Рішення від 05.01.2024 по справі 440/14876/23

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 січня 2024 року м. ПолтаваСправа № 440/14876/23

Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Супруна Є.Б., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження справу №440/14876/23 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Полтавській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

05.10.2023 адвокат Адвокатського об'єднання "Правовий компроміс" Фесенко Юлія Олександрівна, здійснюючи представництво інтересів ОСОБА_1 , звернулася до Полтавського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Національної поліції в Полтавській області (надалі - відповідач, ГУНП), в якому просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не нарахування та не виплати капітану поліції ОСОБА_1 , старшому оперуповноваженому сектору кримінальної поліції відділення поліції №1 Кременчуцького районного управління поліції ГУНП у повному розмірі грошового забезпечення, а саме - виплати, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану" у розмірі 100 000,00 грн за період з 01 по 31 січня 2023 року та з 01 по 17 лютого 2023 року;

- зобов'язати ГУНП нарахувати та виплатити ОСОБА_1 виплату у розмірі 100 000,00 грн, передбачену постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 у повному розмірі за період з 01 по 31 січня 2023 року та з 01 по 17 лютого 2023 року, без урахування податків і зборів.

В якості підстави для звернення до суду заявник вказує на обставини порушення відповідачем як роботодавцем прав позивача як працівника правоохоронного органу на отримання усіх сум грошової винагороди за час його перебування у складі зведеного загону ГУНП на деокупованій території Херсонської області та м. Херсон, зокрема, додаткової винагороди співробітникам правоохоронних органів на період дії воєнного стану, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах їх ведення (здійснення), зокрема на тимчасово окупованій РФ території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора.

Ухвалою судді Полтавського окружного адміністративного суду від 10.10.2023 позовну заяву було залишено без руху та запропоновано усунути виявлені недоліки шляхом надання до суду заяви про поновлення строку звернення до суду з цим позовом та доказів, які свідчать про поважність причин пропуску цього строку.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 25.10.2023 визнано поважними причини пропуску позивачем строку на звернення до суду та поновлено йому цей строк, позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні).

У відзиві на позовну заяву представник відповідача висловив свої заперечення проти задоволення позову з огляду на те, що першочерговою обов'язковою умовою для нарахування та виплати поліцейському додаткової винагороди у розмірі до 100 000 грн має бути документально підтверджений факт перебування (здійснення повноважень) у районах проведення воєнних (бойових дій). Згідно з пунктом 6 Порядку та умов №775, перелік районів проведення воєнних (бойових) дій визначається рішенням Головнокомандувача Збройних Сил України. Відповідно ж до наказу Головнокомандувача Збройних Сил України від 02.02.2023 № 26 (із змінами, внесеними наказом від 14.02.2023 № 35) з 01 по 31 січня 2023 року Херсонська міська територіальна громада не визначена районом ведення воєнних (бойових) дій. Згідно з наказом Головнокомандувача Збройних Сил України від 01.03.2023 № 52 з 01 лютого по 28 лютого 2023 року Херсонська міська територіальна громада не визначена районом ведення воєнних (бойових) дій. Крім того, 12.07.2023 до ГУНП в Полтавській області надійшов лист від ГУНП в Херсонській області від 04.07.2023 №1706/01/20-2023, відповідно до змісту якого наказом ГУНП в Херсонській області від 10.12.2022 №667 "Про надання в оперативне розпорядження поліцейських зведеного загону ГУНП в Полтавській області" з 10.12.2022 до особливого розпорядження додатково зосереджено на деокупованій території Херсонської області та м. Херсон 102 поліцейських зведеного загону ГУНП в Полтавській області та надано їх в оперативне розпорядження начальнику відділу поліції № 1 Херсонського районного управління поліції ГУНП в Херсонській області. Тобто, поліцейські зведеного загону ГУНП в Полтавській області у період з 01 січня по 17 лютого 2023 року несли службу в межах Херсонської міської територіальної громади, яка не була віднесена до районів ведення воєнних (бойових) дій у період з 01 січня по 17 лютого 2023 року відповідно до наказів Головнокомандувача Збройних Сил України від 02.02.2023 № 26 (із змінами від 14.02.2023 № 35) та від 01.03.2023 № 52. Вказане свідчить про відсутність правових підстав для нарахування та виплати позивачу додаткової винагороди у збільшеному розмірі до 100 000 грн за спірні періоди несення служби (а.с. 71-73).

