08 січня 2024 р. м. Чернівці справа № 600/6785/23-а
Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кушнір В.О., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Чернівецького міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Чернівецького міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки (код ЄДРПОУ 08510189), яка полягає у не наданні ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який є особою, яка зайнята постійним доглядом за особою з інвалідністю І групи, відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі абзацу 12 частини 1 статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію";
- зобов'язати Чернівецький міський територіальний центр комплектування та соціальної підтримки (код ЄДРПОУ 08510189) надати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який здійснює постійний догляд за особою з інвалідністю І групи, відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації на підставі абзацу 12 ч.1 ст.23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", про що внести відомості у військовий квиток, який знаходиться в Чернівецькому міському ТЦК та СП.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач допустив протиправну бездіяльність щодо ненадання позивачу відстрочки від призову під час мобілізації на підставі абз.12 ч.1 ст.23 Закону України Про мобілізацію і мобілізаційну підготовку від 21.10.1993 №3543-ХІІ у зв'язку із здійсненням постійного догляду за особою з інвалідністю І групи вітчимом ОСОБА_2 , який за висновком медико-соціальної експертної комісії та лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я потребує постійного догляду, за відсутності інших осіб, які можуть здійснювати такий догляд. Представник позивача, яким подано позов в інтересах ОСОБА_1 вважає, що оскільки факт здійснення такого догляду підтверджено всіма необхідними документами, останній зобов'язаний надати позивачу відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації за сімейними обставинами відповідно до абзацу 12 частини 1 статті 23 Закону України "Про мобілізацію і мобілізаційну підготовку" від 21.10.1993 №3543-ХІІ, натомість відповідачем станом на день подання позову не прийнято жодного рішення.
Ухвалою суду відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду в порядку спрощеного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні). Вказаною ухвалою, серед іншого, відповідачу встановлено 15-денний термін з дня вручення даної ухвали для подання відзиву на позовну заяву.
Відповідач правом на подання відзиву на позов у встановлений судом строк не скористався, у зв'язку з чим суд вирішує справу на підставі наявних у ній матеріалів, що відповідає положенням ч.4 ст.159 та ч.6 ст.162 КАС України.
Судом встановлені наступні обставини та відповідні їм правовідносини.
ОСОБА_1 перебуває на військовому обліку в Чернівецькому міському територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки.
ОСОБА_2 є вітчимом позивача, що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_1 та свідоцтвом про укладення шлюбу серії НОМЕР_2 .
ОСОБА_2 є інвалідом І групи безтерміново внаслідок загального захворювання, що підтверджується довідкою до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12 ААБ №642554. Згідно названої довідки останній потребує постійного стороннього догляду.
Факт інвалідності І «А» групи в ОСОБА_2 та його потреба в постійному сторонньому догляді також підтверджені висновком лікарської консультативної комісії КНП «Міська поліклініка №2» №2650/1 від 20.06.2023р.
Згідно з Актом №197 від 18.08.2023р., складеним директором п/п "Порядок в домі" гр. ОСОБА_1 проживає без реєстрації за адресою АДРЕСА_1 .
Між ОСОБА_2 та позивачем укладено договір довічного утримання (догляду) від 22.02.2023р.
Згідно Витягу з Державного реєстру речових прав за позивачем зареєстровано право власності на квартиру за адресою АДРЕСА_1 з обтяженням на підставі договору довічного утримання (догляду), обтяжувач - ОСОБА_2 .
Управлінням з питань надання державних соціальних допомог і компенсацій видано довідку №2441 від 28.07.2023р. про те, що позивач перебуває на обліку як отримувач компенсації фізичним особам, які надають послуги з догляду на непрофесійній основі відповідно до постанови КМУ від 23.09.2020р. №859 (вітчим - ОСОБА_2 ) з 01.06.2023р. по 31.05.2024р.
