Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Харків
08 січня 2024 року № 520/31177/23
Харківський окружний адміністративний суд у складі : головуючого - судді Зінченко А.В., розглянувши в спрощеному провадженні адміністративну справу за ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2,м. Харків,61022, код ЄДРПОУ 14099344) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив суд:
-визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо відмови в призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком згідно із Законом України “Про державну службу” та скасувати Рішення від 06.09.2023 року відділу перерахунку пенсій №4 управління пенсійного забезпечення, надання житлових субсидій та пільг Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області.
-зобов'язати головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області призначити та здійснити нарахування й виплату ОСОБА_1 , з 01.11.2022 року пенсію за віком відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" в розмірі 60% суми заробітної плати зазначеної в довідці від 01.11.2022 року № 150 видану Фінансовим управлінням Чугуївської міської ради Харківської області.
В обґрунтування позовних вимог було зазначено, що з 2008 року позивач отримує пенсію по інвалідності 2-ї групи призначеної згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_1 виповнилось 60 років - тобто вона досягла пенсійного віку передбаченого ст. 26 ст Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
01.11.2022 року звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області з заявою про призначення пенсії за віком згідно Закону України «Про державну службу».
03.11.2022 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області рішенням № 963400121521 відмовлено в призначенні пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» посилаючись на те, що з 04.07.2001 року посада заявника відноситься до категорій посад службовців органів місцевого самоврядування», також у вказаному рішення «зазначено, що відсутня довідка про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця за будь - які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією згідно з пунктом 4 Постанови Кабінету Міністрів України «Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб» №622 від 14.09.2016 року, а довідку про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію №150 від 01.11.2022, неможливо врахувати для розрахунку, оскільки вона не відповідає займаній посаді на липень 2001 року.
Рішення від 03.11.2022 року № 963400121521 Головного управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області оскаржено в судовому порядку.
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 16.06.2023 року по справі №520/4233/23 позов - задоволено частково, а саме:
-визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо відмови ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком згідно з Законом України "Про державну службу".
-скасовано Рішення № 963400121521 від 03 листопада 2022 року відділу перерахунку пенсій №1 управління пенсійного забезпечення, надання житлових субсидій та пільг Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області.
-зобов'язано Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії за віком згідно Закону України "Про державну службу" від 01.11.2022 року, з урахуванням висновків суду у даній справі.
Однак, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області при виконанні Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 16.06.2023 року по справі №520/4233/23 не було в повному обсязі враховано висновків рішення суду по справі №520/4233/23 і при повторному розгляді заяви від 03.11.2022 року було Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області прийнято Рішення від 06.09.2023 року №963400121521.
Позивач з Рішенням Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області прийнято Рішення від 06.09.2023 року №963400121521 не згодна і вважає Рішення таким, що прийняте з порушенням норм чинного законодавства, а тому звернулась до суду з адміністративним позовом за захистом своїх прав та інтересів.
Надаючи правову оцінку вищенаведеному, суд вказує наступне.
Матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області з 02.09.2008 року і отримує пенсію по інвалідності 2-ї групи загального захворювання, призначену відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
ОСОБА_1 01.11.2022 зверталася до Головного управління Пенсійного фонду України В Харківській області з заявою про перехід з пенсії по інвалідності згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію за віком згідно Закону України "Про державну службу" ".
Рішенням від 03.11.2022 року №963400121521 відділу з питань перерахунку пенсій №1 управління пенсійного забезпечення, надання житлових субсидій та пільг ГУ ГІФУ в Сумській області позивачу було відмовлено в проведенні переходу з пенсії по інвалідності згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію за віком згідно Закону України "Про державну службу" згідно заяви від 01.11.2022. Дане Рішення управління позивачем було оскаржене в судовому порядку і Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 16.06.2023 року по справі №520/4233/23 "Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області Головного управління Пенсійного фонду України у Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задоволено частково, а саме:
-визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо відмови ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком згідно з Законом України "Про державну службу".
-скасовано Рішення № 963400121521 від 03 листопада 2022 року відділу перерахунку пенсій №1 управління пенсійного забезпечення, надання житлових субсидій та пільг Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області.
-зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії за віком згідно Закону України "Про державну службу" від 01.11.2022 року з урахуванням висновків суду у даній справі":
На виконання Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 16.06.2023 року по справі №520/4233/23 заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії за віком згідно Закону України "Про державну службу" від 01.11.2022 року було повторно розглянуто Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області і Рішенням №963400121521 від 06.09.2023 року Відділу перерахунків пенсій №4 Управління пенсійного забезпечення, надання страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області ОСОБА_1 відмовлено в призначення пенсії за віком згідно Закону України "Про державну службу", оскільки:
"З 1 травня 2016 року набув чинності Закон України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року №889-VIII. Так, зокрема, пунктом 12 Прикінцевих положень Закону №889-VIII передбачено, що для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону N0 3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-ХІІ.
Згідно висновків рішення суду стаж роботи ОСОБА_1 з 04.07.2001 по 01.09.2008 року на посаді заступника начальника фінансового управління - начальника бюджетного відділу фінансового управління виконавчого комітету Чугуївської міської ради зараховано як стаж державного службовця. Відповідно записів в трудовій книжці та висновків рішення суду стаж державної служби позивача складає 28 років 0 місяців 13 днів (з 01.08.1980 по 01.09.2008).
В ході всебічного, повного і об'єктивного повторного розгляду, згідно висновків рішення суду, всіх поданих для перерахунку документів, розрахунок розміру пенсії призначеної згідно Закону України "Про державну службу" було проведено без врахування довідки від 01.11.2022 року №150 виданої Фінансовим управлінням Чугуївської міської ради Харківської області, оскільки довідка не відповідає вимогам Постанови №1-3 від 17.01.2017 зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 08.02.2017 за №3180/30048, а тому розрахунок пенсії за віком згідно Закону України "Про державну службу" без урахування довідки про складові заробітної плати довідки від 01.11.2022 року №150, ОСОБА_1 розрахований є недоцільним, і прийнято рішення залишити та виплачувати пенсію по інвалідності 2-ї групи призначену згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Відповідно до пунктів 10 і 12 розділу XI „Прикінцеві та перехідні положення" Закону України „Про державну службу" № 889 - VIII у порядку визначеному для осіб, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 253акону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 373акону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців або які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців (З У „Про державну службу"), призначається особам, які: досягли пенсійного віку; мають страховий стаж: чоловіки - 35 років, жінки - 30 років; не призначали пенсію відповідно до Закону України „Про державну службу" № 3723 - XII; на день набрання чинності Законом України „Про державну службу" № 889 VIII займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 253акону України "Про державну службу" та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 373акону України "Про державну службу" у порядку визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців або які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців (Закону України „Про державну службу"), незалежно від факту роботи на державній службі станом на 01 травня 2016 року.
Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Згідно з частиною шостою цієї статті визначення заробітної плати для обчислення пенсій державним службовцям здійснюється в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Наказом Міністерства соціальної політики України від 10.05.2017 за №750, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 16.06.2017 за №766/30634, затверджено Порядок видачі довідок про заробітну плату для призначення пенсій окремим категоріям осіб у разі ліквідації державних органів, у яких особи працювали, а також перейменування (відсутності) їхніх посад (далі - Порядок), який набрав чинності 21.07.2017 (з дня опублікування).
Порядком врегульовано питання видачі Міністерством соціальної політики України, органами праці та соціального захисту населення довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям відповідно до Закону України від 10.12.2015 №889-VIII «Про державну службу» (далі - Закон 889) за формами, затвердженими постановою правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 №1-3 "Про форми довідок про заробітну плату для призначення пенсій державним службовцям", яка зареєстрована в Міністерстві юстиції України 08.02.2017 за № 180/30048. Зазначені довідки видаються, зокрема, особам, у яких останнє місце роботи на посаді державної служби було в органі, який на час призначення особі пенсії відсутній.
Довідка про заробітну плату для призначення пенсії відповідно до Закону 889 видається особам, які мають право на призначення пенсії згідно з пунктом 3 Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 №622 "Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб" (далі - Порядок 622).
Відповідно до пункту 4 Порядку 622 пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. При цьому:
посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби);
розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв починаючи з 1 травня 2016 року. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні;
у разі коли в осіб, зазначених в пункті 2 цього Порядку, станом на дату звернення немає 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією починаючи з І травня 2016 року, середньомісячна сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за наявні місяці роботи починаючи з 1 травня 2016 р. на кількість таких місяців. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні. При цьому для державних службовців, які звернулися за призначенням пенсії у травні 2016 р., а також для осіб, які не працювали починаючи з 1 травня 2016 р. на посадах державної служби, сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається з розрахунку таких виплат за травень 2016 р. як за повний місяць;
матеріальна допомога та виплати, які нараховуються за період, що перевищує календарний місяць, враховуються в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді.
