Справа № 127/18065/23
Провадження № 22-ц/801/96/2024
Категорія: 55
Головуючий у суді 1-ї інстанції Король О. П.
Доповідач:Войтко Ю. Б.
09 січня 2024 року м. Вінниця
Вінницький апеляційний суд у складі колегії суддів судової палати з цивільних справ:
головуючого (судді-доповідача): Войтка Ю. Б.,
суддів Матківської М. В., Сопруна В. В.,
з участю секретаря судового засідання: Собцевої А. Р.,
розглянув у відкритому судовому засіданні в залі суду № 2 апеляційну скаргу Управління у справах національностей та релігій Вінницької обласної військової адміністрації на рішення Вінницького міського суду Вінницької області від 23 жовтня 2023 року, ухвалене під головуванням судді Короля О. П. в порядку спрощеного позовного провадження,
в справі № 127/18065/23 за позовом ОСОБА_1 до Управління у справах національностей та релігій Вінницької обласної військової адміністрації про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
встановив:
Короткий зміст позовних вимог
У червні 2023 року ОСОБА_1 звернувся до суду з вказаним позовом до Управління у справах національностей та релігій Вінницької обласної військової адміністрації, в якому просить ухвалити рішення про визнання протиправними дій щодо реєстрації Статуту Свято-Покровської релігійної громади Української православної церкви Тульчинської єпархії та зобов'язати Управління у справах національностей та релігій Вінницької обласної військової адміністрації здійснити реєстрацію Статуту Свято-Покровської релігійної громади Української православної церкви Тульчинської єпархії у новій редакції.
Позов мотивований тим, що 27.05.2022 в м. Липовець Вінницького району Вінницької області відбулись загальні збори Свято-Покровської релігійної громади Української православної церкви Тульчинської єпархії з питання зміни підлеглості у канонічних та організаційних питаннях, переобрання керівних органів та прийняття статуту у новій редакції Свято-Покровської релігійної громади Української православної церкви Тульчинської єпархії.
На вказаних зборах було прийнято рішення:
оновити список (реєстр) членів керівного органу релігійної громади - Парафіяльних зборів Свято-Покровської релігійної громади Української православної церкви Тульчинської єпархії;
змінити підлеглість у канонічних та організаційних питаннях Свято-Покровської релігійної громади Української православної церкви Тульчинської єпархії та перейти під канонічне підпорядкування православній церкві України, змінивши при цьому назву на Релігійна організація «Релігійна громада парафії Покрови Пресвятої Богородиці м. Липовець Вінницько-Тульчинської єпархії Української православної церкви (православної церкви України)»;
обрати керівний орган та ревізійну комісію Свято-Покровської релігійної громади Української православної церкви Тульчинської єпархії, головою парафіяльної ради, якої обрано ОСОБА_1 ;
доручити ОСОБА_1 звернутися до Управління у справах релігій і національностей Вінницької облдержадміністрації для інформування про зміну підлеглості у канонічних та організаційних питаннях Свято-Покровської релігійної громади Української православної церкви Тульчинської єпархії та її перехід під канонічне підпорядкування православній церкві України і у зв'язку із зміною назви на Релігійна організація «Релігійна громада парафії Покрови Пресвятої Богородиці м. Липовець Вінницько-Тульчинської єпархії Української православної церкви (православної церкви України)»;
прийняти Статут Свято-Покровської релігійної громади Української православної церкви Тульчинської єпархії у новій редакції та змінити назву на Релігійна організація «Релігійна громада парафії Покрови Пресвятої Богородиці м. Липовець Вінницько-Тульчинської єпархії Української православної церкви (православної церкви України)» та доручити голові парафіяльної ради підписати Статут від імені членів релігійної громади;
звернутися та подати необхідні документи до Управління у справах національностей та релігій Вінницької облдержадміністрації щодо внесення відповідних змін до установчих документів Свято-Покровської релігійної громади Української православної церкви Тульчинської єпархії та змін в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, із зміною назви на Релігійна організація «Релігійна громада парафії Покрови Пресвятої Богородиці м. Липовець Вінницько-Тульчинської єпархії Української православної церкви (православної церкви України)», та відповідно надати ОСОБА_1 право від імені релігійної громади підписувати та подавати необхідні документи, включаючи заяви (форми реєстраційних карток), передбачені чинним законодавством України, з метою внесення змін до відомостей про релігійну громаду, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, запитувати та отримувати (в тому числі оригінали) будь-які документи, у разі необхідності вносити плату за дії, що пов'язані з такою державною реєстрацією.
