Справа № 149/4013/23
Провадження №3/149/91/24
Номер рядка звіту 327
10.01.2024 року м. Хмільник
Суддя Хмільницького міськрайонного суду Вінницької області Робак М.В., розглянувши матеріали, що надійшли від Хмільницького РВП ГУНП у Вінницькій області про притягнення
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України,
паспорт серії НОМЕР_1 виданий Хмільницьким РС УДМС України у Вінницькій області від 23. 10.2012 року, РНОКПП : НОМЕР_2 , проживаючої та зареєстрованої у АДРЕСА_1
до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 184 КУпАП,
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАВ № 572717 від 08.12.2023, ОСОБА_1 16.11.2023 ухилилась від виконання своїх батьківських обов"язків відносно свого малолітнього сина ОСОБА_2 , 2010 р.н., внаслідок чого останній зняв відео із працівниками поліції, підставивши до нього музику із нецензурною лайкою та поширив у мережі інтернет, а саме у мережу ТІК ТОК.
Вчинене кваліфікується за ч. 1 ст. 184 КУпАП.
У судовому засіданні ОСОБА_1 свою провину у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого ч. 1ст. 184КУпАП не визнала та пояснила, що не ухиляється від виконання своїх батьківських обов'язків щодо виховання сина ОСОБА_2 ,2010 р.н., батьківські обов'язки виконує належним чином, дитина забезпечена усім необхідним, вона приділяє дитині достатню увагу. Додатково пояснила, що в той день вона із чоловіком повезли її батька до медичного закладу у м. Київ де він був прооперований, а за дитиною наглядала бабуся. Про відео дізналась від працівників поліції та відразу зобов"язала сина видалити відео, що він і зробив. Крім того, її син попросив вибачення у працівників поліції.
Вислухавши особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, суддя приходить до висновку, що провадження у справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю у зв'язку з відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 184 КУпАП.
Так, згідно з вимогами ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають істотне значення для правильного вирішення справи.
Частиною першою статті 184 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за ухилення батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей.
Об'єктивна сторона правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 184 КУпАП полягає в ухиленні батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей.
Диспозиція сформульована в ч. 1 ст. 184 КУпАП є бланкетною, тобто такою, що не називає конкретних ознак правопорушення, відсилає для встановлення змісту ознак правопорушення до інших нормативних актів, які не є законами про адміністративну відповідальність. Таким чином, у протоколі про адміністративне правопорушення повинно бути посилання на конкретну дію, яку вчинено особою, яка притягається до адміністративної відповідальності і від виконання якого саме обов'язку щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей ухилилась зазначена особа, їх зміст і в чому конкретно полягає таке порушення. При прийнятті рішення про притягнення особи до адміністративної відповідальності за вказаною статтею, необхідно з'ясовувати, серед іншого, чи порушила норму спеціального закону особа, якщо так, то яку саме і в чому полягає суть цих порушень, із відповідним закріпленням вказаних норм, як в протоколі про адміністративне правопорушення, так і в постанові суду.
Відповідно до п. 9 розділу II "Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції", затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України N 1376 від 06.11.2015, при складанні протоколу про адміністративне правопорушення в ньому зазначаються, зокрема у графі "дата, час, місце вчинення і суть учиненого адміністративного правопорушення" - суть адміністративного правопорушення повинна точно відповідати ознакам складу адміністративного правопорушення, зазначеним у статті КУпАП, за якою складено протокол
Разом з тим, у протоколі не зазначено суть адміністративного правопорушення з посиланням на норму спеціального закону, яку порушено ОСОБА_1 .
Оскільки в протоколі про адміністративне правопорушення не конкретизовано суть правопорушення, яке вчинила ОСОБА_1 , не зазначено норму закону, яку вона порушила, тому формулювання адміністративного правопорушення за ч. 1 ст. 184КУпАП є неконкретним, що позбавляє особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, можливості ефективно захищатися від нього і робить неможливим об'єктивний розгляд справи.
При цьому, суд не вправі самостійно змінювати фабулу викладену у протоколі про адміністративне правопорушення, яка по суті, становить виклад обвинувачення у вчиненні певного правопорушення, винуватість у скоєнні якого певною особою має доводитися в суді; суд також не має права самостійно відшукувати докази винуватості особи у вчиненні правопорушення, адже діючи таким чином, суд неминуче перебиратиме на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя, що є порушенням ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Враховуючи наведені вище обставини, протокол про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 не може бути використаний як належний та допустимий доказ у справі, тому приходжу до висновку про недоведеність поза розумним сумнівом матеріалами справи факту вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 184 КУпАП, та вважаю за необхідне провадження у справі закрити через відсутність події та складу адміністративного правопорушення.
Керуючись ч. 1 ст. 184, п. 1 ч. 1 ст. 247, ст. ст. 280, 283, 284 КУпАП,суддя
Провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 184 КУпАП закрити на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП в зв'язку із відсутністю події та складу адміністративного правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 184 КУпАП.
Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного суду через Хмільницький міськрайонний суд протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя: Марина РОБАК