Справа № 560/17251/23
іменем України
09 січня 2024 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Матущака В.В. розглянувши адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Люкс-рейзен Біс" до Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Відділу державного нагляду (контролю) у Хмельницькій області про визнання протиправною та скасування постанови,
І. СТИСЛИЙ ВИКЛАД ПОЗИЦІЙ СТОРІН
Позивач звернувся до суду з позовом до Державної служба України з безпеки на транспорті в особі Відділу державного нагляду (контролю) у Хмельницькій області, в якому просить визнати протиправною та скасувати постанову Відділу державного нагляду (контролю) у Хмельницькій області Державної служби України з безпеки на транспорті про застосування адміністративно-господарського штрафу №ПШ 030385 від 13.09.2023.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що його притягнуто до відповідальності за порушенням вимог статті 48 Закону України "Про автомобільний транспорт". Позивач зазначає, що в оскаржуваній постанові відповідач умисно не зазначив які саме (стосовно кого або чого) конкретні документи відсутні (за яке число) та посилання на будь-яку із восьми окремих частин статті 53 Закону, якими передбачені ті чи інші документи, що нібито були відсутні 05.04.2023. Обов'язки, передбачені частиною 8 статті 53 Закону, повністю виконанні водієм ОСОБА_1 під час перевірки 17.08.2023. Просить задовольнити позов.
Відповідач позов не визнав, надіслав відзив, в якому зазначив, що норми Закону України "Про автомобільний транспорт" зобов'язують автомобільних перевізників та водіїв мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують міжнародні пасажирські перевезення. Вказує, що 17.08.2023 картка водія ОСОБА_2 була вставлена у слоту тахографа лише під час перевірки а не під час кермування транспортним засобом, відповідно твердження позивача не відповідають дійсності і не можуть взяті до уваги. Таким чином прийнята постанова є правомірною та скасуванню не підлягає.
ІІ. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ
Ухвалою від 28.09.2023 суд відкрив провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження.
Ухвалою від 08.12.2023 суд відмовив у задоволенні заяви ТОВ "Люкс-рейзен Біс" про забезпечення позову.
ІІІ. ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ
Суд встановив, що 17.08.2023 посадовою особою Укртрансбезпеки здійснено перевірку міжнародних пасажирських перевезень, а саме: транспортний засіб марки SETRA, державний реєстраційний знак НОМЕР_1 , водій ОСОБА_1 , зазначений транспортний засіб рухався за маршрутом "Харків- Зложенець".
Встановлено, що автомобільним перевізником відповідно до Дозволу на міжнародні регулярні перевезення пасажирів та реєстраційних документів на транспортний засіб є ТОВ "Люкс-рейзен Біс".
За результатами перевірки складено Акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень вантажів автомобільним транспортом №021248, яким встановлено порушення, а саме: відсутня роздруківка з даними цифрового тахографа на паперовому носії інформації про роботу та відпочинок водія ОСОБА_1 за 17.08.2023.
На підставі Акту проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час здійснення перевезень пасажирів та вантажів автомобільним транспортом №021248 від 17.08.2023 Відділ державного нагляду (контролю) у Хмельницькій області виніс постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу №030385 від 13.09.2023, у зв'язку з порушенням абзацу 6 частини 1 статті 60 Закону України "Про автомобільний транспорт" якою до перевізника ТОВ "Люкс-рейзен Біс" застосовано адміністративно-господарський штраф у розмірі 34000 грн.
Вважаючи спірну постанову протиправною, позивач звернувся до суду з позовною заявою.
ІV. ЗАКОНОДАВСТВО ТА ОЦІНКА СУДУ
Засади організації та діяльності автомобільного транспорту визначає Закон України "Про автомобільний транспорт" від 05.04.2001 №2344-ІІІ (далі - Закон №2344-ІІІ).
Норми статті 53 Закону №2344-ІІІ визначають вимоги, яких повинні дотримуватися автомобільні перевізники при здійсненні міжнародних перевезень, та з недотриманням яких, пов'язується застосування санкції, передбаченої абзацом 6 частини 1 статті 60 Закону №2344-ІІІ.
Частинами 3 - 6 статті 53 Закону №2344-ІІІ передбачено перелік документів, який повинен бути наявний у водія при здійсненні відповідних видів міжнародних автомобільних перевезень.
Частиною 4 статті 53 Закону № 2344-ІІІ встановлено, що при виконанні міжнародних перевезень пасажирів резиденти України повинні мати:
- дозволи іноземних країн, по території яких буде здійснюватися перевезення;
- свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу;
- список пасажирів (при нерегулярних та маятникових перевезеннях);
- білетно-облікову документацію;
- схему маршруту.
