Справа № 420/209/22
04 січня 2024 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бездрабка О.І., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (далі - відповідач-1), Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (далі - відповідач-2), в якій просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення № 951200117617 від 29.10.2021 р. Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про відмову щодо перерахунку призначеної пенсії;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити з 13.12.2019 р. по 01.04.2020 р. перерахунок та виплату призначеної пенсії за вислугу років (згідно ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 р. № 1789-ХІІ) відповідно до ч.20 ст.86 Закону України ("Про прокуратуру" від 14.10.2014 р. № 1697-VІІ в первинній редакції, відповідно до рішення Конституційного Суду України № 7-р/(ІІ)2019 від 13.12.2019 р. виходячи з розрахунку 82 відсотки від суми усіх складових місячної заробітної плати на підставі довідки № 341 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховуються для перерахунку пенсії від 12.10.2021 р. виданою Одеською обласною прокуратурою, з урахуванням вже проведених виплат.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що позивач перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" в розмірі 82 % заробітної плати. Позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок раніше призначеної пенсії, на умовах її призначення відповідно до довідки Одеської обласної прокуратури від 12.10.2021 р. № 341 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсій. Рішенням від 29.10.2021 р. № 951200117617 відповідачем-2 відмовлено у перерахунку пенсії, оскільки перерахунок розміру пенсії позивача з 01.04.2021 р. здійснено до максимального розміру - 17690,00 грн., з 01.07.2021 р. до максимального розміру - 18540,00 грн. Позивач вважає рішення відповідача протиправним, а свої права порушеними, тому звернувся до суду з даним позовом.
Ухвалою судді Одеського окружного адміністративного суду від 10.01.2022 р. відкрито провадження в адміністративній справі за вказаним позовом за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Відповідно до протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями Одеського окружного адміністративного суду від 07.09.2023 р., справа № 420/209/22 розподілена судді Бездрабку О.І.
Ухвалою від 08.09.2023 р. адміністративну справу № 420/209/22 прийнято до провадження.
28.09.2023 р. від відповідача-1 надійшов відзив на позовну заяву, згідно якого просить відмовити в задоволенні позову. Вказує, що право на перерахунок пенсії виникає для осіб за зверненням, що надходять починаючи з 13.12.2019 р., для яких на момент виникнення права на перерахунок пенсії настав не раніше 13.12.2019 р. У довідці про розмір заробітної плати для перерахунку пенсій № 341 від 12.10.2021 р., яка видана відповідно до рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 р. № 7-p(II)/2019 та постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 р. № 657 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури", розмір заробітної плати визначено станом на 06.09.2017 р. Отже, складові заробітної плати зазначені відповідно до нормативного акту, прийнятого до 13.12.2019 р. та не можуть враховуватися при перерахунку пенсії. Також вказує на пропущення позивачем строків звернення до адміністративного суду без поважних на те підстав.
Ухвалою від 14.12.2023 р. залучено до участі у справі № 420/209/22 в якості другого відповідача Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області.
Дану ухвалу разом з позовної заявою та додатками доставлено до електронного кабінету відповідача-2 14.12.2023 р.
Станом на 04.01.2024 р. відповідач-2 відзив на позовну заяву не надав.
Дослідивши наявні у справі докази, суд приходить до висновку про часткове задоволення позовних вимог виходячи з наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області та отримує пенсію за вислугу років, призначену у відповідності до ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 р. № 1789-ХІІ (в редакції на момент його виходу на пенсію), у розмірі 82% від грошового забезпечення.
12.10.2021 р. Одеською обласною прокуратурою видано довідку про розмір заробітної пати (грошового забезпечення) ОСОБА_1 , що враховується для перерахунку пенсій № 341. У довідці вказано, що відповідно до рішення КСУ від 13.12.2019 р. № 7(ІІ)/2019 та постанов Кабінету Міністрів від 30.08.2017 р. № 657 та від 30.08.2017 р. № 740 розмір заробітної плати (грошового забезпечення) позивача, за нормами чинними на 06.09.2017 р. за відповідною (прирівняною посадою) старшого прокурора прокуратури становить 29696,06 грн.