У відповіді на відзив представник позивача зазначив, що наказ ГУНП в Херсонській області від 10.12.2022 №667 "Про надання в оперативне розпорядження поліцейських зведеного загону ГУНП в Полтавській області" є прямим підтвердженням залучення позивача до безпосередньої участі в бойових діях та заходах у районах проведення воєнних (бойових) дій. Стверджує, що у період з 01.01.2023 по 17.02.2023 м. Херсон багаторазово піддавався ворожим обстрілам з різних видів озброєння та був територією ведення бойових дій (а.с. 92-98).

Правом на подачу заперечень відповідач не скористався.

Розгляд справи, відповідно до статті 258, частини п'ятої статті 262 КАС України, здійснюється в порядку спрощеного позовного провадження без виклику учасників.

Суд, вивчивши матеріали справи, встановив наступні обставини та відповідні до них правовідносини.

Наказом начальника ГУНП №575 о/с дск від 09.12.2022 капітан поліції ОСОБА_1 у складі зведеного загону ГУНП з 10.12.2022 був відряджений до особливого розпорядження в оперативне управління начальника ГУНП в Херсонській області (а.с. 80).

Наказом начальника ГУНП в Херсонській області №667 від 10.12.2022 "Про надання в оперативне розпорядження поліцейських зведеного загону ГУНП в Полтавській області" наказано з 10.12.2022 до особливого розпорядження (але не більше 180 діб) додатково зосередити на деокупованій території Херсонської області та м. Херсон поліцейських зведеного загону ГУНП в Полтавській області та УПП в Полтавській області ДПП НПУ на 14 одиницях транспорту, які відряджені до ГУНП в Херсонській області для виконання завдань, пов'язаних із необхідністю проведення на звільненій від російських окупаційних військ території Херсонської області контрдиверсійних, стабілізаційно-профілактичних, режимно-обмежувальних та поліцейських заходів (а.с. 82-85).

Наказом начальника ГУНП в Полтавській області №77 о/с дск від 13.02.2023, із 17.02.2023 припинено виконання завдань на деокупованих територіях та повернуто до постійного місця дислокації особовий склад ГУНП, у тому числі й позивача (а.с. 15).

За період з 01.01.2023 по 31.01.2023 ОСОБА_1 з боку ГУНП нараховано додаткову винагороду, передбачену постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168, у розмірі 29999,94 грн, а за період з 01.02.2023 по 17.02.2023 - у розмірі 17499,86 грн, факт чого підтверджується довідкою УФЗБО ГУНП від 03.11.2023 №1550/115/29/10/01-2023 (а.с. 89).

Позивач же вважає, що за вказаний період він має право ще й на виплату у розмірі 100000,00 грн, передбачену постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану".

З цих підстав і заявлений цей позовом.

Надаючи правову оцінку спірним відносинам та відповідним доводам сторін, суд виходить з наступного.

Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України визначає Закон України від 02.07.2015 №580-VIII "Про Національну поліцію" (надалі - Закон №580-VIII у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до частин 1, 2 статті 94 Закону №580-VIII, поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання.

Порядок виплати грошового забезпечення визначає Міністр внутрішніх справ України.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" передбачено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Критерії виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції України, у тому числі здобувачам вищої освіти, яким присвоєно спеціальне звання поліції (далі - здобувачі), закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських (далі - ЗВО) визначені Порядком та умовами виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та здобувачам вищої освіти закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських, що затверджені наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 №260 та зареєстровані в Міністерстві юстиції України 29.04.2016 за №669/28799 (надалі - Порядок №260).

За приписами пункту 3 розділу І Порядку №260, грошове забезпечення поліцейських визначається залежно від посади, спеціального звання, стажу служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня або вченого звання.

