Ухвала від 04.01.2024 по справі 420/24892/23

Справа № 420/24892/23

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 січня 2024 року м.Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Тарасишиної О.М., за участю секретаря судового засідання Дробченко К.С., розглянувши в порядку письмового провадження справу за позовною заявою ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Одеської обласної прокуратури (місцезнаходження: 65026, м. Одеса, вул. Пушкінська, 3; код ЄДРПОУ 03528552) про визнання протиправною бездіяльність при розгляді запиту та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

До суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Одеської обласної прокуратури (місцезнаходження: 65026, м. Одеса, вул. Пушкінська, 3; код ЄДРПОУ 03528552) про визнання протиправною бездіяльність при розгляді запиту та зобов'язання вчинити певні дії, в якій позивач просить:

визнати протиправною бездіяльність Одеської обласної прокуратури у вигляді порушення встановлених строків надання відповіді на запит на інформацію не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту на інформацію ОСОБА_1 24.08.2023 року на електронну адресу;

визнати протиправною бездіяльність Одеської обласної прокуратури у вигляді не розгляду запиту на інформацію ОСОБА_1 від 24.08.2023 року та не розгляду запиту на інформацію ОСОБА_1 від 24.08.2023 року та не наданні запитуваної інформації;

зобов'язати Одеську обласну прокуратуру розглянути запит на інформацію ОСОБА_1 від 24.08.2023 року в порядку Закону України «Про доступ до публічної інформації» від 13 січня 2011 року № 2939-VІ із змінами і доповненнями;

зобов'язати Одеську обласну прокуратуру надати ОСОБА_1 запитувану інформацію та повідомити чи отримано Одеською обласною прокуратурою ухвалу слідчого судді Приморського районного суду м. Одеси Дерус А.В. від 11.07.2023 року у справі № 522/15437/23, провадження № 1-кс/522/4988/23, для виконання. Також повідомити чи внесено відомості в ЄРДР на виконання вказаної ухвали, та надати копію витягу з ЄРДР.

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 19.09.2023 року відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.

03.10.2023 року представником відповідача до канцелярії суду подано відзив на позов.

Розглянувши матеріали справи суд дійшов висновку про закриття провадження у справі з підстав неможливості розгляду справи у порядку адміністративного судочинства.

Згідно з пунктом 1 частини першої статті 19 Кодексу адміністративного судочинства України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема, спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.

За змістом статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративна справа - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір; публічно-правовий спір - спір, у якому: хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов'язує надавати такі послуги виключно суб'єкта владних повноважень, і спір виник у зв'язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг; або хоча б одна сторона є суб'єктом виборчого процесу або процесу референдуму і спір виник у зв'язку із порушенням її прав у такому процесі з боку суб'єкта владних повноважень або іншої особи; суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.

Отже, до компетенції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб з органом державної влади, органом місцевого самоврядування, їхньою посадовою або службовою особою, предметом яких є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності цих органів (осіб), прийнятих або вчинених ними під час здійснення владних управлінських функцій, крім спорів, для яких законом установлений інший порядок судового розгляду.

З матеріалів справи вбачається та судом першої інстанції встановлено, що позивач відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації» звернувся до відповідача із запитом на отримання публічної інформації про надання в електронному виді копії матеріалів кримінального провадження рух справи за наслідками винесеної ухвали 11 серпня 2023 року слідчим суддею Приморського районного суду м. Одеси Дерус А.В. про задоволення скарги ОСОБА_1 на бездіяльність співробітників Одеської обласної прокуратури, яка полягає у невнесенні відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання заяви про кримінальне правопорушення від 04.08.2023 року та зобов'язання уповноважених осіб Одеської обласної прокуратури внести відомості, викладені у заяві ОСОБА_1 від 04.08.2023 року, до Єдиного реєстру досудових розслідувань та розпочати розслідування. Відтак, позивач просив повідомити, чи отримано Одеською обласною прокуратурою вказану ухвалу для виконання, повідомити чи внесено відомості в ЄРДР та надати копію з витягу з ЄРДР.

Суд акцентує увагу на тому, що до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, які породжують, змінюють або припиняють права та обов'язки у сфері публічно-правових відносин, якщо позивач вважає, що цими рішеннями, діями чи бездіяльністю порушено його права, свободи чи інтереси.

Відповідно до пункту 2 частини другої статті 19 Кодексу адміністративного судочинства України, юрисдикція адміністративних судів не поширюється на справи, що мають вирішуватися в порядку кримінального судочинства.

Відповідно до ст.40 Конституції України, усі мають право направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов'язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк.

Згідно ч.1 ст.1 Закону України Про доступ до публічної інформації від 13.01.2011 року №2939-VI (далі - Закон №2939-VI), публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.

Статтею 13 Закону №2939-VI визначено, що розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються, зокрема, суб'єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб'єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов'язковими для виконання.

