Справа № 571/2166/23
Провадження № 2-о/571/15/2024
08 січня 2024 року смт. Рокитне
Рокитнівський районний суд Рівненської області, в складі судді одноособово Комзюк А.Ф., за участю секретаря судового засідання Качановської О.Ф., розглянувши за правилами окремого провадження цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Рокитнівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Сарненському районі Рівненської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про встановлення факту народження дитини,
Адвокат Мартинюк Ю.С. діючи в інтересах заявника звернулася до суду із заявою про встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території України.
Заява мотивована тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 громадянин України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 уклали шлюб, який зареєстрований Відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Красногвардійського районного управління юстиції в Автономній Республіці Крим, актовий запис №23. Після реєстрації шлюбу присвоєні прізвища: чоловіку - « ОСОБА_1 », дружині - « ОСОБА_1 ». Від шлюбу у батьків народилася дитина чоловічої статі ОСОБА_5 в м.Сімферополь Автономної Республіки Крим.
При народженні дитини батькам видавалося медичне свідоцтво про народження: ІНФОРМАЦІЯ_4 Виписка №198 (із карти розвитку ново народження) видане ГБУЗ РК «Перинатальний центр», однак оригінал було здано до Відділу державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Красногвардійського районного управління юстиції в Автономній Республіці Крим, який 10.10.2018 року видав свідоцтво про народження серії НОМЕР_1 , актовий запис 1570.
Такі документи про народження дитини відповідно до діючого законодавства України є недійсними і не створюють жодних юридичних наслідків, однак зазначені у них відомості об'єктивно й достовірно підтверджують факт народження дитини на тимчасово окупованій території України та станом на час звернення до суду у Заявника відсутні документи, які дозволяють зареєструвати народження дитини згідно вимог національного законодавства та отримати свідоцтво про народження дитини, встановленого Україною зразка.
За вказаних обставин, просила встановити факт народження дитини на тимчасово окупованій території України.
У судове засідання всі учасники справи не з'явилися, від Рокитнівського відділу ДРАЦС у Сарненському районі Рівненської області надійшла заява про розгляд справи у відсутність їх представника.
Відповідно до ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється, так як розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи.
Суд, дослідивши письмові докази та оцінивши їх в сукупності, зазначає наступне.
Відповідно до частини першої статті 317 ЦПК України заява про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, може бути подана батьками або одним з них, їхніми представниками, членами сім'ї, опікуном, піклувальником, особою, яка утримує та виховує дитину, або іншими законними представниками дитини до будь-якого місцевого суду України, що здійснює правосуддя, незалежно від місця проживання (перебування) заявника.
Частиною третьою статті 317 ЦПК України передбачено, що в рішенні про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, мають бути зазначені встановлені судом дані про дату і місце народження особи, про її батьків.
Згідно з частиною четвертою статті 49 ЦК України реєстрація актів цивільного стану проводиться відповідно до закону. Народження фізичної особи та її походження, усиновлення, позбавлення та поновлення батьківських прав, шлюб, розірвання шлюбу, зміна імені, смерть підлягають обов'язковому внесенню до Державного реєстру актів цивільного стану громадян в органах юстиції в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до частин другої та третьої статті 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом.
Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків, крім документів, що підтверджують факт народження, смерті, реєстрації (розірвання) шлюбу особи на тимчасово окупованій території, які додаються до заяви про державну реєстрацію відповідного акта цивільного стану.
Наведені вище положення Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» дають підстави для висновку, що документи, видані на тимчасово окупованій території України незаконними органами та їх посадовими чи службовими особами, є недійсними і не створюють правових наслідків, за винятком документів, що підтверджують факти: реєстрації шлюбу, народження чи смерті на тимчасово окупованій території.
Частиною другою ст.1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» встановлено, що Автономна Республіка Крим тимчасово окупована з 20 лютого 2014 року.
Заявник ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , звернулася до суду через представника-адвоката Мартинюк Ю.С. та надала копію паспорта громадянина України.
ІНФОРМАЦІЯ_5 ОСОБА_6 ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_3 , уклали шлюб, який зареєстрований у Центральному відділі реєстрації актів цивільного стану Сімферопольського міського управління юстиції Автономної Республіки Крим, актовий запис №239. Після реєстрації шлюбу чоловіку присвоєно прізвище ОСОБА_2 , дружині - ОСОБА_1 .
З виписки №1198 із картки новонародженого встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_6 у матері ОСОБА_1 народилася дитина чоловічої статі.