Згідно даних КП "ДСС" рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 25.10.2021 р. у справі 420/17366/21, яке набрало законної сили 25.11.2021 р., визнано протиправним та скасовано рішення № 951200117617 від 23.06.2021 р. Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про перерахунок призначеної пенсії ОСОБА_1 ; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити з 01.04.2021 р. перерахунок та виплату призначеної йому пенсії за вислугу років (згідно ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 р. № 1789-ХІІ) відповідно до ч.20 ст.86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 р. № 1697-VII в первинній редакції, відповідно до рішення Конституційного Суду України №7-р/(ІІ)2019 від 13.12.2019 р. ОСОБА_1 , виходячи з розрахунку 82 відсотки від суми усіх складових місячної заробітної плати на підставі довідки № 341 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховуються для перерахунку пенсії від 16.06.2021 р., виданої Одеською обласною прокуратурою, з урахуванням вже проведених виплат.
28.10.2021 р. позивач звернувся до відповідача-1 із заявою про перерахунок пенсії на підставі довідки від 12.10.2021 р. № 341.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області № 951200117617 від 29.10.2021 р. позивачу відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії на підставі довідки від 12.10.2021 р. № 341, оскільки згідно з документами пенсійної справи, перерахунок пенсії позивача, призначеної відповідно до Закону України "Про прокуратуру" з 01.04.2021 р. здійснено до максимально розміру 17690 грн., з 01.07.2021 р. до максимального розміру - 18540 грн.
Вважаючи зазначене рішення відповідача-1 протиправним, позивач звернувся до суду із цим позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступних приписів законодавства.
Положеннями ч.2 ст.19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до п.6 ч.1 ст.92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
На час призначення ОСОБА_1 пенсії особливості пенсійного забезпечення прокурорів і слідчих прокуратури визначалися ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 р. № 1789-ХІІ (до 15.07.2015 р.) (далі - Закон № 1789-ХІІ).
За приписами ч.1 ст.50-1 Закону № 1789-ХІІ прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Згідно ч.12 ст.50-1 Закону № 1789-ХІІ обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Відповідно до ч.17 ст.50-1 Закону № 1789-ХІІ призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
До ст.50-1 Закону № 1789-ХІІ вносилися зміни Законом України від 08.07.2011 № 3668-VI "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи", унаслідок яких наведена вище ч.17 ст.50-1 Закону № 1789-ХІІ з 01.10.2011 р. стала вісімнадцятою, - тобто відбулась зміна порядкового номеру частини статті, що регламентувала порядок та підстави перерахунку пенсії, проте її текст залишився незмінним.
14.10.2014 р. ухвалено Закон України "Про прокуратуру" № 1697-VІІ (далі - Закон № 1697-VІІ).
У первинній редакції ч.20 ст.86 Закону № 1697-VІІ мала такий текст: "Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв'язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки".
Отже, первинна редакція ч.20 ст.86 Закону № 1697-VІІ та ч.17 (з 01.10.2011 р. - 18) ст.50-1 Закону № 1789-ХІІ містили аналогічні за змістом положення щодо підстав та порядку перерахунку пенсій за вислугу років, призначених працівникам прокуратури.
Розділ XII "Прикінцеві положення" Закону № 1697-VІІ щодо набрання ним чинності (в розрізі конкретних статей закону) неодноразово змінювався, переважна більшість статей (у тому числі й ст.86) цього Закону набрали чинності з 15.07.2015 р.
Водночас з 15.07.2015 р. втратив чинність Закон № 1789-XII (крім п.8 ч.1 ст.15, ч.4 ст.16, абз.1 ч.2 ст.46-2, ст.47, ч.1 ст.49, ч.5 ст.50, ч.ч.3, 4, 6, 11 ст.50-1, ч.3 ст.51-2, ст.53 щодо класних чинів).
01.01.2015 р. набрав чинності Закон України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28.12.2014 р. № 76-VIII, яким, зокрема, ч.18 ст.50-1 Закону № 1789-ХІІ (діяла до 15.07.2015 р.) та ч.20 ст.86 Закону № 1697-VІІ (набрала чинності 15.07.2015 р.) викладено у новій редакції, відповідно до якої умови на порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.
Прийняття зазначеного Закону, як убачається із пояснювальної записки до його законопроекту, було обумовлено необхідністю реалізації заходів щодо економного та раціонального використання державних коштів та приведення до фінансових можливостей держави дії положень окремих законів України, створення умов для стабілізації фінансового стану держави та удосконалення окремих положень соціальної політики.
