Справа № 344/21498/23
Провадження № 3/344/303/24
09 січня 2024 року м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області Лазарів О.Б., з участю захисника Краснікова Т.В., представника потерпілого Клюби П.Р., розглянувши матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 ,
за ст.130 ч.1, ст.124 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
ОСОБА_1 вчинив відмову особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного сп'яніння та порушення учасником дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів.
Адміністративні правопорушення вчинені за наступних обставин.
Так, ОСОБА_1 08 листопада 2023 року о 23-40 год. в м. Івано-Франківську, по вул. Незалежності, 179, керував транспортним засобом марки «Chevrolet Lacetti» д.н.з. НОМЕР_1 , з явними ознаками алкогольного сп'яніння, а саме запах алкоголю з порожнини рота, порушення мови, порушення координації рухів. Від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння водій відмовився в встановленому законом порядку, чим порушив п.2.5 ПДР України.
Також ОСОБА_1 08 листопада 2023 року о 23-40 год. в м. Івано-Франківську, по вул. Незалежності, 179, керуючи транспортним засобом марки «Chevrolet Lacetti» д.н.з. НОМЕР_1 , під час перестроювання не дав дорогу автомобілю, що рухався в попутному напрямку по тій смузі, на яку мав намір перестроїтися, в результаті чого здійснив зіткнення з транспортним засобом марки "Ford Focus", д.н.з. НОМЕР_2 , під керуванням водія ОСОБА_2 , чим порушив п.п. 2.3.б), 10.3. ПДР України. При ДТП транспортні засоби отримали механічні пошкодження з матеріальними збитками.
ОСОБА_1 в судовому засіданні вину у вчинених адміністративних правопорушеннях не визнав, заперечив викладені в протоколі обставини. Зокрема зазначив, що 08 листопада 2023 року о 23-40 год. в м. Івано-Франківську, по вул. Незалежності, 179, керуючи транспортним засобом марки «Chevrolet Lacetti» д.н.з. НОМЕР_1 , повертався додому. При перестроюванні в праву смугу руху, в його транспортний засіб на великій швидкості в'їхав транспортний засіб марки "Ford Focus", д.н.з. НОМЕР_2 під керуванням водія ОСОБА_2 . Винним у ДТП вважає саме водія транспортного засобу марки "Ford Focus", д.н.з. НОМЕР_2 ОСОБА_2 , який допустив з ним зіткнення. Також ОСОБА_1 у судовому засіданні зазначив, що від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння відмовився, оскільки не вважав себе винним у ДТП та не здійснював керування в стані сп'яніння.
В судовому засіданні захисник Красніков Т.В. заявив клопотання про закриття провадження щодо ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 130, ст.124 КУпАП на підставі п.1 ст.247 КУпАП у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
У судовому засіданні потерпілий ОСОБА_2 зазначив, що 08 листопада 2023 року о 23-40 год. в м. Івано-Франківську, по вул. Незалежності, 179, керував транспортним засобом марки"Ford Focus", д.н.з. НОМЕР_2 , в правій смузі руху. Однак водій транспортного засобу марки «Chevrolet Lacetti» д.н.з. НОМЕР_1 ОСОБА_1 з лівої смуги руху різко почав перелаштовуватися у праву смугу руху, якою рухався ОСОБА_2 , в результаті чого відбулося зіткнення транспортних засобів. Винним у ДТП вважає водія ОСОБА_1 .
Представник потерпілого Клюба П.Р. просив визнати винним та притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст.124 КУпАП.
Відповідно до змісту вимог ст.245 КУпАП, завданням судді при розгляді справи про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Заслухавши пояснення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, потерпілого, захисника, представника потерпілого, оцінивши всі зібрані по справі докази за своїм внутрішнім переконанням, з врахуванням всебічного, повного і об'єктивного дослідження всіх обставин справи в їх сукупності, приходжу до висновку про наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративних правопорушень передбачених ч.1 ст.130, ст.124 КУпАП , з наступних підстав.
Відповідно до вимог ст.251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності та іншими засобами.
Вимогами ст.280 КУпАП передбачено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Так, при розгляді даної адміністративної справи судом достовірно було встановлено, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ст.130 ч.1, ст.124 КУпАП доводиться матеріалами справи про адміністративне правопорушення, зокрема: протоколом серії ААД №420435 від 09.11.2023 року про адміністративне правопорушення, протоколом серії ААД №420434 від 09.11.2023 року про адміністративне правопорушення. Вищевказані протоколи про адміністративні правопорушення відповідають вимогам ст. 256 КУпАП, оформлені компетентним органом в межах повноважень, наданих особі, яка його склала та чітко викладено суть правопорушення. Зокрема в графі протоколу зазначено, що "Гр-ну ОСОБА_1 роз'яснено його права та обов'язки, передбачені ст. 63 Конституції України, ст. 268 КУпАП, і повідомлено, що розгляд адміністративної справи відбудеться за викликом у Івано-Франківському міському суді".
Матеріали справи містять направлення на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 09.11.2023 року, згідно якого у ОСОБА_1 виявлені ознаки сп'яніння, також водія направлено у заклад охорони здоров'я КНП" ПОКЦ ПЗ ІФ ОР", однак ОСОБА_1 від огляду у вищевказаному медичному закладі відмовився, що підтверджується довідкою КНП" ПОКЦ ПЗ ІФ ОР" від 09.11.2023 року № 74/15020.
