05 січня 2024 року справа № 712/10678/23
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд одноособово у складі головуючого судді Бабич А.М., розглянувши у порядку спрощеного письмового провадження в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про встановлення відсутності компетенції (повноважень),
На підставі ухвали від 09.10.2023 Соснівського районного суду м.Черкаси для розгляду Черкаським окружним адміністративним судом за підсудністю надійшла 02.11.2023 справа №712/10678/23 за позовом ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_2); РНОКПП НОМЕР_1 ) (далі - позивач) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (АДРЕСА_2; код ЄДРПОУ НОМЕР_2) (далі - відповідач) про встановлення відсутності компетенції (повноважень) уповноважених посадових осіб відповідача щодо права складати протокол про адміністративне правопорушення, передбачене ч.3 ст.172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Обґрунтовуючи зазначив, що відповідно до норм чинного законодавства відповідач не уповноважений на складення таких протоколів.
За результатом автоматизованого розподілу вказана справа передана для розгляду судді Бабич А.М.
Ухвалою суду від 07.11.2023 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено розгляд справи здійснювати на виконання ст.12 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) за правилами спрощеного позовного провадження, встановлено відповідачу строк тривалістю п'ятнадцять днів з дня отримання копії ухвали для надання відзиву на позовну заяву.
22.11.2023 від відповідача до суду надійшов відзив, в якому просив відмовити у задоволенні позовних вимог повністю. Обґрунтовуючи зазначив, що та обставина, що територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, м. Києва та Севастополя є юридичними особами публічного права не свідчить, що ці центри не є військовими об'єктами. Пункт 14 статті 255 КУпАП надає повноваження командирам (начальникам) військових частин (установ, закладів) складати протоколи про адміністративні правопорушення, передбачені ст.ст. 172-10 - 172-20 цього Кодексу. Отже, оскільки Черкаський ОТЦК та СП є органом військового управління і військовою установою, то його начальник має повноваження (компетенцію) на складання протоколів про адміністративні правопорушення, передбачені ст. 172-20 КУпАП. Звертає увагу суду, що позивач вже звертався до Черкаського апеляційного суду з апеляційною скаргою на постанову судді Соснівського районного суду м. Черкаси від 15.05.2023 у справі №712/9914/23, якою позивача притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.3 ст.172-20 КУпАП на підставі протоколу, складеного начальником ІНФОРМАЦІЯ_1. Черкаський апеляційний суд постановою від 20 жовтня 2023 року у справі № 712/9914/23 відмовив у задоволенні апеляційної скарги позивача та дійшов висновку, що начальник ІНФОРМАЦІЯ_1 має повноваження на складання протоколів про адміністративні правопорушення, передбачені ст. 172-20 КУпАП.
Всі докази надані сторонами долучені до матеріалів адміністративної справи.
Оскільки сторони у встановлений строк не заявили обґрунтованих клопотань щодо розгляду справи у відкритому судовому засіданні з їх повідомленням і викликом, з огляду на відсутність доцільності допитати свідків чи призначити експертизу, суд вирішив справу розглянути на підставі наявних письмових доказів у письмовому провадженні.
Оцінивши доводи сторін, дослідивши письмові докази, суд дійшов висновку, що позов не підлягає задоволенню, з огляду на таке.
Довідкою до акта огляду МСЕК серії 10 ААА №353170 підтверджується, що позивачу з 08.02.2011 встановлена ІІ група інвалідності.
Витягом з наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 від 24.02.2022 №4-ОС підтверджується, що позивача необхідно вважати таким, що з 24.02.2022 справи та посаду прийняв і приступив до виконання службових обов'язків за посадою.
Згідно з довідкою відповідача від 04.08.2023 №6/3/1475 позивач з 24.02.2022 до теперішнього часу перебуває на військовій службі у відповідача відповідно до Указу Президента України від 24.02.2022 №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» та від 24.02.2022 №69/2022 «Про загальну мобілізацію».
