Заводський районний суд м. Запоріжжя
Справа № 332/123/24
Провадження №: 2-о/332/37/24
09 січня 2024 р. м. Запоріжжя
Суддя Заводського районного суду м. Запоріжжя Ретинська Ю.І., розглянувши заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа Заводський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Запоріжжі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), про встановлення факту смерті, -
ОСОБА_1 звернулася до Заводського районного суду м. Запоріжжя із заявою про встановлення факту смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Маріуполь Донецької області, свого чоловіка - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянина України, уродженця села Григорівка Тельманівського району Донецької області.
Ухвалою судді Заводського районного суду м. Запоріжжя від 09.01.2024 у справі відкрито окреме провадження, справу призначено до слухання у відкритому судовому засіданні за участю заявника та заінтересованої особи.
Заявник в судове засідання не з'явилася, через канцелярію суду надала заяву про розгляд справи без її участі, заявлені вимоги підтримує.
Представник заінтересованої особи - Заводський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Запоріжжі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) в судове засідання не з'явився, про день та час розгляду справи був повідомлений своєчасно та належним чином, в установленому законом порядку. Суду надана заява про розгляд справи без участі представника відділу. Проти задоволення заявлених вимог не заперечує.
У зв'язку з неявкою у судове засідання сторін на підставі ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Суд, дослідивши матеріали справи, встановивши фактичні обставини та відповідні їм правовідносини, приходить до висновку, що заява є обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України № 309 від 22.12.2022 (зі змінами від 21.11.2023), територія Маріупольського району Донецької області, є такою, що перебуває у тимчасовій окупації, у зв'язку з чим на вказаній території органи державної влади та органи місцевого самоврядування не здійснюють свою діяльність.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупована територія України є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України.
Згідно з ч. 1-2 ст. 4 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» на тимчасово окупованій території на строк дії цього Закону поширюється особливий правовий режим перетину меж тимчасово окупованої території, вчинення правочинів, проведення виборів та референдумів, реалізації інших прав і свобод людини і громадянина. Правовий режим тимчасово окупованої території передбачає особливий порядок забезпечення прав і свобод громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території.
Частиною 1 ст. 17 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» передбачено, що у разі порушення положень цього Закону державні органи України застосовують механізми, передбачені законами України та нормами міжнародного права, з метою захисту миру, безпеки, прав, свобод і законних інтересів громадян України, які перебувають на тимчасово окупованій території, а також законних інтересів держави Україна.
Частинами 2, 3, 4 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України передбачено, що будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законодавством України. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків. Встановлення зв'язків та взаємодія органів державної влади України, їх посадових осіб, органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб з незаконними органами (посадовими особами), створеними на тимчасово окупованій території, допускається виключно з метою забезпечення національних інтересів України, захисту прав і свобод громадян України.
За положеннями ст. 18 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, у тому числі соціальних, трудових, виборчих прав та права на освіту, після залишення ними тимчасово окупованої території.
Відповідно до ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» - державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі документа про смерть встановленої форми, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою; рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.
Згідно п. 8 ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті. Статтею 317 ЦПК України визначено особливості провадження у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України.
Положеннями ч. 1, 2 ст. 317 ЦПК України передбачено, що заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана членами сім'ї померлого, їхніми представниками або іншими заінтересованими особами (якщо встановлення факту смерті особи впливає на їхні права, обов'язки чи законні інтереси) до будь-якого місцевого суду України, що здійснює правосуддя, незалежно від місця проживання (перебування) заявника. Справи про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, розглядаються невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду.
Факт родинних відносин між заявницею та померлим ОСОБА_2 підтверджується копією свідоцтва про укладення шлюбу серії НОМЕР_1 згідно якого 06 серпня 1983 року гр. ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та гр. ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 уклали шлюб, після укладення шлюбу дружині присвоєно прізвище « ОСОБА_1 » (а.с. 10).
Документами, що підтверджують факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , є копія свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 , видана 20.10.2023 відділом РАЦС Тельманівського районного управління юстиції Міністерства юстиції донецької народної республіки (а.с. 13) та копія довідки про причину смерті видану 28.09.2023 державним бюджетним закладом «Лікарня швидкої медичної допомоги м.Маріуполя», згідно якої ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 у віці 63 роки, причина смерті: бронхіальна астма, змішана форма, стадія загострення (а.с.12). На підтвердження факту поховання чоловіка заявниця надала фото надгробку, розташованого на цвинтарі.
Проаналізувавши вимоги діючого законодавства, з'ясувавши повно, всебічно та об'єктивно усі обставини справи, оцінивши надані суду докази в їх сукупності з точки зору їх належності, допустимості, достатності і взаємозв'язку, суд вважає встановленим та доведеним той факт, що ОСОБА_2 помер у м. Маріуполь Донецької області.
Суд враховує, що м. Маріуполь Донецької області знаходиться на тимчасово окупованій території, де державні органи влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження і відповідно заявниця не має можливості отримати свідоцтво про смерть чоловіка у відповідності до вимог діючого на території України законодавства, а також підтвердити відповідний факт в позасудовому порядку заявниця також не має можливості.
Встановлення факту смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , необхідно заявниці для отримання свідоцтва про смерть українського зразка та оформлення спадкових прав.
Таким чином, суд приходить до висновку, що є передбачені законом підстави для задоволення заяви, надані докази достатніми та переконливими, вважає за необхідне заяву задовольнити.
Керуючись ст.ст. 315-319 ЦПК України, ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», ст.ст. 1, 4, 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», суд,-
Заяву ОСОБА_1 - задовольнити.
Встановити факт смерті громадянина України - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженця села Григорівка Тельманівського району Донецької області, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 у м.Маріуполь Донецької області.
Відповідно до вимог ч. 4 ст. 317 ЦПК України рішення суду підлягає негайному виконанню.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Запорізького апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги в тридцятиденний строк з дня його проголошення.
Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Суддя Ю.І. Ретинська