Рішення від 05.01.2024 по справі 480/8805/23

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 січня 2024 року Справа № 480/8805/23

Сумський окружний адміністративний суд у складі судді - Бондаря С.О., розглянувши у письмовому провадженні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/8805/23 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю " Світ-Буд ЛТД" до Київської митниці про визнання протиправним та скасування рішення,-

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Світ-Буд ЛТД" звернулося до Сумського окружного адміністративного суду з позовом до Київської митниці про визнання протиправним та скасування рішення від 25.07.2023 № UA100380/2023/000224/2 про коригування митної вартості товарів.

В обгрунтовання позовних вимог зазначає, що з метою здійснення митного оформлення товару в режимі імпорту, поставленого на виконання контракту від 04.06.2020 №13-SB-PR, укладеного між ТОВ "Світ-Буд ЛТД" і компанією «FUZHOU RUIHONG IMR&EXR CORR» (Китайська народна республіка), позивачем до Київської митниці 25.07.2023 було подано електронну митну декларацію №23UA100380610565U0, відповідно до якої позивачем митна вартість товару була визначена за основним (першим) методом визначення митної вартості, який передбачений ст. 58 Митного кодексу України (далі по тесту - МК України. При поданні МД позивачем було надано документи, що підтверджують заявлену митну вартість товарів. Проте, 25.07.2023 від відповідача надійшло повідомлення №1076124 в якому було зазначено, що декларантом до митного оформлення не надано всіх необхідних документів, які підтверджують митну вартість товарів та документи не містять достовірних та об'єктивних відомостей, які б підтверджували числові значення складових митної вартості. Тому було запропоновано додатково надати документи для підтвердження числових значень складових митної вартості товару. Однак, позивачем було подано заяву щодо неможливості надання додаткових документів у зв'язку з їх необов'язковістю та/або відсутністю у позивача. На думку представника позивача, подані ним документи не містять розбіжностей, які мають вплив на правильність визначення митної вартості товару.

Ухвалою суду від 21.08.2023 відкрито провадження у справі, розгляд якої вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

Київська митниця у відзиві на позов зазначає, що в довідці на транспортні послуги від 19.07.2023 №19/07/2023FM/5 зазначені умови поставки FOB Shanghai, тоді як у митній декларації зазначені умови поставки FOB Ningbo. Відповідно до п.4.1 зовнішньоекономічного договору від 04.06.2020 №13-SB-PR передбачено, що дата відвантаження товару зазначається у інвойсі, але у інвойсі така інформація відсутня. В інвойсі від 23.05.2023 №WHJ230111 зазначено номер контейнера, хоча коносамент №S0723050199A був виставлений 03.06.2023, тобто пізніше складання інвойсу. Надані документи не містять відомостей щодо наявності/відсутності ліцензійних платежів за користування торгівельною маркою MARSO, товари якої заявлені до митного оформлення. Коносамент від 03.06.2023 №S0723050199A, подано без відміток митного органу. В прайс-листі виробника від 01.01.2023 зазначено лише ціни товару, що декларуються, що по суті є комерційною пропозицією. Тому з поданих документів неможливо підтвердити заявлений метод визначення митної вартості товарів. У зв'язку з чим позивачу було направлено повідомлення про витребування додаткових документів, перелік яких сформовано з урахуванням умов поставки товарів та обставин продажу, а також зазначено підстави такого витребування. Втім, позивач не надав запитуваних документів.

Суд, дослідивши надані сторонами докази, встановив такі обставини.

ТОВ "Світ-Буд ЛТД", з метою здійснення митного оформлення товару в режимі імпорту, поставленого на виконання контракту від 04.06.2020 №13-SB-PR, укладеного з компанією "FUZHOU RUIHONG IMR&EXR CORR" (Китайська народна республіка), 25.07.2023 було подано до Київської митниці електронну митну декларацію №23UA100380610565U0. Митна вартість товару визначена декларантом за ціною договору (контракту) щодо товарів, які імпортуються (вартість операції).