До складу грошового забезпечення входять: 1) посадовий оклад; 2) оклад за спеціальним званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер); 4) премії; 5) одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Згідно з пунктом 9 розділу І Порядку №260, при виплаті поліцейським грошового забезпечення за неповний місяць розмір виплати за кожний календарний день визначається шляхом ділення суми грошового забезпечення за повний місяць на кількість календарних днів у місяці, за який здійснюється виплата.

Відповідно до пункту 17 розділу І цього ж Порядку, поліцейським за час перебування у службових відрядженнях виплачується грошове забезпечення з розрахунку посадового окладу, установленого за основною штатною посадою, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії, яка встановлюється щомісяця, та одноразових видів грошового забезпечення (у разі їх установлення в період відрядження).

Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 у зв'язку з військовою агресією РФ проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" постановлено ввести в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб. Військовому командуванню (Генеральному штабу Збройних Сил України, Командуванню об'єднаних сил Збройних Сил України, командуванням видів, окремих родів військ (сил) Збройних Сил України, управлінням оперативних командувань, командирам військових з'єднань, частин Збройних Сил України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України) разом із Міністерством внутрішніх справ України, іншими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування запроваджувати та здійснювати передбачені Законом України "Про правовий режим воєнного стану" заходи і повноваження, необхідні для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави.

Законом України №2102-IX від 24.02.2022 затверджено Указ Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24.02.2022 № 64/2022, яким введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб.

Цей стан неодноразово продовжувався і триває дотепер.

На виконання указів Президента України від 24.02.2022 №64 "Про введення воєнного стану в Україні" та №69 "Про загальну мобілізацію", Кабінетом Міністрів України 28.02.2022 була прийнята постанова №168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану" (далі - Постанова №168), пунктом 1 якої установлено, що на період дії воєнного стану військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, військовим прокурорам Офісу Генерального прокурора, особам рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, співробітникам Служби судової охорони, особам начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро та поліцейським виплачується додаткова винагорода в розмірі 30000 гривень щомісячно (крім військовослужбовців строкової служби), а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах (надалі - Постанова №168).

Пунктом 1 Постанови №168 у редакції чинній з 18.10.2022 установлено, що на період дії воєнного стану військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, військовим прокурорам Офісу Генерального прокурора, особам рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, співробітникам Служби судової охорони, особам начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро та поліцейським виплачується додаткова винагорода в розмірі до 30000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць, а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах. Особам рядового і начальницького складу територіальних (міжрегіональних) воєнізованих формувань Державної кримінально-виконавчої служби, що залучаються Головнокомандувачем Збройних Сил до складу оперативно-стратегічного угруповання відповідної групи військ для безпосередньої участі у бойових діях або забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах проведення воєнних (бойових) дій у період здійснення зазначених заходів, виплачується додаткова винагорода в розмірі до 100000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах.

Виплата такої додаткової винагороди здійснюється на підставі наказів командирів (начальників).

Постановою Кабінету Міністрів України від 20.01.2023 № 43 у пункті 1 у першому реченні абзацу першого Постанови №168, крім іншого, після слів "перебуваючи безпосередньо в районах" доповнено словами "їх ведення (здійснення), зокрема на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора,".

Затверджена Постановою №168 додаткова виплата у розмірі до 100000,00 грн за своєю суттю є одноразовим додатковим видом грошового забезпечення (в розумінні постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 та наказу Міністерства внутрішніх справ України 06.04.2016 №260), що виплачується на період дії воєнного стану, зокрема поліцейським, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах ведення бойових дій, зокрема на тимчасово окупованій РФ території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора, у період здійснення зазначених заходів, та виплачується пропорційно часу участі в таких діях.

Відповідно до пункту 21 Постанови №168 в редакції чинній з 18.10.2022, порядок і умови виплати додаткової винагороди, а також одноразової грошової допомоги, передбачених цією постановою, визначаються керівниками відповідних міністерств та державних органів.

Пунктом 21 Постанови №168 у редакції постанови Кабінету Міністрів України №43 від 20.01.2023 (яка чинна з 21.01.2023) установлено, що керівники відповідних міністерств та державних органів визначають порядок і умови виплати додаткової винагороди, одноразової грошової допомоги, розміри виплати додаткової винагороди в розмірі до 30000 гривень.

