08 січня 2024 року м. Чернігів Справа № 620/16390/23
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючої судді Тихоненко О.М.
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо відмови позивачу в призначенні та виплаті пенсії за віком на загальних підставах відповідно до Закону України від 09.07.2003 №1058-ІV ''Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування'' із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2020-2022 роки, з якої сплачені страхові внески, що передували року звернення за призначенням пенсії, починаючи з 07.06.2023 та зобов'язання відповідача здійснити призначення та виплату позивачу пенсії за віком на загальних підставах відповідно до Закону України від 09.07.2003 №1058-ІV ''Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування'' із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2020-2022 роки, з якої сплачені страхові внески, що передували року звернення за призначенням пенсії, починаючи з 07.06.2023.
В обґрунтування своїх вимог позивачем зазначено, що він перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Чернігівській області та отримує пенсію, починаючи з 31.05.2015 за віком на пільгових умовах як тракторист машиніст у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства. 07.06.2023 позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком на загальних підставах відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”. Вважає, що йому була призначена пенсія на пільгових умовах відповідно до Закону, який передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії, відповідно до Закону №1058-ІV позивач звернувся вперше, а тому пенсія останньому відповідно до Закону №1058-ІV має бути призначена виходячи з показника середньої заробітної плати по Україні за три останні роки, тобто за 2020-2022 роки, що передували року звернення (2023 рік) за призначенням пенсії за віком до територіального управління Пенсійного фонду України.
Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 09.11.2023 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами. Ухвалою суду надано термін для подачі відзиву на позовну заяву, відповіді на відзив та заперечень.
Відповідачем подано відзив на позов, в якому просить відмовити в задоволенні позову в повному обсязі, оскільки позивачу вперше з 31.05.2015 пенсію за віком на пільгових умовах було призначено відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, у зв'язку з чим відсутні підстави для застосування частини другої статті 40 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, адже позивач просить перевести його на той самий вид пенсії (за віком), в межах статті 45 вказаного Закону.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Чернігівській області та з 31.05.2015 отримує пенсію за віком на пільгових умовах як тракторист машиніст у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, яку призначено на підставі статті 114 Закону України від 09.07.2003 №1058-ІV “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” (а.с.24).
07.06.2023 позивач звернувся до відповідача з заявою про переведення з одного виду пенсії на інший, а саме з пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію за віком відповідно до ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (а.с.20-23).
На адвокатський запит щодо здійснення перерахунку та виплати пенсії позивачу, призначеної згідно із Законом України від 09.07.2003 №1058-ІV “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) по Україні за 2020, 2021 та 2022 роки, з якої сплачені страхові внески, що передували року звернення за призначенням пенсії, відповідач листом від 13.06.2023 повідомив, що призначення пенсії у зв'язку з досягненням загальновстановленого пенсійного віку законодавством не передбачено (а.с.25-26).
Вважаючи вказану бездіяльність відповідача протиправно, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав та інтересів з відповідним позовом.
Даючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.
Статтею 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
За приписами пункту 6 частини першої статті 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Таким законом є Закон України від 09.07.2003 №1058-IV “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” (далі - Закон №1058), який набрав чинності 01.01.2004.
Статтею 5 Закону №1058 встановлено, що цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного та соціального страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом та Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування".
Виключно цим Законом визначаються: принципи та структура системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування; коло осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню; види пенсійних виплат; умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат; пенсійний вік чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на призначення пенсії за віком; мінімальний розмір пенсії за віком; порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов'язковим державним пенсійним страхуванням; порядок використання коштів Пенсійного фонду та накопичувальної системи пенсійного страхування; організація та порядок здійснення управління в системі загальнообов'язкового державного пенсійного та соціального страхування.
Пунктом 1 ч. 1 ст. 8 Закону №1058 встановлено, що право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають: громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.
Відповідно до частини першої статті 9 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Згідно з положеннями статті 10 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсій за її вибором.
Відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, на пільгових умовах пенсія за віком призначається, чоловікам, які працюють трактористами-машиністами і безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років, з них не менше 20 років на зазначеній роботі.
Як встановлено судом та слідує з матеріалів справи, позивачу з 31.05.2015 призначено пенсію за віком на пільгових умовах як тракторист машиніст у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства відповідно до статті 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”. Водночас, суд звертає увагу, що позивачу призначена пенсія за віком на пільгових умовах з 31.05.2015, тобто коли діяв Закон України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, який набув чинності з 01.01.2004.
Позивач вважає, що набув право на призначення пенсії за віком на загальних підставах, однак суд зауважує, що у цьому випадку позивачу не було призначено пенсії за іншим законом, зокрема, Законом України “Про пенсійне забезпечення”, його пенсія призначена за Законом України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” та він просить здійснити призначення та виплату пенсії також за Законом №1058.
Так, із доповненням Закону №1058 розділом XIV-1 “Пенсійне забезпечення окремих категорій громадян” Закон України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” передбачив такі пенсії за віком: пільгові, дострокові та зі зменшенням пенсійного віку. Отже, пенсія за віком на пільгових умовах, що призначена на підставі ст. 114 Закону №1058 є свого роду різновидом пенсії за віком для певної категорії громадян.
Позивач, посилаючись на постанову Верховного Суду від 17.06.2021 у справі №336/7438/16-а як на таку, що містить правові висновки в аналогічних правовідносинах та є обов'язковою для врахування судом при вирішенні даної справи, вказує на призначення пенсії відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення”, який передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії, а за призначенням згідно із Законом №1058 позивач звертається уперше.
Однак, як встановлено судом пенсія позивачу призначена 31.05.2015 на підставі саме Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, а отже висновки Верховного Суду, викладені у постанові від 17.06.2021 у справі №336/7438/16-а не можуть бути ревалентними спірним правовідносинам.
Відповідно до частин першої та другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Оцінуючи усі докази, які були досліджені судом в їх сукупності, суд дійшов висновку про відсутність обґрунтованих правових підстав для задоволення позову, у зв'язку з чим у задоволенні позову слід відмовити повністю.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 72-74, 77, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач: ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ).
Відповідач: : Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (код ЄДРПОУ 21390940, вул. П'ятницька, 83-а, м. Чернігів, 14000).
Повне судове рішення складено 08.01.2024.
Суддя Оксана ТИХОНЕНКО