25.07.2023 митним органом позивачу направлено повідомлення №1076124 про те, що в поданих документах містяться розбіжності, а також надані позивачем документи не містять всіх відомостей, що підтверджують числові значення складових митної вартості товарів, а саме:

- в довідці на транспортні послуги від 19.07.2023 №19/07/2023FM/5 зазначені умови поставки FOB Shanghai, тоді як у митній декларації зазначені умови поставки FOB Ningbo;

- відповідно до п. 4.1 зовнішньоекономічного договору від 04.06.2020 №13-SB-PR зазначається, що дата відвантаження товару зазначається у інвойсі, але у інвойсі така інформація відсутня;

- в інвойсі від 23.05.2023 №WHJ230111 зазначено номер контейнера , хоча коносамент №S0723050199A , був виставлений 03.06.2023, тобто пізніше складання інвойсу;

- надані документи не містять відомостей щодо наявності/відсутності ліцензійних платежів за користування торгівельною маркою MARSO, товари якої заявлені до митного оформлення;

- коносамент від 03.06.2023 №S0723050199A подано без відміток митного органу;

- в прайс-листі виробника від 01.01.2023 зазначено лише ціни товару, що декларуються, що по суті є комерційною пропозицією.

Тому, митний орган повідомляє про необхідність надання наступних додаткових документів для підтвердження заявленої митної вартості товарів:

- договір (угоду, контракт) із третіми особами, пов'язаний з договором (угодою, контрактом) про поставку товарів, митна вартість яких визначається;

- рахунки про здійснення платежів третім особам на користь продавця, якщо такі платежі здійснюються за умовами, визначеними договором (угодою, контрактом);

- рахунки про сплату комісійних, посередницьких послуг, пов'язаних із виконанням умов договору (угоди, контракту);

- виписку з бухгалтерської документації;

- ліцензійний чи авторський договір покупця, що стосується оцінюваних товарів та є умовою продажу оцінюваних товарів;

- каталоги, специфікації, прейскуранти (прайс-листи) виробника товару;

- копію митної декларації країни відправлення з перекладом;

- транспортні (перевізні) документи, якщо за умовами поставки витрати на транспортування не включені у вартість товару, а саме договір на перевезення, заявка на перевезення, рахунок на перевезення.

У відповідь на повідомлення, ТОВ "Світ-Буд ЛТД" направило відповідачу заяву від 25.07.2023, у якій зазначає, що митному органу разом з митною декларацією направлялися всі необхідні документи, які підтверджують заявлену митну вартість товару.

25.07.2023 Київська митниця прийняла рішення № UA100380/2023/000224/2 про коригування митної вартості товарів.

Вважаючи вказане рішення протиправним, ТОВ "Світ-Буд ЛТД" звернулося до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд виходить з наступного.

Відповідно до ч. 1 ст. 246 МК України метою митного оформлення є забезпечення дотримання встановленого законодавством України порядку переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, а також забезпечення статистичного обліку ввезення на митну територію України, вивезення за її межі і транзиту через її територію товарів.

Згідно із ч. 1 ст. 248 МК України митне оформлення розпочинається з моменту подання органу доходів і зборів декларантом або уповноваженою ним особою декларації або документа, який відповідно до законодавства її замінює, та документів, необхідних для митного оформлення, а в разі електронного декларування з моменту отримання органом доходів і зборів від декларанта або уповноваженої ним особи електронної митної декларації або електронного документа, який відповідно до законодавства замінює митну декларацію.

Частиною першою статті 257 МК України передбачено, що декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмово, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення. При застосуванні письмової форми декларування можуть використовуватись як електронні документи, так і документи на паперовому носії, або їх електронні (скановані) копії, засвідчені електронним цифровим підписом декларанта або уповноваженої ним особи.