Механізм і розмір виплати на період дії воєнного стану додаткової винагороди поліцейським, передбаченої пунктами 1, 12 Постанови №168 визначені Порядком та умовами виплати додаткової винагороди поліцейським на період дії воєнного стану, що затверджені наказом Міністерства внутрішніх справ України від 28.11.2022 №775 та зареєстровані в Міністерстві юстиції України 01.12.2022 за №1514/38850 (надалі - Порядок №775).

Згідно з пунктом 2 Порядку №775 у первісній редакції, на період дії воєнного стану поліцейським виплачується додаткова винагорода в розмірі до 30000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць, а тим із них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії (далі - бойові дії та заходи), перебуваючи безпосередньо в районах проведення воєнних (бойових) дій у період здійснення зазначених заходів, ця винагорода збільшується до 100000 гривень у розрахунку на місяць пропорційно часу участі в таких діях та заходах.

За приписами пункту 2 Порядку №775 (в редакції згідно з наказом МВС №38 від 26.01.2023, що застосовується з 01.02.2023), на період дії воєнного стану додаткова винагорода поліцейським виплачується в розмірах:

1) до 10000 гривень - поліцейським, крім тих, що визначені в підпункті 2 цього пункту,- пропорційно в розрахунку на місяць, а тим з них, які здійснюють повноваження поліції в місцях завдання ракетних ударів та/або ударів безпілотних літальних апаратів (далі - удари), розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 30000 гривень у розрахунку на місяць пропорційно часу їх здійснення;

2) до 30000 гривень - поліцейським, які проходять службу на територіях Харківської, Донецької, Луганської, Запорізької, Херсонської областей, Нікопольської, Марганецької міських, Червоногригорівської селищної, Покровської, Мирівської сільських територіальних громад Нікопольського району, Зеленодольської міської, Грушівської сільської територіальних громад Криворізького району Дніпропетровської області, Новопавлівської, Великомихайлівської сільських, Покровської селищної територіальних громад Синельниківського району Дніпропетровської області, Очаківської міської, Куцурубської сільської територіальних громад Миколаївського району Миколаївської області, Сновської, Корюківської міських територіальних громад Корюківського району, Семенівської та Новгород-Сіверської міських територіальних громад Новгород-Сіверського району, Городнянської міської територіальної громади Чернігівського району Чернігівської області, Середино-Будської, Дружбівської, Глухівської міських, Зноб-Новгородської, Свеської, Есманьської, Шалигинської селищних територіальних громад Шосткинського району, Путивльської міської, Новослобідської сільської територіальних громад Конотопського району, Білопільської міської, Краснопільської, Хотінської селищних, Миропільської, Юнаківської сільських територіальних громад Сумського району, Великописарівської селищної територіальної громади Охтирського району Сумської області пропорційно в розрахунку на місяць.

3) до 100000 гривень - поліцейським, зазначеним у підпунктах 1, 2 цього пункту, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії (далі - бойові дії або заходи), перебуваючи безпосередньо в районах їх ведення (здійснення), зокрема на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора, у період здійснення зазначених заходів, у розрахунку на місяць пропорційно участі в бойових діях або заходах.

Пунктом 3 Порядку №775 у редакції, що діяла до 01.02.2023, визначено, що до безпосередньої участі в бойових діях та заходах належить здійснення поліцейським у районах проведення воєнних (бойових) дій:

1) бойових (спеціальних) завдань із відсічі та стримування збройної агресії проти України під час підпорядкування поліцейського відповідному органу військового управління або на виконання бойових розпоряджень такого органу;

2) заходів, пов'язаних з організацією та виконанням розвідувальних завдань, у разі їх залучення розвідувальним органом відповідно до законодавства;

3) охорони об'єктів (у тому числі несення служби на блокпостах) під час відбиття збройного нападу чи нанесення по них вогневого ураження противником, звільнення таких об'єктів у разі їх захоплення;

4) боротьби з диверсійно-розвідувальними силами агресора (противника) та не передбаченими законами України воєнізованими або збройними формуваннями в умовах безпосереднього зіткнення (взаємного вогневого контакту) з противником;

5) розмінування, що має оперативний характер, у частині виявлення, знешкодження та знищення вибухонебезпечних предметів;

6) заходів з евакуації населення (жителів) із територій (населених пунктів), які під час здійснення таких заходів піддаються вогневому ураженню противника;

7) інших повноважень поліції, крім зазначених у підпунктах 1 - 6 цього пункту, на територіях (населених пунктах), які у день здійснення таких повноважень піддаються вогневому ураженню противника, або на яких після деокупації тривають заходи з відновлення виконання завдань поліції відповідно до Закону України "Про Національну поліцію", згідно плану заходів, затверджених Головою Національної поліції (у період з дня деокупації відповідної території (населеного пункту) до одного місяця).