За бажанням осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і які на момент виходу на пенсію не перебувають на державній службі, розмір зазначених в абзацах третьому - п'ятому цього пункту виплат визначається в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, але не раніше травня 2016 р., за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі.
Пунктом 5 Порядку 622 встановлено, що форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із Мінсоцполітики.
Постановою Правління Пенсійного фонду України "Про форми довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям" № 1-3 від 17 січня 2017 року, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 08 лютого 2017 року за № 180/30048, затверджено форми довідок про заробітну плату для призначення згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України від 10 грудня 2015 року № 889-VIII "Про державну службу" пенсії відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ "Про державну службу", а саме: форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років); форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією); форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби.
Так, відповідно до форми довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років), встановленої постановою Правління Пенсійного фонду України № 1-3 від 17 січня 2017 року, для державних службовців, які на час звернення за призначенням пенсії працюють на посадах державної служби, зазначаються дані про встановлений особі посадовий оклад, надбавку за ранг та вислугу років в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби.
Для осіб, які на час звернення за призначенням пенсії не займають посад державної служби, зазначаються посадовий оклад працюючого на відповідній посаді державного службовця, надбавка за відповідний ранг державного службовця та надбавка за вислугу років у відсотках посадового окладу (з урахуванням стажу державної служби особи, яка звертається за призначенням пенсії).
Відповідно до форми довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, встановленої постановою Правління Пенсійного фонду України № 1-3 від 17 січня 2017 року, виплати (надбавки, місячні премії) зазначаються в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії. Матеріальна допомога та виплати, які нараховуються за період, що перевищує календарний місяць, зазначаються в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді, виходячи із середнього розміру таких виплат у місяці, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, визначеного з урахуванням кількості відповідних (прирівняних) посад.
Пунктом 6 Порядку 622 передбачено, що у разі ліквідації державного органу довідку видає орган, який є правонаступником, а в разі його відсутності чи перейменування (відсутності) посад, у тому числі відсутності відповідних посад державної служби, довідка видається у порядку, встановленому Мінсоцполітики за погодженням із Нацдержслужбою.
У разі ліквідації державного органу без правонаступника або якщо останнє місце роботи особи на посаді державної служби було в органі, який на час призначення особі пенсії відсутній чи у якому на час призначення пенсії перейменовані (відсутні) посади, у тому числі відсутні відповідні посади державної служби, довідки для призначення пенсії видаються Міністерством соціальної політики України та органами праці та соціального захисту населення.
Відповідно до п.2 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України N 280 від 23.07.2014, Пенсійний фонд України у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства.
Отже, суд робить висновок, що оскільки довідка від 01.11.2022 року №150 виданої Фінансовим управлінням Чугуївської міської ради Харківської області, не відповідає вимогам Постанови №1-3 від 17.01.2017 зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 08.02.2017 за №3180/30048. а тому призначення пенсії за віком згідно Закону України «Про державну службу» можливий лише без урахування довідки про складові заробітної плати, але він недоцільний оскільки розмір виплати зменшується і буде визначатися в мінімальному розмірі 2027грн. 00 коп. - без урахування заробітної плати державного службовця.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
З огляду на вищенаведене у спірних правовідносинах відповідач діяв в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України, а отже своїми діями, на думку суду, права та законні інтереси позивача не порушив.
З врахуванням вищевикладеного, повно і всебічно з'ясувавши обставини, які мають значення для правильного вирішення справи, оцінюючи наявні в справі докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні на предмет належності, допустимості та достовірності кожного доказу окремо, а також достатності та взаємного зв'язку доказів у їх сукупності, як того вимагає процесуальне законодавство, проаналізувавши норми матеріального права, які належить застосувати до спірних правовідносини, суд вважає позовні вимоги такими, що не підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 243, 244, 245, 246 КАС України, суд,-
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2,м. Харків,61022, код ЄДРПОУ 14099344) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подачі безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня вручення повного рішення суду у відповідності до ст. 295 цього Кодексу.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Зінченко А.В.