Відповідно до частини 8 статті 53 Закону №2344-ІІІ передбачено, що водії транспортних засобів, що належать резидентам або нерезидентам України, зобов'язані допускати до перевірки тахографів посадових осіб центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, надавати їм реєстраційні листки режиму праці та відпочинку водіїв - тахокарти, а також, у разі якщо у транспортному засобі використовуються цифрові тахографи, роздруковувати на паперовому носії інформацію про роботу та відпочинок водіїв.
Абзацом 6 частини 1 статті 60 Закону № 2344-ІІІ передбачено, що за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за виконання резидентами та/або нерезидентами України міжнародних перевезень пасажирів чи вантажів без документів, визначених статтею 53 цього Закону, - штраф у розмірі двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Порядок установлення, технічного обслуговування та використання контрольних пристроїв (тахографів) на автомобільних транспортних засобах (крім таксі), які використовуються для надання послуг з перевезення пасажирів та вантажів визначає Інструкція з використання контрольних пристроїв (тахографів) на автомобільному транспорті, затвердженої наказом міністерства транспорту та зв'язку України від 24.06.2010 №385 (далі - Інструкція №385).
Відповідно до пункту 1.4 Інструкції №385:
- тахограф - обладнання, яке є засобом вимірювальної техніки, призначене для встановлення на транспортних засобах для показу та реєстрації в автоматичному чи напівавтоматичному режимі інформації про рух таких транспортних засобів та про певні періоди роботи їхніх водіїв;
- картка - картка контрольного пристрою (тахографа) з вбудованою мікросхемою, призначена для використання в цифровому тахографі
Відповідно до пунктів 3.3, 3.6 Інструкції №385 водій транспортного засобу, обладнаного тахографом, зокрема: своєчасно встановлює, змінює і заповнює тахокарти та забезпечує їх належне зберігання; використовує тахокарти (у разі використання аналогового тахографа) або у разі використання цифрового тахографа - особисту картку водія кожного дня, протягом якого керував транспортним засобом; має при собі: протокол про перевірку та адаптацію тахографа до транспортного засобу; заповнені тахокарти у кількості, що передбачена ЄУТР, або картку водія чи роздруківку даних роботи тахографа у разі обладнання транспортного засобу цифровим тахографом.
Перевізники забезпечують належну експлуатацію тахографів та транспортних засобів з установленими тахографами, а також, наявності у водіїв транспортних засобів тахокарт у кількості, визначеній пунктом 3.3 цього розділу, або наявності та чинності картки для цифрового тахографа.
Суд встановив, та сторонами не заперечується, що на транспортному засобі марки SETRA, державний реєстраційний знак НОМЕР_1 , водій ОСОБА_1 , встановлений саме цифровий тахограф.
Згідно із абзацом 1 частини 1 статті 1 Закону України "Про інформацію", документ - матеріальний носій, що містить інформацію, основними функціями якого є її збереження та передавання у часі та просторі.
Роздруківка на паперовому носії інформації про роботу та відпочинок водіїв, у розумінні частини восьмої статті 53 Закону №2344-ІІІ підпадає під ознаки документу, оскільки призначена для фіксації інформації про режим праці та відпочинку водія.
20.12.2010 набула чинності Поправка №6 до Європейської угоди щодо роботи екіпажів транспортних засобів, підписаної в Женеві 01.07.1970 (надалі - ЄУТР) у частині надання до контролю реєстраційних листків (тахограм) за поточний день та попередні 28 календарних дні.
Пункт 7 а) статті 12 Глави III Використання обладнання Додатку - Контрольний пристрій ЄУТР передбачає що:
якщо водій керує транспортним засобом, оснащеним контрольним пристроєм відповідно до додатку 1. то він зобов'язаний пред'явити щоразу, коли цього вимагатиме інспектуюча посадова особа:
i) реєстраційні листки за поточний тиждень та листки, використані водієм протягом попередніх 15 календарних днів:
ii) картку водія, якщо вона у нього є в наявності:
ііі) та будь-які записи, зроблені власноручно, та роздруківки, зроблені протягом поточного тижня та попередніх 15 календарних днів, як це вимагається відповідно до цієї Угоди.