За приписами пункту 3 Порядку №775 у редакції чинній з 01.02.2023, до безпосередньої участі в бойових діях або заходах належить здійснення поліцейським у районах проведення воєнних (бойових) дій:

1) бойових (спеціальних) завдань із відсічі та стримування збройної агресії проти України під час підпорядкування поліцейського відповідному органу військового управління або на виконання бойових розпоряджень такого органу;

2) виконання розвідувальних завдань, у разі їх залучення розвідувальним органом відповідно до законодавства;

3) охорони об'єктів (у тому числі несення служби на блокпостах) під час відбиття збройного нападу чи нанесення по них вогневого ураження противником, звільнення таких об'єктів у разі їх захоплення;

4) боротьби з диверсійно-розвідувальними силами агресора (противника) та не передбаченими законами України воєнізованими або збройними формуваннями в умовах безпосереднього зіткнення (взаємного вогневого контакту) з противником;

5) розмінування, що має оперативний характер, у частині виявлення, знешкодження та знищення вибухонебезпечних предметів;

6) заходів з евакуації населення (жителів) із територій (населених пунктів), які під час здійснення таких заходів піддаються вогневому ураженню противника.

Відповідно до пункту 5 Порядку №775 у редакції, чинній з 01.02.2023, документи, що підтверджують здійснення поліцейським повноважень на місцях ударів чи безпосередню участь поліцейських у бойових діях або заходах, є: наказ (у тому числі наказ на виконання бойового розпорядження); доручення; стройова записка; рапорт поліцейського (доповідна записка) про безпосередню участь у бойових діях або заходах; акт перевірки об'єкта на наявність вибухонебезпечних предметів або акт знищення (знешкодження) вибухонебезпечних предметів або таких, що їх нагадують; звернення органів державної влади або органів місцевого самоврядування про відселення людей із місць, небезпечних для проживання, плани проведення евакуації населення (обов'язкової евакуації окремих категорій населення), витяг з інформаційно-комунікаційної системи "Інформаційний портал Національної поліції України" про виконання завдань диспетчера (оперативного чергового) про реагування на повідомлення (заяви) осіб про необхідність евакуації людей унаслідок збройної агресії; графіки чергувань (розстановка нарядів поліції); витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань; витяг з єдиного обліку заяв і повідомлень про кримінальні правопорушення та інші події з використанням інформаційно-комунікаційної системи "Інформаційний портал Національної поліції України" або журналу єдиного обліку заяв і повідомлень про вчинені кримінальні правопорушення та інші події; акт уповноваженого органу або посадової особи про залучення поліцейських із числа здобувачів освіти, відряджених поліцейських до безпосереднього виконання повноважень поліції; інші документи, у яких містяться відомості про участь поліцейського в бойових діях або заходах в умовах безпосереднього зіткнення або взаємного вогневого контакту з противником.

Згідно з пунктом 6 Порядку №775, перелік районів проведення воєнних (бойових) дій визначається рішенням Головнокомандувача Збройних Сил України.

Так, наказом Головнокомандувача Збройних Сил України від 02.02.2023 №26 "Про визначення районів ведення воєнних (бойових) дій" визначено райони ведення воєнних (бойових) дій з 01 по 31 січня 2023 року, за змістом якого (із змінами, внесеними наказом від 14.02.2023 №35) з 01 по 31 січня 2023 року м. Херсон Херсонської міської територіальної громади не визначений районом ведення воєнних (бойових) дій.