08.09.2023 тимчасово виконуючий обов'язки начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 полковник ОСОБА_2 , керуючись ст.ст.254-256 КУпАП склав відносно позивача протокол №10 про військове адміністративне правопорушення за ч.3 ст.172-20 цього Кодексу. У протоколі серед іншого зазначив, що позивач 08 вересня 2023 року о 15:00 год. у період дії на території України воєнного стану перебував на території ІНФОРМАЦІЯ_1 з явними ознаками алкогольного сп'яніння: хитка хода, стійкий запах алкоголю з ротової порожнини. У цей же день о 15:40 позивач в Черкаському обласному наркологічному диспансері пройшов медичне освідування на предмет алкогольного сп'яніння. Випискою амбулаторної карти № 1541 від 08 вересня 2023 року підтверджений факт алкогольного сп'яніння позивача. Тому кваліфіковано правопорушення, передбачене ч.3 ст.172-20 КУпАП.
У подальшому постановою Соснівського районного суду м.Черкаси від 15 вересня 2023 року у справі № 712/9914/23 позивача визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст. 172-20 КпАП України та застосовано адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 1000 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що складає 17000 (сімнадцять тисяч ) грн. Вказану постанову суду позивач оскаржив до Черкаського апеляційного суду. Постановою суду апеляційної інстанції від 20 жовтня 2023 року апеляційну скаргу позивача залишено без задоволення, а постанову судді Соснівського районного суду м. Черкаси від 15 травня 2023 року, якою на позивача накладено адміністративне стягнення за ч. 3 ст. 172-20 КУпАП - без змін.
Вважаючи, що у відповідача відсутнє право складати протокол про адміністративне правопорушення, позивач звернувся до суду позовною заявою.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд врахував ст.19 Конституції України, якою встановлено, що органи державної влади, їх посадові особи повинні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст.1 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі- КУпАП) завданням Кодексу є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством.
Статтею 9 КУпАП визначено, що адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Адміністративна відповідальність за правопорушення, передбачені цим Кодексом, настає, якщо ці порушення за своїм характером не тягнуть за собою відповідно до закону кримінальної відповідальності.
Військовослужбовці, військовозобов'язані та резервісти під час проходження зборів, а також особи начальницького складу Національного антикорупційного бюро України, Бюро економічної безпеки України, рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України, служби цивільного захисту, Державного бюро розслідувань, поліцейські відповідно до ст.15 КУпАП несуть відповідальність за адміністративні правопорушення за дисциплінарними статутами. За порушення правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, санітарних норм, правил полювання, рибальства та охорони рибних запасів, митних правил, вчинення правопорушень, пов'язаних з корупцією, вчинення домашнього насильства, насильства за ознакою статі, невиконання термінового заборонного припису або неповідомлення про місце свого тимчасового перебування у разі винесення термінового заборонного припису, порушення тиші в громадських місцях, неправомірне використання державного майна, незаконне зберігання спеціальних технічних засобів негласного отримання інформації, невжиття заходів щодо окремої ухвали суду, ухилення від виконання законних вимог прокурора, порушення законодавства про державну таємницю, порушення порядку обліку, зберігання і використання документів та інших матеріальних носіїв інформації, що містять службову інформацію, зазначені особи несуть адміністративну відповідальність на загальних підставах. До зазначених осіб не може бути застосовано громадські роботи, виправні роботи, адміністративний арешт. У разі притягнення таких осіб до відповідальності за вчинення домашнього насильства, насильства за ознакою статі направлення особи, яка вчинила таке насильство, на проходження програми для осіб, які вчинили домашнє насильство чи насильство за ознакою статі, здійснюється на загальних підставах.
Інші, крім зазначених у частині першій цієї статті, особи, на яких поширюється дія дисциплінарних статутів або спеціальних положень про дисципліну, у випадках, прямо передбачених ними, несуть за вчинення адміністративних правопорушень дисциплінарну відповідальність, а в інших випадках - адміністративну відповідальність на загальних підставах.
Частиною 3 ст. 172-20 КУпАП, на підставі якої позивача притягнуто до адміністративної відповідальності, встановлена адміністративна відповідальність за розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів військовослужбовцями, військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів на території військових частин, військових об'єктів, або поява таких осіб на території військової частини в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, або виконання ними обов'язків військової служби в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, а також відмова таких осіб від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння.
Вказані вище суди установили, що протокол, складений відносно позивача про адміністративне правопорушення відповідає вимогам ст.256 КУпАП.
Щодо повноважень складати вказаний вище протокол суд урахував.
Завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності (ст.245 КУпАП).
