Справа № 162/983/23
Провадження № 3/162/15/2024
09 січня 2024 року смт Любешів
Суддя Любешівського районного суду Волинської області Савич А.С., розглянувши матеріали, які надійшли з ВПД №1 (сел Любешів) Камінь-Каширського РВП ГУНП у Волинській області, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованої та проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , непрацюючої, має РНОКПП НОМЕР_1 , яка раніше до адміністративної відповідальності не притягувалася,
за ч. 1 ст. 164-5 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП), -
Згідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАБ № 900438 від 15.10.2023, який складений інспектором СРПП ВПД № 1 (сел. Любешів) Камінь-Каширського РВП ГУНП у Волинській області Губчиком А.О., 15.10.2023 о 14 год 15 хв в АДРЕСА_1 в магазині п/п ОСОБА_2 продавець ОСОБА_3 зберігала тютюнові вироби, а саме 13 пачок цигарок марки «COMPLIMENT», на яких немає належним чином розміщених марок акцизного збору.
ОСОБА_3 ставиться у провину вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 164-5 КУпАП.
Особа, яка притягується до адміністративної відповідальності - ОСОБА_3 в судове засідання не прибула, будучи належним чином повідомленою про місце і час розгляду справи. Подала до суду клопотання про здійснення розгляду справи без її участі. Також просить закрити провадження у справі у зв'язку з відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення ч. 1 ст. 164-5 КУпАП. При цьому просить врахувати, що вона не є суб'єктом даного правопорушення, оскільки з 2020 року не працює, що стверджується довідкою з Пенсійного фонду форми ОК-7, яку просить приєднати до матеріалів справи (а.с.24, 25-27).
Тому з урахуванням наведеного, суд вважає за можливе розглянути справу без участі ОСОБА_3 , що відповідає вимогам ч.2 ст. 268 КУпАП.
Дослідивши матеріали справи, суд доходить такого висновку.
Згідно з ст. 7 КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Відповідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Згідно з ч. 1 ст. 9 КУпАП встановлено, що адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно абз. 3 ч. 4 ст. 11 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», алкогольні напої та тютюнові вироби, які виробляються в Україні, а також такі, що імпортуються в Україну, позначаються марками акцизного податку в порядку, визначеному законодавством.
Згідно з ч. 1 ст. 164-5 КУпАП встановлена відповідальність за зберігання або транспортування алкогольних напоїв чи тютюнових виробів з підробленими чи фальсифікованими марками акцизного податку посадовими особами підприємств - виробників, імпортерів і продавців таких товарів.
Об'єктом даного правопорушення є суспільні відносини у сфері державного регулювання виробництва і обігу алкогольних напоїв і тютюнових виробів.
Об'єктивна сторона вказаного правопорушення полягає у таких діяннях: зберіганні або транспортуванні алкогольних напоїв чи тютюнових виробів з підробленими чи фальсифікованими марками акцизного збору посадовими особами підприємств-виробників, імпортерів і продавців цих товарів.
Суб'єкт даного правопорушення є спеціальним, оскільки ним можуть бути лише посадові особи підприємств - виробників, імпортерів і продавці таких товарів.
Згідно з п.1 ст.247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю, зокрема за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Таким чином, ч. 1 ст. 164-5 КУпАП передбачає виключно спеціального суб'єкта - посадову особу підприємств, які є виробниками, імпортерами і продавцями таких товарів. Переконливих доказів, які б вказували на належність ОСОБА_3 до переліку спеціальних суб'єктів в межах даного складу адміністративного правопорушення суду надано не було.
Згідно з долученої ОСОБА_3 довідки форми ОК-7, Індивідуальних відомостей про застраховану особу відповідного Реєстру Пенсійного фонду України від 04.01.2024, ОСОБА_3 (РНОКПП НОМЕР_1 ), з 01.11.2020 до 04.01.2024 страхових внесків не сплачувала (а.с. 25-27).
Окрім цього, об'єктивна сторона ч. 1 ст. 164-5 КУпАП, за якою кваліфіковані дії ОСОБА_3 , встановлює відповідальність виключно за зберігання або транспортування алкогольних напоїв чи тютюнових виробів з підробленими чи фальсифікованими марками акцизного податку, а не зберігання тютюнових виробів, на яких немає належним чином розміщених марок акцизного збору, як про це зазначено у протоколі про адміністративне правопорушення.
З урахуванням наведеного, на думку суду, у діях ОСОБА_3 відсутня об'єктивна сторона адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 164-5 КУпАП, що є підставою для закриття провадження щодо неї у справі на підставі п.1 ст. 247 КУпАП.
Беручи до уваги, що у матеріалах справи відсутні відомості про власника вилучених алкогольних напоїв та тютюнових виробів без марок акцизного податку, що за цією ознакою відносить їх до нелегального товару, а також ту обставину, що вони є безпосередніми об'єктами даного правопорушення, такі товари необхідно конфіскувати в дохід Держави.
На підставі викладеного, керуючись статтями 247 п.1, 283, 284 КУпАП, суддя,-
Провадження у справі про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 закрити у зв'язку з відсутністю в її діях події і складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст.164-5 КУпАП.
Вилучені відповідно до протоколу від 15.10.2023 цигарки «Compliment», що не містять марок акцизного податку, в кількості тринадцять пачок, а також алкогольні напої: вино «Кримське міцне біле» 12 літрів (1 л упаковка); пиво «Львівське 1715» вісім пляшок, 1,11 л кожна - конфіскувати в дохід Держави.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова може бути оскаржена до Волинського апеляційного суду через Любешівський районний суд Волинської області протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя Любешівського районного суду
Волинської області А.С. Савич