Після проведення вказаних загальних зборів позивачем, як уповноваженою особою, головою парафіяльної ради, відповідно до ст. 8, 12, 14 Закону України «Про свободу совісті та релігійні організації» 15.06.2022 було подано до Управління у справах національностей та релігій Вінницької обласної військової адміністрації заяву про реєстрацію Статуту Свято-Покровської релігійної громади Української православної церкви Тульчинської єпархії у новій редакції у зв'язку із зміною підлеглості. До заяви було додано Статут релігійної громади у новій редакції, в 3-х примірниках; протокол загальних зборів віруючих щодо зміни підлеглості, поновлення списку (реєстру) членів парафіяльних зборів, перевибори керівного органу та прийняття Статуту в новій редакції від 27.05.2022 №1; Рішення 6 сесії 8 скликання Липовецької міської ради Вінницького району Вінницької області від 22.01.2021 №138; належним чином посвідчену копію Статуту релігійної громади у попередній редакції; список віруючих громадян, які були присутні на зборах; Статут релігійної громади у попередній редакції. Місцезнаходження Релігійної громади не змінювалось.
Однак, станом на день звернення із цією заявою, Управлінням у справах національностей та релігій Вінницької облдержадміністрації заяву не задоволено та не проведено реєстрацію вказаного статуту в новій редакції, що суперечить вимогам ст. 14 Закону України «Про свободу совісті та релігійні організації», тобто з моменту подання заяви з проханням реєстрації Статуту релігійної організації минув тримісячний термін, передбачений статтею 14 Закону України «Про свободу совісті та релігійні організації», що і стало підставою для звернення до суду.
Короткий зміст рішення суду першої інстанції
Рішенням Вінницького міського суду Вінницької області від 23 жовтня 2023 року позов задоволено частково.
Зобов'язано Управління у справах національностей та релігій Вінницької обласної військової адміністрації здійснити реєстрацію Статуту Релігійної громади статуту Свято-Покровської релігійної громади Української православної церкви Тульчинської єпархії у новій редакції.
У задоволенні решти позову відмовлено.
Вирішено питання про розподіл судових витрат.
Рішення суду першої інстанції мотивоване тим, що відповідачем не проведено реєстрацію Статуту Релігійної громади статуту Свято-Покровської релігійної громади Української православної церкви Тульчинської єпархії у новій редакції всупереч положенням ст. 14 Закону України «Про свободу совісті та релігійні організації». Надаючи оцінку такій підставі повернення документів та враховуючи зміст положень ст. 8 вказаного Закону щодо зміни канонічного підпорядкування, судом враховано, що такий недолік як неподання свідоцтва про реєстрацію статуту є надто формальним і він не може бути перешкодою для реалізації релігійною громадою свого права на зміну канонічного підпорядкування, оскільки відомості про реєстрацію юридичної особи містяться у відкритому доступі в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань. На переконання суду, дії відповідача з повернення документів вчинені не в повній мірі з дотриманням пунктів 3, 6, 8 частини другої статті 2 КАС України. Частково задовольняючи позов, суд виходив з того, що відповідач діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Законом України «Про свободу совісті та релігійні організації», тому дійшов висновку, що позовна вимога про визнання протиправними дій щодо реєстрації Статуту Свято-Покровської релігійної громади Української православної церкви Тульчинської єпархії у новій редакції задоволенню не підлягає.
