Рішення від 27.12.2023 по справі 340/9095/23

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 грудня 2023 року м. Кропивницький Справа № 340/9095/23

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Дегтярьової С.В., розглянув у порядку спрощеного провадження (письмового провадження) адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )

до відповідача Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (25009, м. Кропивницький, вул. Соборна, 7а, ЄДРПОУ: 20632802)

про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії,

УСТАНОВИВ:

Представник позивача звернулася до суду з позовом, у якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, яка полягає у невиплаті ОСОБА_1 нарахованої житлової субсидії за період з жовтня 2022 року по квітень 2023 року включно, відповідно до рішення Головного управління від 19.05.2023 року та ненарахування та невиплаті житлової субсидії на неопалювальний період з 01 травня 2023 року;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області виплатити ОСОБА_1 нараховану житлову субсидію на опалювальний період з жовтня 2022 року по квітень 2023 року включно та нарахувати і виплатити житлову субсидію на неопалювальний період з 01 травня 2023 року по 30 вересня 2023 року.

Ухвалою судді Кіровоградського окружного адміністративного суду від 06.11.2023 відкрито провадження у справі та вирішено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) (а.с.151).

Позов мотивовано тим, що позивач є отримувачем житлової субсидії. З січня 2023 року питання нарахування та виплати субсидій передано органам Пенсійного фонду України. У січні під час передання документів отримувачів субсидій з управління соціального захисту до Головного управління ПФУ в Кіровоградській області з технічних причин справу позивача не було передано. За численними зверненнями позивача, рішенням від 19.05.2023 року електронну справу отримувача субсидії ОСОБА_2 поновлено. Позивачу нараховано щомісячні виплати на опалювальний період з жовтня 2022 по квітень 2023 року включно. Проте, виплата житлової субсидії здійснена не була, а також не нараховано та не виплачено житлову субсидію на неопалювальний період 2023 року. Позивач вважає таку бездіяльність протиправною, стверджуючи, що вона суперечить положенням чинного законодавства.

Від відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву із запереченнями проти позову (а.с.21-22). Відповідач зазначає, що для забезпечення нарахування відповідних виплат із січня 2023 року Пенсійним фондом України, державним підприємством "Інформаційно-обчислювальний центр Міністерства соціальної політики", спільно із структурними підрозділами з питань соціального захисту населення, проведено міграцію баз даних про одержувачів пільг та субсидій, станом на 01.01.2023 проте, з технічних причин електронну справу ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області не було передано. На даний час, рішенням головного управління від 19.05.2023 електронну справу одержувача житлової субсидії відновлено з жовтня 2022 року по квітень 2023 року включно, а також проведено розрахунок житлової субсидії на опалювальний період 2022-2023 років. З технічних причин автоматичний розрахунок житлової субсидії з 01.05.2023 не було проведено.

З огляду на те, що можливість проведення розрахунку житлової субсидії з 01.05.2023 засобами підсистеми "Призначення та виплата деяких соціальних виплат" Інтегрованої комплексної інформаційної системи Пенсійного фонду України обмежена, для проведення такого розрахунку в найкоротші строки, позивач може подати нову заяву про призначення житлової субсидії та декларацію до територіального органу Пенсійного фонду України, у тому числі через уповноважених посадових осіб виконавчого органу сільської, селищної, міської ради відповідної територіальної громади або військової адміністрації. При цьому повідомлено, що таку заяву можна також надіслати поштою чи в електронній формі через офіційний веб-сайт Мінсоцполітики, інтегровані з ним інформаційні системи органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, мобільний додаток Пенсійного фонду України, вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України або Портал Дія (з накладенням кваліфікованого електронного підпису). З цих підстав відповідач просив в задоволені позову відмовити.

Представником ОСОБА_1 надано відповідь на відзив (а.с.35-36) у якій зазначено, що після відкриття провадження у справі, станом на 22.11.2023 року позивачу Головним управлінням Пенсійного фонду України в Кіровоградській області нараховано та виплачено житлову субсидію за період з жовтня 2022 року по квітень 2023 року та за жовтень 2023 року. Однак, невиплачено житлову субсидію на неопалювальний період за травень-вересень 2023 року.

