Справа № 560/19797/23
іменем України
08 січня 2024 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Драновського Я.В. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,
Позивач звернувся в суд з позовом до Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області, в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області щодо відмови у розгляді заяви громадянина республіки білорусь ОСОБА_1 про надання статусу біженця або особи, яка потребує додаткового захисту в Україні;
- зобов'язати Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області прийняти заяву про визнання громадянина республіки білорусь ОСОБА_1 про надання статусу біженця або особи, яка потребує додаткового захисту та розглянути її по суті.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що за наслідками звернення позивача до Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області йому надано відповідь про те, що його звернення розглянуте в порядку, встановленому Законом України "Про звернення громадян". Зазначене свідчить про протиправну бездіяльність відповідача, яка полягає у нездійсненні прийняття та розгляду заяви позивача про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту.
Судом відкрито провадження у даній справі за правилами спрощеного позовного провадження.
Відповідач подав відзив на даний адміністративний позов, в якому у задоволенні позову просить суд відмовити.
В обґрунтування своєї позиції відповідач зазначає, що особа, яка на законних підставах тимчасово перебуває в Україні, і під час такого перебування в країні її громадської належності чи попереднього постійного проживання виникли умови, зазначені в пунктах 1 чи 13 ч.1 ст.1 Закону України "Про біженців або осіб, які потребують додаткового захисту або тимчасового захисту", внаслідок яких вона не може до країни свого походження і має намір бути визнаною біженцем в Україні або особою, яка потребує додаткового захисту, повинна протягом п'яти робочих днів, без зволікань звернутися до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту, із заявою про визнання біженцем або особою яка потребує додаткового захисту, до закінчення строку перебування на території України.
Враховуючи вищевказане, а також те, що подані позивачем документи були направлені поштою, відповідачем надано позивачу відповідь відповідно до Закону України "Про звернення громадян".
Позивач подав до суду відповідь на відзив, в якій не погодився із позицією відповідача викладеною у відзиві.
Дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд зазначає таке.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є громадянином республіки білорусь.
12.09.2023 позивач звернувся із заявою про визнання його біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту до Управління Державної міграційної служби в Хмельницькій області.
За результатами розгляду матеріалів, доданих до звернення позивача, 09.10.2023 Державною міграційною службою України надано лист, яким позивача повідомлено про те, що його звернення розглянуте у порядку, встановленому Законом України "Про звернення громадян".
Зазначено, що для надання захисту в Україні, а також порядок і процедура розгляду заяв про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, передбачені Законом України "Про біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту" та Правилами №649.
Разом з тим, повідомлено, що Україна у зв'язку із повномасштабною збройною агресією зі сторони російської федерації перебуває в умовах воєнного стану, введеного Указом Президента України від 24.02.2022 року № 64/2022 "Про ведення воєнного стану в Україні", затвердженого Законом України від 24.02.2022 року №2102-ІХ "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні". Указом Президента України від 26.07.2023 року №451/2023 "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" строк дії воєнного стану продовжено з 05 години 30 хвилин 18.08.2023 року строком на 90 діб, а також обмежено права і свободи людини і громадянина, що є відхиленням від зобов'язань за Міжнародним пактом про громадянські та політичні права.
Також зазначено, що відповідно до статті 9 Конвенції про статус біженців 1951 року, до якої Україна приєдналася 10.01.2002 року, визначено, що ніщо не позбавляє Договірну Державу права під час війни або за інших надзвичайних і виняткових обставин вживати тимчасових заходів, які вона вважає необхідними в інтересах державної безпеки, щодо тієї чи іншої окремої особи, ще до того, як ця Договірна Держава з'ясує, що ця особа дійсно є біженцем і що подальше застосування цих заходів щодо неї є необхідним в інтересах державної безпеки.
Вважаючи бездіяльність відповідача щодо неприйняття рішення за результатами розгляду його заяви про визнання позивача біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, протиправними, позивач звернувся до адміністративного суду з відповідною позовною заявою.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
За приписами статті 3 Конституції України передбачено, що людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю; права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.
Порядок регулювання суспільних відносин у сфері визнання особи біженцем, особою, яка потребує додаткового або тимчасового захисту, втрати та позбавлення цього статусу, встановлення правового статусу біженців та осіб, які потребують додаткового захисту і яким надано тимчасовий захист в Україні, визначено Законом України "Про біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту" від 08.07.2011 №3671-VI.
Згідно з пунктом 1 частини першої статті 1 Закону України "Про біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту" (далі по тексту - Закон №3671-VI) біженець - це особа, яка не є громадянином України і внаслідок обґрунтованих побоювань стати жертвою переслідувань за ознаками раси, віросповідання, національності, громадянства (підданства), належності до певної соціальної групи або політичних переконань перебуває за межами країни своєї громадянської належності та не може користуватися захистом цієї країни або не бажає користуватися цим захистом внаслідок таких побоювань, або, не маючи громадянства (підданства) і перебуваючи за межами країни свого попереднього постійного проживання, не може чи не бажає повернутися до неї внаслідок зазначених побоювань.