Короткий зміст вимог апеляційної скарги
У листопаді 2023 року Управління у справах національностей та релігій Вінницької обласної військової адміністрації подало апеляційну скаргу, оскільки вважає рішення суду таким, що прийняте з порушенням норм матеріального та процесуального права.
За наслідками розгляду апеляційної скарги просить рішення суду першої інстанції скасувати та ухвалити нове, яким у задоволенні позовних вимог відмовити.
Рух справи в суді апеляційної інстанції
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями Вінницького апеляційного суду від 20.11.2023 для розгляду цієї справи визначено склад колегії суддів: головуючий суддя - Войтко Ю. Б., судді: Матківська М. В., Сопрун В. В.
Ухвалою Вінницького апеляційного суду від 23 листопада 2023 року відкрито апеляційне провадження у цій справі та надано позивачу строк для подання відзиву на апеляційну скаргу, витребувано з місцевого суду матеріали судової справи.
Ухвалою Вінницького апеляційного суду від 04 грудня 2023 справу призначено до розгляду 19 грудня 2023 року з повідомленням учасників справи.
За клопотанням представника Управління у справах національностей та релігій Вінницької обласної військової адміністрації розгляд справи відкладено на 09 січня 2024 року.
Аргументи учасників справи
Доводи особи, яка подала апеляційну скаргу
Доводи апеляційної скарги полягають в тому, що вказана справа розглядалась в порядку цивільного судочинства, тому є незрозумілим на якій підставі суд в обґрунтуванні рішення використовує норми Кодексу адміністративного судочинства України. Зауважує, що Управління є органом, який має виключну компетенцію в питаннях реєстрації статуту релігійної громади у новій редакції і суд, захищаючи права та свободи особи, не може перебирати на себе функції інших органів державної влади, та втручатися в делеговані повноваження. Враховуючи, те що заява позивача від 15.06.2022 № 2 (вх. № 268- 25-17 від 20.06.2022) не розглянута по суті, вимога суду першої інстанції зобов'язального характеру здійснити державну реєстрацію статуту Свято-Покровської релігійної громади Української православної церкви Тульчинської єпархії у новій редакції, у зв'язку із зміною підлеглості у канонічних та організаційних питаннях, на думку скаржника, є передчасною та не підлягає задоволенню. Таким чином вважає, що з метою відновлення прав та інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду, суд першої інстанції повинен був зобов'язати Управління розглянути заяву позивача від 15.06.2022 № 2 (вх. № 268-25-17 від 20.06.2022) про державну реєстрацію статуту Свято-Покровської релігійної громади Української православної церкви Тульчинської єпархії у новій редакції, у зв'язку із зміною підлеглості у канонічних та організаційних питаннях з урахуванням висновків суду першої інстанції, викладених у цьому рішенні. Звертає увагу, що Управління не володіє пакетом документів для реєстрації статуту Свято-Покровської релігійної громади Української православної церкви Тульчинської єпархії у новій редакції, у зв'язку із зміною підлеглості у канонічних та організаційних питаннях, крім заяви позивача від 15.06.2022 № 2 (вх. № 268-25-17 від 20.06.2022). Тому, у випадку залишення апеляційної скарги без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін, просить суд роз'яснити Управлінню, як виконати рішення суду першої інстанції без документів визначених положеннями ч. 3-5 ст. 14 Закону України «Про свободу совісті та релігійні організації», а саме: статуту (положення) релігійної громади у новій редакції; належним чином засвідченої копії протоколу (або витяг з протоколу) загальних зборів релігійної громади про внесення змін і доповнень до статуту (положення) релігійної громади .... із зазначенням списку учасників цих загальних зборів; оригіналу чи належним чином засвідченої копії чинної на дату подання документів редакції статуту (положення) релігійної громади .… та оригіналу свідоцтва, виданого органом реєстрації (якщо таке видавалося).
