08 січня 2024 року м. Чернігів Справа № 620/16344/23
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді - Бородавкіної С.В.,
розглянувши у спрощеному позовному провадженні без повідомлення (виклику) сторін справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 (далі - позивач) 01.11.2023 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (далі - ГУПФУ в Чернігівській області, відповідач), в якому, з урахуванням уточнених позовних вимог, просить:
- визнати протиправними дії відповідача щодо здійснення перерахунку та виплати перерахованої йому пенсії з 01.03.2023 з урахуванням підвищення до пенсії як інваліду війни відповідно до положень пункту 1 постанови КМУ від 28.12.2011 №1381 ''Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення'' (в редакції станом на 01.03.2023), у розмірі 25% від основного розміру пенсії, без урахування суми підвищення (індексації) пенсії за 2022 та 2023 роки;
- зобов'язати відповідача здійснити з 01.03.2023 перерахунок нарахованої йому пенсії та її виплату з урахуванням підвищення до пенсії як інваліду війни відповідно до положень пункту 1 постанови КМУ від 28.12.2011 №1381 ''Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення'' (в редакції станом на 01.03.2023), у розмірі 25% від основного розміру пенсії, з урахуванням сум підвищення (індексації) пенсії за 2022 та 2023 роки, без обмеження пенсії максимальним розміром, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 90% відповідних сум грошового забезпечення та з урахуванням раніше виплачених сум;
- визнати протиправними дії відповідача щодо нарахування та виплати йому з 01.03.2023 щомісячної доплати до пенсії згідно з постановою КМУ від 14.07.2021 №713 ''Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб'' у розмірі меншому 2000,00 грн.;
- зобов'язати відповідача провести з 01.03.2023 нарахування та виплату йому щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн. відповідно до постанови КМУ від 14.07.2021 №713 ''Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб'', без обмеження пенсії максимальним розміром, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 90% відповідних сум грошового забезпечення та з урахуванням раніше виплачених сум.
Позов мотивовано тим, що в порушення вимог чинного законодавства відповідач здійснив розрахунок збільшення пенсії на 25% виходячи з основного розміру пенсії, без врахування суми індексації пенсії на 2022 та 2023 роки, що свідчить про порушення відповідачем його конституційного права на соціальний захист.
Ухвалою судді від 10.11.2023 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження та встановлено відповідачу 15-денний строк з дня вручення вказаної ухвали для подання відзиву на позов.
Представник відповідача подав відзив на позов, в якому просив відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог та зазначив, що його позовні вимоги не відповідають нормам законодавства, діючим на час проведення перерахунку пенсії та на момент розгляду позовної заяви.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги мають бути задоволені частково, враховуючи таке.
Позивач є особою з інвалідністю 2 групи та має прав на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - інвалідів війни, про що йому видано відповідне посвідчення серії НОМЕР_1 (а.с. 5).
Позивач перебуває на обліку в ГУПФУ в Чернігівській області та отримує пенсію за вислугу років (з урахуванням підвищення особі з інвалідністю внаслідок війни 2 групи) відповідно до положень Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ ''Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб'' у розмірі 90% грошового забезпечення (а.с. 6). Додатково позивачу нараховано індексацію ОСНП 2022, 2023 та збільшення пенсії на 25% як особі з інвалідністю внаслідок війни. Відповідно до протоколу перерахунку пенсії 25% підвищення відповідачем обраховано із основного розміру грошового забезпечення позивача (24014,61 грн.) та становить 6003,65 грн. (а.с. 10).
Вважаючи, що відповідачем не вірно обраховано збільшення пенсії у розмірі 25%, позивач звернувся до суду з відповідним адміністративним позовом.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.
Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із статтею 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення, створенням мережі державних, комунальних приватних закладів для догляду непрацездатними.
В Україні визнається і діє принцип верховенства права, Конституція України має найвищу юридичну силу, її норми є нормами прямої дії, а тому органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (стаття 8, частина друга статті 19 Основного Закону України).
Правовідносини у сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі, та деяких інших осіб, врегульовані Законом України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон №2262-ХІІ).
Статтею 12 Закону №2262-ХІІ визначено умови призначення пенсій за вислугу років.
