Справа № 710/1642/23 Провадження № 3/710/66/24
08.01.2024 м. Шпола
Суддя Шполянського районного суду Черкаської області Побережна Н.П., розглянувши матеріали, які надійшли від Відділу поліцейської діяльності №2 Звенигородського районного ВП ГУНП в Черкаській області відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого буд. АДРЕСА_1 , паспорт громадянина України з електронним носієм НОМЕР_1 виданий 17.06.2023, інші відомості про особу, яка притягується до адміністративної відповідальності суду не відомі, за ст.124 КУпАП,
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ААД №130429 від 09.11. (рік складення протоколу не вказано), 15.10.2023 о 22.18 год., в м. Шпола по вул. Національна водій ОСОБА_1 не вибрав безпечної швидкості руху на транспортному засобі ВАЗ 2102 реєстраційний номер НОМЕР_2 , щоб мати змогу постійно контролювати його рух та безпечно постійно контролювати його рух в результаті здійснив зіткнення з парканом. Внаслідок чого транспортний засіб отримав механічні пошкодження, чим завдано матеріальні збитки. Своїми діями ОСОБА_1 порушив вимоги п. 12.1 Правил дорожнього руху.
Дії ОСОБА_1 кваліфіковані працівниками поліції як вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП.
Відповідно до положень п.4 ч.3 ст.129 Конституції України основними засадами судочинства є змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а тому покладення на суду обов'язків ініціювати збір доказів щодо доказу вини правопорушника суперечить принципам об'єктивності та неупередженості суду при розгляді справи.
Згідно з ст.278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання: чи належить до його компетенції розгляд даної справи; чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення; чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи, про час і місце її розгляду; чи витребувано необхідні додаткові матеріали; чи підлягають задоволенню клопотання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілого, їх законних представників і адвоката.
Відповідно до статті 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами.
За змістом п.8 Розділу ІІ «Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення», встановлено чіткі вимоги до відомостей, які мають зазначатися в протоколі про адміністративне правопорушення, а саме:У протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються дата і місце його складення; посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативно-правовий акт, що передбачає відповідальність за це правопорушення; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (прізвище, ім'я, по батькові, дата та місце народження, адреса місця проживання або перебування, місце роботи, посада, реєстраційний номер облікової картки платника податків або номер і серія (за наявності) паспорта для фізичних осіб - громадян України, які через свої релігійні або інші переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку в паспорті громадянина України); інформація про роз'яснення особі, яка притягається до адміністративної відповідальності її прав і обов'язків, передбачених статтею 63 Конституції України та статтею 268 Кодексу; прізвища, імена, по батькові, адреси місця проживання або перебування свідків, прізвище викривача (за його письмовою згодою) (якщо такі є); пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Постановою Шполянського районного суду Черкаської області від 18.12.2023 було повернуто матеріли, які надійшли від Відділу поліцейської діяльності №2 Звенигородського районного ВП ГУНП в Черкаській області відносно ОСОБА_1 , за ст.124 КУпАП з підстав відсутності в протоколі про адміністративне правопорушення серії ААД №310429, а саме в графі «пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, по суті порушення» будь-якого запису, як то чи пояснення особи чи запис про відмову у наданні пояснення, а також в протоколі про адміністративне правопорушення серії ААД №310429 в графі «до протоколу додаються» було зазначено «відеозапис», однак відеозапис до матеріалів про адміністративне правопорушення додано не було.
03.01.2024 до суду повторно надійшли від Відділу поліцейської діяльності №2 Звенигородського районного ВП ГУНП в Черкаській області матеріали відносно ОСОБА_1 , за ст.124 КУпАП.
Так, в протоколі про адміністративне правопорушення серії ААД №310429, а саме в графі де зазначається «дата», «час» та «місце складення протоколу», в графі «рік» не вказано рік складання протоколу, а також в графі «пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, по суті порушення» будь-якого запису, як то чи пояснення особи чи запис про відмову у наданні пояснення, що є порушенням вимог ч.1 ст.256 КУпАП.
Відповідно до статей 245, 280 КУпАП завданням провадження у справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи.
За наслідками встановлених недоліків у суду немає можливості повно, всебічно та об'єктивно розглянути дану справу, та прийняти по справі законне й обґрунтоване судове рішення.
Згідно з ч.1 ст.7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених Законом.
Відповідно до п.1 ч.1ст.247 КУпАП провадження по справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочате, а розпочате підлягає закриттю у разі відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Оскільки факт вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ст.124 КУпАП, не є належно зафіксованим та відповідно доведеним відповідними доказами в справі, провадження по справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю через відсутність в його діях складу адміністративного правопорушення.
Керуючись ст. ст. 247, 254, 256, 278 КУпАП, суддя
Провадження в справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст.124 КУпАП закрити на підставі п.1 ч.1ст.247 КУпАП.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Апеляційна скарга може бути подана до Черкаського апеляційного суду через Шполянський районний суд Черкаської області протягом десяти днів з дня винесення даної постанови.
Суддя Н.П. Побережна