Рішення від 09.01.2024 по справі 560/16112/23

Справа № 560/16112/23

РІШЕННЯ

іменем України

09 січня 2024 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Матущака В.В. розглянувши адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "КАПАБЛАНКА" до Головного управління ДПС у Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,

ВСТАНОВИВ:

І. СТИСЛИЙ ВИКЛАД ПОЗИЦІЙ СТОРІН

Позивач звернувся до суду з позовом до Головного управління ДПС у Хмельницькій області, в якому просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 31.05.2023 №0063100705 (форма «С»), що прийняте Головним управлінням ДПС у Хмельницькій області.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що за результатами перевірки посадові особи Головного управління ДПС у Чернівецькій області встановили порушення з боку товариства пункту 12 статті 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", а саме: порушення порядку ведення обліку товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації на суму 33045,98 грн. з огляду на надлишок бензину А-95 в кількості 221,40 л на суму 10405,80 грн., бензину А-92 в кількості 136,33 л на суму 6271,18 грн., бензину А-95 Energy в кількості 159,64 л на суму 7582,90 грн., ДП у кількості 116,00 л на суму 5452,00 грн., бензину А-92 в кількості 60,71 л на суму 2792,66 грн., ДП в кількості 11,62 л на суму 541,44 грн. Позивач вважає, що процедура зняття залишків пального на АЗС №13 проведена з допущенням істотних помилок з боку податкового органу у розрахунках, які обґрунтовують показники надлишку пального, та без дотримання законодавчих вимог щодо процедури вимірювання кількості нафтопродуктів, а тому результати такої перевірки не можуть вважатись достовірними. Просить позов задовольнити.

На адресу суду від відповідач надійшов відзив на позов, в якому позовні вимоги не визнає. Зазначає, що в ході перевірки встановлено порушення порядку ведення обліку товарних запасів за місцем їх реалізації та зберігання. За результатами розгляду Акта та з урахуванням результатів розгляду заперечення ГУ ДПС у Хмельницькій області прийнято податкове повідомлення-рішення від 31.05.2023 №0063100705, яким застосовано до ТОВ "Капабланка" штрафні (фінансові) санкції у сумі 33045,98 грн (33045,98 грн. х 100%) за непроведення розрахункових операцій через РРО, вчинене вперше. Зазначає, що будь-яких обґрунтованих пояснень чи документів, які б спростовували розбіжності між фактичними залишкам пального на АЗС та показниками відображеними у денному Х-звіті реєстратора розрахункових операцій позивачем, не надано. Просить відмовити у задоволенні позову.

Позивач скористався правом на подання відповіді на відзив, в якій позивач просить позов задовольнити з підстав зазначених у позовній заяві.

ІІ. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ

Ухвалою від 11.09.2023 суд відкрив провадження в цій адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.

ІІІ. ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ

Суд встановив, що посадовими особами Головного управління ДПС у Чернівецькій області на виконання наказу від 20.04.2023 №487-П "Про проведення фактичної перевірки", на підставі підпунктів 80.2.4, 80.2.7 пункту 80.2 статті 80 Податкового кодексу України, у період з 24.04.2023 по 28.04.2023, проведено фактичну перевірку ТОВ "Капабланка" за місцем здійснення діяльності - АЗС №13 з магазином за адресою: Чернівецька обл., Дністровський р-н., м. Хотин, вул. Шевченка, буд. 20.

В ході перевірки встановлено порушення пункту 12 статті 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" №265/95-ВР від 06.07.1995 року (далі - Закон №265/95), а саме: порушено порядок ведення обліку товарних запасів за місцем їх реалізації та зберігання.

За наслідками перевірки складено акт фактичної перевірки від 28.04.2023 №3018/ж5/24-13-07-04/44457650, який оператор АЗС відмовилась підписувати акт, про що складено акт №181/Ж6/24-13-07-04 від 28.04.2023 про відмову від підпису Акта про результати фактичної перевірки.

