Справа № 560/269/24
іменем України
08 січня 2024 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Шевчука О.П. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Львівського обласного Центру медико-соціальної експертизи про визнання протиправною та скасування довідки,
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Львівського обласного Центру медико-соціальної експертизи про визнання протиправною та скасування довідки.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.
Згідно зі статтею 25 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об'єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Якщо така особа не має місця проживання (перебування) в Україні, тоді справу вирішує адміністративний суд за місцезнаходженням відповідача.
Відповідно до частини 2 статті 26 КАС України позови до юридичних осіб пред'являються в суд за їхнім місцезнаходженням згідно з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, якщо інше не передбачено цим Кодексом.
Отже, для рішень, дій або бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які допущені стосовно конкретної фізичної особи, встановлена альтернативна підсудність - за вибором позивача.
Альтернатива полягає у вільному виборі позивачем суду, до якого він може звернутися: за його місцем реєстрації (проживання) або за місцезнаходженням відповідача.
При цьому, місце проживання позивача визначається реєстрацією у встановленому законом порядку.
У позовній заяві позивач вказав, що його зареєстрованим місцем проживання є АДРЕСА_1 .
Також, згідно відповіді №397170 від 08.01.2024 з Єдиного державного демографічного реєстру, ОСОБА_1 з 06.07.2023 зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 .
Відповідачем у справі є Львівський обласний Центр медико-соціальної експертизи, адреса: м.Львів, вул.Бой-Желенського, 5.
Отже, з урахуванням приписів частини 1 статті 25 КАС України зазначена адміністративна справа не підсудна Хмельницькому окружному адміністративному суду, територіальна юрисдикція якого поширюється на Хмельницьку область.
Враховуючи викладене, адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Львівського обласного Центру медико-соціальної експертизи про визнання протиправною та скасування довідки необхідно передати за підсудністю Львівському окружному адміністративному суду.
Керуючись статтями 29, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративну справу №560/269/24 за позовом ОСОБА_1 до Львівського обласного Центру медико-соціальної експертизи про визнання протиправною та скасування довідки передати до Львівського окружного адміністративного суду (вулиця Чоловського 2, Львів, Львівська область, 79000).
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її підписання.
Головуючий суддя О.П. Шевчук