Представником відповідача подано додаткові пояснення та зазначено, що оскільки в автоматичному режимі житлову субсидію з технічних причин ОСОБА_1 не було призначено, головним управлінням субсидію призначено 15.08.2023 в ручному режимі на період з 01.05.2023 по 30.09.2023, згідно звернення заявниці від 01.05.2023. Відповідач стверджує, що за відсутності різниці між розміром плати за житлово - комунальні послуги та розміром обов'язкового платежу, розмір розрахованої субсидії з 1 травня по 30 вересня 2023 року становить 0,00 грн. (а.с.38-39).

Суд, розглянувши у відповідності до вимог статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення її учасників (у письмовому провадженні), дослідивши письмові докази, зазначає наступне.

ОСОБА_1 є отримувачем житлової субсидії (а.с.23-32).

Представник позивача зазначає, що житлова субсидія на опалювальний період з жовтня 2022 року по квітень 2023 року після відкриття провадження у даній справі нарахована та виплачена у повному обсязі, а тому предмет спору у цій частині відсутній.

При цьому вказано на те, що не виплачено житлову субсидію на неопалювальний період з травня по вересень 2023 року.

Позивач звернулася до Пенсійного фонду України із питанням надання житлової субсидії.

Листом від 04.08.2023 р. за №10083-10333/Г-02/8-1100/23 Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області повідомлено ОСОБА_1 , що на даний час, рішенням головного управління від 19.05.2023 р. її електронну справу одержувача житлової субсидії відновлено з жовтня 2022 р. по квітень 2023 р. включно. Разом з тим зазначено, що оскільки на час проведення автоматичного розрахунку житлової субсидії на неопалювальний період 2023 року (з 01.05.2023 по 30.09.2023) її електронна справа опрацьовувалася в рамках відновлення розрахунку житлової субсидії з жовтня 2022 р. по квітень 2023 р., з технічних причин автоматичний розрахунок житлової субсидії з 01.05.2023 р. їй не було проведено. Також повідомлено, що можливість проведення розрахунку житлової субсидії з 01.05.2023 засобами підсистеми "Призначення та виплата деяких соціальних виплат" Інтегрованої комплексної інформаційної системи Пенсійного фонду України обмежена, для проведення такого розрахунку в найкоротші строки, позивач може подати нову заяву про призначення житлової субсидії та декларацію до територіального органу Пенсійного фонду України, у тому числі через уповноважених посадових осіб виконавчого органу сільської, селищної, міської ради відповідної територіальної громади або військової адміністрації (а.с.12).

Позивач вважає протиправною діяльність відповідача щодо ненарахування та невиплати житлової субсидії на неопалювальний період з травня по вересень 2023 року, що стало підставою для звернення до суду.

Вирішуючи спір по суті, суд виходить з наступного.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правові засади формування та застосування державних соціальних стандартів і нормативів, спрямованих на реалізацію закріплених Конституцією України та законами України основних соціальних гарантій, визначає Закон України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії" № 2017-III від 05.10.2000 (в подальшому - Закон № 2017-ІІІ).

Відповідно до ст. 5 Закону № 2017-ІІІ, державні соціальні стандарти і нормативи формуються, встановлюються та затверджуються у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України за участю та погодженням з іншими сторонами соціального партнерства, якщо інше не передбачено Конституцією України та законами України.

Згідно із ст.9 Закону № 2017-ІІІ, до державних соціальних нормативів належать: гранична норма витрат на управління житлом, оплату комунальних послуг, передбачених Законом України "Про житлово-комунальні послуги", залежно від отримуваного доходу; соціальна норма житла та соціальні нормативи користування комунальними послугами, з оплати яких держава надає пільги та встановлює субсидії громадянам; показники якості управління багатоквартирним будинком і надання комунальних послуг.

Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 4 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" №2189-VIII від 19.11.2017, до повноважень Кабінету Міністрів України належать, зокрема, встановлення порядку надання пільг та житлових субсидій населенню в частині забезпечення надання житлових субсидій як частки вартості житлово-комунальних послуг, у тому числі їх виплати у грошовій формі.

Умови призначення та порядок надання громадянам таких житлових субсидій: щомісячної житлової субсидії на оплату внесків за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку, за абонентське обслуговування для споживачів комунальних послуг, що надаються у багатоквартирних будинках за індивідуальними договорами, а також житлово-комунальних послуг, а саме: - житлової послуги - послуги з управління багатоквартирним будинком; - комунальних послуг - послуг з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами визначає Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 848 від 21.10.1995 (в подальшому - Положення № 848).

Механізм використання коштів, передбачених у Державному бюджеті Мінсоцполітики для виплати пільг і житлових субсидій громадянам на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу у грошовій формі, умови призначення та порядок надання громадянам житлових субсидій визначає Положення про порядок призначення житлових субсидій, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 №848 в редакції, чинній на момент звернення позивача із заявою про призначення житлової субсидії (далі-Положення №848).

Відповідно до п.1 Положення №848 це Положення визначає механізм використання коштів, передбачених у державному бюджеті Мінсоцполітики для виплати пільг і житлових субсидій громадянам на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу у грошовій формі, умови призначення та порядок надання громадянам таких житлових субсидій:

щомісячної житлової субсидії на оплату абонентського обслуговування для споживачів комунальних послуг, що надаються за індивідуальними договорами про надання комунальних послуг або за індивідуальними договорами з обслуговуванням внутрішньобудинкових систем про надання комунальних послуг, а також житлово-комунальних послуг, а саме:

- житлової послуги - послуги з управління багатоквартирним будинком;

- комунальних послуг - послуг з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами;

щомісячної житлової субсидії на оплату абонентського обслуговування для споживачів комунальних послуг, що надаються за індивідуальними договорами про надання комунальних послуг або за індивідуальними договорами з обслуговуванням внутрішньобудинкових систем про надання комунальних послуг, а також витрат на управління багатоквартирним будинком, в якому створено об'єднання співвласників багатоквартирного будинку, житлово-будівельний (житловий) кооператив (далі - об'єднання), та витрат на комунальні послуги в такому будинку;

житлової субсидії на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива один раз на рік.

Пунктом 4 Положення № 848 визначено, що право на отримання житлової субсидії мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України (далі - громадяни), що проживають у житлових приміщеннях (будинках).

Пунктом 22 Положення №848 встановлено, що житлова субсидія призначається одному із членів домогосподарства:

- які зареєстровані в житловому приміщенні (будинку);

- які не зареєстровані в житловому приміщенні (будинку), але фактично проживають у ньому на підставі договору наймання (оренди) житла (далі - орендарі), за рішенням суду, або індивідуальним забудовникам, будинки яких не прийняті в експлуатацію, у разі, коли їм нараховується плата за житлово-комунальні послуги;

- які не зареєстровані в житловому приміщенні (будинку), але фактично проживають у ньому без укладеного договору наймання (оренди) житла, у разі, коли вони є внутрішньо переміщеними особами.

У випадках, передбачених абзацами третім і четвертим цього пункту, склад домогосподарства декларується заявником під час звернення за призначенням житлової субсидії з додаванням до заяви відповідних документів, що підтверджують проживання за фактичною адресою домогосподарства.

Житлова субсидія не може призначатися одночасно за зареєстрованим місцем проживання особи та за місцем її фактичного проживання.

Відповідно до п. 24 Порядку №848 житлова субсидія розраховується на всіх членів домогосподарства.