Згідно довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії ААА №798915 від 05.09.2017 мати позивача ОСОБА_3 є особою з інвалідністю ІІІ групи безтерміново внаслідок загального захворювання.
04.09.2023р. позивачем особисто подано заяву до Чернівецького міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки та необхідний перелік документів для отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації.
Позивачем до заяви додано наступний перелік документів:
1. Копія висновку до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12 ААБ №642554.
2. Копія висновку ВЛК №2650/1 від 20.06.2023р.
3. Копія довідки Управління з питань надання державних соціальних допомог і компенсацій №2441 від 28.07.2023р.
4. Копія акту №197 від 18.08.2023р. щодо місця проживання.
5. Копія договору довічного утримання.
6. Копія Витягу з Державного реєстру речових прав від 22.02.2023р.
7. Копія свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_2 .
8. Копія довідки МСЕК про інвалідність ОСОБА_3 .
9. Копія свідоцтва про народження ОСОБА_1 .
Відповідь на подану позивачем заяву відповідач надав як додаток до відповіді №3792 від 22.09.2023р. на адвокатський запит, направлений адвокатом Білою У.М. в інтересах позивача. У відповіді адвокату повідомлено, що заява позивача була розглянута, відповідь з проханням особисто з'явитись до Чернівецького МТЦК та СП для внесення відповідних відміток у військово-обліковому документів та отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації надіслана засобами поштового зв'язку. Разом з тим, доказів надіслання позивачу листа - відповіді на заяву вих.№3499 від 08.09.2023р. відповідачем не надано.
Вважаючи протиправною бездіяльність відповідача щодо не надання відстрочки від призову за мобілізацією на підставі ст.23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» як особі, яка здійснює догляд за особою з інвалідністю I групи, позивач звернувся до суду з цим позовом.
До спірних правовідносин суд застосовує наступні положення чинного законодавства та робить такі висновки по суті спору.
Згідно з ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.1-3 ст.1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» №2232-XII від 25.03.1992р. захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України. Військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення та Державної спеціальної служби транспорту, посади в яких комплектуються військовослужбовцями. Військовий обов'язок включає у тому числі проходження військової служби.
Указом Президента України №64/2022 від 24.02.2022р. у зв'язку з військовою агресією Російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» постановлено ввести в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.
Указами Президента України №133/2022 від 14.03.2022 року, №259/2022 від 18.04.2022 року, №341/2022 від 17.05.2022 року, №573/2022 від 12.08.2022 року, №757/2022 від 07.11.2022 року, №58/2023 від 06.02.2023 року, №254/2023 від 01.05.2023 року, №451/2023 від 26.07.2023 року, №734/2023 від 06.11.2023 строк дії воєнного часу продовжувався.
Згідно з ч.10 ст.1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» громадяни України, які приписані до призовних дільниць або перебувають у запасі Збройних Сил України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані: прибувати за викликом районного (об'єднаного районного), міського (районного у місті, об'єднаного міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, відповідного підрозділу Служби зовнішньої розвідки України для оформлення військово-облікових документів (посвідчень про приписку до призовних дільниць, військових квитків, тимчасових посвідчень військовозобов'язаних), приписки, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів; проходити медичний огляд та лікування в лікувально-профілактичних закладах згідно з рішеннями комісії з питань приписки, призовної комісії або військово-лікарської комісії відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, закладів охорони здоров'я Служби безпеки України, а у Службі зовнішньої розвідки України - за рішенням керівників відповідних підрозділів або військово-лікарської комісії Служби зовнішньої розвідки України; проходити підготовку до військової служби, військову службу і виконувати військовий обов'язок у запасі; виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством.
Відповідно до ч.1 ст.22 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" громадяни зобов'язані: з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, військовозобов'язані, резервісти Служби зовнішньої розвідки України - за викликом Служби зовнішньої розвідки України) для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період; надавати в установленому порядку під час мобілізації будівлі, споруди, транспортні засоби та інше майно, власниками яких вони є, Збройним Силам України, іншим військовим формуванням, Оперативно-рятувальній службі цивільного захисту з наступним відшкодуванням державою їх вартості в порядку, встановленому законом.