Відповідно до ч. 6 ст. 257 МК України умови та порядок декларування, перелік відомостей, необхідних для здійснення митного контролю та митного оформлення, визначаються цим Кодексом, Положення про митні декларації та форми цих декларацій затверджуються Кабінетом Міністрів України, а порядок заповнення таких декларацій та інших документів, що застосовуються під час митного оформлення товарів, транспортних засобів комерційного призначення, - центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.

Статтею 49 МК України визначено, що митною вартістю товарів, які переміщуються через митний кордон України, є вартість товарів, що використовується для митних цілей, яка базується на ціні, що фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари.

Згідно з ч. 4 ст. 58 МК України митною вартістю товарів, які ввозяться на митну територію України відповідно до митного режиму імпорту, є ціна, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за товари, якщо вони продаються на експорт в Україну, скоригована в разі потреби з урахуванням положень частини десятої цієї статті.

Відповідно до ч. 5 ст. 58 МК України «ціна, що була фактично сплачена або підлягає сплаті» - це загальна сума всіх платежів, які були здійснені або повинні бути здійснені покупцем оцінюваних товарів продавцю або на користь продавця через третіх осіб та/або на пов'язаних із продавцем осіб для виконання зобов'язань продавця.

Відповідно до вимог частин 1, 2 ст. 51 МК України митна вартість товарів, що переміщується через митний кордон України, визначається декларантом відповідно до норм цього Кодексу. Митна вартість товарів, що ввозяться на митну територію України відповідно до митного режиму імпорту, визначається відповідно до глави 9 цього Кодексу.

За приписами п. 2 ч. 2 ст. 52 МК України декларант або уповноважена ним особа, які заявляють митну вартість товару, зобов'язані подавати митному органу достовірні відомості про визначення митної вартості, які повинні базуватися на об'єктивних, документально підтверджених даних, що піддаються обчисленню.

Відповідно до частин 1, 2 ст. 53 МК України у випадках, передбачених цим Кодексом, декларант подає митному органу документи, що підтверджують заявлену митну вартість товарів і обраний метод її визначення.

Документами, які підтверджують митну вартість товарів, є: декларація митної вартості, що подається у випадках, визначених у частинах ч. 5 і 6 ст. 52 цього Кодексу, та документи, що підтверджують числові значення складових митної вартості, на підставі яких проводився розрахунок митної вартості; зовнішньоекономічний договір (контракт), або документ, який його замінює та додатки до нього у разі їх наявності; рахунок-фактура (інвойс) або рахунок-проформа (якщо товар не є об'єктом купівлі-продажу); якщо рахунок сплачено, - банківські платіжні документи, що стосуються оцінюваного товару; за наявності інші платіжні та/або бухгалтерські документи, що підтверджують вартість товару та містять реквізити, необхідні для ідентифікації ввезеного товару; транспортні (перевізні) документи, якщо за умовами поставки витрати на транспортування не включені у вартість товару, а також документи, що містять відомості про вартість перевезення оцінюваних товарів; ліцензія на імпорт товару, якщо імпорт товару підлягає ліцензуванню; якщо здійснювалось страхування, - страхові документи, а також документи, що містять відомості про вартість страхування.

З аналізу частини першої та другої ст. 53 МК України слідує, що Митним кодексом передбачено вичерпний перелік документів, який подається декларантом органу доходів і зборів для підтвердження заявленої митної вартості товарів та обраного методі її визначення. Вищенаведений перелік документів є обов'язковим для надання при митному оформленні товару.

Вказана позиція суду щодо обов'язковості надання нормативно визначеного пакету документів узгоджується з висновками Верховного Суду, викладеними у постанові від 15.08.2019 у справі № 826/19400/15 (адміністративне провадження №К/9901/4716/18).

Відповідно до п. 1 ч. 4 ст. 54 МК України орган доходів і зборів під час здійснення контролю правильності визначення митної вартості товарів зобов'язаний здійснювати контроль заявленої декларантом митної вартості товарів шляхом перевірки числового значення заявленої митної вартості, наявності в поданих документах усіх відомостей, що підтверджують числові значення складових митної вартості товарів, чи відомостей щодо ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари.