Доводи особи, яка подала відзив на апеляційну скаргу
У відзиві на апеляційну скаргу позивач ОСОБА_1 із доводами та вимогами викладеними відповідачем не погоджується в повному обсязі, оскільки вважає, що апеляційна скарга є необґрунтованою, а рішення суду першої інстанції є законним та ухваленим з повним з'ясуванням всіх обставин, що мають значення для справи, дотриманням вимог процесуального права та правильним застосуванням норм матеріального права. Просить апеляційну скаргу залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.
Позиція учасників справи у судовому засіданні
Представник відповідача ОСОБА_2 апеляційну скаргу підтримав з викладених у ній підстав, а також надав відповідні пояснення.
Позивач та представник позивача - адвокат Ладан О. А. заперечили щодо задоволення апеляційної скарги, просили рішення суду першої інстанції залишити без змін.
Фактичні обставини справи, встановлені судом
Судом установлено, що 27.05.2022 в м. Липовець Вінницького району Вінницької області відбулись загальні збори Свято-Покровської релігійної громади Української православної церкви Тульчинської єпархії з питання зміни підлеглості у канонічних та організаційних питаннях, переобрання керівних органів та прийняття статуту у новій редакції Свято-Покровської релігійної громади Української православної церкви Тульчинської єпархії.
На вказаних зборах було прийнято рішення:
оновити список (реєстр) членів керівного органу релігійної громади - Парафіяльних зборів Свято-Покровської релігійної громади Української православної церкви Тульчинської єпархії;
змінити підлеглість у канонічних та організаційних питаннях Свято-Покровської релігійної громади Української православної церкви Тульчинської єпархії та перейти під канонічне підпорядкування православній церкві України, змінивши при цьому назву на Релігійна організація «Релігійна громада парафії Покрови Пресвятої Богородиці м. Липовець Вінницько-Тульчинської єпархії Української православної церкви (православної церкви України)»;
обрати керівний орган та ревізійну комісію Свято-Покровської релігійної громади Української православної церкви Тульчинської єпархії, головою парафіяльної ради, якої обрано ОСОБА_1 ;
доручити ОСОБА_1 звернутися до Управління у справах релігій і національностей Вінницької облдержадміністрації для інформування про зміну підлеглості у канонічних та організаційних питаннях Свято-Покровської релігійної громади Української православної церкви Тульчинської єпархії та її перехід під канонічне підпорядкування православній церкві України і у зв'язку із зміною назви на Релігійна організація «Релігійна громада парафії Покрови Пресвятої Богородиці м. Липовець Вінницько-Тульчинської єпархії Української православної церкви (православної церкви України)»;
прийняти Статут Свято-Покровської релігійної громади Української православної церкви Тульчинської єпархії у новій редакції та змінити назву на Релігійна організація «Релігійна громада парафії Покрови Пресвятої Богородиці м. Липовець Вінницько-Тульчинської єпархії Української православної церкви (православної церкви України)» та доручити голові парафіяльної ради підписати Статут від імені членів релігійної громади;
звернутися та подати необхідні документи до Управління у справах національностей та релігій Вінницької облдержадміністрації щодо внесення відповідних змін до установчих документів Свято-Покровської релігійної громади Української православної церкви Тульчинської єпархії та змін в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, із зміною назви на Релігійна організація «Релігійна громада парафії Покрови Пресвятої Богородиці м. Липовець Вінницько-Тульчинської єпархії Української православної церкви (православної церкви України)», та відповідно надати ОСОБА_1 право від імені релігійної громади підписувати та подавати необхідні документи, включаючи заяви (форми реєстраційних карток), передбачені чинним законодавством України, з метою внесення змін до відомостей про релігійну громаду, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, запитувати та отримувати (в тому числі оригінали) будь-які документи, у разі необхідності вносити плату за дії, що пов'язані з такою державною реєстрацією.