Таким чином, починаючи з 01.01.2015 р. в Україні жоден закон не визначав ані умов (підстав), ані порядку перерахунку пенсій за вислугу років, призначених на підставі Закону України "Про прокуратуру".
Законодавець повноваження на встановлення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури після 01.01.2015 р. делегував Кабінету Міністрів України.
У рішенні від 14.09.2020 р. у зразковій справі про перерахунок пенсій прокурорів відповідно до рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 р. №7-р(II)/2019, справа № 560/2120/20 (провадження № Пз/9901/9/20), Верховний Суд установив, що Кабінет Міністрів України впродовж 2015-2019 років не визначив умов та порядку перерахунку пенсій працівникам прокуратури. Така бездіяльність Кабінету Міністрів України призвела до чисельних судових спорів між пенсіонерами, які отримують пенсію відповідно до Закону України "Про прокуратуру" та Пенсійним фондом України.
У грудні 2019 року Конституційний Суд України за результатами розгляду справи № 3-209/2018 (2413/18, 2807/19) ухвалив рішення від 13.12.2019 р. № 7-р(II)/2019 та визнав таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), положення ч.20 ст.86 Закону № 1697-VII зі змінами, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України; положення ч.20 ст.86 Закону № 1697-VII зі змінами, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
Конституційний Суд України у рішенні від 13.12.2019 р. № 7-р(II)/2019 установив такий порядок виконання цього рішення: ч.20 ст.86 Закону № 1697-VII зі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення; ч.20 ст.86 Закону № 1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції: "20. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв'язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки".
Конституційний Суд України констатував, що питання пенсійного забезпечення прокурорів, у тому числі умови та порядок перерахунку призначених їм пенсій, має визначати Верховна Рада України законом, а не Кабінет Міністрів України підзаконним актом.
Отже, з 13.09.2019 р. Закон № 1697-VII не містить вимоги про необхідність визначення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ч.2 ст.152 Конституції України закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.
Зазначене Рішення КСУ стало підставою для звернення пенсіонерів, які отримують пенсію відповідно до Закону України "Про прокуратуру", в тому числі і позивача, за отриманням актуальних довідок про заробітну плату та згодом до органів ПФУ із заявами про перерахунок пенсії.
Тотожних висновків дійшов Верховний Суд у зразковій справі № 560/2120/20.
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 отримано довідку Одеської обласної прокуратури № 341 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховуються для перерахунку пенсії від 12.10.2021 р., у якій зазначено, що відповідно до рішення КСУ від 13.12.2019 р. № 7(ІІ)\2019 та постанови КМУ від 30.08.2017 р. № 657 розмір заробітної плати (грошового забезпечення), за нормами чинними на 06.07.2017 р. за відповідною (прирівняною) посадою старшого прокурора прокуратури становить 29696,06 грн.
Суд відхиляє доводи відповідача-1 стосовно того, що на підставі Рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 р. №7-р(ІІ)/2019 право на перерахунок пенсії мають лише особи, для яких момент виникнення права на перерахунок пенсії настав не раніше 13.12.2019 р., з огляду на наступне.
Так, підставою для проведення перерахунку пенсій працівників прокуратури є підвищення заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок.
Постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 р. № 657 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури", яка набрала законної сили 06.09.2017 р., підвищено посадові оклади та надбавки за класний чин прокурорсько-слідчим працівникам.
До того ж, постанова Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 р. № 657 є чинною, а тому немає підстав для її незастосування. Таке рішення КМУ є рішенням про "підвищення заробітної плати працівників прокуратури".
Аналогічний висновок викладено Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 20.01.2021 р. у справі № 560/2120/20.
Також Велика Палата Верховного Суду у постанові від 20.01.2021 р. у справі № 560/2120/20 акцентувала увагу і на тому, що нерівність у грошовому забезпеченні має усуватись ПФУ шляхом беззастережного (відносно дати ухвалення рішення про збільшення заробітку діючих працівників прокуратури) задоволення заяв пенсіонерів про перерахунок пенсії, поданих після 13.12.2019 р.
Таким чином, у зв'язку з підвищенням заробітної плати працівників органів прокуратури на підставі Постанови КМУ № 657 та ухваленням Конституційним Судом України рішення №7-р(ІІ)/2019, позивач набув право на перерахунок пенсії, починаючи з 13.12.2019 р.
За таких обставин, рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області № 951200117617 від 29.10.2021 р. про відмову в перерахунку пенсії ОСОБА_1 є протиправним та належить до скасування.