Відповідно до пункту 4 частини першої статті 1 Закону №3671-VI додатковий захист це форма захисту, що надається в Україні на індивідуальній основі іноземцям та особам без громадянства, які прибули в Україну або перебувають в Україні і не можуть або не бажають повернутися в країну громадянської належності або країну попереднього постійного проживання внаслідок обставин, які загрожують їх життю, безпеці чи свободі.
Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту, може прийняти рішення про відмову в прийнятті заяви про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, в разі, якщо заявник видає себе за іншу особу або якщо заявнику раніше було відмовлено у визнанні біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, за відсутності умов, передбачених пунктами 1 чи 13 частини першої статті 1 цього Закону, якщо зазначені умови не змінилися (частина 6 стаття 5 Закону № 3671-VI ).
Інших підстав відмови у прийнятті документів від особи іноземця чинне законодавство України не містить.
Водночас, відповідно до ч.1 ст.7 Закону Україну №3671-VI оформлення документів для вирішення питання щодо визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, проводиться на підставі заяви про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту. Така заява особисто подається іноземцем чи особою без громадянства або її законним представником до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту, за місцем тимчасового перебування заявника.
Процедуру розгляду в Україні заяв та оформлення документів, необхідних для вирішення питання про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, втрату, позбавлення статусу біженця та додаткового захисту і скасування рішення про визнання особи біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту визначають Правила розгляду заяв та оформлення документів, необхідних для вирішення питання про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, втрату і позбавлення статусу біженця та додаткового захисту і скасування рішення про визнання особи біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, затверджені наказом Міністерства внутрішніх справ України від 07.09.2011 №649, зареєстровані в Міністерстві юстиції України 05.10.2011 за №1146/19884 (далі по тексту - Правила №649).
Відповідно до пункту 2.1 Правил №649 уповноважена посадова особа органу міграційної служби, до якого особисто звернулась особа, яка має намір бути визнаною біженцем в Україні або особою, яка потребує додаткового захисту, або її законний представник у випадках, передбачених Законом:
а) встановлює особу заявника;
б) реєструє заявника в журналі реєстрації осіб, які бажають подати заяву про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту (додаток 1) (далі - журнал реєстрації осіб);
в) інформує заявника мовою, яку він/вона розуміє, про умови, за яких в Україні особа може бути визнана біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, про її права та обов'язки, а також про наслідки невиконання обов'язків;
г) забезпечує надання заявнику послуг перекладача, у тому числі через систему відеоконференц-зв'язку;
ґ) перевіряє дотримання заявником передбаченого статтею 5 Закону порядку звернення із заявою про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту;
д) з'ясовує місце тимчасового перебування (проживання) заявника (фактичну адресу проживання в Україні);
е) протягом одного робочого дня здійснює перевірку наявності підстав, за яких заявнику може бути відмовлено в прийнятті заяви про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту.
Перевірка здійснюється в тому числі з урахуванням оновленої інформації по країні походження заявника на момент подачі заяви;
є) проводить дактилоскопію заявника;
ж) заносить отримані відомості до централізованої інформаційної системи;
з) роз'яснює порядок звернення за безоплатною правовою допомогою мовою, яку розуміє заявник.
Відповідно до пунктів 2.2, 2.4, 2.5 Правил №649 рішення щодо прийняття заяви про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, приймається територіальним органом ДМС протягом робочого дня, в який до нього звернулась відповідна особа.
У разі наявності передбачених Законом підстав територіальний орган ДМС ухвалює рішення про відмову в прийнятті заяви про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, яке оформлюється наказом (додаток 2). Після ухвалення рішення про відмову в прийнятті заяви про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, уповноважена посадова особа територіального органу ДМС: видає особі письмове повідомлення про відмову в прийнятті заяви про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, із зазначенням підстав для відмови у прийнятті заяви про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту (додаток 3); під підпис ознайомлює заявника з порядком оскарження рішення про відмову в прийнятті заяви про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту; вносить відповідні відомості до журналу реєстрації осіб.
У разі використання заявником права на оскарження рішення про відмову в прийнятті заяви про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, територіальний орган ДМС видає такому заявникові під підпис довідку про звернення за захистом в Україні, про що заносить відповідні відомості до журналу реєстрації видачі довідки про звернення за захистом в Україні (додаток 4). Довідка видається строком на три місяці з подальшим тримісячним продовженням строку її дії на весь час розгляду скарги. Підставою для продовження строку дії зазначеної довідки є копія скарги на рішення територіального органу ДМС з підтверджуючими документами її відправлення або у випадку оскарження в судовому порядку копія позовної заяви з відміткою (штампом) суду про її прийняття або копія ухвали суду про відкриття провадження у справі чи належним чином оформленої судової повістки. У випадку оскарження рішення в судовому порядку подальше тримісячне продовження строку дії довідки про звернення за захистом в Україні здійснюється після отримання письмової інформації про стан розгляду справи в суді від юридичної служби територіального органу ДМС.
