про відкриття провадження у справі
08 січня 2024 року м. ТернопільСправа №921/3/24
Суддя Гирила І.М.
розглянув матеріали позовної заяви № 12-1077ВИХ-23 12-1754-23 від 26.12.2023 (вх. № 3 від 02.01.2023)
за позовом Тернопільської обласної прокуратури, вул. Листопадова 4, м. Тернопіль, 46000, в інтересах держави в особі Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України, вул. Митрополита Василя Липківського, 35, м. Київ, 03035; Тернопільської обласної державної адміністрації (Тернопільської обласної військової адміністрації), вул. М. Грушевського, 8, м. Тернопіль, Тернопільська область, 46021; Національного природного парку "Дністровський каньйон", вул. Степана Бандери, 5б, м. Заліщики, Чортківський район, Тернопільська область, 48601
до відповідача Заліщицької міської ради, вул. Степана Бандери, буд. 15, корпус Б, м. Заліщики, Чортківський район, Тернопільська область, 48600
про усунення перешкод у користуванні земельними ділянка шляхом скасування рішення міської ради, скасування державної реєстрації прав, скасування реєстрації земельної ділянки у Державному земельному кадастрі, зобов'язання повернути земельні ділянки у державну власність
Встановив.
28.12.2023 (згідно даних з квитанції на конверті) Тернопільська обласна прокуратура звернулася до Господарського суду Тернопільської області з позовом в інтересах держави в особі Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України, Тернопільської обласної державної адміністрації (Тернопільської обласної військової адміністрації), Національного природного парку "Дністровський каньйон" до відповідача - Заліщицької міської ради, про:
- визнання недійсним рішення Заліщицької міської ради від 20.04.2023 № 4616 "Про вилучення із власності гр. ОСОБА_1 земельної ділянки площею 2, 0000 га для ведення особистого селянського господарства поза межами с. Колодрібка кадастровий №6122084900:01:001:2772 згідно поданої заяви від 18.04.2023";
- визнання недійсним рішення виконавчого комітету Заліщицької міської ради від 27.04.2023 № 90 "Про затвердження акта прийому-передачі земельної ділянки від гр. ОСОБА_1 у комунальну власність Заліщицької міської ради";
- визнання недійсним рішення Заліщицької міської ради від 17.03.2023 № 4518 "Про добровільну відмову гр. ОСОБА_2 від права власності на земельну ділянку кадастровий номер 6122084900:01:001:2773 загальною площею 1, 0000 га поза межами с. Колодрібка";
- визнання недійсним рішення Заліщицької міської ради від 17.03.2023 № 4519 "Про добровільну відмову гр. ОСОБА_3 від права власності на земельну ділянку кадастровий номер 6122084900:01:001:2774 загальною площею 2, 0000 га поза межами с. Колодрібка";
- визнання недійсним рішення виконавчого комітету Заліщицької міської ради від 12.04.2023 № 73 "Про затвердження актів приймання-передачі земельних ділянок у комунальну власність Заліщицької міської ради";
- скасування державної реєстрації права власності здійсненого згідно рішення державного реєстратора Центру надання адміністративних послуг Товстенської селищної ради Дрозд С. П. № 67510518 від 09.05.2023 та припинення права власності Заліщицької міської ради (код ЄДРПОУ 04058396) на земельну ділянку площею 2 га з кадастровим номером 6122084900:01:001:2772;
- скасування державної реєстрації права власності здійсненого згідно рішення державного реєстратора Центру надання адміністративних послуг Товстенської селищної ради Дрозд С. П. № 67254420 від 19.04.2023 та припинення права власності Заліщицької міської ради (код ЄДРПОУ 04058396) на земельну ділянку площею 1 га з кадастровим номером 6122084900:01:001:2773;
- скасування державної реєстрації права власності здійсненого згідно рішення державного реєстратора Центру надання адміністративних послуг Товстенської селищної ради Дрозд С. П. № 67253319 від 19.04.2023 та припинення права власності Заліщицької міської ради (код ЄДРПОУ 04058396) на земельну ділянку площею 2 га з кадастровим номером 6122084900:01:001:2774;