Згідно письмових пояснень ОСОБА_3 , що містяться в матеріалах справи, ОСОБА_3 , рухався транспортним засобом по вул. Незалежності у м. Івано-Франківську, в лівій смузі руху, перед ним рухався транспортний засіб марки «Chevrolet Lacetti» теж в лівій смузі руху. Надалі транспортний засіб марки «Chevrolet Lacetti» різко почав перелаштовуватися у праву смугу руху, де рухався транспортний засіб марки "Ford Focus", в результаті чого відбулося ДТП. Також у своїх поясненнях водій ОСОБА_3 зазначив, що водій та пасажир транспортного засобу марки «Chevrolet Lacetti» були з явними ознаками сп'яніння.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ст.130 ч.1, ст.124 КУпАП доводиться копією схеми місця ДТП від 08.11.2023 року, на якій чітко зафіксовано розташування транспортних засобів в результаті дорожньо-транспортної пригоди та напрямок їх руху, та зазначено перелік видимих (зовнішніх) пошкоджень транспортних засобів, отриманих внаслідок дорожньо-транспортної пригоди. Копія схеми місця ДТП від 08.11.2023 року підписана як водієм ОСОБА_1 , так і водієм ОСОБА_2 . Також, будь-яких зауважень до складання вищевказаної схеми учасниками не зазначено.
В судовому засіданні потерпілий ОСОБА_2 дав чіткі та послідовні пояснення щодо обставин ДТП, що мала місце 08 листопада 2023 року о 23-40 год. в м. Івано-Франківську, по вул. Незалежності, 179. Даних, які б вказували на неправдивість показань потерпілого в суду не має.
Вина ОСОБА_1 доводиться також відеоматеріалами, що містяться на оптичному диску.
Згідно статті 251 КУпАП відеофіксація є одним із доказів в справі про адміністративне правопорушення, тому з метою всебічного, повного і об'єктивного дослідження всіх обставин справи, в їх сукупності, судом були досліджені відеозаписи з нагрудних відеокамер (відеореєстраторів) інспекторів патрульної поліції, на яких чітко зафіксовано відмову ОСОБА_1 від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння.
Відповідно до вимог п.2.5 ПДР України, водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідно до п.2.3.б) ПДР України, для забезпечення безпеки дорожнього руху водій зобов'язаний: бути уважним, стежити за дорожньою обстановкою, відповідно реагувати на її зміну, стежити за правильністю розміщення та кріплення вантажу, технічним станом транспортного засобу і не відволікатися від керування цим засобом у дорозі.
Відповідно до п.10.3. ПДР України, у разі перестроювання водій повинен дати дорогу транспортним засобам, що рухаються в попутному напрямку по тій смузі, на яку він має намір перестроїтися. За одночасного перестроювання транспортних засобів, що рухаються в одному напрямку, водій, який знаходиться ліворуч, повинен дати дорогу транспортному засобу, що знаходиться праворуч.
Як встановлено судом ОСОБА_1 допустив порушення згаданих вимог ПДР України, чим вчинив адміністративні правопорушення, передбачені ч.1 ст.130 та ст.124 КУпАП.
Відповідно до вимог ч.1 ст.130 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передачу керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмову особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідно до ст.124 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна.
Таким чином, суд приходить до висновку, що дії ОСОБА_1 слід кваліфікувати за ст.130 ч.1 КУпАП, оскільки він вчинив відмову особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного сп'яніння, чим порушив п.2.5. ПДР України та за ст.124 КУпАП, оскільки, він керуючи транспортним засобом порушив вимоги п.п. 2.3.б), 10.3. ПДР України, що призвело до механічного пошкодження транспортних засобів, що повністю доведено в суді.
Одночасно, суд звертає увагу на те, що відповідальність за порушення правил дорожнього руху, що встановлена в КУпАП передбачає створення безпечних умов для учасників дорожнього руху, збереження життя і здоров'я громадян, а також підвищення ефективності впливу на дисципліну учасників дорожнього руху з чітким визначенням правових санкцій за вчинені правопорушення та забезпечення належного рівня реалізації прийнятих рішень в адміністративних справах у сфері безпеки дорожнього руху.
Даних щодо неправомірності дій поліцейських під час документування та оформлення адміністративних матеріалів відносно ОСОБА_1 судом встановлено не було.
Відповідно до вимог ст.23 КУпАП, адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Статтею 33 КУпАП передбачено, що стягнення за адміністративне правопорушення накладається у межах, установлених цим Кодексом та іншими законами України. При накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Враховуючи наведене, суд вважає за необхідне притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушень, передбачених ст.130 ч.1 та ст.124, КУпАП та з врахуванням особи і суспільної небезпеки скоєного, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність ОСОБА_1 , характеру вчиненого правопорушення, ступеня вини особи, слід з метою виховання останнього та запобіганню вчинення нових правопорушень накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення, зокрема у виді штрафу з позбавленням права керування транспортними засобами у відповідності з вимогами ст.36 КУпАП. Суд вважає, що саме такий вид стягнення буде відповідати завданню Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо охорони прав і свобод громадян, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків та відповідальності перед суспільством.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст.36, 40-1, 283, 284 КУпАП, суд, -
ОСОБА_1 визнати винуватим у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ст.130 ч.1, ст.124, КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення:
- за ст.130 ч.1 КУпАП у виді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17 000 (сімнадцять тисяч) грн. з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік;
- за ст.124 КУпАП у виді штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) грн;
На підставі ст.36 КУпАП визначити ОСОБА_1 остаточне адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17 000 (сімнадцять тисяч) грн. з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік.
Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави судовий збір у сумі 605 (шістсот п'ять) грн 60 (шістедсят) коп.
На постанову протягом десяти днів з дня її винесення може бути подано апеляційну скаргу до Івано-Франківського апеляційного суду через Івано-Франківський міський суд.
Суддя Олег ЛАЗАРІВ