Згідно з 5 ст. 54 МК України орган доходів і зборів з метою здійснення контролю правильності визначення митної вартості товарів має право, зокрема,:

1) упевнюватися в достовірності або точності будь-якої заяви, документа чи розрахунку, поданих для цілей визначення митної вартості;

2) у випадках, встановлених цим Кодексом, письмово запитувати від декларанта або уповноваженої ним особи встановлені статтею 53 цього Кодексу додаткові документи та відомості, якщо це необхідно для прийняття рішення про визнання заявленої митної вартості;

3) у випадках, встановлених цим Кодексом, здійснювати коригування заявленої митної вартості товарів.

Відповідно до ч. 3 ст. 53 МК України, якщо документи, зазначені у частині другій цієї статті містять розбіжності, наявні ознаки підробки або не містять всіх відомостей, що підтверджують числові значення складових митної вартості товарів, чи відомостей щодо ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари, декларант або уповноважена ним особа на письмову вимогу органів доходів і зборів зобов'язані протягом 10 календарних днів надати (за наявності) такі додаткові документи: договір (угоду, контракт) із третіми особами, пов'язаний із договором (угодою, контрактом) про поставку товарів, митна вартість яких визначається; рахунки про здійснення платежів третім особам на користь продавця, якщо такі платежі здійснюються за умовами, визначеними договором (угодою, контрактом); рахунки на оплату комісійних, посередницьких послуг, пов'язаних із виконанням умов договору; виписку з бухгалтерської документації; ліцензійний чи авторський договір покупця, що стосується оцінюваних товарів та є умовою продажу оцінюваних товарів; каталоги, специфікації, прейскуранти (прайс-листи) виробника товару; копію митної декларації країни відправлення з перекладом та проведенням верифікації митної декларації; висновки про якісні та вартісні характеристики товарів, підготовлені спеціалізованими експертними організаціями, та/або інформацію біржових організацій про вартість товару або сировини.

Судом встановлено, що саме наведений перелік додаткових документів був запитаний у декларанта, що узгоджується з приписами ч. 5 ст. 53 МК України. Також декларанта було повідомлено про можливість подати додаткові наявні документи для підтвердження заявленої митної вартості товару.

Проте, на письмову вимогу митного органу щодо надання додаткових документів декларантом додаткових документів не надано. Натомість, позивачем надіслано заяву від 25.07.2023 вих. № 25/07 у якій зазначено, що митному органу разом з митною декларацією направлялися всі необхідні документи, які підтверджують заявлену митну вартість товару. Тому просить завершити митне оформлення та прийняти рішення без врахування терміну 10 календарних днів відповідно до статті 53 МК України.

За приписами ч. 6 ст. 54 МК України, орган доходів і зборів може відмовити у митному оформленні товарів за заявленою декларантом або уповноваженою ним особою митною вартістю виключно за наявності обґрунтованих підстав вважати, що заявлено неповні та/або недостовірні відомості про митну вартість товарів, у тому числі невірно визначено митну вартість товарів, у разі: 1) невірно проведеного декларантом або уповноваженою ним особою розрахунку митної вартості; 2) неподання декларантом або уповноваженою ним особою документів згідно з переліком та відповідно до умов, зазначених у частинах другій четвертій ст.53 цього Кодексу. Або відсутності у цих документах всіх відомостей, що підтверджують числові значення складових митної вартості товарів, чи відомостей щодо ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари...

Як стверджує відповідач, під час здійснення митницею контролю правильності визначення митної вартості товарів, які надійшли на адресу позивача та перевірки документів поданих до митниці для підтвердження митної вартості товарів було встановлено, що в поданих документах містяться розбіжності, а також надані позивачем документи не містять всіх відомостей, що підтверджують числові значення складових митної вартості товарів та всіх відомостей щодо ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари. Зокрема, у транспортних документах, що містять відомості про вартість перевезення оцінюваних товарів, існують розбіжності, які не були усунуті позивачем, що у свою чергу слугувало підставою для корегування митної вартості товару.