Починаючи з дати набрання чинності, встановленої у статті 13-біс цієї Угоди, періоди часу, згадані в підпунктах і) та ііі) повинні охоплювати поточний день та попередні 28 календарних днів.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що водій ОСОБА_1 під час перевірки 17.08.2023 та на виконання вимог статті 53 Закону №2344-111 і на вимогу державного інспектора Відділу державного нагляду (контролю) у Рівненській області, надав:
- Дозвіл іноземної країни, по території якої здійснювалося перевезення, свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу, білетно-облікову документацію, схему маршруту;
- Повний та вільний доступ до повіреного цифрового тахографа (включаючи можливість самостійно зробити видрук із особистої картки водія ОСОБА_1 ), що був наявним та перебував у робочому стані в автобусі марки ВЕТКА, д.н.з. НОМЕР_1 , під час виконання міжнародного рейсу перевезення пасажирів;
- Доступ до вставлених у цифровий тахограф двох карток і під час перевірки зроблено роздруківки із них на паперовому носії щодо даних роботи цифрового тахографа у автобусі марки БЕТКА, д.н.з. НОМЕР_1 ,
- станом на 14год. 21хв (UТС + 0, Грінвіч) і відповідно 17год. 21хв. за Київським часом 17.08.2023 щодо інформації про роботу і відпочинок водія ОСОБА_1 ;
- пред'явлено особисту діючу картку водія автобуса марки SETRА, д.н.з. НОМЕР_1 , а саме ОСОБА_3 .
Тобто, позивач зазначає, що у водія на момент перевезення і на час перевірки була наявна належним чином оформлена карта водія, яка є належним документом для обліку робочого часу та часу відпочинку водія.
У той же час, згідно зі змістом акту під час перевірки особиста картка водія ОСОБА_1 знаходилась поза межами слоту тахографа, була відсутня роздруківка з даними цифрового тахографа за 17.08.2023 щодо вказаного водія.
Суд звертає увагу на те, що відсутність роздруківки на паперовому носії інформації про роботу та відпочинок водіїв обумовлюється невикористанням водієм наявної у нього картки водія, тобто картки контрольного пристрою (тахографа) з вбудованою мікросхемою, призначеної для використання в цифровому тахографі. Так, водій зобов'язаний вставляти картку водія у слот тахографа та активувати її перед початком кожної поїздки шляхом підтвердження інформації про особу водія, часу та країни, а у разі перетину кордону додавати дані про країну, у такому випадку тахограф фіксує відомості про здійснення водієм перевезення із фіксуванням часу руху та стоянки, швидкості, відстані, обертів шасі.
У зв'язку з чим, використання водієм своєї картки під час поїздки надає можливість роздруковувати на паперовому носії інформацію про його роботу та відпочинок. У той же час, у разі незастосування водієм картки перед початком поїздки та під час руху (не встановлення її у слот та відсутність активації) тахограф фіксує рух транспортного засобу без водія, що унеможливлює отримання інформації про роботу та відпочинок конкретного водія як протягом поточної, такі і попередніх поїздок.
Під час перевірки та під час подальшого розгляду матеріалів акту позивач не надав у якості доказу роздруковану на паперовому носії інформацію про роботу та відпочинок водія ОСОБА_1 за 17.08.2023, що можливо лише у разі дійсного використання картки вказаного водія у тахографі під час поїздки/перевезення.
Не наданий такий документ і до суду, у зв'язку з чим, суд погоджується з доводами відповідача про те, що наданими позивачем доказами суть встановленого порушення не спростовується.
З огляду на це позивачем не доведено, що на час перевірки водій, що фактично здійснював перевезення, мав при собі та надав перевіряючим усі необхідні документи, які вимагались відповідно до вимог закону.
В свою чергу відповідач довів, що при прийнятті спірної постанови не вийшов за межі повноважень і не допустив порушення вимог закону, відтак позов необґрунтований та не підлягає задоволенню.
За правилами статті 139 КАС України понесені позивачем витрати у виді судового збору за подання даного позову покладаються на позивача та відшкодуванню не підлягають.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
у задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Люкс-рейзен Біс" до Відділу державного нагляду (контролю) у Хмельницькій області Державної служби України з безпеки на транспорті - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 09 січня 2024 року
Позивач:Товариство з обмеженою відповідальністю "Люкс-рейзен Біс" (вул. Вінницьке шосе, 12/2, м. Хмельницький, Хмельницька обл., Хмельницький р-н, 29011 , код ЄДРПОУ - 42759248)
Відповідач:Державна служба України з безпеки на транспорті в особі Відділу державного нагляду (контролю) у Хмельницькій області (вул. Соборна, 75, м. Хмельницький, Хмельницька обл., Хмельницький р-н, 29013 , код ЄДРПОУ - 39816845)
Головуючий суддя В.В. Матущак