Рішення від 08.01.2024 по справі 500/7888/23

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 500/7888/23

08 січня 2024 рокум.Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд у складі судді Чепенюк О.В., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області, в якому просить:

визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області щодо обчислення розміру пенсії за віком ОСОБА_1 без урахування архівної довідки № 235/26-63 від 22.03.2023 про заробітну плату за період з 01.01.1995 по 31.12.1999 у ДП ДАК «Хліб України» Тернопільський комбінат хлібопродуктів, виданої архівним відділом Тернопільської міської ради, протиправними;

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області здійснити з 08.06.2023 перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за віком з урахуванням усіх сум заробітку, що зазначені в архівній довідці № 235/26 63 від 22.03.2023 про заробітну плату за період з 01.01.1995 по 31.12.1999 у ДП ДАК «Хліб України» Тернопільський комбінат хлібопродуктів, виданої архівним відділом Тернопільської міської ради.

В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що з 08.06.2023 їй призначено пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV). Одночасно з поданими документами на призначення пенсії відповідачу подано архівну довідку про заробітну плату № 235/26-63 від 22.03.2023, котра містить інформацію про розмір заробітної плати за період з 01.01.1995 по 31.12.1999 в ДП ДАК «Хліб України» Тернопільський комбінат хлібопродуктів (далі - Архівна довідка).

14.09.2023 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Тернопільській області повідомлено позивача про відмову у нарахуванні пенсії з врахуванням Архівної довідки, оскільки вона не підтверджена первинними документами та містить розбіжності у розмірі заробітної плати.

Вважає, що відповідно до вимог Закону № 1058-IV єдиною і обов'язковою умовою для обчислення пенсії з урахуванням заробітної плати за період роботи до 01.07.2000 є підтвердження нарахування такої заробітної плати первинними документами, зокрема, виписками з особових рахунків, платіжними відомостями та іншими документами про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працювала особа, яка звертається за пенсією.

Саме таку Архівну довідку, складену на підставі первинних документів, надала позивач територіальному органу Пенсійного фонду. Територіассльні органи Пенсійного фонду мають право перевіряти обґрунтованість видачі довідок про заробітну плату для обчислення пенсії та достовірність відомостей, зазначених у таких довідках. Поряд з цим, несплата в повній мірі страхових внесків за спірний період або не відображення сум відрахувань страхових внесків не може братись до уваги, оскільки саме страхувальник зобов'язаний нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески, а тому позивач не може нести відповідальність за неналежне виконання обов'язку із своєчасності сплати страхових внесків до органу пенсійного фонду підприємством, де він працював.

Наявність у підприємства, де працювала позивач, заборгованості по заробітній платі та зі сплати страхових внесків не може бути підставою для відмови у перерахунку пенсії та неврахуванні відповідних сум заробітку. Неврахування у повному обсязі відповідачем заробітної плати за 1995-1999 роки вважає безпідставним та таким, що порушує права позивача, адже обов'язковою умовою для обчислення пенсії з урахуванням заробітної плати за період роботи до 01.07.2000 є підтвердження нарахування такої заробітної плати первинними документами. У зв'язку з такими обставинами, позивач звернулася до суду з цим позовом.

Ухвалою суду від 11.12.2023 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, постановлено відповідно статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) судовий розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи у письмовому провадженні за наявними у справі матеріалами.

22.12.2023 до суду надійшов відзив на позовну заяву (а.с.14-15). Відповідач вказує, що 08.06.2023 позивачу призначено пенсію за віком відповідно до Закону № 1058-IV. Одночасно з поданими документами на призначення пенсії позивачем надано Архівну довідку про заробітну плату за період з 01.01.1995 по 31.12.1999. Підстави для проведення перерахунку пенсії із врахуванням заробітної плати по цій довідці відсутні, бо при проведенні перевірки достовірності довідки про заробіток для обчислення пенсії згідно первинних документів встановлено, що в графу «Загальна сума нарахованої заробітної плати» включено суми нарахованої заробітної плати згідно особових рахунків по заробітній платі за 1995-1999 роки з врахуванням заборгованості та сум доходу, з яких не були утримані страхові внески, про що складений акт № 1900-1102-1/3905 від 10.08.2023.