Суд не погоджується з такою позицією контролюючого органу з огляду на таке.

Відповідно до п.5 ч.10 ст.58 МК України при визначенні митної вартості до ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за оцінювані товари, додаються такі витрати (складові митної вартості), якщо вони не включалися до ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті, зокрема витрати на транспортування оцінюваних товарів до аеропорту, порту або іншого місця ввезення на митну територію України.

Згідно з наказом Міністерства фінансів України від 24.05.2012 №599 «Про затвердження Форми декларації митної вартості та Правил її заповнення», для підтвердження витрат на транспортування декларантом надаються наступні документи: рахунок-фактура (акт виконаних робіт (наданих послуг)) від виконавця договору (контракту) про надання транспортно-експедиційних послуг, що містить реквізити сторін, суму та умови платежу, інші відомості, відповідно до яких встановлюється належність послуг до товарів; банківські та платіжні документи, що підтверджують факт оплати транспортно-експедиційних послуг відповідно до виставленого рахунка-фактури.

Суд зауважує, що Митний кодекс України не містить положень, які зобов'язують для підтвердження витрат на транспортування подавати виключно первинні документи в розумінні Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні».

Таких вимог не містять і Правила заповнення декларації митної вартості.

Декларантом, на підтвердження вартості перевезення товару було надано рахунок № 36779 від 19.07.2023, в якому зазначено, що міжнародне перевезення згідно коносаменту за маршрутом м. Нінгбо, Китай - м. Гданськ, Польща - м/п Ягодин, Україна. Вартість перевезення до м/п Ягодин складає 141156,63грн.

Крім того, декларантом була подана митному органу довідка з транспортних витрат від 19.07.2023 №19/07/2023FM/.

Митним органом надано суду копії двох таких довідок від 19.07.2023 за №19/07/2023FM/5, які надавалися декларантом разом з митною декларацією. В одній із наданих довідок зазначені умови поставки FOB Ningbo, як і в митній декларації, але в іншій вказано - FOB Shanghai. Тобто, в одній довідці місто відправки товару вказано Нінгбо, Китай, а в іншій - Шанхай, Китай. При цьому в обох довідках зазначена одна і та ж сума вартості міжнародної доставки - 141156,63грн.

Отже, згідно всіх наданих декларантом документів вартість міжнародного перевезення товару до м/п Ягодин, Україна складає 141156,63грн.

Тобто, документи, що підтверджують числові значення складових митної вартості, у тому числі і вартість перевезення, не містять розбіжностей щодо числових значень складових митної вартості товару. Тому зазначення в одній із довідок місцем відправки товару Шанхай замість Нінгбо не впливає на числове визначення ціни товару.

Таким чином, подані декларантом документи повністю підтверджували числові значення складових митної вартості товарів.

Посилання митного органу на те, що надані документи не містять відомостей щодо наявності/відсутності ліцензійних платежів за користування торгівельною маркою MARSO, товари якої заявлені до митного оформлення, суд зазначає наступне.

Згідно свідоцтва на знак для товарів і послуг від 10.01.2020 №269967, виданого Міністерством розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України, власником знаку MARSO є Товариство з обмеженою відповідальністю " Світ-Буд ЛТД", у зв'язку з чим, за наявності права на користування торговою маркою, ліцензійні платежі не повинні сплачуватися.

Щодо зазначення дати відвантаження товару в інвойсі, як це передбачено договором, то у міжнародній комерційній практиці, інвойсом називають товаросупровідний документ, що надається продавцем покупцеві і містить перелік товарів. їх кількість і ціну, за якою вони поставляються покупцеві, формальні особливості товару (колір, вага тощо), відомості про постачальника та одержувача. Якщо умови оплати - відтермінування платежу, інвойс є розрахунковим документом. Також це основний документ, який використовується митницею для розрахунку митних платежів при митному оформленні імпорту товару.