Після проведення вказаних загальних зборів позивачем, як уповноваженою особою, головою парафіяльної ради, відповідно до ст. 8, 12, 14 Закону України «Про свободу совісті та релігійні організації» 15.06.2022 було подано до Управління у справах національностей та релігій Вінницької обласної військової адміністрації заяву про реєстрацію Статуту Свято-Покровської релігійної громади Української православної церкви Тульчинської єпархії у новій редакції у зв'язку із зміною підлеглості. До заяви було додано Статут релігійної громади у новій редакції, в 3-х примірниках; протокол загальних зборів віруючих щодо зміни підлеглості, поновлення списку (реєстру) членів парафіяльних зборів, перевибори керівного органу та прийняття Статуту в новій редакції від 27.05.2022 №1; Рішення 6 сесії 8 скликання Липовецької міської ради Вінницького району Вінницької області від 22.01.2021 №138; належним чином посвідчену копію Статуту релігійної громади у попередній редакції; список віруючих громадян, які були присутні на зборах; Статут релігійної громади у попередній редакції. Місцезнаходження Релігійної громади не змінювалось.
Від Управління у справах національностей та релігій Вінницької обласної військової адміністрації на адресу позивача ОСОБА_1 надійшов лист від 11.07.2022 року про те, що Управлінням у справах національностей та релігій Вінницької обласної військової адміністрації всебічно розглянуто та опрацьовано звернення позивача від 15.06.2022 року № 2 (вх. № 268-25-17 від 20.06.2022 року) та додатки до нього щодо реєстрації статуту Свято-Покровської релігійної громади Української православної церкви Тульчинської єпархії у новій редакції у зв'язку із зміною підлеглості у канонічних та організаційних питаннях та відповідно до ч. 17 ст. 14 Закону України «Про свободу совісті та релігійні організації» запропоновано у межах строків, встановлених цим Законом, надати повний перелік документів необхідних для реєстрації статуту релігійної громади у новій редакції у зв'язку зі зміною підлеглості у канонічних та організаційних питаннях, а саме: оригінал свідоцтва виданого органом реєстрації, після чого розгляд документів буде поновлено.
Оскільки оригінал цього свідоцтва зберігається у попереднього керівництва релігійної громади, яке в категоричній формі відмовились позивачу його надати, тому ОСОБА_1 не було виконано вимоги викладені у листі від 11.07.2022 року Управління у справах національностей та релігій Вінницької обласної військової адміністрації, і як наслідок листом Управління у справах національностей та релігій Вінницької облдержадміністрації від 15.08.2022 року, враховуючи, що у межах визначених законодавством строків недоліки не було усунуто, відповідно до ч. 18 ст. 14 Закону України "Про свободу совісті та релігійні організації" подані документи було повернуто.
Станом на день звернення позивача із позовною заявою, Управлінням у справах національностей та релігій Вінницької облдержадміністрації заяву не задоволено та не проведено реєстрацію вказаного статуту в новій редакції, що суперечить вимогам ст. 14 Закону України «Про свободу совісті та релігійні організації», тобто з моменту подання заяви з проханням реєстрації Статуту релігійної організації минув тримісячний термін, передбачений статтею 14 Закону України «Про свободу совісті та релігійні організації».
Тримісячний термін для реєстрації статуту релігійної організації Свято-Покровської релігійної громади Української православної церкви Тульчинської єпархії закінчився 15.09.2022.
Позиція суду апеляційної інстанції
Апеляційний суд у складі судової колегії, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши підстави апеляційної скарги, дійшов таких висновків.
Згідно з частиною третьою статті 3 ЦПК України провадження в цивільних справах здійснюється відповідно до законів, чинних на час вчинення окремих процесуальних дій, розгляду і вирішення справи.