Згідно з п.3 Постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання надання житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу Пенсійним фондом України» від 16 вересня 2022 р. № 1041 встановлено, що з 1 жовтня 2022 р. виплату та з 1 грудня 2022 р. призначення житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу забезпечує Пенсійний фонд України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 22 липня 2020 р. № 632 «Деякі питання виплати державної соціальної допомоги» затверджено Порядок обчислення середньомісячного сукупного доходу сім'ї (домогосподарства) для усіх видів державної соціальної допомоги (далі по тексту Порядок № 632), який визначає механізм обчислення середньомісячного сукупного доходу сім'ї (домогосподарства) (далі - середньомісячний сукупний дохід) для призначення усіх видів державної соціальної допомоги та житлових субсидій, які відповідно до законодавства надаються залежно від сукупного доходу сім'ї (домогосподарства).

Відповідно до п. 3 Порядку №632 обчислення середньомісячного сукупного доходу проводиться шляхом ділення загальної суми сукупного доходу осіб за визначений законодавством період (два квартали або шість місяців) на 6, а в разі застосування суми річного сукупного доходу - на 12, якщо інше не передбачено законодавством.

Згідно до п. 4 Положення 632 до середньомісячного сукупного доходу враховуються такі доходи:

заробітна плата в розмірі, що залишається після сплати податку на доходи фізичних осіб;

грошове забезпечення військовослужбовців;

пенсія, щомісячне довічне грошове утримання суддів у відставці;

стипендія, у тому числі із сумою її індексації, нарахованої відповідно до закону (крім соціальної стипендії, яка надається дітям-сиротам, дітям, позбавленим батьківського піклування, та особам з їх числа);

соціальні виплати, які призначаються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчими органами міських рад міст обласного значення, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - органи соціального захисту населення), у тому числі пільги на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива та скрапленого газу;

допомога по безробіттю, інші страхові виплати, які призначаються фондами соціального страхування;

грошові перекази, отримані із-за кордону;

дивіденди від цінних паперів;

інші доходи, відомості про які отримано від ДПС і Пенсійного фонду України, а також задекларовані особою доходи, інформація про які відсутня в ДПС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування та згідно із законодавством не може бути отримана за відповідним запитом органу соціального захисту населення.

Відповідно до пояснень відповідача наданих до суду вбачається, що розрахунок субсидії на неопалювальний період проводився виходячи з таких даних:

- склад сім'ї: одна особа;

- сукупний дохід сім'ї - 19826,82 грн (відповідно до Положення доходи у вигляді пенсії враховуються в розмірі нарахованої пенсії за березень 2023 року (3304,47 грн. х 6 місяців);

- середньомісячний сукупний дохід сім'ї - 3304,47 грн;

- 9,57 % - обов'язкова плата (3304,47 грн : 2589,00 грн : 2 х 15);

- 316,24 грн - частка обов'язкового платежу від середньомісячного сукупного доходу (3304,47 грн х 9,57%).

При цьому, плата за житлово-комунальні послуги на постачання електричної енергії, в межах соціальних нормативів (враховуючи інформацію надану виконавцями (надавачами) житлово-комунальних послуг) - у травні поточного року складала 164,02 грн, де:

- 95,76 грн - послуга на постачання електричної енергії (двозонний лічильник) + 68,26 грн - послуга з централізованого водопостачання.

З червня 2023 року, після проведеного перерахунку у зв'язку зі зміною тарифу на електроенергію - 243,82,00 грн, де:

-175,56 грн - послуга на постачання електричної енергії (двозонний лічильник) + 68,26 грн - послуга з централізованого водопостачання;

Відтак, за відсутності різниці між розміром плати за житлово - комунальні послуги та розміром обов'язкового платежу, розмір розрахованої субсидії з 1 травня по 30 вересня 2023 року становить 0,00 грн.

У зв'язку з вищенаведеним, суд вважає що відповідачем вірно зроблений розрахунок середньомісячного сукупного доходу позивача.

Таким чином, виходячи із змісту та обсягу заявлених позивачем вимог, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позову.

Керуючись статтями 9, 90, 139, 242-246, 250, 255, 262, 263, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення за правилами, встановленими ст.ст.293, 295 - 297 КАС України.

Копію рішення суду надіслати учасникам справи.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду С.В. ДЕГТЯРЬОВА