За результатами розгляду Акта та з урахуванням результатів розгляду заперечення Головне управління ДПС у Хмельницькій області прийнято податкове повідомлення-рішення від 31.05.2023 №0063100705, яким застосовано до ТОВ "Капабланка" штрафні (фінансові) санкції у сумі 33045,98 грн. (33 045,98 грн. х 100%) за непроведення розрахункових операцій через РРО, вчинене вперше.

Не погоджуючись з прийнятим податковим повідомленням-рішенням, ТОВ "КАПАБЛАНКА" подало до ДПС України скаргу, за результатом розгляду якої Рішенням ДПС України від 16.08.2023 №23017/6/99-00-06-03-02-06 податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Хмельницькій області залишено без змін, а скаргу - без задоволення.

Вважаючи прийняте податкове повідомлення-рішення протиправним, позивач звернувся до суду з цим позовом.

ІV. ЗАКОНОДАВСТВО ТА ОЦІНКА СУДУ

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів регулюються Податковим кодексом України (надалі - ПК України), який, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Пунктом 44.1 статті 44 ПК України встановлено, що для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.

Відповідно до частин 1, 2 статті 3 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" №996-XIV від 16.07.1999 (у редакції чинній станом на момент виникнення спірних правовідносин), метою ведення бухгалтерського обліку і складання фінансової звітності є надання користувачам для прийняття рішень повної, правдивої та неупередженої інформації про фінансове становище, результати діяльності та рух грошових коштів підприємства.

Бухгалтерський облік є обов'язковим видом обліку, який ведеться підприємством. Фінансова, податкова, статистична та інші види звітності, що використовують грошовий вимірник, ґрунтуються на даних бухгалтерського обліку.

Правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг визначає Закон України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" №265/95-ВР (далі - Закон №265/95-ВР), дія якого поширюється на усіх суб'єктів господарювання, їх господарські одиниці та представників (уповноважених осіб) суб'єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції у готівковій та/або безготівковій формі.

Відповідно до пункту 12 статті 3 Закону №265/95-ВР суб'єкти господарювання, які3 здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням електронних платіжних засобів, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу зобов'язані: вести в порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів, здійснювати продаж лише тих товарів, що відображені в такому обліку. Порядок та форма обліку товарних запасів для фізичних осіб - підприємців, у тому числі платників єдиного податку, встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику. При цьому суб'єкт господарювання зобов'язаний надати контролюючим органам на початок проведення перевірки документи (у паперовій або електронній формі), що підтверджують облік та походження товарних запасів (зокрема, але не виключно, документи щодо інвентаризації товарних запасів, документи про отримання товарів від інших суб'єктів господарювання та/або документи на внутрішнє переміщення товарів), які на момент перевірки знаходяться у місці продажу (господарському об'єкті).

Відповідно до статті 20 Закону №265/95-ВР до суб'єктів господарювання, що здійснюють реалізацію товарів, які не обліковані у встановленому порядку, та/або не надали під час проведення перевірки документи, які підтверджують облік товарів, що знаходяться у місці продажу (господарському об'єкті), за рішенням контролюючих органів застосовується фінансова санкція у розмірі вартості таких товарів, які не обліковані у встановленому порядку, за цінами реалізації, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Відповідно до статті 1 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" бухгалтерський облік - процес виявлення, вимірювання, реєстрації, накопичення, узагальнення, зберігання та передачі інформації про діяльність підприємства зовнішнім та внутрішнім користувачам для прийняття рішень.

Згідно з частиною 2 статті 8 вказаного Закону, питання організації бухгалтерського обліку на підприємстві належить до компетенції його власника (власників) або уповноваженого органу (посадової особи) відповідно до законодавства та установчих документів.

Частина 5 статті 8 того ж Закону визначає, що підприємство, зокрема, самостійно визначає облікову політику підприємства, розробляє систему і форми внутрішньогосподарського (управлінського обліку), звітності і контролю господарських операцій, визначає права працівників на підписанні бухгалтерських документів, затверджує правила документообігу і технологію обробки облікової інформації, додаткову систему рахунків і регістрів аналітичного обліку.

Згідно з статтею 9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи.

Відтак, до документів, що є підставою для оприбуткування (обліку) товару, в тому числі за місцем їх реалізації, належать первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій.