Оскільки Архівна довідка про заробітну плату не підтверджена первинними документами, а інших довідок внаслідок проведеної перевірки архівним відділом ДП ДПК «Хліб України» Тернопільський комбінат хлібопродуктів не представлено, тому для перерахунку пенсії позивача немає підстав. Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області не вбачає у своїх діях протиправності, тому просить відмовити у задоволенні позову.

Дослідивши письмові докази та перевіривши доводи, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступні обставини.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Тернопільській області, з 08.06.2023 їй призначено пенсію за віком відповідно до Закону № 1058-IV на підставі її заяви від 13.07.2023.

До заяви про призначення пенсії позивачем було надано Архівну довідку про заробітну плату №235/26-63 від 22.03.2023, яка містить інформацію про розмір заробітної плати ОСОБА_1 за період роботи з 01.01.1995 по 31.12.1999 у ДП ДАК «Хліб України» Тернопільський комбінат хлібопродуктів, видану архівним відділом Тернопільської міської ради (а.с.4, 23).

Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області від 14.09.2023 за №1900-0305-8/39207 позивачу повідомлено про відсутність підстав для проведення перерахунку пенсії із врахуванням заробітної плати за період з 01.01.1995 по 31.12.1999, оскільки за результатами проведеної перевірки достовірності видачі довідки про заробіток для обчислення пенсії згідно первинних документів встановлено, що в графу «Загальна сума нарахованої заробітної плати» включено суми нарахованої заробітної плати згідно особових рахунків по заробітній платі за 1995-1999 роки з врахуванням заборгованості та сум доходу, з яких не були утримані страхові внески (а.с.20).

Не погодившись з діями відповідача щодо невключення для обчислення пенсії її заробітної плати за період з 01.01.1995 по 31.12.1999 з урахуванням поданої Архівної довідки, позивач звернулася до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує частину другу статті 19 Конституції України, відповідно до якої органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із частиною першою статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг визначає Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV.

Порядок визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії регламентований статтею 40 Закону № 1058-IV. Так, згідно з частиною першою статті 40 Закону № 1058-IV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

Для визначення розміру пенсії за віком відповідно до частини другої статті 27 цього Закону заробітна плата для обчислення частини пенсії за період страхового стажу до набрання чинності цим Законом визначається на умовах і в порядку, передбачених законодавством, що діяло раніше, а для обчислення частини пенсії за період страхового стажу після набрання чинності цим Законом - на умовах, передбачених абзацом першим цієї частини.

Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» затверджено постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за № 1566/11846 (далі - Порядок № 22-1).

Згідно з підпунктом 3 пункту 2.1 цього Порядку за бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року (додаток 1) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.

Довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами. У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми. Установлення заробітку для обчислення пенсії на підставі показань свідків не допускається. Виписка зі штатного розпису про посадовий оклад, профспілкові квитки, квитки партій та рухів, громадських об'єднань не є документами, що засвідчують фактичний заробіток для обчислення розміру пенсії (пункт 2.10 Порядку № 22-1).

Таким чином, єдиною і обов'язковою умовою для обчислення пенсії з урахуванням заробітної плати за період роботи до 01 липня 2000 року є підтвердження нарахування такої заробітної плати первинними документами, зокрема, виписками з особових рахунків, платіжними відомостями та іншими документами про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працювала особа, яка звертається за пенсією.

Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом України, зокрема, у постановах від 17.03.2015 у справі № 21-11а15, від 15.12.2015 у справі № 2-а/576/29/14, та Верховним Судом у постановах від 13.02.2018 у справі № 358/1179/17, від 24.04.2018 у справі № 686/6278/17, від 12.06.2019 у справі № 752/21038/16-а.