Порядок провадження в справах про адміністративні правопорушення визначає ст. ст.246 КУпАП. Так, порядок провадження в справах про адміністративні правопорушення в органах (посадовими особами), уповноважених розглядати справи про адміністративні правопорушення, визначається цим Кодексом та іншими законами України. Порядок провадження в справах про адміністративні правопорушення в районних, районних у місті, міських чи міськрайонних судах визначається цим Кодексом та іншими законами України.
Відповідно до ст.254 КУпАП про вчинення адміністративного правопорушення складається протокол уповноваженими на те посадовою особою або представником громадської організації чи органу громадської самодіяльності.
Протокол про адміністративне правопорушення, у разі його оформлення, складається не пізніше двадцяти чотирьох годин з моменту виявлення особи, яка вчинила правопорушення, у двох примірниках, один із яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Протокол не складається у випадках, передбачених статтею 258 цього Кодексу.
Згідно з п.14 ч.1 ст.255 КУпАП у справах про адміністративні правопорушення, що розглядаються органами, зазначеними в статтях 218 - 221 цього Кодексу, протоколи про правопорушення мають право складати: командири (начальники) військових частин (установ, закладів), командири підрозділів, які уповноважені на те командирами (начальниками) військових частин (установ, закладів) (статті 172-10 - 172-20, крім правопорушень, вчинених поліцейськими поліції особливого призначення Національної поліції України під час дії воєнного стану).
Отже, протоколи про правопорушення у справах про адміністративні правопорушення мають право складати командири (начальники) військових частин (установ, закладів), командири підрозділів, які уповноважені на те командирами (начальниками) військових частин (установ, закладів).
Як встановлено вище, протокол про військове адміністративне правопорушення, вчинене позивачем, склав тимчасово виконуючий обов'язки начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 полковник ОСОБА_2 .
Відповідно до ст.3 Закону України від 6 грудня 1991 року № 1934-XII «Про Збройні Сили України» Збройні Сили України мають таку загальну структуру:
Генеральний штаб Збройних Сил України;
Командування об'єднаних сил Збройних Сил України;
види Збройних Сил України - Сухопутні війська, Повітряні Сили, Військово-Морські Сили;
окремі роди сил Збройних Сил України - Сили спеціальних операцій, Сили територіальної оборони, Сили логістики, Сили підтримки, Медичні сили;
окремі роди військ Збройних Сил України - Десантно-штурмові війська, Війська зв'язку та кібербезпеки;
органи військового управління, з'єднання, військові частини, вищі військові навчальні заклади, військові навчальні підрозділи закладів вищої освіти, установи та організації, що не належать до видів та окремих родів військ (сил) Збройних Сил України.
Організаційно Збройні Сили України складаються з органів військового управління, з'єднань, військових частин, вищих військових навчальних закладів, військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти, установ та організацій.
Згідно з п.1 Положенням про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 № 154 (далі - Положення) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.
Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки утворюються в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі, інших містах, районах, районах у містах.
Залежно від обсягів облікової, призовної та мобілізаційної роботи утворюються районні (об'єднані районні), міські (районні у містах, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (далі - районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки).
Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки утворюються, ліквідуються, реорганізовуються Міноборони.
Відповідно до п.3 Положення територіальні центри комплектування та соціальної підтримки очолюють керівники, які організовують діяльність територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки.
Згідно з п.4 Положення територіальні центри комплектування та соціальної підтримки виконують покладені на них завдання у взаємодії з Радою міністрів Автономної Республіки Крим, місцевими держадміністраціями, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, а також з органами військового управління, з'єднаннями, військовими частинами, установами, організаціями, вищими військовими навчальними закладами та військовими навчальними підрозділами закладів вищої освіти Збройних Сил та інших військових формувань, Держспецзв'язку, правоохоронними та розвідувальними органами, державними органами спеціального призначення з правоохоронними функціями, громадськими об'єднаннями (організаціями).
Відповідно до п.5 Положення штати та штатний розпис територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки затверджуються начальником Генерального штабу Збройних Сил.
Згідно з п.6 Положення штатні посади територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки комплектуються військовослужбовцями, державними службовцями та працівниками Збройних Сил (далі - працівники) відповідно до їх штату та штатного розпису.
Добір військовослужбовців для комплектування територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, їх призначення на посади, проходження військової служби та звільнення з неї здійснюються відповідно до Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" та Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженого Указом Президента України від 10 грудня 2008 р. № 1153.