Згідно свідоцтва про народження, ІНФОРМАЦІЯ_7 народилася дитина чоловічої статті ОСОБА_5 в м.Сімферополь Автономної Республіки Крим. Батьками дитини вказані ОСОБА_6 та ОСОБА_1 .
Суд вважає, необґрунтованими вимоги заявника про зазначення у рішенні суду прізвища, власного імені та по батькові дитини, оскільки ч. 3 ст. 317 ЦПК України встановлено, що у рішенні про встановлення факту народження особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, мають бути зазначені встановлені судом дані про дату і місце народження особи, про її батьків, а присвоєння дитині прізвища, власного імені та по батькові проводиться під час державної реєстрації народження дитини.
Відповідно до ч. 1-4 ст. 13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація народження дитини проводиться з одночасним визначенням її походження та присвоєнням їй прізвища, власного імені та по батькові. Походження дитини визначається відповідно до Сімейного кодексу України.
Державна реєстрація народження дитини проводиться за письмовою або усною заявою батьків чи одного з них за місцем її народження або за місцем проживання батьків або за заявою, поданою в електронній формі.
Якщо державна реєстрація народження дитини проводиться за місцем проживання батьків чи одного з них, то за їх бажанням місцем народження дитини в актовому записі про народження може бути визначене фактичне місце її народження або місце проживання батьків чи одного з них.
У разі смерті батьків або в разі якщо вони з інших причин не можуть зареєструвати народження дитини, державна реєстрація проводиться за заявою родичів, інших осіб, уповноваженого представника закладу охорони здоров'я, в якому народилася дитина чи в якому вона перебуває.
Державна реєстрація народження дитини проводиться не пізніше одного місяця з дня її народження, а у разі народження дитини мертвою - не пізніше трьох днів.
Підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я документи, що підтверджують факт народження.
У разі народження дитини поза закладом охорони здоров'я документ, що підтверджує факт народження, видає заклад охорони здоров'я, який проводив огляд матері та дитини. У разі якщо заклад охорони здоров'я не проводив огляд матері та дитини, документ, що підтверджує факт народження, видає медична консультаційна комісія в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Порядок утворення медичної консультаційної комісії та положення про неї затверджуються центральним органом виконавчої влади у сфері охорони здоров'я.
Медична консультаційна комісія видає документ про народження у разі встановлення факту народження жінкою дитини.
За відсутності документа закладу охорони здоров'я або медичної консультаційної комісії, що підтверджує факт народження, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження.
Суд враховує, що м. Сімферополь станом на час розгляду цієї справи знаходиться на тимчасово окупованій території України та відповідно до Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» є населеним пунктом Автономної Республіки Крим, на території якого органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження. Вказана обставина виключає можливість зареєструвати факт народження у встановленому законом порядку за місцем народження дитини.
Відтак, вимоги заявника у цій частині підлягають до задоволення, а інші відомості в судовому рішенні про встановлення факту народження особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України не зазначаються.
Звертаючись до суду із цією заявою заявник вказує, що встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території України необхідно для реєстрації народження дитини у державних органах реєстрації актів цивільного стану України, оскільки видані окупаційною владою документи не мають юридичної сили на території України.
Вищевказані документи, що видані російським медичним закладом та російським органом реєстрації актів цивільного стану, дають підстави для висновку, що такі документи відповідно до діючого законодавства України є недійсними і не створюють жодних юридичних наслідків, однак зазначені у них відомості об'єктивно й достовірно підтверджують факт народження дітей саме на тимчасово окупованій території України.
Аналізуючи встановлені обставини у справі та провові норми, враховуючи, що надані заявниками документи на підтвердження факту народження дитини на тимчасово окупованій території України є належними та достатніми, встановлення такого факту не пов'язується з наступним вирішенням спору про право, тому суд дійшов висновку про задоволення такої заяви.
Відповідно до ч.4 ст.317, п.8 ч.1 ст.430 ЦПК України суд допускає негайне виконання рішень у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України. Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Керуючись ст.ст. 264,265,315,317,430 ЦПК України, суд,
Заяву задовольнити частково.
Встановити факт народження ІНФОРМАЦІЯ_8 у місті Сімферополь Автономної Республіки Крим, Україна дитини чоловічої статі у матері громадянки України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , батьком якої є ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
В іншій частині заяви відмовити.
Допустити негайне виконання рішення суду.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Рівненського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи:
Заявник: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстрована адреса проживання: АДРЕСА_1 .
Заінтересована особа: Рокитнівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Сарненському районі Рівненської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, юридична адреса: 34200, Рівненська область, Сарненський район, смт.Рокитне, вул.Незалежності, буд.15, код ЄДРПОУ 34743191.
Суддя А.Ф.Комзюк