Порядок організації та виконання робіт, пов'язаних з прийманням, транспортуванням, зберіганням, відпуском та обліком товарної нафти і нафтопродуктів встановлений Інструкцією про порядок приймання, транспортування, зберігання, відпуску та обліку нафтопродуктів на підприємствах і організаціях України, затвердженою наказом Міністерства палива та енергетики України, Міністерства економіки України, Міністерства транспорту та зв'язку України, Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 20.05.2008 №281/171/578/155 (далі - Інструкція №281/171/578/155).

Вимоги цієї Інструкції є обов'язковими для всіх суб'єктів господарювання (підприємств, установ, організацій та фізичних осіб - підприємців), щцо займаються хоча б одним з таких видів економічної діяльності, як закупівля, транспортування, зберігання і реалізація нафти і нафтопродуктів на території України.

Пунктом 3 Інструкції №281/171/578/155 передбачено, що облік нафти і нафтопродуктів - операція, яка проводиться на підприємстві під час технологічного процесу і яка полягає у визначенні об'єму і маси нафти або нафтопродуктів для подальших облікових операцій.

Система вимірювання кількості і визначення показників якості нафти - сукупність засобів вимірювальної техніки, технологічного та допоміжного обладнання, що призначена для обліку нафти з визначенням її кількісних показників та формування актів приймання-здавання нафти і паспортів якості шляхом як автоматичного виконання функцій, так і одним із методів, передбачених ГОСТ 26976-86 "Нефть и нефтепродукты. Методы измерения массы" (далі - ГОСТ 26976) та цією Інструкцією,

Відповідно до підпункту 4.2.1 пункту 4.2. Інструкції №281/171/578/155 облік нафти і нафтопродуктів на НПЗ, підприємствах із забезпечення нафтопродуктами, підприємствах нафтопровідного і нафтопродуктопровідиого транспорту, наливних пунктах ведеться в одиницях маси, а на АЗС - одиницях об'єму.

Для визначення маси та об'єму нафти і нафтопродуктів можуть використовуватися об'ємно-масовий статичний, об'ємно-масовий динамічний, прямий масовий (статичне зважування та зважування під час руху) і об'ємний методи вимірювань відповідно до вимог ГОСТ 26976.

Суд встановив, що матеріали перевірки вказують на те, що податкові інспектори під час здійснення обрахунків кількості нафтопродуктів, які були у резервуарах на момент перевірки, не встановили та не застосували границі допустимої похибки засобів вимірювання, які не повинні перевищувати ± 2 мм (підпункт 4.3.2.7 Інструкції №281/171/578/155).

Також в акті перевірки не вказано про застосування границі відносної похибки методу, передбаченої вимогами підпункту 4.2.2.2 пункту 4.2.2 Інструкції №281/171/578/155, Зокрема, під час вимірювання маси нетто нафтопродуктів до 100 т границі відносної похибки становлять ± 0.8 %.

Крім зазначеного, з огляду на акт перевірки, відповідач не врахував даних про місткість трубопроводів на АЗС №13, у яких також знаходяться нафтопродукти.

Натомість відповідач не зазначив у акті перевірки інформації про те, який метод використано для отримання даних про фактичні залишки нафтопродуктів, що не дозволяє відслідкувати алгоритм дій, що призвів до встановлення саме таких кількісних показників пального, які зазначені відповідачем у додатку №3 до акта перевірки.

Відповідач не вказує в акті перевірки чи застосовувались при визначенні рівня нафтопродуктів у резервуарах повірені засоби вимірювальної техніки (ЗВТ), передбачені підпунктом 4.3.2.7 пункту 4.3,2 Інструкції №281/171/578/155, а саме: металеві рулетки з вантажем, метроштоки, стаціонарні рівнеміри або інші засоби вимірювання, допущені до застосування Держспоживстандартом України.

Адже кожний окремо взятий вид ЗВТ має свої конструктивні особливості, індивідуально визначені границі допустимої похибки, та вимагає дотримання певної процедури і правил під час його застосування, що зрештою впливає на точність показників визначених за допомогою такого ЗВТ. Не володіючи інформацією щодо виду ЗВТ, яким здійснювалось вимірювання рівня нафтопродуктів у резервуарах, неможливо стверджувати про те, що результати зняття фактичних залишків пального, вказані відповідачем у акті перевірки, є об'єктивними.