Призначення на посади та звільнення з посад керівників та інших військовослужбовців територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки здійснюються відповідно до номенклатури посад для призначення військовослужбовців.
Відповідно до п.8 Положення завданнями територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених обов'язків є виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації, керівництво військовим обліком призовників, військовозобов'язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, контроль за його станом, зокрема в місцевих органах виконавчої влади, органах місцевого самоврядування та в органах, що забезпечують функціонування системи військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці (крім СБУ та Служби зовнішньої розвідки), забезпечення в межах своїх повноважень адміністрування (територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя) та ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) (районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), проведення заходів приписки громадян до призовних дільниць, призову громадян на військову службу, проведення відбору кандидатів для прийняття на військову службу за контрактом, участь у відборі громадян для проходження служби у військовому резерві Збройних Сил, підготовка та проведення в особливий період мобілізації людських і транспортних ресурсів, забезпечення організації соціального і правового захисту військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори до Збройних Сил (далі - збори), ветеранів війни та військової служби, пенсіонерів з числа військовослужбовців Збройних Сил (далі - пенсіонери) та членів їх сімей, участь у військово-патріотичному вихованні громадян, здійснення інших заходів з питань оборони відповідно до законодавства.
Згідно з абз.38 п.9 Положення територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань розглядають справи про адміністративні правопорушення та накладають адміністративні стягнення відповідно до Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Відповідно до п.12 Положення керівник територіального центру комплектування та соціальної підтримки представляє інтереси Збройних Сил у відносинах з Радою міністрів Автономної Республіки Крим, місцевими держадміністраціями, органами місцевого самоврядування, іншими державними органами, підприємствами та громадянами на відповідній території.
Керівник територіального центру комплектування та соціальної підтримки має право:
розглядати справи про адміністративні правопорушення, визначені статтею 235 Кодексу України, і накладати адміністративні стягнення;
видавати у межах своїх повноважень накази та розпорядження;
здійснювати інші функції відповідно до законодавства.
Згідно з п.13 Положення керівник територіального центру комплектування та соціальної підтримки скеровує діяльність підпорядкованого територіального центру комплектування та соціальної підтримки.
Керівник територіального центру комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, області, мм. Києва та Севастополя підпорядковується командувачу військ оперативного командування згідно з військово-адміністративним поділом території України та є прямим начальником для військовослужбовців територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, керівником вищого рівня для працівників зазначеного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, а також підпорядкованих йому територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, що перебувають на території відповідальності зазначеного територіального центру комплектування та соціальної підтримки.
Тобто, законодавством визначено перелік прав керівника територіального центру комплектування та соціальної підтримки, який не є вичерпним.
Доводи позивача, що територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя є юридичними особами публічного права, не свідчать, що ці центри не військовими об'єктами.
Зазначений вище п.14 ч.1 ст.255 КУпАП надає повноваження командирам (начальникам) військових частин (установ, закладів) складати протоколи про адміністративне правопорушення, передбачені ст.172-20 зазначеного Кодексу.
Оскільки відповідач є органом військового управління, тобто військовою установою, тимчасово виконуючий обов'язки начальника Центру Луговський В.Г., як його керівник, мав повноваження скласти протокол про адміністративне правопорушення №10 від 08 вересня 2023 року.
Зазначені вище обставини справи доводять, що відповідач належним чином виконав встановлені законами права та обов'язки. Вина позивача у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.172-20 КУпАП, встановлена у визначеному порядку та не спростована, в загальному суді підтверджена. Склавши зазначений вище протокол відповідач діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України. Позовні вимоги не є обґрунтованими, не підлягають задоволенню.
Зважаючи на результат вирішеного спору судові витрати відповідно до ст.139 КАС України не підлягають розподілу.
Керуючись ст.ст. 2-20, 90, 139-143, 242-246, 250, 255 КАС України, суд
1. Відмовити повністю у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_2); РНОКПП НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (АДРЕСА_2; код ЄДРПОУ НОМЕР_2) про встановлення відсутності компетенції (повноважень) уповноважених посадових осіб щодо права складати протокол про адміністративне правопорушення, передбачене ч.3 ст.172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
2. Судові витрати розподілу не підлягають.
3. Копію рішення направити учасникам справи.
4. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного його тексту.
Суддя Анжеліка БАБИЧ
Рішення ухвалене, складене у повному обсязі та підписане 05.01.2024.