Відповідно до вимог частин першої і другої статті 367 ЦПК України, суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними в ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції досліджує докази, що стосуються фактів, на які учасники справи посилаються в апеляційній скарзі та (або) відзиві на неї.
Критерії оцінки правомірності оскаржуваного судового рішення визначені в статті 263 ЦПК України, відповідно до яких судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права. Судове рішення має відповідати завданню цивільного судочинства, визначеному цим Кодексом. При виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Указаним вимогам рішення суду першої інстанції в повній мірі не відповідає.
Мотиви, з яких виходить суд апеляційної інстанції, та застосовані норми права
Відповідно до статті 35 Конституції України кожен має право на свободу світогляду і віросповідання. Це право включає свободу сповідувати будь-яку релігію або не сповідувати ніякої, безперешкодно відправляти одноособово чи колективно релігійні культи і ритуальні обряди, вести релігійну діяльність.
Згідно із статтею 9 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожен має право на свободу думки, совісті та релігії; це право включає свободу змінювати свою релігію або переконання, а також свободу сповідувати свою релігію або переконання під час богослужіння, навчання, виконання та дотримання релігійної практики і ритуальних обрядів як одноособово, так і спільно з іншими, як прилюдно, так і приватно.
Положеннями статті 18 Загальної декларації прав людини визначено, що кожна людина має право на свободу думки, совісті і релігії; це право включає свободу змінювати свою релігію або переконання і свободу сповідувати свою релігію або переконання як одноособово, так і разом з іншими, прилюдним або приватним порядком в ученні, богослужінні і виконанні релігійних та ритуальних обрядів.
Суспільні відносини у сфері утворення, реєстрації, діяльності та припинення релігійної організації врегульовано Законом України «Про свободу совісті та релігійні організації» від 23.04.1991 №987- XII (далі - Закон №987-ХІІ).
Відповідно до статті 8 Закону України "Про свободу совісті та релігійні організації", релігійна громада є місцевою релігійною організацією віруючих громадян одного й того самого культу, віросповідання, напряму, течії або толку, які добровільно об'єдналися з метою спільного задоволення релігійних потреб.
Членство в релігійній громаді ґрунтується на принципах вільного волевиявлення, а також на вимогах статуту (положення) релігійної громади. Релігійна громада на власний розсуд приймає нових та виключає існуючих членів громади у порядку, встановленому її статутом (положенням).
Держава визнає право релігійної громади на її підлеглість у канонічних та організаційних питаннях будь-яким діючим в Україні та за її межами релігійним центрам (управлінням) і вільну зміну цієї підлеглості шляхом внесення відповідних змін до статуту (положення) релігійної громади. Рішення про зміну підлеглості та внесення відповідних змін або доповнень до статуту ухвалюється загальними зборами релігійної громади. Такі загальні збори релігійної громади можуть скликатися її членами.
Рішення про зміну підлеглості та внесення відповідних змін або доповнень до статуту підлягає реєстрації в порядку, встановленому статтею 14 цього Закону.
Зміна підлеглості релігійної громади не впливає на зміст права власності та інших речових прав такої релігійної громади, крім випадку, встановленого статтею 18 цього Закону.
У статті 14 цього Закону визначено вимоги щодо документів, які мають надаватися до статуту (положення) релігійної організації, а також процедуру реєстрації статуту (положення) релігійної організації у новій редакції.
Частиною четвертою вказаної статті передбачено, що до статуту (положення) релігійної громади у новій редакції додатково подаються: 1) належним чином засвідчена копія протоколу (або витяг з протоколу) загальних зборів релігійної громади про внесення змін і доповнень до статуту (положення) релігійної громади, ухвалених відповідно до порядку, визначеного у чинному на момент внесення змін статуті (положенні) релігійної громади, із зазначенням списку учасників цих загальних зборів; 2) оригінал чи належним чином засвідчена копія чинної на дату подання документів редакції статуту (положення) релігійної громади, до якого мають бути внесені зміни і доповнення, з відміткою про державну реєстрацію (з усіма змінами, що до нього вносились), та оригінал свідоцтва, виданого органом реєстрації (якщо таке видавалося).