- скасування у Державному земельному кадастрі державної реєстрації земельної ділянки площею 2 га з кадастровим номером 6122084900:01:001:2772 із одночасним припиненням усіх зареєстрованих щодо земельної ділянки інших речових прав та їх обтяжень;
- скасування у Державному земельному кадастрі державної реєстрації земельної ділянки площею 1 га з кадастровим номером 6122084900:01:001:2773 із одночасним припиненням усіх зареєстрованих щодо земельної ділянки інших речових прав та їх обтяжень;
- скасування у Державному земельному кадастрі державної реєстрації земельної ділянки площею 2 га з кадастровим номером 6122084900:01:001:2774 із одночасним припиненням усіх зареєстрованих щодо земельної ділянки інших речових прав та їх обтяжень;
- зобов'язання Заліщицької міської ради (код ЄДРПОУ 04058396) повернути у власність держави в особі Тернопільської обласної державної адміністрації (Тернопільської обласної військової адміністрації) та у постійне користування НПП "Дністровський каньйон" земельну ділянку площею 2 га з кадастровим номером 6122084900:01:001:2772;
- зобов'язання Заліщицької міської ради (код ЄДРПОУ 04058396) повернути у власність держави в особі Тернопільської обласної державної адміністрації (Тернопільської обласної військової адміністрації) та у постійне користування НПП "Дністровський каньйон" земельну ділянку площею 1 га з кадастровим номером 6122084900:01:001:2773.
- зобов'язання Заліщицької міської ради (код ЄДРПОУ 04058396) повернути у власність держави в особі Тернопільської обласної державної адміністрації (Тернопільської обласної військової адміністрації) та у постійне користування НПП "Дністровський каньйон" земельну ділянку площею 2 га з кадастровим номером 6122084900:01:001:2774.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, прокурор зазначає, що земельні ділянки за кадастровими номерами 6122084900:01:001:2772, 6122084900:01:001:2773, 6122084900:01:001:2774 сформовані за рахунок земель природно-заповідного фонду, розташовані у межах території НПП "Дністровський каньйон", відносяться до земель природно-заповідного фонду. Кабінетом Міністрів України у встановленому законом порядку вказані земельні ділянки з користування НПП "Дністровський каньйон" не вилучалися, не могли бути передані у приватну чи комунальну власність як землі сільськогосподарського призначення, а, відповідно, останні повинні перебувати у державній власності. Вважає, що при передачі спірних земельних ділянок спочатку у приватну власність громадянам, а надалі, у зв'язку із їх відмовою, - у комунальну власність Заліщицької міської ради, як земель сільськогосподарського призначення, порушено вимоги Закону України "Про природної заповідний фонд України" та Земельного кодексу України.
Стверджує, що саме рішення, прийняті Заліщицькою міською радою та її виконавчим комітетом, стали підставою для подальшого вибуття земель із природно-заповідного фонду, їх державної реєстрації у комунальну власність та призвели до фактичної зміни цільового призначення земельних ділянок у незаконний спосіб.
Посилаючись на норми ст. 26, 27 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", ч. 13 ст. 79-1, ст. 152 Земельного кодексу України (далі - ЗК України), ст. 16 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України), вважає, що скасування державної реєстрації права власності, здійснене згідно з рішеннями державного реєстратора Центру надання адміністративних послуг Товстенської селищної ради Дрозд С. П., припинення права власності Заліщицької міської ради на спірні земельні ділянки, скасування у Державному земельному кадастрі їх державної реєстрації з одночасним припиненням у державному реєстрі речових прав на нерухоме майно усіх зареєстрованих щодо земельної ділянки інших речових прав та їх обтяжень забезпечить Тернопільській обласній державній адміністрації (Тернопільській обласній військовій адміністрації), Міндовкіллю, НПП "Дністровський каньйон" реальну та безперешкодну можливість реалізувати усі правомочності власника щодо спірних земельних ділянок та захистить інтереси держави.