Відповідно до частини першої статті 12 Закону № 3671-VI рішення про відмову в прийнятті заяви про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, про відмову в оформленні документів для вирішення питання щодо визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, протягом п'яти робочих днів з дня отримання повідомлення про відмову можуть бути оскаржені в установленому законом порядку до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту, а також до суду у строки, встановлені цим Законом.
Судом встановлено, що обов'язок відповідача прийняти та розглянути заяву особи, яка має намір бути визнаною біженцем в Україні або особою, яка потребує додаткового захисту, в порядку встановленому Законом №3671-VI, виникає у нього виключно у разі дотримання форми та порядку подання такої заяви.
Так, чинним нормативно-правовим регулюванням встановлено, що особа, яка має намір бути визнаною біженцем в Україні або особою, яка потребує додаткового захисту, має подати за місцем свого тимчасового перебування до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту, особисто заяву про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, встановленого зразка, який затверджений наказом Міністерства внутрішніх справ України від 07.09.2011 №649, долучивши до неї документи, визначені Законом № 3671-VІ, або повідомити про обставини їх відсутності.
Отже, норми чинного законодавства вимагають особистої присутності особи при поданні такої заяви з огляду на дії, які має вчинити при прийнятті заяви центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту (встановлення особи заявника, проведення дактилоскопії заявника, тощо), особиста присутність заявника є необхідною.
Обов'язок відповідача прийняти та розглянути заяву особи, яка має намір бути визнаною біженцем в Україні або особою, яка потребує додаткового захисту, в порядку, встановленому Законом №3671-VІ, виникає у нього виключно у разі дотримання форми та порядку подання такої заяви, вимоги до чого, наведені вище.
Водночас, докази звернення ОСОБА_1 до відповідача із заявою з дотриманням вимог ст. 7 Закону України "Про біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту" та Правил №649 в матеріалах справи відсутні.
Отже, підстав для визнання протиправною бездіяльності Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області щодо відмови у розгляді заяви позивача про визнання його біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, судом не встановлено.
Таким чином, позовні вимоги про визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо відмови у розгляді заяви та зобов'язання прийняти заяву позивача про визнання його біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту та розглянути її по суті, є необґрунтованими та не підлягають задоволенню.
При цьому, дослідивши обставини справи щодо розгляду відповідачем письмової заяви позивача від 12.09.2023, суд зазначає наступне.
Зі змісту листа-відповіді Управління державної міграційної служби України в Хмельницькій області від 09.10.2023 встановлено, що заяву позивача розглянуто відповідачем в порядку визначеному Законом України "Про звернення громадян".
Відповідно до ч.1 та ч.4 ст. 15 Закону України "Про звернення громадян" органи державної влади, місцевого самоврядування та їх посадові особи, керівники та посадові особи підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об'єднань громадян, до повноважень яких належить розгляд заяв (клопотань), зобов'язані об'єктивно і вчасно розглядати їх, перевіряти викладені в них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечувати їх виконання, повідомляти громадян про наслідки розгляду заяв (клопотань).
Рішення про відмову в задоволенні вимог, викладених у заяві (клопотанні), доводиться до відома громадянина в письмовій формі з посиланням на Закон і викладенням мотивів відмови, а також із роз'ясненням порядку оскарження прийнятого рішення.
Водночас, відповідачем не дотримано вимог Закону України "Про звернення громадян", оскільки встановивши, що позивач має намір звернутись до відповідного суб'єкта владних повноважень із заявою про визнання його біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, Управління державної міграційної служби України в Хмельницькій області не забезпечило надання об'єктивної та повної відповіді на заяву позивача, не роз'яснило встановлений законодавством порядок звернення з відповідною заявою, а також не роз'яснило позивачу порядок оскарження прийнятого рішення за наслідками розгляду його заяви.
З урахуванням вищезазначеного, суд дійшов висновку, що належним та ефективним способом захисту порушених прав позивача є зобов'язання Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 12.09.2023 в порядку та спосіб, що встановлені чинним законодавством України.
Крім того, суд не бере до уваги доводи позивача та відповідача, що стосуються наявності або відсутності обставин для надання ОСОБА_1 статусу біженця, оскільки встановлення таких обставин належить до компетенції органів державної міграційної служби після прийняття рішення про прийняття заяви про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, на етапі розгляду заяви після прийняття рішення про оформлення документів для вирішення питання про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, що не є предметом спірних правовідносин в межах заявлених позовних вимог.
За таких обставин, враховуючи вищевикладене у сукупності, суд доходить висновку, що позовна заява підлягає частковому задоволенню.
Розподіл судових витрат зі сплати судового збору здійснюється пропорційно частині задоволених позовних вимог.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області щодо неналежного розгляду заяви ОСОБА_1 від 12.09.2023.
Зобов'язати Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 12.09.2023 в порядку та спосіб, що встановлені чинним законодавством України.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 536 (п'ятсот тридцять шість) грн 80 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , паспорт серії - НОМЕР_1 )
Відповідач:Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області (вул. Грушевського, 87, м. Хмельницький, Хмельницька обл., Хмельницький р-н, 29001 , код ЄДРПОУ - 37864148)
Головуючий суддя Я.В. Драновський