У разі подання до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері релігії, а також обласної, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій, а в Автономній Республіці Крим - до Ради міністрів Автономної Республіки Крим неповного переліку документів, визначеного у цій статті, та/або оформлення їх без дотримання встановлених вимог, відсутності у статуті (положенні) релігійної організації відомостей, встановлених частиною третьою статті 12 цього Закону, релігійній організації пропонується у межах строків, встановлених цим Законом, усунути виявлені недоліки.
У разі якщо релігійна організація не усунула виявлені недоліки протягом встановлених строків, всі документи, які надійшли до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері релігії, обласної, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій, а в Автономній Республіці Крим - до Ради міністрів Автономної Республіки Крим, крім заяви про реєстрацію статуту (положення) релігійної організації (змін до них), повертаються їй супровідним листом із роз'ясненням причин такого повернення.
Враховуючи наведене, апеляційний суд погоджується з висновком суду першої інстанції про відмову вимог позивача в частині визнання протиправною бездіяльність Управління у справах національностей та релігій Вінницької обласної військової адміністрації.
Разом з тим апеляційний суд вважає, що суд першої інстанції, проаналізувавши варіанти поведінки відповідача, альтернативних рішень, які він міг прийняти у межах спірних правовідносин не врахував, що суд не вправі підміняти Управління у справах національностей та релігій Вінницької обласної військової адміністрації та приймати замість нього рішення, яке віднесено до компетенції відповідача, втручаючись у дискреційні повноваження суб'єкта владних повноважень.
Дискреційні повноваження - це законодавча встановлена компетенція владних суб'єктів, яка визначає ступінь самостійності її реалізації з урахуванням принципу і верховенства права; ці повноваження полягають в застосуванні суб'єктами адміністративного розсуду при здійсненні дій і прийнятті рішень.
Як убачається з положень Рекомендації Комітету Міністрів Ради Європи № Р(80)2 стосовно здійснення адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятої Комітетом Міністрів 11 березня 1980 року під дискреційними повноваженнями слід розуміти повноваження, які адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.
Суд не може підміняти державний орган рішення якого оскаржується, приймати замість рішення, яке визнається протиправним, інше рішення, яке б відповідало закону, та давати вказівки, які б свідчили про вирішення питань, які належать до компетенції такого суб'єкта владних повноважень, оскільки такі дії виходять за межі визначених йому повноважень законодавцем (постанова Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 30 січня 2020 року у справі №826/14930/18 (провадження №К/9901/19362/19)).
Принцип диспозитивності покладає на суд обов'язок вирішувати лише ті питання, про вирішення яких його просять сторони у справі (учасники спірних правовідносин); під час розгляду справи суд зв'язаний предметом і обсягом заявлених позивачем вимог.
Цей принцип передбачає розгляд судом справи в межах позовних вимог і підстав позову, визначених особою, яка звернулася за захистом до суду; вихід суду за межі позовних вимог процесуальний закон допускає як виняток у разі, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, і таких вихід обґрунтований (мотивований) судом у рішенні (постанова Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду від 20 вересня 2023 року у справі № 489/6071/21).
Дотримання формальних процедур вимагає законодавство, а недотримання деяких формальних процедур вимагає об'єктивна ситуація (доцільність, раціональність, домірність тощо).
Поняття «пуризм» (надмірний формалізм) було введено у правовий обіг Європейським судом з прав людини.
«Правовий пуризм» - невідступне слідування вимогам процесуальних та/або процедурних норм; надмірно формально сурове (бюрократичне) застосування правових норм й вчинення дій, що мають юридичне значення, без врахування їх доцільності (розумності, добросовісності), обставин конкретної справи, а також необхідності забезпечення ефективної реалізації та/або захисту прав особи та суспільних (публічних) інтересів.
