Ухвала від 08.01.2024 по справі 161/341/24

Справа № 161/341/24

Провадження № 1-кс/161/196/24

ЛУЦЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

про дозвіл на огляд житла чи іншого володіння особи

08 січня 2024 року м. Луцьк

Слідчий суддя Луцького міськрайонного суду Волинської області ОСОБА_1 ,

при секретарі судового засідання ОСОБА_2 ,

розглянувши клопотання прокурора у кримінальному провадженні - прокурора відділу процесуального керівництва при провадженні досудового розслідування територіальними органами поліції та підтримання публічного обвинувачення управління нагляду за додержанням законів Національною поліцією України та органами, які ведуть боротьбу з організованою та транснаціональною злочинністю Волинської обласної прокуратури ОСОБА_3 про проведення огляду приміщення, що знаходиться на земельній ділянці з кадастровим номером 0722880700:01:001:4209 за адресою: АДРЕСА_1 , яке належить ОСОБА_4 та ОСОБА_5 , за участю спеціалістів Управління ДСНС України у Волинській області, Управління Державної інспекції архітектури та містобудування у Волинській області та експертів Волинського НДЕКЦ МВС України,

ВСТАНОВИВ:

З клопотання вбачається, що в провадженні СУ ГУНП у Волинській області перебувають матеріали кримінального провадження, внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42023030000000062 від 01 червня 2023 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 275 КК України.

Досудовим розслідувань встановлено, що відділом містобудування та архітектури, інфраструктури, екології Луцької районної державної адміністрації видано 21.06.2022 року будівельний паспорт на нове будівництво індивідуального житлового будинку в селі Боратин Луцького району Волинської області.

Згідно витягу з Реєстру будівельної діяльності Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва 24.06.2022 зареєстровано повідомлення про початок виконання будівельних робіт - нового будівництва індивідуального житлового будинку в селі Боратин Луцького району Волинської області на земельній ділянці з кадастровим номером 0722880700:01:001:4209. Будівництво вказаного будинку здійснили ОСОБА_5 та ОСОБА_4 власними силами.

Однак, всупереч вимог законодавства, ОСОБА_5 та ОСОБА_4 фактично здійснили будівництво магазину, а не житлового будинку. З метою узаконення несанкціонованого будівництва вказані особи замовили в ТОВ «Виробничо-експертне підприємство «Еконсервіс» виготовлення нового технічного паспорту, відповідно до якого ними здійснювалось будівництво житлового будинку з магазином, загальною площею приміщень 298,3 кв.м., з яких житлової - лише 27 кв.м.

За результатами розгляду декларацій про готовність до експлуатації об'єкта 03.02.2023 року та 13.06.2023 року Державною інспекцією архітектури та містобудування України повернуто на доопрацювання декларації у зв'язку з виявленням невідповідностей відомостей об'єкта будівництва у повідомленні про початок виконання будівельних робіт, декларації про готовність до експлуатації об'єкта та технічній інвентаризації, так як у повідомленні про початок виконання будівельних робіт та у декларації про готовність до експлуатації об'єкта зазначено назву об'єкта будівництва «Нове будівництво індивідуального житлового будинку», проте в технічній інвентаризації зазначено «Житловий будинок з магазином».

Продовжуючи умисел на узаконення несанкціонованого будівництва вказані особи замовили в ТОВ «Виробничо-експертне підприємство «Еконсервіс» виготовлення нового технічного паспорту, відповідно до якого ними здійснювалось будівництво житлового будинку, загальною площею приміщень 291,2 кв.м., з яких житлової - тепер 112,4 кв.м.

За результатами розгляду нової декларації про готовність до експлуатації об'єкта 11.07.2023 року Державною інспекцією архітектури та містобудування України прийнято об'єкт будівництва до експлуатації.

При візуальному співставленні планів у технічних паспортах вбачається фактичне планування магазину для здійснення в ній комерційної діяльності, а не житлового будинку.

Візуальним оглядом збудованого приміщення вбачається всі ознаки, що притаманні магазину, а не житловому будинку, а саме: відсутність загородженої території для проживання, наявність місця для паркування автомобільного транспорту у вільному доступі, наявність великих дверей для входу та вітрин, які виходять на відкриту частину двох вулиць, тощо.