На підтвердження отримання заробітної плати за спірний період з 01.01.1995 по 31.12.1999 позивач надала довідку №235/26-63 від 22.03.2023, яка містить інформацію про розмір її заробітної плати для обчислення пенсії. Оскільки у спірний період позивачу була нарахована та виплачена заробітна плата, роботодавець зобов'язаний був нараховувати та сплачувати страхові внески.

Відповідно до частини третьої статті 44 Закону № 1058-IV органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію.

Згідно з пунктами 4.1, 4.2 Порядку № 22-1 орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 3).

При прийманні документів орган, що призначає пенсію: 1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж; 2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів; 3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності). Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі.

З огляду на зазначене, у розглядуваному випадку саме органи Пенсійного фонду України мають право перевіряти обґрунтованість видачі довідок про заробітну плату для обчислення пенсії та достовірність відомостей, зазначених у таких довідках.

Судом встановлено, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Тернопільській області проведено перевірку достовірності та обґрунтованості видачі довідки для призначення (перерахунку) пенсії, про що складено акт № 1900-1102-1/3905 від 10.08.2023 (а.с.18-19).

Як вбачається зі змісту вказаного акта від 10.08.2023, при проведенні перевірки довідки про заробіток для обчислення пенсії №235/26-63 від 22.03.2023 встановлено, що у ній відображена загальна сума нарахованої заробітної плати та заробіток для обчислення пенсії позивачу в 1995-1999 роках, при цьому, в графу «загальна сума нарахованої заробітної плати» включено всі суми нарахованої заробітної плати із врахуванням сум доходу, з яких не були утримані страхові внески.

Саме на ці розбіжності (врахування у довідці про заробітну плату сум доходу, з яких не були утримані страхові внески) покликається відповідач у своєму листі від 14.09.2023, адресованому ОСОБА_1 , як на відсутність підстав для врахування довідки про заробітну плату за період з 1995 по 1999 роки при призначенні пенсії.

Водночас, як слідує з акта № 1900-1102-1/3905 від 10.08.2023, при перевірці використано особові рахунки по заробітній платі архівного відділу ДП ДАК «Хліб України», і фактично суми нарахованої заробітної плати ОСОБА_1 , зазначені в довідці №235/26-63 від 22.03.2023, відповідають даним особових рахунків по заробітній платі за період з 1995 року по 1999 рік, тобто суми вказані у довідці відповідають первинним документам, проте з частини нарахованої заробітної плати не сплачені страхові внески.

У цій справі, позивач, не оспорюючи результати перевірки, оскаржує неврахування при призначенні пенсії відомостей, вказаний в архівній довідці, виходячи з розмірів нарахованої заробітної плати, незалежно від сплати страхових внесків підприємством, позаяк відповідальність за їх несплату несе роботодавець, а не працівник.

На переконання суду, несплата в повній мірі страхових внесків за спірний період або невідображення сум відрахувань страхових внесків не може братись до уваги оскільки, саме страхувальник зобов'язаний нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески, а тому позивач не може нести відповідальність за неналежне виконання обов'язку із своєчасності сплати страхових внесків до органу пенсійного фонду підприємством, де він працював.

Аналогічна правова позиція Верховного Суду, викладена у постанові від 18.05.2020 у справі № 607/1967/17, згідно якої особа не може відповідати за несвоєчасну виплату заробітної плати та несплату страхових внесків, а наявність заборгованості по заробітній платі та несплата страхувальником страхових внесків у спірний період не може бути підставою для неврахування заробітку під час обчислення пенсії.

Зі змісту представленої позивачем архівної довідки про заробітну плату №235/26-63 від 22.03.2023 вбачається, що така видана архівним відділом Тернопільської міської ради на підставі особових рахунків працівників за 1995-1999 роки, що містяться у документах архівного фонду ДП ДАК «Хліб України» Тернопільський комбінат хлібопродуктів, тобто вказані у довідці суми відповідають первинним документам - особовим рахункам, які знаходяться на зберіганні в архіві. Такі відомості перевірені уповноваженими працівниками відповідача, а відтак зазначені у ній відомості є достовірними.