Згідно з абз.12 ч.1 ст.23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані, які є опікунами особи з інвалідністю, визнаної судом недієздатною; особи, зайняті постійним доглядом за особою з інвалідністю I групи; особи, зайняті постійним доглядом за особою з інвалідністю II групи або за особою, яка за висновком медико-соціальної експертної комісії або лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я потребує постійного догляду, у разі відсутності інших осіб, які можуть здійснювати такий догляд.
З матеріалів справи вбачається, що вітчим позивача є інвалідом І групи безстроково внаслідок загального захворювання, що підтверджується довідкою до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12 ААБ №642554.
«Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів», затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 р. №1487, визначає механізм організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - військовий облік) центральними і місцевими органами виконавчої влади, іншими державними органами (далі - державні органи), органами місцевого самоврядування, органами військового управління (органами управління), військовими частинами (підрозділами) Збройних Сил та інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення, територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, підприємствами, установами та організаціями, закладами освіти, закладами охорони здоров'я незалежно від підпорядкування і форми власності (далі - підприємства, установи та організації).
Відповідно до п.2 вказаного Порядку військовий облік є складовою змісту мобілізаційної підготовки держави. Він полягає у цілеспрямованій діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій щодо: фіксації, накопичення та аналізу наявних людських мобілізаційних ресурсів за військово-обліковими ознаками; здійснення заходів із забезпечення виконання встановлених правил військового обліку призовниками, військовозобов'язаними та резервістами; подання відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів до органів ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Згідно з пп.8 п.1 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (додаток 2 до Порядку) призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні особисто повідомляти в семиденний строк органам, в яких вони перебувають на військовому обліку, про зміну персональних даних, зазначених у статті 7 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів», а також надавати зазначеним органам документи, що підтверджують право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації з підстав, визначених у статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
З урахуванням зазначеного, військовозобов'язані повинні особисто повідомляти в семиденний строк органам, в яких вони перебувають на військовому обліку, про зміну персональних даних та надавати зазначеним органам документи, що підтверджують право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації.
Як зазначалось вище 04.09.2023р. позивачем особисто подано заяву до Чернівецького міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки та необхідний перелік документів для отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації.
Таким чином, суд вважає, що позивачем дотримано процедури особистого подання документів, щодо оформлення відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації.
Відповідно до пунктів 1, 8, 9, 11 «Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 р. №154, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації. Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки утворюються в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі, інших містах, районах, районах у містах.
Завданнями територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених обов'язків є виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації, керівництво військовим обліком призовників, військовозобов'язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, контроль за його станом, зокрема в місцевих органах виконавчої влади, органах місцевого самоврядування та в органах, що забезпечують функціонування системи військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці (крім СБУ та Служби зовнішньої розвідки), забезпечення в межах своїх повноважень адміністрування (територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя) та ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) (районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), проведення заходів приписки громадян до призовних дільниць, призову громадян на військову службу, проведення відбору кандидатів для прийняття на військову службу за контрактом, участь у відборі громадян для проходження служби у військовому резерві Збройних Сил, підготовка та проведення в особливий період мобілізації людських і транспортних ресурсів, забезпечення організації соціального і правового захисту військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори до Збройних Сил (далі - збори), ветеранів війни та військової служби, пенсіонерів з числа військовослужбовців Збройних Сил (далі - пенсіонери) та членів їх сімей, участь у військово-патріотичному вихованні громадян, здійснення інших заходів з питань оборони відповідно до законодавства.
Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань, крім іншого: ведуть військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також облік громадян України, які уклали контракт добровольця територіальної оборони, ветеранів війни та військової служби, та інших осіб, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»; оформлюють та видають військово-облікові документи призовникам, військовозобов'язаним та резервістам; розглядають звернення військовослужбовців, працівників та членів їх сімей, а також громадян з питань, що належать до компетенції територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, а також ведуть прийом громадян, які звертаються із зазначених питань, видають необхідні довідки та інші документи.
Районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, крім функцій, зазначених у пункті 9 цього Положення, серед іншого: оформляють для військовозобов'язаних, резервістів відстрочки від призову під час мобілізації та в особливий період і воєнний час, які надаються в установленому порядку, а також ведуть їх спеціальний облік.
З урахуванням зазначеного, Чернівецький міський територіальний центр комплектування та соціальної підтримки як суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого належить вирішення питання щодо надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, після отримання від позивача заяви про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та документів на підтвердження цього права повинен був прийняти рішення за наслідком розгляду цієї заяви про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації або мотивовану відмову в такому.
Разом з цим, відповідач не прийняв жодного рішення. У даних правовідносинах суб'єкт владних повноважень не може утриматись від прийняття рішення, що входить до його виключної компетенції.
Таким чином, відсутність належним чином оформленого рішення про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації або мотивованої відмови у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, свідчить про протиправну бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а відтак вимоги в частині, що стосуються бездіяльності відповідача підлягають задоволенню.
Визначаючись щодо способу поновлення порушеного права, керуючись ст.245 КАС України та враховуючи те, що відповідач належним чином не розглянув заяву позивача про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та не прийняв жодного рішення по суті порушеного у заяві питання, суд вважає, що необхідно зобов'язати відповідача розглянути заяву ОСОБА_1 від 04.09.2023р. про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації з підстави здійснення догляду за вітчимом з числа осіб з інвалідністю І групи та прийняти вмотивоване рішення по суті заяви.
Водночас, вимога про зобов'язання відповідача надати відстрочку від призову під час мобілізації на підставі абз.12 ч.1 ст.23 Закону №3543-XII та внести відповідні відомості у військовий квиток, не підлягає задоволенню.
Так, безальтернативність та необхідність втручання в дискрецію повноважень суб'єкта владних повноважень є наслідком висновків суду щодо протиправності прийнятого рішення чи вчиненої дії та своєю метою має поновлення порушеного права будь-яким іншим легітимним способом.
В даному спірному випадку відповідачем не прийнято жодного рішення, яке б міг оцінити суд на предмет законності.
У зв'язку з цим, перевіривши обґрунтованість доводів позивача, суд доходить висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, з мотивів викладених вище.
В силу ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа .
Відповідно до ч.3 ст. 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Враховуючи наведені норми, витрати понесені позивачем у даній справі в сумі 858,88грн судового збору підлягають відшкодуванню частково у розмірі 429,44 (1/2 задоволених вимог).
Керуючись статтями 241 - 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд-
1. Позов задовольнити частково.
2. Визнати протиправною бездіяльність Чернівецького міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки, яка полягає у не прийнятті вмотивованого рішення за наслідками розгляду заяви про оформлення ОСОБА_1 , який є особою, яка зайнята постійним доглядом за особою з інвалідністю І групи, відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі абзацу 12 частини 1 статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".
3. Зобов'язати Чернівецький міський територіальний центр комплектування та соціальної підтримки розглянути заяву ОСОБА_1 , який здійснює постійний догляд за особою з інвалідністю І групи, від 04.09.2023р. про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та прийняти мотивоване рішення.
4. Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Чернівецького міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки судовий збір у розмірі 429,44грн.
5. В задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.
Згідно статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У відповідності до статей 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку повністю або частково. Апеляційна скарга на рішення подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення (складання).
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне найменування учасників процесу:
Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 ; РНОКПП НОМЕР_3 )
Відповідач - Чернівецький міський територіальний центр комплектування та соціальної підтримки (вул. Головна, 119, м.Чернівці, 58001; код ЄДРПОУ 08510189)
Суддя В.О. Кушнір