Справа №727/252/24
Провадження №1-в/727/7/24
09 січня 2024 року Шевченківський районний суд м. Чернівці
в складі:
головуючого судді ОСОБА_1
при секретарі ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Чернівці справу за поданням заступника начальника Чернівецького РУП ГУНП в Чернівецькій області ОСОБА_3 , про встановлення адміністративного нагляду відносно громадянина ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, українця, уродженця м. Артемівськ, Донецької області, мешканця АДРЕСА_1 , не працюючого, раніше неодноразово судимого, в останнє засуд-женого 05.01.2023 року Шевченківським районним судом м. Чернівці по ст.309 ч.1 КК України, та призначено покарання у виді обмеження волі строком на 1 рік, про те, на підставі ст.75 КК України, звільненого від відбування покарання з випробувальним тер-міном строком на 1 (один) умовно рік, -
встановив:
Заступник начальника Чернівецького РУП ГУНП в Чернівецькій області ОСОБА_5 звернувся до суду з поданням про встановлення адміністративного нагляду відносно громадянина ОСОБА_4 , в якому посилається на те, що після звільнення з місць позбавлення волі, ОСОБА_4 прибув до обраного місця проживання в АДРЕСА_2 , однак у зв'язку з повномас-штабним вторгненням російської федерації на територію України, останній переїхав до м. Чернівці, при цьому добровільно на профілактичний облік в органах поліції не став, у зв'язку з чим останнього було виявлено по АДРЕСА_3 , та взя-то на облік як особу, що формально підпадає під дію Закону України «Про адміні-стративний нагляд за особами звільненими з місць позбавлення волі».
Також вказує, що ОСОБА_4 за період перебування на обліку зарекомендував себе з негативної сторони, зловживає спиртними напоями, на ґрунті пияцтва допускає порушення громадського порядку, курить тютюнові вироби в заборонених місцях та вживає наркотичні засоби, у зв'язку з чим відносно останнього неодноразово склада-лись протоколи та виносились постанови про притягнення до адміністративної відпо-відальності.
А тому просив встановити у відношенні ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, українця, уродженця м. Артемівськ, Донецької області, мешканця АДРЕСА_1 адміністративний нагляд терміном один рік.
В судовому засіданні ОСОБА_4 не заперечував щодо задоволення подання органу внутрішніх справ та зазначив, що в подальшому виправиться.
Суд, заслухавши пояснення ОСОБА_4 , дослідивши матеріали подання, вва-жає, що подання підлягає задоволенню з наступних підстав.
Так, на підставі п.«в» ст.3 Закону України «Про адміністративний нагляд за осо-бами, звільненими з місць позбавлення волі», адміністративний нагляд встановлюється щодо засуджених до позбавлення волі за тяжкі злочини або засуджених два і більше ра-зів до позбавлення волі за умисні злочини, якщо вони після відбування покарання, не зважаючи на попередження органів внутрішніх справ, систематично порушують гро-мадський порядок і права інших громадян, вчиняють інші правопорушення.
Згідно вимог ч.1 ст.6 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» - адміністративний нагляд встановлюється у визначеному статтею 5 цього Закону порядку терміном від одного року до двох років і не може перевищувати термінів, передбачених законом для погашення або зняття суди-мості. Термін адміністративного нагляду починається з дня оголошення особі поста-нови судді про встановлення адміністративного нагляду.
Судом встановлено, що ОСОБА_4 , будучи раніше неодноразово, а саме два і більше разів, засудженим за умисні злочини до покарання у вигляді позбавлення волі, після відбування покарання систематично порушував громадський порядок, вчиняв адміністративні правопорушення.
Так, ОСОБА_4 неодноразово притягувався до адміністративної відпові-дальності, а саме: 25.02.2023 року за ч.1 ст.175-1 КУпАП, 10.04.2023 року за ч.1 ст.44 КУпАП, 30.05.2023 року за ч.2 ст.178 КУпАП, що підтверджується постановами про притягнення останнього до адміністративної відповідальності (а.с.4,6,8). За кожне із правопорушень ОСОБА_4 був підданий адміністративному стягненню та письмо-во попереджався про можливість встановлення щодо нього адміністративного нагля-ду. Зазначене в судовому засіданні підтвердив сам ОСОБА_4 . Не зважаючи на письмові попередження про можливість встановлення адміністративного нагляду, ОСОБА_6 продовжував вчиняти адміністративні правопорушення, що свідчить про не бажання ОСОБА_4 стати на шлях виправлення.
Таким чином, з'ясувавши обставини справи, вивчивши подання та додані до нього матеріали, суд приходить до висновку, що подання про встановлення адміністра-тивного нагляду відносно ОСОБА_4 підлягає до задоволення.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст.4-6 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», -
постановив:
Подання заступника начальника Чернівецького РУП ГУНП в Чернівецькій об-ласті ОСОБА_3 , про встановлення адміністративного нагляду відносно громадянина ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадя-нина України, українця, уродженця м. Артемівськ, Донецької області, мешканця АДРЕСА_1 , не працюючого, раніше неодноразово судимого - задовольнити.
Встановити відносно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 народ-ження, адміністративний нагляд строком на один рік.
Застосувати до ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , наступні обмеження:
А) заборонити виїзд за межі м. Чернівці, без дозволу керівництва Чернівецького районного управління поліції ГУНП в Чернівецькій області;
Б) зобов'язати з'являтись на реєстрацію у відділ превенції Чернівецького район-ного управління поліції ГУНП в Чернівецькій області, до начальника сектору, в разі його відсутності, до чергового кожний перший, другий, третій, четвертий понеділок мі-сяця;
В) заборонити ОСОБА_4 відвідування кафе, барів, ресторанів, шашличних, закусочних та інших місць, де дозволено продаж спиртних напоїв на розлив;
Г) зобов'язати перебувати по місцю проживання в період часу з 22:00 години по 06:00 годину.
Особа, щодо якої встановлено адміністративний нагляд, зобов'язана вести зако-нослухняний спосіб життя, не порушувати громадський порядок і дотримуватись нас-тупних правил:
А) з'являтись за викликом у Чернівецьке районне управління поліції ГУНП в Чернівецькій області у вказаний термін, надавати усні та письмові пояснення з питань, пов'язаних з виконанням адміністративного нагляду.
Б) повідомляти працівників поліції здійснюючих адміністративний нагляд, про зміну місця проживання чи роботи, а також про виїзд за межі міста Чернівці по будь-яким справам.
В) повідомляти працівників поліції здійснюючих адміністративний нагляд, про виїзд по особистим питанням за межі міста або інший населений пункт з дозволу Чернівецького управління поліції ГУНП в Чернівецькій області, і перебування там не більше однієї доби, зареєструватись у місцевому чи районному відділенні поліції.
Постанова може бути оскаржена в Чернівецький апеляційний суд через Шевчен-ківський районний суд м. Чернівці протягом 7 діб.
Суддя: ОСОБА_1