Таким чином, зазначення дати поставки товарів в інвойсі, не є обов'язковою вимогою такого документу, так як дата поставки, зазначена в інших документах (коносамент, накладна, специфікація, тощо) і жодним чином не впливає на складові митної вартості поставленого товару.

Щодо зазначення номеру контейнеру в інвойсі від 23.05.2023 №WHJ230111 до фактичної дати відвантаження, зазначеної в коносаменті від 03.06.2023, позивач пояснює, що підприємство - виробник товару в порядку логістичного упорядкування вантажу, замовляє у перевізника контейнери і отримує списки таких контейнерів заздалегідь і може знати номер контейнеру на заплановану партію товару завчасно, чому є підтвердження дата митної декларації виробника від 30.05.2023 в якій також вже зазначено номер контейнеру. Тому таке зауваження митного органу є безпідставним, що впливають на визначення дійсної митної вартості поставленого товару

Стосовно твердження митного органу про подачу коносаменту від 03.06.2023 №SO723050199A без відмітки митного органу, суд зазначає, що коносамент це товаророзпорядчий документ, цінний папір, що видається морським перевізником вантажу його відправнику, що засвідчує прийняття вантажу до перевезення і містить зобов'язання доставити вантаж до пункту призначення і передати його одержувачу.

На підставі коносаменту, товар позивача направлявся водним шляхом з Китаю до Польщі - порт Гданськ, звідти по суходолу направлявся до м. Косаково (Польща) а потім до пункту перетину митного кордону України - Ягодин. Відповідно під час перетину митного кордону України, коносамент не використовувався тому відмітки митниці на ньому відсутні.

На підтвердження перетину кордону України, митному органу було надано інвойс і вантажна автомобільна накладна (CMR), з відбитками печатки митного органу.

Щодо перекладу митної декларації країни відправлення, суд зауважує, що відповідно до положень ст. 254 МК України, митні органи вимагають переклад українською мовою документів, складених іншою мовою, ніж офіційна мова митних союзів, членом яких є Україна, або іншою іноземною мовою міжнародного спілкування, тільки у разі, якщо дані, які містяться в них, є необхідними для перевірки або підтвердження відомостей, зазначених у митній декларації.

Втім, митна декларація країни постачальника, в силу ст. 53 МК України, є не обов'язковим документом для здійснення розмитнення товарів. Але, у митній декларації країни постачальника, арабськими цифрами зазначено код товару, якій відповідає Українському класифікатору товарів, кількість і вартість товару, що імпортується. Також англійською мовою продубльовано отримувача товару, контракт та інші відомості. За таких обставин, відсутня необхідність в перекладі МД українською мовою.

Щодо вимоги митного органу про надання додаткових документів на підтвердження інших витрати по доставці товару до митного кордону України, суд зазначає, якщо за твердженням декларанта страхування не здійснювалося, то декларант не має доводити цей факт. Декларант має підтвердити ті факти, які пов'язані з витратами, та які на його думку, входять до митної вартості товарів. Натомість, якщо митниця стверджує, що страхування все ж таки здійснювалось (а значить витрати на страхування включаються до митної вартості), то митниця має довести наявність цього факту.

Даний висновок суду узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, викладеній у постанові від 18.01.2018 у справі №814/1204/15.

Щодо застосування митним органом резервного методу визначення митної вартості товарів варто зауважити таке.

Відповідно до ч.5 ст.55 МК України декларант може провести консультації з митним органом з метою обґрунтованого вибору методу визначення митної вартості на підставі інформації, яка наявна в митному органі.