Суд зазначає, що обов'язковою умовою для обчислення пенсії з урахуванням заробітної плати за період роботи до 1 липня 2000 року є підтвердження нарахування такої заробітної плати первинними документами.

Отже, наданою позивачем архівною довідкою №235/26-63 від 22.03.2023, виданою архівним відділом Тернопільської міської ради на підставі особових рахунків працівників за 1995-1999 роки, що містяться у документах архівного фонду ДП «ДАК Хліб України Тернопільський комбінат хлібопродуктів, належним чином підтверджено заробітну плату ОСОБА_1 за період роботи з 1995 року по 1999 рік. Зазначений документ містить відомості, що є необхідними для перерахунку та виплати позивачу пенсії за віком, тому відповідачем протиправно не враховано зазначену довідку при призначенні пенсії.

Така позиція суду узгоджується з правовими висновками Верховного Суду, викладеними у постанові від 18.05.2020 у справі № 607/1967/17.

Матеріалами справи підтверджено, що позивачу пенсію призначено з 08.06.2023, з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку. Архівну довідку позивач подавала одночасно з заявою про призначення пенсії, відтак перерахунок пенсії за віком ОСОБА_1 слід здійснити саме з 08.06.2023.

Застосовуючи механізм захисту права позивача на пенсію, порушеного відповідачем як суб'єктом владних повноважень, суд вважає, що з урахуванням повноважень, наданих суду частиною другою статті 245 КАС України, позов належить задовольнити шляхом прийняття рішення про визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області щодо обчислення розміру пенсії за віком ОСОБА_1 без урахування Архівної довідки та зобов'язання відповідача здійснити з 08.06.2023 перерахунок та виплату позивачу пенсії за віком з урахуванням усіх сум заробітку, що зазначені в Архівній довідці.

Стосовно посилання відповідача на позицію Верховного Суду, викладену у постанові Верховного Суду від 04.05.2022 у справі №819/946/18, то суд звертає увагу, що зі змісту цього судового рішення слідує, що відомості в архівній довідці про заробітну плату за період роботи позивача з 01.12.1995 по 30.06.2000 не підтверджені первинними документами, тому така довідка не може братися до уваги пенсійним органом. У розглядуваному ж випадку відомості про заробітну плату ОСОБА_1 підтверджені первинними документами, однак до суми нарахованої заробітної плати включені всі суми доходу, зокрема ті, з яких не були утримані страхові внески.

Отже, враховуючи встановлені обставини справи та положення чинного законодавства, об'єктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення для вирішення спору по суті, суд приходить до переконання, що позовні вимоги підлягають до задоволення повністю.

Оскільки позов підлягає задоволенню, то відповідно до частини першої статті 139 КАС України до відшкодування позивачу за рахунок бюджетних асигнувань відповідача підлягає судовий збір у розмірі 858,88 грн, сплачений відповідно до квитанції від 05.12.2023 з урахуванням коефіцієнту 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору за подання позовної заяви в електронній формі (а.с.8).

Керуючись статтями 2, 72-77, 90, 139, 241-246 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області щодо обчислення розміру пенсії за віком ОСОБА_1 без урахування архівної довідки № 235/26-63 від 22.03.2023 про заробітну плату за період з 01.01.1995 по 31.12.1999 у ДП ДАК «Хліб України» Тернопільський комбінат хлібопродуктів, виданої архівним відділом Тернопільської міської ради.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області здійснити з 08.06.2023 перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за віком з урахуванням усіх сум заробітку, що зазначені в архівній довідці № 235/26 63 від 22.03.2023 про заробітну плату за період з 01.01.1995 по 31.12.1999 у ДП ДАК «Хліб України» Тернопільський комбінат хлібопродуктів, виданої архівним відділом Тернопільської міської ради.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 858,88 грн (вісімсот п'ятдесят вісім грн 88 коп.).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ).

Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області (Майдан Волі, 3, місто Тернопіль, 46001, код ЄДРПОУ 14035769).

Повний текст рішення складено та підписано 08.01.2024.

Суддя Чепенюк О.В.