Усі розпорядники інформації незалежно від нормативно-правового акта, на підставі якого вони діють, при вирішенні питань щодо доступу до інформації мають керуватися цим Законом.

Згідно п.2 ч.1 ст.5 Закону №2939-VI доступ до інформації забезпечується шляхом, зокрема, надання інформації за запитами на інформацію.

За правилами ст.20 Закону № 2939-VI розпорядник інформації має надати відповідь на запит на інформацію не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту.

Відповідно до положень ст.23 Закону №2939-VI рішення, дії чи бездіяльність розпорядників інформації можуть бути оскаржені до керівника розпорядника, вищого органу або суду.

Запитувач має право оскаржити: 1) відмову в задоволенні запиту на інформацію; 2) відстрочку задоволення запиту на інформацію; 3) ненадання відповіді на запит на інформацію; 4) надання недостовірної або неповної інформації; 5) несвоєчасне надання інформації; 6) невиконання розпорядниками обов'язку оприлюднювати інформацію відповідно до статті 15 цього Закону; 7) інші рішення, дії чи бездіяльність розпорядників інформації, що порушили законні права та інтереси запитувача.

Оскарження рішень, дій чи бездіяльності розпорядників інформації до суду здійснюється відповідно до Кодексу адміністративного судочинства України.

Оскільки предметом запиту позивача були матеріали за наслідками винесеної ухвали слідчим суддею Приморського районного суду м. Одеси та надання у вигляді електронних копій документів цього провадження, суд зазначає, що саме КПК України регулюються питання отримання копій таких матеріалів кримінального провадження.

Відповідно до ст.221 КПК України слідчий, дізнавач, прокурор зобов'язаний за клопотанням сторони захисту, потерпілого, представника юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, надати їм матеріали досудового розслідування для ознайомлення, за виключенням матеріалів про застосування заходів безпеки щодо осіб, які беруть участь у кримінальному судочинстві, а також тих матеріалів, ознайомлення з якими на цій стадії кримінального провадження може зашкодити досудовому розслідуванню. Відмова у наданні для ознайомлення загальнодоступного документа, оригінал якого знаходиться в матеріалах досудового розслідування, не допускається.

Під час ознайомлення з матеріалами досудового розслідування особа, що його здійснює, має право робити необхідні виписки та копії.

Ознайомлення з матеріалами досудового розслідування, що містяться в інформаційно-телекомунікаційній системі досудового розслідування, здійснюється шляхом надання доступу до них або надання електронних копій чи примірників таких матеріалів.

Порядок оскарження рішень, дій чи бездіяльності органів досудового розслідування чи прокурора під час досудового розслідування визначено у параграфі 1 глави 26 КПК України.

За таких обставин, суд дійшла висновку, що оскарження рішень, дій чи бездіяльності органу досудового слідства, має відбуватися в порядку кримінально-процесуального законодавства.

Зазначена позиція суду також була неодноразово зазначена й апеляційними судами, зокрема, колегією П'ятого апеляційного адміністративного суду у справі №420/1038/22 від 29.06.2023 року.

Згідно п.1 ч.1 ст.238 КАС України суд закриває провадження у справі, якщо справу не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.

Статтею 239 КАС України встановлено, що якщо провадження у справі закривається з підстави, встановленої пунктом 1 частини першої статті 238 цього Кодексу, суд повинен роз'яснити позивачеві, до юрисдикції якого суду віднесено розгляд таких справ.

У разі закриття провадження у справі повторне звернення до суду зі спору між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав не допускається. Наявність ухвали про закриття провадження у зв'язку з прийняттям відмови позивача від позову не позбавляє відповідача в цій справі права на звернення до суду за вирішенням цього спору.

З огляду на це суд дійшов висновку про наявність підстав для закриття провадження у справі у відповідності до положень п.1 ч.1 ст.238 КАС України, та роз'яснює, що заявлені позовні вимоги підлягають розгляду місцевим загальним судом в порядку в порядку кримінально-процесуального законодавства.

Керуючись ст.ст. 132, 238, 248, 250, 256 КАС України, суд,-

УХВАЛИВ:

Закрити провадження у справі за позовом ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Одеської обласної прокуратури (місцезнаходження: 65026, м. Одеса, вул. Пушкінська, 3; код ЄДРПОУ 03528552) про визнання протиправною бездіяльність при розгляді запиту та зобов'язання вчинити певні дії.

Роз'яснити позивачу, що вказані в позові вимоги підлягають розгляду в порядку кримінального судочинства.

Ухвала набирає законної сили у порядку встановленому положеннями ст.256 КАС України.

Ухвала може бути оскаржена у порядку та в строк відповідно положень ст.ст.294, 295 КАС України.

Повний текст ухвали складено та підписано 04.01.2024 року.

Суддя О.М. Тарасишина

.