Рішення від 10.01.2024 по справі 260/8299/23

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 січня 2024 року м. Ужгород№ 260/8299/23

Закарпатський окружний адміністративний суд у складі: головуючої - судді Маєцької Н.Д., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Закарпатській області», третя особа без самостійних вимог - Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Управління Міністерства внутрішніх справ України в Закарпатській області, Державна установа «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Закарпатській області», Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області, якою просить: 1) Визнати протиправними дії Ліквідаційної комісії УМВС України в Закарпатській області щодо відмови про взяття позивача на пенсійний облік, як пенсіонера МВС згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» №2262-12 із зазначених в ст.7,ст.12 підстав та зобов'язати відповідача поставити позивача на пенсійний облік як пенсіонера МВС, учасника бойових дій та інваліда війни; 2) Зобов'язати відповідача - Ліквідаційну комісію УМВС України в Закарпатській області виготовити та видати оновлену довідку для перерахунку пенсії, а пенсійну справу для обліку, направити до Державної установи «Територіального медичного об'єднання Управління Міністерства внутрішніх справ України по Закарпатській області за адресою м.Ужгород, вул. Грибоєдова, 12; 3) Зобов'язати Державну установу «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Закарпатській області» взяти позивача на облік як пенсіонера МВС; 4) Визнати протиправними дії відповідача - ГУПФУ в Закарпатській області про відмову щодо вибору пенсії та зобов'язати останнього перевести позивача в категорію військових пенсіонерів з відповідними наслідками у відповідності до вимог ст. 12 Закону України №2262-12; 5) Зобов'язати відповідача - ГУ ПФУ в Закарпатській області привести у відповідність та належний стан його страховий стаж, а відповідно здійснити перерахунок його пенсії.

Ухвалою судді від 02 жовтня 2023 року позовну заяву було залишено без руху та надано строк для усунення недоліків.

Позивач на виконання вимог ухвали про залишення позовної заяви без руху надав суду позовну заяву в уточненій редакції, в якій визначив відповідачем Державну установу «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Закарпатській області» та третьою особою, без самостійних вимог - Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області.

Відповідно до позовної заяви в новій редакції, позивач просить суд: 1) Визнати протиправними дії Державної установи «Територіальне медичне об'єднання УМВС України по Закарпатській області» щодо відмови про підготовку та видачу довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії; 2) 3обов'язати відповідача - Державну установу «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Закарпатській області виготовити та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області довідку про розмір грошового забезпечення на ім'я позивача за прирівняною посадою поліцейських Національної поліції України станом на 1 листопада 2022 року у відповідності до вимог статей 43,51 та 63 Закону №2262-12 та з урахуванням положень Постанов КМУ України №45 та №988 для проведення з 1 листопада 2022 року перерахунку його пенсії.

Ухвалою судді від 23 жовтня 2023 року відкрито провадження у адміністративній справі та розгляд справи призначено в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач з 2004 року перебуває на обліку в Головному управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області. Позивач звернувся до керівництва ДУ «ТМО МВС України по Закарпатській області» із заявою про виготовлення та надання довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії за прирівняною посадою поліцейських Національної поліції. Однак, відповідач відмовив у виготовленні та наданні такої довідки.

Відповідач відзив на позовну заяву не подав. Судом вжито достатніх заходів щодо належного повідомлення відповідача про відкриття провадження у справі та надано достатній строк для подання відзиву на позовну заяву.

Третя особа надала суду пояснення на позовну заяву, в яких зазначила, що на день звільнення зі служби органів внутрішніх справ (11 лютого 1985 року) позивач не досяг 45-річного віку та не мав необхідного страхового стажу. Відтак, право на пенсію за вислугу років відповідно до пункту «б» статті 12 Закону у позивача відсутнє. Трудовий стаж, набутий після звільнення зі служби в органах внутрішніх справ при призначенні пенсії за вислугою років не враховується.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить наступних висновків.

Судом встановлено, що позивачу з 19 січня 2004 року призначено пенсію за віком.

Позивач звернувся із заявою до Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Закарпатській області», в якій просив виготовити нову довідку про грошове забезпечення за прирівняною посадою поліцейських Національної поліції.

Відповідач листом від 14 березня 2023 року № 33/27-368 повідомив, що позивач не знаходиться на обліку в секторі із соціально-гуманітарних питань Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Закарпатській області», так як не являється пенсіонером МВС.

Відповідно до листа ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Закарпатській області від 30 травня 2023 року № 20-Д/106/05/16-2023 враховуючи, що на день звільнення зі служби позивач не досяг встановленого законом віку, та не набув права на пенсію за вислугою років з врахуванням загального трудового стажу, пенсійна справа в УМВС України в Закарпатській області на позивача не заводилася через відсутність підстав.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до частини 1 статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Так, спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, в органах цивільного захисту, є Закон України від 09 квітня 1992 року за №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон №2262-ХІІ). Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону мають звільнені зі служби особи начальницького складу органів внутрішніх справ України та поліцейські (пункт "б" частина 1 статті 1-2 Закону №2262-XII, в редакції на день призначення позивачу пенсії).