Обґрунтовуючи наявність порушення інтересів держави та підстав для їх представництва, прокурор посилається на приписи ст. 131-1 Конституції України, ч. 3 ст. 23 Закону України "Про прокуратуру", ч. 3 ст. 53 ГПК України, ст. 80 ЗК України, ст. 2, 170 326, 374 ЦК України. Зазначає, що необхідність пред'явлення цього позову зумовлена потребою в забезпеченні на загальнодержавному рівні екологічної безпеки та охорони землі як національного багатства, зокрема, спірних земельних ділянок природно-заповідного фонду, оскільки порушення ґрунтового покриву (розорювання, дискування) таких заборонено законом. Звернення прокурора до суду у спірних правовідносинах спрямоване на відновлення законності інтересів держави, які полягають у дотриманні режиму охорони та використання об'єктів природно-заповідного фонду. Стверджує, що позов прокурора про повернення державі спірних земельних ділянок природно-заповідного фонду (особливо цінні землі) спрямований на забезпечення екосистеми України, захисту довкілля, а також контролю за використанням і розпорядженням майном відповідно до загальних інтересів, які полягають у тому, щоб таке використання та розпорядження відбувалося згідно з вимогами законодавства.
Посилаючись на норми ст. 84, 122 ЗК України, прокурор зазначає, що розпорядником земель державної форми власності за межами населених пунктів є Тернопільська обласна (військова) адміністрація. Відповідно, остання є уповноваженим державою органом на здійснення відповідних функцій у спірних правовідносинах та має право звернутись до суду за захистом порушеного права, однак заходів до усунення порушень не вжила.
Долучені прокурором до позовних матеріалів листи за №12-744 вих-23 від 21.08.2023, №12-1042вих-23 від 13.12.2023 свідчать про те, що з метою встановлення наявності підстав для представництва інтересів держави у спірних правовідносинах Тернопільська обласна прокуратуру інформувала Тернопільську обласну військову адміністрацію про виявлені порушення вимог природоохоронного законодавства щодо незаконності передачі земель природно-заповідного фонду у комунальну власність.
Листом за №03-11927/15 від 18.12.2023 Тернопільська обласна військова адміністрація повідомила про відсутність коштів та просила прокуратуру здійснити в суді представництво інтересів держави в особі Тернопільської обласної військової адміністрації щодо повернення вказаних вище земельних ділянок у державну власність.
Також, посилаючись на норми Закону України "Про природно-заповідний фонд", прокурор зауважує, що зміна меж, категорії та скасування статусу територій та об'єктів природно-заповідного фонду проводиться відповідно до статей 51-53 цього Закону за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування і реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища, на підставі відповідного експертного висновку. Згідно з Положенням про Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №614 від 25.06.2020, забезпечення формування та реалізації державної політики у сфері організації охорони та використання природно-заповідного фонду; державного нагляду (контролю) за додержанням вимог законодавства про охорону і використання територій та об'єктів природно-заповідного фонду є основними завданнями Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України (Міндовкілля), яке є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України.
Враховуючи наведене, прокурор вказує, що Міндовкілля є уповноваженим державою органом здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.
Долучені прокурором до позовних матеріалів листи за №12-460 вих-22 від 01.08.2022, №12-227вих-23 від 15.03.2023 та №12-897вих-23 від 20.10.2023 свідчать про те, що з метою встановлення наявності підстав для представництва інтересів держави у спірних правовідносинах Тернопільська обласна прокуратуру інформувала Міністерство про виявленні порушення вимог природоохоронного законодавства щодо незаконності вибуття земель природно-заповідного фонду із державної власності.
У листах за №11229-22 від 11.08.2022 та №11/11-05/1847-23 від 13.11.2023 Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України зазначило, що воно є новоутвореним центральним органом виконавчої влади. Посилаючись на приписи ст. 23 Закону України "Про прокуратуру", вказало, що прокурор наділений повноваженнями на представництво в суді законних інтересів держави у разі їх порушення, і, у випадку відкриття провадження у відповідній судовій справі, Міндовкілля буде надано обґрунтовану позицію відповідно до процесуальних норм.
Окрім того, прокурор зауважує, що спірні земельні ділянки входять до території НПП "Дністровський каньйон", передані йому із вилученням у попередніх користувачів, а тому, враховуючи положення ст. 391 396 ЦК України, 152 ЗК України, останній має право вимагати повернення такого майна. Посилаючись на листи №5 від 10.01.2022, № 33 від 04.02.2022, № 144 від 01.08.2022, № 117 від 11.04.2023 стверджує, що адміністрації НПП "Дністровський каньйон" відомо про факт вибуття земельних ділянок на території парку, оскільки нею скеровані листи у правоохоронні та інші органи. Однак, у відповідь на лист №12-1041вих-23 від 13.12.2023 обласної прокуратури НПП «Дністровський каньйон» повідомив, що позов не пред'являвся і не планується пред'являтись через відсутність коштів на оплату судового збору. Зазначене, на думку прокурора, не може бути визнано достатнім аргументом бездіяльності НПП (лист №386 від 18.12.2023 - в матеріалах справи).
