про залишення позовної заяви без руху
08 січня 2024 р. м. Чернівці Справа № 600/122/24-а
Суддя Чернівецького окружного адміністративного суду Боднарюк О.В., розглянувши матеріали позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області, про визнання протиправною відмови та зобов'язання вчинити дії,-
ОСОБА_1 (далі - позивач), звернувся в суд з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області (далі - відповідач), в якому просить:
- визнати протиправною відмову Головного Управління Пенсійного фонду у Чернівецькій області (пл. Центральна, м. Чернівці) щодо відмови виплатити йому допомогу до 05 травня як учаснику бойових дій за 2022 рік у розмірі 5 мінімальних пенсій за віком з врахуванням вже виплаченої йому суми;
- зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду у Чернівецькій області здійснити перерахунок щорічної разової грошової допомоги до 05 травня йому, як особі учаснику бойових дій, у розмірі 5 мінімальних пенсій за віком, встановленого ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та провести відповідні виплатити, з урахуванням виплаченої суми за 2022 рік.
Розглянувши позовну заяву та додані до неї документи, суд дійшов до висновку, що вона підлягає залишенню без руху, з наступних підстав.
Відповідно до вимог статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви у тому числі з'ясовує, чи:
- відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу;
- немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
- перевіривши позовну заяву на предмет дотримання вимог встановлених ст. 160, 161, 172 КАС України, суд зазначає наступне.
Статтею 5 КАС України визначено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси і просити про їх захист.
Позов пред'являється шляхом подання позовної заяви в суд першої інстанції, який має відповідати вимогам встановленим ст. 160, 161 КАС України.
Частиною 6 статті 161 КАС України передбачено, що у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Згідно частини 1 статті 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Відповідно до частини 2 статті 122 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Судом встановлено, що позивач просить суд: визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо відмови у нарахуванні та виплаті разової грошової допомоги до 05 травня за 2022 рік, та зобов'язати відповідача здійснити позивачеві перерахунок та виплатити разову грошову допомогу до 05 травня за 2022 рік, яка передбачена Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантій їх соціального захисту" у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком.
Статтею 17-1 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" передбачено, що щорічну виплату разової грошової допомоги до 5 травня в розмірах, передбачених статтями 12-16 цього Закону, здійснює центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення, через відділення зв'язку або через установи банків (шляхом перерахування на особовий рахунок отримувача) пенсіонерам - за місцем отримання пенсії, а особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання.
Особи, які не отримали разової грошової допомоги до 5 травня, мають право звернутися за нею та отримати її до 30 вересня відповідного року, в якому здійснюється виплата допомоги.
Відтак, суд звертає увагу позивача на те, що разова грошова допомога отримується особами щороку до 5 травня, а у разі неотримання такої грошової допомоги або отримання її у меншому розмірі особа має знати або повинна дізнатися про порушення своїх прав та інтересів, що надавало такій особі право на звернення, у строк до 30 вересня, до органів праці та соціального захисту населення для виплати такої допомоги у повному розмірі.
Вказана правова позиція відповідає правовій позиції викладеній у постановах Верховного Суду від 06.02.2018 року у справі №607/7919/17 та від 14.08.2018 року у справі № 473/2190/17.
Тобто, 30.09.2022 року - встановлений законом кінцевий строк, до якого позивач міг звернутися за отриманням такої допомоги та, за наявності такого звернення особи до центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у строк до 30.09.2022 року та не отримання ним до 30.09.2022року виплати йому такої допомоги - шестимісячний строк звернення до суду в такому випадку, обраховувався б з 30.09.2022 року.
Натомість у разі не звернення учасником бойових дій із заявою до 30 вересня відповідного року щодо отримання виплати, шестимісячний строк звернення до суду обраховується з дня, до якого учасникам бойових дій мала б бути виплачена разова грошова допомога, тобто до 05 травня.
Суд звертає увагу позивача також і на те, що спірна виплата є регулярною та виплачується один раз на рік. Тому, про порушення своїх прав позивач мав дізнатися до 05 травня, отримавши щорічну грошову допомогу за 2022 рік у розмірі, меншому від встановленого законодавством.
Така правова позиція узгоджується також із позицією Шостого апеляційного адміністративного суду, викладеною у постанові від 14.01.2021 року у справі №640/24111/20.
Між тим, матеріали позовної заяви не містять жодних доказів звернення позивача до відповідача із заявою у строк до 30 вересня 2022 року щодо доплати йому недоотриманої до 05 травня 2022 року разової грошової допомоги за 2022 рік.
Таким чином, в даному випадку, зважаючи на те, що матеріали позовної заяви не містять доказів звернення позивача до відповідача із заявою у строк, передбачений ст. 17-1 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", для отримання такої виплати, шестимісячний строк звернення до суду почав свій перебіг з 05.05.2022 року та сплинув 05.11.2022 року.
При цьому варто зауважити, що одноразову грошову допомогу позивачу було виплачено до 05 травня 2022 року, тобто про порушення своїх прав позивач знав або міг дізнатися 05 травня 2022 року з моменту отримання ним одноразової грошової виплати у меншому розмірі.
Таким чином, шестимісячний строк звернення до адміністративного суду з даним позовом, встановлений частиною 2 статті 122 КАС України, спливає через шість місяців з дня, коли позивач дізнався про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Натомість, позивач з вказаною позовною заявою звернувся 05.01.2024 року.
Разом з тим, суд звертає увагу і на те, що згідно з частиною 1 статті 123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Враховуючи вищевикладене, позивачеві слід запропонувати надати суду (окрім позовної заяви), заяву про поновлення процесуального строку звернення до суду, в якій вказати поважні причини його пропуску та надавши відповідні докази на підтвердження поважності причин (за наявності).
Зазначені вище обставини вказують на невідповідність позовної заяви вимогам, встановленими статтями 160, 161, 171 КАС України.
Відповідно до частини 1 статті 169 КАС України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Частиною 2 статті 169 КАС України встановлено, що в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Враховуючи наведене вище, суд вважає, що недоліки вказаної позовної заяви можуть бути усунуті шляхом подання до суду: заяви (клопотання) про визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними та поновлення цього строку.
З огляду на викладене вище, суд приходить до висновку про наявність правових підстав для залишення даної позовної заяви без руху, з наданням позивачу строку для усунення вказаних вище недоліків.
Відповідно до частини 3 статті 169 КАС України якщо позивач усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, вона вважається поданою у день первинного її подання до адміністративного суду та приймається до розгляду, про що суд постановляє ухвалу в порядку, встановленому статтею 171 цього Кодексу.
При цьому суд роз'яснює, що згідно частини 2 статті 123 КАС України якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.
На підставі наведеного та керуючись статтями 122, 123, 161, 169, 241, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя -
1. Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області, про визнання протиправною відмови та зобов'язання вчинити дії залишити без руху.
2. Встановити позивачу строк звернення до суду із заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду протягом десяти днів з дня вручення даної ухвали.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.
Суддя О.В. Боднарюк