При зверненні до Управління у справах національностей та релігій Вінницької обласної військової адміністрації із заяву про реєстрацію Статуту, Релігійною громадою не було додано оригінал попереднього свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи, оскільки попереднє керівництво релігійної громади в категоричній формі відмовилося його надати.
Судом апеляційної інстанції встановлено, що таке свідоцтво також знаходиться у відповідача, копію якого Управління у справах національностей та релігій Вінницької обласної військової адміністрації додало до відзиву на позовну заяву (а. с. 37).
Апеляційний суд погоджується з висновком першої інстанції про те, що відмова у прийнятті документів відповідачем з цих підстав є надмірним формалізмом, проте суд не врахував, що суб'єкти владних повноважень застосовують надані їм у межах закону повноваження на власний розсуд, без необхідності узгодження у будь-якій формі своїх дій з іншими суб'єктами (дискреційні повноваження). Втручання в дискреційні повноваження суб'єкта влади виходить за межі завдань цивільного судочинства.
Суд не втручається та не може втручатися у конституційну дискрецію (вільний розсуд) відповідача, підміняти його і перебирати на себе повноваження, надані йому Конституцією України.
Аналогічний висновок викладений у постанові Великої Палати Верховного Суду від 01.09.2022 у справі №990/46/22.
Апеляційний суд вважає, що з цього приводу є слушними доводи апеляційної скарги про те, що з урахуванням встановлених обставин справи, неприйняття відповідачем рішення про відмову у реєстрації Статуту у новій редакції належним способом захисту порушених прав позивача є - зобов'язати Управління у справах національностей та релігій Вінницької обласної військової адміністрації розглянути заяву ОСОБА_1 від 15.06.2022 № 2 (вх. № 268-25-17 від 20.06.2022) про державну реєстрацію статуту Свято-Покровської релігійної громади Української православної церкви Тульчинської єпархії у новій редакції, у зв'язку із зміною підлеглості у канонічних та організаційних питаннях.
Висновки за результатами розгляду апеляційної скарги
Ураховуючи викладене, колегія суддів вважає за необхідне апеляційну скаргу Управління у справах національностей та релігій Вінницької обласної військової адміністрації задовольнити частково.
Рішення Вінницького міського суду Вінницької області від 23 жовтня 2023 року змінити, виклавши мотивувальну частину рішення в редакції постанови апеляційного суду.
На підставі викладеного, керуючись ст. 367, 374, 376, 382 - 384, 389 ЦПК України, апеляційний суд,
постановив:
Апеляційну скаргу Управління у справах національностей та релігій Вінницької обласної військової адміністрації задовольнити частково.
Рішення Вінницького міського суду Вінницької області від 23 жовтня 2023 року змінити, виклавши мотивувальну частину рішення в редакції постанови апеляційного суду, а резолютивну частину рішення по суті спору виклавши в такій редакції:
Зобов'язати Управління у справах національностей та релігій Вінницької обласної військової адміністрації розглянути заяву ОСОБА_1 від 15.06.2022 № 2 (вх. № 268-25-17 від 20.06.2022) про державну реєстрацію статуту Свято-Покровської релігійної громади Української православної церкви Тульчинської єпархії у новій редакції, у зв'язку із зміною підлеглості у канонічних та організаційних питаннях з урахуванням висновків суду апеляційної інстанції, викладених у цьому рішенні.
В іншій частині рішення суду першої інстанції залишити без змін.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з моменту її прийняття, проте може бути оскаржена шляхом подачі касаційної скарги протягом тридцяти днів до Верховного Суду з дня складення повного судового рішення.
Повний текст судового рішення складено 11 січня 2024 року.
Головуючий Ю. Б. Войтко
Судді: М. В. Матківська
В. В. Сопрун