Аналогічно наказом Головнокомандувача Збройних Сил України від 01.03.2023 №52 "Про визначення районів ведення воєнних (бойових) дій" визначено райони ведення воєнних (бойових) дій з 01 по 25 лютого 2023 року, за змістом якого з 01 по 25 лютого 2023 року м. Херсон Херсонської міської територіальної громади не визначений районом ведення воєнних (бойових) дій.

Відповідно до встановлених судом обставин цієї справи, наказом начальника ГУНП №575 о/с дск від 09.12.2022 ОСОБА_1 з 10.12.2022 був відряджений в оперативне управління начальника ГУНП в Херсонській області з метою надання допомоги з виконання завдань на деокупованих територіях.

Додатком 1 до Інструкції про службові відрядження поліцейських у межах України, затвердженої наказом МВС від 02.08.2017 №672, затверджено форму посвідчення про відрядження, яке зокрема, містить відомості про виїзд у відрядження, прибуття до пункту призначення, виїзд з нього, приїзд до місця постійної роботи.

Згідно з посвідченням про відрядження №31, позивач 10.12.2022 вибув з м. Полтава та прибув до м. Херсон, а 17.02.2023 - вибув з м. Херсон та прибув до м. Полтава (зворот а.с. 88).

Наказом начальника ГУНП в Херсонській області від 10.12.2022 №667 "Про надання в оперативне розпорядження поліцейських зведеного загону ГУНП в Полтавській області" з 10.12.2022 до особливого розпорядження ОСОБА_1 перебував в оперативному розпорядженні начальника відділу поліції №1 Херсонського РУП ГУНП в Херсонській області (а.с. 82-85).

Як повідомив начальник ГУНП в Херсонській області у своєму листі від 04.07.2023 №1706/01/20-2023, територія обслуговування відділу поліції №1 Херсонського РУП ГУНП в Херсонській області не визначена наказами Головнокомандувача Збройних Сил України від 02.02.2023 №26 (із змінами від 14.02.2023 № 35) та від 01.03.2023 №52 районом ведення воєнних (бойових) дій (зворот а.с. 80 - а.с. 81).

Таким чином, позивач у період з 01 січня по 17 лютого 2023 року ніс службу в межах м. Херсон Херсонської міської територіальної громади вже після завершення тимчасової окупації Херсонської міської територіальної громади, яка тривала до 11.11.2022, на територіях, що не були віднесені до районів ведення воєнних (бойових) дій у період з 01 січня по 17 лютого 2023 року.

Належних та допустимих доказів на підтвердження фактів безпосередньої участі у бойових діях або залучення до здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії у районах проведення воєнних (бойових) дій у період з 01.01.2023 по 17.02.2023 позивач не надав, матеріали справи таких не містять.

Сам по собі факт виконання позивачем службових обов'язків на території м. Херсон Херсонської міської територіальної громади під час дії воєнного стану у період з 01.01.2023 по 17.02.2023 не створює для відповідача обов'язку нарахування збільшеної додаткової винагороди, оскільки підставою для її виплати є документальне підтвердження безпосередньої участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах проведення воєнних (бойових) дій у період здійснення зазначених заходів, зокрема на тимчасово окупованій РФ території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора.

З початку військової агресії РФ і до теперішнього часу під ворожими обстрілами більшої або меншої інтенсивності перебуває уся неокупована територія України, але це ще не може бути достатньою підставою для здійснення виплат, з приводу яких позивається позивач.

З огляду на все це суд визнає необґрунтованими доводи позивача про порушення відповідачем приписів Постанови №168 під час нарахування йому спірних сум грошового забезпечення, а заявлений позов - безпідставним, у зв'язку з чим відмовляє у його задоволенні у повному обсязі.

За відсутності підстав для задоволення позову відсутні й підстави для розподілу судових витрат, які складаються лише із заявлених, але не підтверджених витрат на правничу допомогу у розмірі 2000,00 грн.

Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Полтавській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії залишити без задоволення.

Позивач: ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ; АДРЕСА_1 ).

Відповідач: Головне управління Національної поліції в Полтавській області (код ЄДРПОУ 40108630; вул. Пушкіна, буд. 83, м. Полтава, 36014).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду впродовж тридцяти днів з моменту його підписання.

Суддя Є.Б. Супрун