Частина 4 стаття 57 МК України визначає, що застосуванню другорядних методів передує процедура консультацій між митним органом та декларантом з метою визначення основи вартості згідно з положеннями статей 59 і 60 цього Кодексу. Під час таких консультацій митний орган та декларант можуть здійснити обмін наявною у кожного з них інформацією за умови додержання вимог щодо її конфіденційності.

Процедура витребування додаткових документів є одним із шляхів здійснення контролю за правильністю визначення митної вартості товарів, а тому не може вважатися консультацією під час якої, здійснюється послідовний вибір методів визначення митної вартості товарів та обмін інформацією.

Консультація проводиться до прийняття рішення, при цьому жодної довідкової інформації про можливість застосування того чи іншого методу, а також про наявні у відповідача відомостей про рівень митної вартості ідентичних, подібних (аналогічних) товарів відповідачем не було надано позивачу.

У зв'язку з цим суд зазначає, що дискреційні функції митних органів мають законодавчі обмеження у випадках незгоди із задекларованою митною вартістю. До таких, зокрема, належать процедура консультацій між митним органом та декларантом з метою обгрунтованого вибору підстав для визначення митної вартості та обов'язок послідовного вибору методів (від першого до шостого) визначення митної вартості товарів. У разі незгоди митного органу із митною вартістю імпортованого товару він відповідно до вимог статті 266 МК України, зобов'язаний провести процедуру консультацій, у ході яких мав би дійти висновків щодо застосування того чи іншого методу визначення митної вартості товарів.

Суд звертає увагу, що формально нижчий рівень митної вартості імпортованого товару від рівня митної вартості іншого митного оформлення не може вважатися заниженням митної вартості, не є перешкодою для застосування основного методу визначення митної вартості товару та не може бути достатньою підставою для відмови в здійсненні митного оформлення товару.

Даний висновок суду узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, висловленій у постанові від 18.08.2021 у справі № 821/1050/17.

Крім того, Верховний Суд у постанові від 21.08.2018 у справі №804/1755/17 зазначив, що у рішенні про коригування заявленої митної вартості, крім номера та дати митних декларацій, які були взяті за основу для визначення митної вартості оцінюваних товарів, митний орган повинен також навести пояснення щодо зроблених коригувань на обсяги партії ідентичних або подібних (аналогічних) товарів, умов поставки, комерційних умов тощо та зазначити докладну інформацію і джерела, які використовувалися митним органом при визначенні митної вартості оцінюваних товарів із застосуванням другорядних методів.

Втім, митний орган, в оскаржуваному рішенні від 25.07.2023 №UА100380/2023/000224/2, крім номерів та дати митних декларацій, які були взяті за основу для визначення митної вартості оцінюваних товарів, а саме: щодо товару №1 МД від 03.07.2023 № UA100320/2023/19053, щодо товару №2 МД від 19.06.2023 № UA100430/2023/474081, митний орган не навів обгрунтованих пояснень щодо зроблених коригувань на обсяги партії ідентичних або подібних (аналогічних) товарів, умов поставки, комерційних умов тощо, та не зазначив докладну інформацію і джерела, які використовувалися митним органом при визначенні митної вартості оцінюваних товарів із застосуванням резервного методу.

З урахуванням викладеного, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Враховуючи задоволення позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, відповідно до ст. 139 КАС України, суд вважає за необхідне стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 2684 грн, сплачених за платіжною інструкцією від 01.08.2023 № 16247.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Світ-Буд ЛТД" (вул. Привокзальна, буд. 1 А, м. Шостка, Шосткинський район, Сумська область, і.к. 41089394) до Київської митниці (бул. Гавела Вацлава, 8А, м. Київ, і.к. 43997555) про визнання протиправним та скасування рішення - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Київської митниці про коригування митної вартості товарів від 25.07.2023 № UA100380/2023/000224/2.

Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Світ-Буд ЛТД" витрати зі сплати судового збору в сумі 2684 грн за рахунок бюджетних асигнувань Київської митниці.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя С.О. Бондар