Справа № 496/229/24
Провадження № 3/496/432/24
08 січня 2024 року м. Біляївка
Суддя Біляївського районного суду Одеської області Горяєв І.М., розглянувши матеріали, що надійшли від командира 1 дивізіону військової частини НОМЕР_1 ОСОБА_1 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_2 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 172-20 ч.3 КУпАП, -
До Біляївського районного суду Одеської області надійшов вказаний вище адміністративний матеріал у відношенні ОСОБА_2 .
Відповідно до ч. 2 ст. 277 КУпАП справи про адміністративні правопорушення, передбачені статтею 42-2, частиною першою статті 44, статтями 44-1, 106-1, 106-2, 162, 172-10 - 172-20, 173, 173-1, 173-2, 178, 185, частиною першою статті 185-3, статтями 185-7, 185-10, 188-22, 203 - 206-1, розглядаються протягом доби, статтями 146, 160, 185-1, 212-7 - 212-20 - у триденний строк, статтями 46-1, 51, 166-9, 176 і 188-34 - у п'ятиденний строк, статтями 101-103 цього Кодексу - у семиденний строк.
Водночас, під час надходження вказаних адміністративних матеріалів до суду ОСОБА_2 доставлено не було. Будь-яким іншим чином повідомити останнього про час та місце розгляду справи, щоб виконати вимоги ст. 277 КУпАП, суд можливості не має.
Статтею 245 КУпАП визначено завдання провадження в справах про адміністративні правопорушення. Такими зокрема є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Згідно з ч. 1 ст. 268 Кодексу України про адміністративні правопорушення справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
У відповідності до роз'яснень Пленуму ВССУ з розгляду цивільних і кримінальних справ, наданих у Постанові від 17.10.2014 №11, строки, встановлені Кодексом України про адміністративні правопорушення, є обов'язковими для судів та учасників судових процесів, оскільки визначають тривалість кожної стадії процесу або час, протягом якого має бути вчинено процесуальну дію.
У зв'язку з одноденним строком розгляду вказаної справи про адміністративне правопорушення, суд не має можливості своєчасно повідомити ОСОБА_2 про дату і місце її слухання, відповідно до вимог ст. 277-2 КУпАП.
Окрім того, Великою Палатою Верховного Суду у п. 36 постанови від 11.02.2021 у справі № 11-1219сап19 наголошено, що особа, уповноважена складати протокол про адміністративне правопорушення, повинна відмітити в протоколі про роз'яснення порушнику його прав та обов'язків, передбачених ст.268 КУпАП, а також сповістити повісткою про час і місце розгляду справи.
Разом із тим, з протоколу про адміністративне правопорушення та матеріалів справи не вбачається, що ОСОБА_2 повідомлений про дату слухання справи, що позбавляє суд можливості застосувати привід до останнього, як до особи, яка ухиляється від явки до суду.
До матеріалів справи додано надруковану заяву ОСОБА_2 в якій просить розглянути справу у його відсутність.
Разом з тим, вказана заява не завірена представником в/ч НОМЕР_1 , хто відповідав за складання протоколу про адміністративне правопорушення, також відсутня дата підписання заяви,що не дає підстав вважати її написаною правопорушником особисто.
Таким чином, суду не відома позиція ОСОБА_2 щодо скоєного правопорушення, у зв'язку з чим, суд позбавлений можливості встановити чи дійсно ОСОБА_2 підписав вказану заяву.
Оскільки суд позбавлений можливості повідомити особу, яка притягається до адміністративної відповідальності про розгляд справи та розглянути справу протягом доби, а також вичерпав усі можливі спроби забезпечення повного та своєчасного розгляду справи даної категорії, тому наявні підстави для повернення справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_2 за ст. 172-20 ч.3 КУпАП для належного оформлення та дотримання вимог ст. 260 КУпАП (яка передбачає забезпечення своєчасного і правильного розгляду справи про адміністративне правопорушення шляхом адміністративного затримання особи).
На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст. 268, 277, 283, 284 КУпАП, суд -
Матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_2 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст. 172-20 КУпАП, - повернути до військової частини НОМЕР_1 .
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя І.М. Горяєв