з питань судового контролю за виконанням судових рішень в
адміністративних справах
05 січня 2024 р. Р і в н е №460/6358/20
Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді О.М. Дудар, розглянувши звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про виконання рішення суду в адміністративній справі за позовом
ОСОБА_1
до Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області
про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду,
У провадженні Рівненського окружного адміністративного суду перебувала справа за позовом ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (далі - відповідач) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 23.10.2020 позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено:
- визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 із 22 лютого 2020 року підвищення до пенсії як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення, у розмірі, визначеному статтею 39 Закону України від 28.02.1991 №796-ХІІ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи";
- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області здійснити нарахування та виплачувати ОСОБА_1 із 22 лютого 2020 року підвищення до пенсії як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення, у розмірі, визначеному статтею 39 Закону України від 28.02.1991 №796-ХІІ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", що дорівнює двом мінімальним заробітним платам (згідно із законом про Державний бюджет України на відповідний рік);
- стягнуто в дохід Державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (код за ЄДРПОУ 21084076), судові витрати зі сплати судового збору у сумі 840,80грн.
Зазначене рішення суду набрало законної сили 25.02.2021.
01.07.2022 від позивача надійшла заява у порядку ст.383 Кодексу адміністративного судочинства України.
Зазначену заяву судом задоволено - 12.07.2022 постановлено окрему ухвалу якою:
- визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, вчинені на виконання рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 23 жовтня 2020 року в адміністративній справі №460/6358/20, щодо нарахування ОСОБА_1 підвищення до пенсії як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення, за період з 22 лютого 2020 року по 31 січня 2022 року, виходячи з двох прожиткових мінімумів для осіб, які втратили працездатність;
- визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, вчинені на виконання рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 23 жовтня 2020 року в адміністративній справі №460/6358/20, щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 підвищення до пенсії як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення, починаючи з 01 лютого 2022 року, виходячи з двох прожиткових мінімумів для осіб, які втратили працездатність;
- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області вжити заходи щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону під час виконання судового рішення;
- встановлено Головному управлінню Пенсійного фонду України в Рівненській області тридцятиденний строк з дня отримання (вручення) копії цієї ухвали для подання до суду доказів вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону під час виконання судового рішення.
Від позивача надійшла заява в порядку ст.382 Кодексу адміністративного судочинства України, яка мотивована невиконанням рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 23.10.2020.
Зазначену заяву судом задоволено - 14.11.2023 постановлено ухвалу, якою зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області подати звіт про виконання рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 23 жовтня 2020 року у справі №460/6358/20, з урахуванням окремої ухвали від 12 липня 2022 року, упродовж тридцяти днів з дня отримання копії цієї ухвали.
На виконання зазначеної ухвали 14.12.2023 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Рівненській області подано звіт про виконання рішення суду.
У поданому звіті Головним управлінням Пенсійного фонду України в Рівненській області повідомлено про те, що ним вжиті всі заходи щодо виконання рішення суду.
Зокрема, проведено перерахунок пенсії позивачу та нараховано доплату за період з 22.02.2020 по 30.11.2023 у сумі 372493,47грн.
Ця сума доплати буде виплачена після виділення коштів з Державного бюджету України, оскільки статтею 8 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-XII передбачено, що виплата пенсій забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.
Рішення суду у повному обсязі буде виконано після виділення коштів на ці цілі.
Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області не відмовлялося від виконання рішення суду, а виконало його у межах повноважень.
Розглянувши поданий відповідачем звіт про виконання рішення суду, суд зазначає таке.
Відповідно до ч.1 ст.382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
За наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб (ч.2 ст.382 Кодексу адміністративного судочинства України).
Частиною першою статті 87 Бюджетного кодексу України визначено, що до видатків, що здійснюються з Державного бюджету України (з урахуванням особливостей, визначених пунктом 5 частини другої статті 67-1 цього Кодексу), належать видатки на соціальний захист та соціальне забезпечення, зокрема, виплату пенсій військовослужбовцям рядового, сержантського та старшинського складу строкової служби та членам їхніх сімей, пенсій військовослужбовцям та особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, іншим особам, визначеним законом; сплату до Пенсійного фонду України страхових внесків за окремі категорії осіб, передбачені законом; виплату доплат, надбавок, підвищень до пенсій, додаткових пенсій, пенсій за особливі заслуги перед Україною, встановлених законом.
Відповідно до пункту 1 Порядку складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2002 №228 (далі - Порядок №228), кошторис бюджетної установи - основний плановий фінансовий документ бюджетної установи, яким на бюджетний період встановлюються повноваження щодо отримання надходжень і розподіл бюджетних асигнувань на взяття бюджетних зобов'язань та здійснення платежів для виконання бюджетною установою своїх функцій та досягнення результатів, визначених відповідно до бюджетних призначень.
За змістом абзацу 1 пункту 5 Порядку №228, установам можуть виділятися бюджетні кошти тільки за наявності затверджених кошторисів, планів асигнувань загального фонду бюджету, планів надання кредитів із загальною фонду бюджету, планів спеціального фонду.
Установи мають право брати бюджетні зобов'язання витрачати бюджетні кошти на цілі та в межах, установлених затвердженими кошторисами, планами асигнувань загального фонду бюджету, планами надання кредитів із загального фонду бюджету, планами спеціального фонду.
Згідно з ч.1 ст.23 Бюджетного кодексу України, будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджете- здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України.
Відповідно до ст.119 Бюджетного кодексу України, посадові особи, з вини яких допущено порушення бюджетного законодавства, несуть цивільну, дисциплінарну, адміністративну або кримінальну відповідальність згідно з законом. Попущення бюджетного законодавства, вчинене розпорядником чи одержувачем бюджетних коштів, може бути підставою для притягнення до відповідальності.
Отже, органи Пенсійного фонду України зобов'язані використовувати кошти виключно за цільовим призначенням.
Таким чином, Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області не наділене повноваженнями самостійно без правового врегулювання та фінансової можливості, тобто збільшення видатків з Державного бюджету України, здійснювати виплату коштів.
Судом встановлено, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Рівненській області проведено перерахунок пенсії позивачу.
Дослідженням рішення про перерахунок пенсії від 16.11.2023 №956060116611 суд встановив, що пенсію ОСОБА_1 на виконання рішення суду відповідач нараховує та виплачує з урахуванням зміни розміру мінімальної заробітної плати, передбаченої законами України про Державний бюджет на відповідний рік.
Отже, матеріалами справи підтверджено, що Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області виконало рішення суду у цій справі у межах своїх повноважень. Вина або умисел посадових осіб щодо навмисного невиконання рішення суду в повному обсязі відсутня.
Суд зазначає, що невиконання судового рішення Головним управлінням Пенсійного фонду України в Рівненській області в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин.
Такий висновок суду узгоджується з висновками Верховного Суду, викладеними у постановах від 16.07.2018 у справі №811/1469/18, від 07.11.2019 у справі №420/70/19, від 23.04.2020 у справі №560/523/19.
У сукупності викладеного дійшов висновку про виконання відповідачем рішення суду та прийняття звіту.
Керуючись статтями 248, 256, 295, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про виконання рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 23 жовтня 2020 року у справі №460/6358/20 за позовом за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення.
Ухвала може бути оскаржена. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Ухвалу складено 05 січня 2024 року.
Суддя О.М. Дудар