Зазначені обставини слугували підставою для звернення прокурора з даним позовом до суду.
Відповідно до витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 02.01.2024 головуючим суддею для розгляду справи №921/3/24 визначено суддю Гирилу І. М.
Подана позовна заява відповідає вимогам, викладеним у ст. 162, 164, 172 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України). Підстави для залишення без руху, повернення позовної заяви чи відмови у відкритті провадження відсутні.
Розглянувши матеріали позовної заяви, господарський суд визнав їх достатніми для прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі.
За відсутності встановлених гл. 10 р. ІІІ ГПК України обставин в сукупності, справа буде розглядатися за правилами загального позовного провадження.
Відповідно до ст. 53, 165-169, 176, 232-235 ГПК України, господарський суд
1. Прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі 921/3/24.
2. Здійснювати розгляд справи 921/3/24 за правилами загального позовного провадження.
3. Призначити у справі № 921/3/24 підготовче засідання на 14:00 год. 05.02.2024.
Засідання відбудеться в приміщенні Господарського суду Тернопільської області за адресою: вул. Кн. Острозького, 14 А, м. Тернопіль, 46000, зал судових засідань № 3 (5-поверх).
4. Запропонувати учасникам справи подати/надіслати суду
Відповідачу:
- відзив на позов, оформлений згідно з вимогами ст. 165 ГПК України, разом із доказами, які підтверджують обставини, на яких він ґрунтується, якщо такі докази не надані до позовної заяви, а також документи, що підтверджують надіслання (надання) відзиву і доданих до нього доказів іншим учасникам судового процесу, протягом 15 днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі;
- заперечення на відповідь на відзив (у разі отримання), протягом 5 днів з дня його отримання, оформлені згідно з вимогами ст. 167 ГПК України, разом із документами, що підтверджують його надіслання (надання) учасникам справи;
- заяви з процесуальних питань (при наявності).
Прокурору:
- відповідь на відзив (у разі отримання відзиву), протягом 5 днів з дня його отримання, оформлену згідно з вимогами ст. 166 ГПК України, разом із доказами, які підтверджують обставини, на яких вона ґрунтується, якщо такі докази не надані відповідачем, а також документи, що підтверджують надіслання (надання) відповіді на відзив і доданих до неї доказів іншим учасникам справи;
- заяви з процесуальних питань (при наявності).
Позивачам:
- письмово викладені позиції щодо позовних вимог разом із доказами, які підтверджують обставини, на яких вони ґрунтуються, якщо такі докази не надані прокурором, а також документи, що підтверджують надіслання (надання) зазначених пояснень іншим учасникам справи, протягом 10 днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі;
- відповідь на відзив (у разі отримання відзиву), протягом 5 днів з дня його отримання, оформлену згідно з вимогами ст. 166 ГПК України, разом із доказами, які підтверджують обставини, на яких вона ґрунтується, якщо такі докази не надані відповідачем, а також документи, що підтверджують надіслання (надання) відповіді на відзив і доданих до неї доказів іншим учасникам справи;
- заяви з процесуальних питань (при наявності).
5. Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання (09.01.2024) та оскарженню не підлягає.
6. Копію ухвали направити Тернопільській обласній прокуратурі, Міністерству захисту довкілля та природних ресурсів України, Тернопільській обласній державній адміністрації (Тернопільської обласної військової адміністрації), Національному природному парку "Дністровський каньйон", Заліщицькій міській раді до їх електронних кабінетів в електронній формі із застосуванням ЄСІТС в порядку, визначеному ГПК України, Положенням про ЄСІТС.
Учасники справи можуть отримати інформацію по справі на офіційному вебпорталі судової влади України в мережі Інтернет за вебадресою: https://te.court.gov.ua/sud5022.
Суддя І.М. Гирила