд звертає увагу, що податкові накладні під № 1 та 2, дійсно були складені позивачем під час дії вимог законодавства щодо мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) за порушення граничних строків реєстрації податкових накладних на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (пункт 52-1 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідні положення ПК України).

Разом з тим, реєстрація таких накладних здійснена вже у період дії Закону № 2260-ІХ, який набрав чинності 27.05.2022, яким поновлено відповідальність платників податків у разі виявлення порушень законодавства за результатами проведення перевірок, у тому числі щодо порушення граничних строків реєстрації податкових накладних, за виключенням тих випадків, коли граничний термін їх реєстрації припадає на період з 24.02.2022 по 27.05.2022 (тобто до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану») за умови реєстрації такими платниками податкових накладних та розрахунків коригування (за період з 24.02.2022 по 27.05.2022) в Єдиному реєстрі податкових накладних до 15.07.2022.

Крім того, Законом № 2260-ІХ визначено, що мораторій (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії воєнного, надзвичайного стану та/або на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19) не застосовується.

Аналіз наведених положень Закону № 2260-ІХ свідчить про те, що починаючи з 27.05.2022 у випадку виявлення порушень вимог податкового законодавства в ході проведення камеральної перевірки під час дії воєнного стану на території України, в тому числі з питань своєчасності реєстрації податкових накладних, контролюючий орган уповноважений застосовувати штрафні санкції незважаючи на дію карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19).

Таким чином, суд відхиляє аргументи позивача стосовно відсутності підстав для застосування відносно нього штрафної санкції в силу пункту 52-1 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідні положення Податкового кодексу України.

У відповіді на відзив позивачем зазначено, що Законом № 2260-ІХ фактично заблоковано дію мораторію, встановленого на період дії карантину відповідно до пункту 52-1 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідні положення Податкового кодексу України.

Разом з тим, Законом № 2260-ІХ норми пункту 52-1 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України не були ані виключена з Податкового кодексу, ані зупинено їх дію.

Враховуючи викладене, позивач вважає, що вказане призвело до ситуації правової невизначеності, в якій опинилися платники податків, адже одночасно у податковому законодавстві містились дві колізійні норми, які регулюють одні й ті ж самі правовідносини.

Суд відхиляє наведені вище аргументи, оскільки Законом № 2260-ІХ, який набрав чинності 27.05.2022, поновлено відповідальність платників податків у разі виявлення порушень законодавства за результатами проведення перевірок.

При цьому, суд зазначає, що підпунктом 69.2 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України, в редакції внесених змін Законом № 2260-ІХ імперативно визначено, що мораторій (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії воєнного, надзвичайного стану та/або на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19) не застосовується.

Таким чином, з 27.05.2022 позивач був проінформований про те, що у випадку виявлення порушень вимог податкового законодавства під час проведення камеральної перевірки контролюючий орган вправі застосовувати штрафні санкції відносно платників податків, незважаючи на дію мораторію (зупинення) застосування штрафних санкцій, передбаченого пунктом 52-1 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України, що в свою чергу, фактично і спростовує твердження позивача стосовно правової невизначеності.

Поряд з цим, суд відхиляє аргументи позивача стосовно посилання на правовий висновок Верховного Суду, викладений у постанові від 10.12.2021 у справі № 420/10367/20, оскільки спірні правовідносини, які мали місце у справі №420/10367/20, виникли до прийняття та набрання чинності Закону № 2260-ІХ, яким поновлено відповідальність платників податків у разі виявлення порушень законодавства за результатами проведення перевірок.

Варто наголосити, що особливістю операцій із реєстрації податкових накладних є їх тривалість у часі, а тому у даному випадку необхідно враховувати плинність та змінюваність законодавства, адже відправною точкою для притягнення до відповідальність платників податків за порушення пункту 201.10 статті 201 ПК України є саме дата здійснення реєстрації податкових накладних, а не дата їх складання. При здійсненні правозастосування суд має комплексно та системно застосовувати законодавство, враховуючи при цьому мету (ціль) та завдання того чи іншого нормативно-правового акту.

Підсумовуючи наведене вище, слід прийти до висновку, що ФОП ОСОБА_1 порушив терміни реєстрації податкових накладних в ЄРПН, за що починаючи з 27.05.2022 підлягало притягненню до фінансової відповідальності відповідно до положень пункту 120-1.1 статті 120-1 ПК України.

Відтак, під час прийняття оскаржуваного податкового повідомлення-рішення від 24.07.2023 № 000/2338/2409 відповідач діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачений чинним законодавством України, а тому відсутні підстави для його скасування.

Решта доводів та заперечень учасників справи не спростовують висновків суду щодо правомірності винесення оскаржуваного податкового повідомлення-рішення.

Відповідно до частин 1 та 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Позивач під час судового розгляду справи не довів належними засобами доказування обставини, на яких ґрунтуються його позовні вимоги, натомість відповідач, як суб'єкт владних повноважень, довів належними засобами доказування правомірність та обґрунтованість прийнятого рішення за наявності факту встановлених порушень податкового законодавства.

Згідно ч. ч. 1-3 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

За наслідком здійснення аналізу оскаржуваної діяльності відповідача на відповідність наведеним вище критеріям, суд, не виходячи за межі заявлених позовних вимог, системного аналізу положень наведеного законодавства України, матеріалів справи, приходить до висновку про те, що заявлені позовні вимоги не підлягають задоволенню, з мотивів та обґрунтування наведених судом вище.

Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. Враховуючи те, що в задоволенні адміністративного позову відмовлено, суд не вирішує питання про розподіл судових витрат.

Керуючись статтями 2, 6, 8-10, 14, 90, 139, 143, 241-246 та 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовних вимог фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління ДПС у Запорізькій області (69107, м. Запоріжжя, просп. Соборний, буд. 166, код ЄДРПОУ ВП 44118663) про визнання дій протиправними та скасування ППР, - відмовити у повному обсязі.

Розподіл судових витрат не здійснюється.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення в повному обсязі виготовлено та підписане суддею 10 січня 2024 року.

Суддя Р.В. Сацький