З матеріалів справи встановлено, що у грудні 2022, комісією позивача проведено градуювання трубопроводів про що складено акт, де визначено, що залишки нафтопродуктів у трубопроводах на АЗС №13 складають: бензину А-95 (резервуар №1): 65 л, бензину А-92 Energy (резервуар №2): 66 л, бензину А-95 Energy (резервуар №3): 55 л, ДП Energy (резервуар №4): 88 л, бензину А-92.

Отже, вимірювання рівня нафтопродуктів у резервуарах на АЗС має здійснюватись методами та з дотриманням всіх передбачених вимог щодо здійснення таких замірів, що визначені Інструкцією №281/171/578/155, яка є спеціальним нормативним актом, що встановлює єдиний порядок організації та виконання робіт, пов'язаних з прийманням, транспортуванням, зберіганням, відпуском та обліком товарної нафти і нафтопродуктів та є обов'язковою для всіх суб'єктів господарювання, що займаються хоча б одним з таких видів економічної діяльності, як закупівля, транспортування, зберігання і реалізація нафти і нафтопродуктів на території України.

Такий висновок міститься постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 12.06.2018 у справі №826/18483/13-а.

Отже, суд дійшов висновку, що отримання даних про залишки нафтопродуктів на АЗС №13 здійснено відповідачем з порушенням вимог Інструкції №281/171/578/155, оскільки в акті перевірки не зазначено інформації щодо методів, способів та обладнання, за допомогою яких здійснювалось зняття фактичних залишків паливно-мастильних матеріалів, як того вимагає вказана Інструкція, а тому результати вимірювання не можуть вважатися достовірними.

Разом з тим єдиним способом перевірки наявності неоприбуткованих нафтопродуктів є співставлення даних обліку звітів АЗС за формою №16-НП, №17-НП та даних РРО з фактичними вимірюваннями залишків пального в резервуарах, тобто визначення різниці між кількістю нафтопродуктів, які надійшли на АЗС та кількістю реалізованих нафтопродуктів.

Такий висновок викладено у постановах Верховного Суду від 12.06.2018 у справі №826/18483/13-а, від 12.12.2018 у справі №819/1026/13-а.

Виходячи з цього, податковий орган безпідставно застосував у оскаржуваному податковому рішенні до спірних відносин статтю 20 Закону №265/95-ВР, якою передбачені санкції за реалізацію товарів, які не обліковані у встановленому порядку, оскільки зроблені відповідачем обрахунки кількості пального не вказують на наявність у позивача необлікованих нафтопродуктів.

Відповідно до частин 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно частини 1 статті 90 цього ж Кодексу, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України, доказів, наявних у матеріалах справи, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню.

Разом з тим, суд встановив, що при зверненні до суду позивач сплатив судовий збір у розмірі 2684,00 грн., тому, враховуючи приписи статті 139 КАС України, витрати необхідно присудити на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

позов Товариства з обмеженою відповідальністю "КАПАБЛАНКА" до Головного управління ДПС у Хмельницькій області задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення форми "С" від 31.05.2023 №0063100705, прийняте Головним управлінням ДПС у Хмельницькій області.

Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "КАПАБЛАНКА" судові витрати (судовий збір) в розмірі 2684 (дві тисячі шістсот вісімдесят чотири) грн. 00 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Хмельницькій областіі.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 09 січня 2024 року

Позивач:Товариство з обмеженою відповідальністю "КАПАБЛАНКА" (вул. Зарічанська, 5, м. Хмельницький, Хмельницька обл., Хмельницький р-н, 29017 , код ЄДРПОУ - 44457650)

Відповідач:Головне управління ДПС у Хмельницькій області (вул. Пилипчука, 17, м. Хмельницький, Хмельницька обл., Хмельницький р-н, 29001 , код ЄДРПОУ - 44070171)

Головуючий суддя В.В. Матущак