Частина 3 статті 43 Закону №2262-XII передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно частини 18 статті 43 Закону №2262-XII, у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Відповідно до частини 4 статті 63 Закону №2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

З наведеного слідує, що підставою для проведення перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців (поліцейських), яка проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців (поліцейських).

Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року за №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесеними змінами до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року за №393 (далі - Порядок №45), яка набрала чинності 20 лютого 2008 року.

За змістом пункту 1 Порядку №45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону №2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 4 Порядку №45 передбачено, що перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб". Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

29.12.2015 набрав чинності Закон України від 23.12.2015 за №900-VIII "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" (далі - Закон №900-VIII), яким статтю 63 Закону №2262-XII доповнено новою частиною такого змісту: "Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських".

Цим же Законом пункт 15 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію" від 02.07.2015 за №580-VIII (далі - Закон №508-VІІІ) доповнено абзацом другим, зі змісту якого за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Кабінет Міністрів України 11.11.2015 прийняв постанову № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (далі - Постанова №988), постанова набрала чинності 02.12.2015. Згідно з пунктом першим цієї постанови Кабінет Міністрів України установив, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Правовою дією пункту 3 Постанови №988 Кабінет Міністрів України затвердив: схему окладів за спеціальним званням поліцейських у розмірах згідно з додатком 1; схему посадових окладів курсантів вищих навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ із специфічними умовами навчання в розмірах згідно з додатком 2; схеми посадових окладів поліцейських у розмірах згідно з додатками 3-10.

Пунктом 5 Постанови №988 визначено вичерпний перелік надбавок та доплат для поліцейських: 1) надбавку за стаж служби в поліції в розмірах згідно з додатком 11; 2) надбавку за виконання функцій державного експерта з питань таємниць та надбавку за службу в умовах режимних обмежень - у розмірах та порядку, визначених законодавством; 3) доплату за службу в нічний час - у розмірі 35 відсотків посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час; 4) надбавку за безперервний стаж на шифрувальній роботі - у розмірі до 20 відсотків посадового окладу (надбавка виплачується особам, які безпосередньо зайняті на шифрувальній роботі); 5) доплату за науковий ступінь кандидата або доктора наук з відповідної спеціальності, якщо діяльність за профілем відповідає науковому ступеню, - у розмірі відповідно 5 і 10 відсотків посадового окладу; 6) доплату за вчене звання у разі, коли особа займає посаду, що пов'язана з педагогічною або науковою діяльністю, і має вчене звання доцента (старшого наукового співробітника), - у розмірі 5, професора - 10 відсотків посадового окладу; 7) надбавку за почесне звання заслужений - у розмірі 10 відсотків посадового окладу; 8) підвищення на 25 відсотків посадових окладів курсантам за відмінне навчання або отримання відповідної кількості балів за шкалою ECTS за результатами екзаменаційної сесії.

Згідно з частинами 2 і 3 статті 51 Закону №2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Зі змісту заявлених позовних вимог вбачається, що позивач просить суд зобов'язати відповідача видати та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області довідку про розмір грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейських Національної поліції станом на 01 листопада 2022 року у відповідності до вимог статей 43,51 та 63 Закону України № 2262-ХІІ та з урахуванням положень Постанов Кабінету Міністрів України № 45 та № 988 для проведення з 01 листопада 2022 року перерахунку пенсії.

В той же час, судом встановлено, що позивачу призначено з 19 січня 2004 року пенсію за віком. Відтак позивач не є особою, яка отримує пенсію відповідно до Закону №2262-ХІІ.

З огляду на вищенаведене, правові підстави для видачі позивачу відповідної довідки, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою №988 відсутні.

Таким чином, за встановлених судом обставин справи, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для зобов'язання Державної установи "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Закарпатській області" видати нову довідку про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01 листопада 2022 рок у відповідності до вимог статей 43,51 та 63 Закону України № 2262-ХІІ та з урахуванням положень Постанов Кабінету Міністрів України № 45 та № 988 для проведення з 01 листопада 2022 року перерахунку пенсії позивача, у зв'язку з чим позовні вимоги є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.

Відповідно до вимог статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У відповідності до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.

Керуючись ст. ст. 5, 19, 77, 243, 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

1. У задоволенні адміністративного позовну ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Державної установи “Територіальне медичне об'єднання МВС України по Закарпатській області” (Закарпатська область, м. Ужгород, вул. Грибоєдова, 12, код ЄДРПОУ 08734492), третя особа без самостійних вимог - Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (Закарпатська область, м. Ужгород, пл. Народна, буд. 4, код ЄДРПОУ 20453063) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - відмовити.

2. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

СуддяН.Д. Маєцька