Розмір пенсій за вислугу років визначається відповідно до статті 13 Закону №2262-ХІІ.
При цьому, 28.12.2011 Кабінет Міністрів України прийняв постанову №1381 «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення» (далі - Постанова №1381; у редакції, чинній на час перерахунку пенсії у 2022, 2023 роках), якою установив, що розміри пенсій особам з інвалідністю внаслідок війни, обчислені відповідно до статті 27 та частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", статей 13 і 21 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", з урахуванням індексації пенсії на визначений щороку Кабінетом Міністрів України коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, збільшуються на 25 відсотків.
Збільшення розмірів пенсій здійснюється без урахування передбачених законодавством надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, та інших доплат до пенсії.
З аналізу зазначених вище положень встановлено, що основний розмір пенсії з урахуванням індексації пенсії на визначений щороку Кабінетом Міністрів України коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, збільшуються на 25 відсотків.
16 лютого 2022 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» відповідно до пункту 2 якої з 1 березня 2022 року розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2021 р. включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений абзацом другим пункту 1 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.
Підвищення пенсії, передбачене абзацом першим цього пункту, встановлюється додатково до щомісячної доплати до пенсії, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 р. № 713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб".
Підвищення пенсії, передбачене цим пунктом, враховується під час подальших перерахунків пенсії відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Абзацом другим пункту 1 Постанови №118 визначено, що з 1 березня 2022 року: перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році» (Офіційний вісник України, 2019 р., № 19, ст. 663), проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,14.
24 лютого 2023 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» відповідно до пункту 2 якої з 1 березня 2023 року розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року №118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2022 року включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, з урахуванням положень, передбачених пунктом 10 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.
Підвищення пенсії, передбачене абзацом першим цього пункту, встановлюється додатково до щомісячної доплати до пенсії, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб».
Підвищення на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, застосовується також у разі поновлення виплати пенсії, призначеної до 31 грудня 2022 року відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та перерахунку пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", крім перерахунків у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за зазначеним Законом.
Підвищення пенсії, передбачене цим пунктом, враховується під час подальших перерахунків пенсії відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб.
Згідно із пунктом 1 постанови №168 з 1 березня 2023 року перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року №124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,197.
При цьому, пунктом 10 постанови №168 установлено, що: у разі коли розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, не досягає 100 гривень, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії; розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень.
Матеріалами справи підтверджено, що відповідачем проведено перерахунок пенсії позивачу з 01.03.2022 на підставі Постанови №118 та з 01.03.2023 - на підставі Постанови №168.
Відповідно до протоколу перерахунку пенсії розмір індексації базового ОСНП 2022 становить 4202,56 грн. (30018,27*0,140), розмір індексації базового ОСНП 2023 - 1500 грн. (34220,82*0,197).
Також відповідачем здійснено розрахунок збільшення основного розміру пенсії, передбаченого постановою КМУ №1381, за формулою: основний розмір пенсії х 25%.
Тобто, відповідач в порушення вищезазначених вимог пункту 1 Постанови №1381 здійснив розрахунок збільшення пенсії, виходячи з основного розміру пенсії та без врахування індексації.
Щодо позовних вимог про визнання протиправними дій відповідача щодо нарахування та виплати з 01.03.2023 щомісячної доплати до пенсії згідно з постановою КМУ від 14.07.2021 №713 ''Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб'' у розмірі меншому 2000,00 грн.; зобов'язання відповідача провести з 01.03.2023 нарахування та виплату щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн. відповідно до постанови КМУ від 14.07.2021 №713 ''Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб'', суд зазначає таке.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» (далі - постанова №713) установлено з 01.07.2021 особам, яким призначено пенсію до 01.03.2018 відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (Закон №2262-ХІІ) (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону №2262-ХІІ станом на 01.03.2018, щомісячну доплату в сумі 2000 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону.
Особам, яким призначено (поновлено) пенсію після 01.03.2018, розмір якої обчислено відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону №2262-ХІІ (крім військовослужбовців строкової служби) з грошового забезпечення, визначеного станом на 01.03.2018 або до цієї дати, встановлюється щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту.
У разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 01.03.2018, щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 гривень. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000 гривень, щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.
Рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 23.08.2023 по справі №620/7627/23, яке 22.09.2023 набрало законної сили, позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено частково, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області здійснити з 07.12.2022 нарахування та виплату йому щомісячної доплати до пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» від 14.07.2021 № 713, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 90% сум грошового забезпечення, без обмеження пенсії максимальним розміром, з урахуванням раніше виплачених сум.
У поданому позові позивач зазначає, що з 01.03.2023 відповідач фактично виплачує йому щомісячну доплату в сумі 500,01 грн., замість 2000,00 грн., як передбачено постановою КМУ №713. На підтвердження наведеного покликається на розрахунок пенсії від 26.10.2023 (а.с. 11).
Відповідно до протоколу перерахунку пенсії (а.с. 10), на виконання рішення суду по справі №620/7627/23 відповідач призначив позивачу щомісячну доплату, передбачену постановою КМУ №713, у сумі 2000,00 грн. Розмір пенсії позивача з надбавками та доплатами склав 39319,64 грн. До виплати - 37819,65 грн.
Суд звертає увагу, що різниця в пенсії між нарахованою та такою, що підлягає до виплати, становить 1499,99 грн., що фактично складає суму індексації базового ОСНП 2023, а не щомісячної доплати, передбаченої постановою КМУ №713.
З огляду на викладене, суд зазначає, що матеріалами справи не підтверджується обмеження позивачу виплати щомісячної доплати сумою 500,01 грн., як зазначає ОСОБА_1 , тому в задоволенні позовних вимог у вказаній частині необхідно відмовити.
Крім того, суд зазначає, що рішеннями Чернігівського окружного адміністративного суду по справах №620/4741/23, №620/3659/22 захищено право позивача на обрахунок пенсії 01.03.2023 без обмежень її максимального розміру, включно з індексацією пенсії згідно із постановою Кабінету Міністрів України «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» від 24.02.2023 №168, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 90% відповідних сум грошового забезпечення.
Відповідно до статті 129-1 Конституції України судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Конституційний Суд України неодноразово зазначав, що виконання судового рішення є невід'ємною складовою права кожного на судовий захист і охоплює, зокрема, законодавчо визначений комплекс дій, спрямованих на захист і відновлення порушених прав, свобод, законних інтересів фізичних та юридичних осіб, суспільства, держави (п.2 мотивувальної частини рішення від 13.12.2012 №18-рп/2012); невиконання судового рішення загрожує сутності права на справедливий розгляд судом (п.3 мотивувальної частини рішення від 25.04.2012 №11-рп/2012).
Таким чином, право на судовий захист є конституційною гарантією прав і свобод людини і громадянина, а обов'язкове виконання судових рішень - складовою права на справедливий судовий захист.
Згідно із статтею 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до частин першої та другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи вищевикладене, з'ясувавши та перевіривши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення, враховуючи основні засади адміністративного судочинства, вимоги законодавства України, суд вважає, що наявні правові підстави для часткового задоволення позовних вимог.
Відповідно до статті 5 Закону України «Про судовий збір» підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 227, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області щодо здійснення перерахунку і виплати ОСОБА_1 пенсії з 01.03.2023 з урахуванням збільшення, як інваліду війни відповідно до положень пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.2011 №1381 «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення» (в редакції станом на 01.03.2023) у розмірі 25% від основного розміру пенсії без урахування сум індексації пенсії за 2022 та 2023 роки.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок і виплату пенсії з 01.03.2023 з урахуванням збільшення пенсії, як інваліду війни відповідно до положень пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.2011 №1381 «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення» (в редакції станом на 01.03.2023) у розмірі 25% від основного розміру пенсії, з урахуванням сум індексації пенсії за 2022 та 2023 роки, визначених постановами Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118 та від 24.02.2023 №168, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 90% відповідних сум грошового забезпечення, без обмеження максимальним розміром, з урахуванням проведених виплат.
У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Рішення суду може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня виготовлення повного тексту. Апеляційна скарга подається безпосередньо до адміністративного суду апеляційної інстанції.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення виготовлено 08 січня 2024 року.
Позивач: ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 ).
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (код ЄДРПОУ 21390940, вул. П'ятницька, 83-А, м. Чернігів, 14005).
Суддя С.В. Бородавкіна