Більше того, 27.11.2023 в ході проведення огляду земельної ділянки з кадастровим номером 0722880700:01:001:4209 встановлено, що на ній збудовано одноповерхове приміщення з двома входами, одне з яких складає металопластикову конструкцію з автоматизованими розсувними дверима, на яких висить паперове оголошення «У зв'язку з відкриттям магазину потрібні продавці». Зовнішнім оглядом приміщення встановлено, що на ньому відсутні пристрої блискавкозахисту, не виявлено біля основного входу додаткового виходу (у зв'язку з встановленням автоматизованого входу), не виявлено вказівника пожежного гідранту та пожежного щита.

Разом з тим, в ході проведення огляду власник майна не надав дозволу на проведення огляду зсередини приміщення. Внаслідок недопуску в приміщення не вдалось ідентифікувати відповідність об'єкту за призначенням, а також встановити наявність систем протипожежного захисту та дотримання правил пожежної безпеки. Разом з цим візуально було виявлено, що об'єкт не обладнано пристроями для захисту від прямих попадань блискавки і вторинних її проявів, що підтверджується листом Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій у Волинській області № 48 03-6188/48 07.1 від 21.12.2023.

Вищезазначене свідчить про те, що ОСОБА_5 та ОСОБА_4 всупереч вимог Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» здійснили фактичне будівництво магазину за відсутності дозвільної документації про це, для узаконення якого подали недостовірні відомості про будівництво нібито житлового будинку.

Вищевказані факти порушень під час проектування чи будівництва правил, що стосуються безпечної експлуатації будівель і споруд, особами, які зобов'язані дотримуватись таких правил, створює загрозу настання інших тяжких наслідків, особливо в умовах воєнного стану, а також зумовлює порушення прав та законних інтересів осіб пов'язаних із безпекою проживання, забезпечення протипожежних та санітарних вимог, необґрунтованого додаткового навантаження на інфраструктуру, що створює загрозу життю та здоров'ю людей та може призвести до їх загибелі, настання інших тяжких наслідків, у тому числі загрожує безпеці жителів на прилеглій території садибної забудови, створює ризики негативного впливу на інфраструктуру населеного пункту в цілому, а тому в їх діях вбачаються ознаки складу кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 275 КК України.

У зв'язку з наявними порушеннями вимог законодавства, на даний час виникла необхідність у проведенні огляду приміщення, з метою встановлення дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил, планування та забудови території будівництва, а також забезпечення безперешкодного доступу відповідних спеціалістів до магазину для проведення його огляду та обстеження на дотримання норм законодавства.

Вказане приміщення, знаходиться на земельній ділянці з кадастровим номером 0722880700:01:001:4209 за адресою: АДРЕСА_1 , які згідно Державного реєстру речових прав на нерухоме майно належить ОСОБА_4 та ОСОБА_5 .

В судове засідання прокурор не з'явився, хоча належним чином повідомлений про місце та час розгляду клопотання, водночас, подав суду клопотання про проведення судового засідання за його відсутності та підтримання поданого клопотання, а тому у відповідності до вимог ч. 4 ст. 107 КПК України судове засідання проводиться за його відсутності, а також не здійснюється фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження в суді.

Перевіривши надані матеріали клопотання та дослідивши додані докази, слідчий суддя дійшов висновку, що клопотання слід задовольнити.

Так, згідно до вимог ч. 1 ст. 237 КПК України огляд місцевості, приміщення, речей та документів проводиться з метою виявлення та фіксації відомостей щодо обставин вчинення кримінального правопорушення.

Враховуючи ті обставини, що стороною кримінального провадження доведено наявність підстав для надання дозволу для проведення огляду, передбачених ст. 237 КПК України, слід надати дозвіл на огляд.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 237, 372, 376 КПК України, слідчий суддя, -

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання задовольнити.

Надати дозвіл слідчим слідчого управління Головного управління Національної поліції у Волинській області ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 та іншим слідчим групи слідчих, прокурорам Волинської обласної прокуратури ОСОБА_3 , ОСОБА_15 та іншим прокурорам групи прокурорів, дозвіл на проведення огляду приміщення, що знаходиться на земельній ділянці з кадастровим номером 0722880700:01:001:4209 за адресою: АДРЕСА_1 , яке належить ОСОБА_4 та ОСОБА_5 , за участю спеціалістів Управління ДСНС України у Волинській області, Управління Державної інспекції архітектури та містобудування у Волинській області та експертів Волинського НДЕКЦ МВС України.

Огляд провести до 08 лютого 2024 року включно.

Ухвала оскарженню не підлягає, заперечення проти неї може бути подано під час підготовчого провадження у суді.

Слідчий суддя:/підпис/

Згідно з оригіналом:

Слідчий суддя Луцького міськрайонного суду ОСОБА_1