Щодо періоду, за який пернсійний орган зобов'язаний здійснити перерахунок пенсії позивача, то варто зазначити, що первинна редакція ч.20 ст.86 Закону № 1697-VІІ до 13.12.2019 р. (дати ухвалення Конституційним Судом України рішення № 7-р(II)/2019) не набирала чинності та не застосовувалася, оскільки Законом України № 76-VIII цю первинну редакцію з 01.01.2015 р. змінено на речення "Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України", - тобто ці зміни були внесені в текст ст. 86 Закону № 1697-VІІ ще до дати набрання нею чинності (15.07.2015 р.).
Тому ч.20 ст.86 Закону № 1697-VІІ (в первинній редакції, якою визначено умови та порядок перерахунку пенсії за вислугу років працівникам прокуратури) на підставі рішення Конституційного Суду України №7-р(II)/2019 набрала чинності 13.12.2019 р. та підлягає застосуванню починаючи з цієї дати. Отже, після тривалої перерви (01.01.2015 р. - 12.12.2019 р.) в Україні з'явилася/набрала чинності норма Закону, що визначає умови та порядок перерахунку пенсії за вислугу років, призначеної на підставі Закону України "Про прокуратуру".
Аналогічний висновок викладено Верховним Судом у зразковій справі про перерахунок пенсій прокурорів відповідно до рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 р. № 7-р(II)/2019 від 14.09.2020 р., справа № 560/2120/20.
Враховуючи, що рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 25.10.2021 р. у справі № 420/17366/21, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити з 01.04.2021 р. перерахунок та виплату призначеної позивача пенсії за вислугу років (згідно ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 р. №1789-ХІІ) відповідно до ч.20 ст.86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 р. №1697-VII в первинній редакції, відповідно до рішення Конституційного Суду України №7-р/(ІІ)2019 від 13.12.2019 р., суд вважає, що ефективним способом відновлення порушених прав позивача є зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії позивача з 13.12.2019 р. по 01.04.2020 р. на підставі довідки № 341 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховуються для перерахунку пенсії від 12.10.2021 р. виданою Одеською обласною прокуратурою, з урахуванням раніше проведених виплат.
Щодо того, у якому відсотковому розмірі відносно заробітної плати підлягають перерахунку пенсії та чи підлягають зазначені пенсії перерахунку без обмеження їх граничного розміру, то суд зазначає наступне.
Враховуючи, що відсотковий розмір пенсії позивача у даній адміністративній справі не є спірним, суд приходить до висновку, що наразі відсутні підстави вважати, що після здійснення перерахунку пенсії позивачеві з 13.12.2019 р. по 01.04.2020 р. на підставі довідки № 341 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховуються для перерахунку пенсії від 12.10.2021 р. виданою Одеською обласною прокуратурою, право позивача на отримання пенсії у розмірі 82 % від відповідних сум грошового забезпечення буде порушеним.
Оскільки судовому захисту підлягають порушені права чи інтереси особи, а не ті, що можливо/ймовірно будуть порушені у майбутньому, у задоволенні позовних вимог про зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу у розмірі 82 % відповідних сум грошового забезпечення - слід відмовити, як передчасних.
Стосовно доводів відповідача про пропуск позивачем строку звернення до суду, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч.1-2 ст.122 КАС України, позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач отримав довідку прокуратури Одеської області від 12.10.2021 р. № 341 та звернувся до відповідача з заявою про проведення перерахунку. 29.10.2021 р. відповідач прийняв рішення про відмову у проведенні перерахунку пенсії № 951200117617. Враховуючи, що позивачем поданий позов 05.01.2022 р., то суд вважає, що строк звернення до суду не пропущений.
Суд також виходить з того, що у триваючих правовідносинах суб'єкт владних повноважень протягом певного проміжку часу ухиляється від виконання своїх зобов'язань (триваюча протиправна бездіяльність) або допускає протиправну поведінку (триваюча протиправна діяльність) по відношенню до фізичної або юридичної особи. Прикладом таких правовідносин є правовідносини, що виникають у сфері реалізації права громадян на соціальний захист (пенсійне забезпечення, виплата заробітної плати тощо).
Отже, перерахунок пенсій не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, проводиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
У разі порушення органом Пенсійного фонду України законодавства про пенсійне забезпечення шестимісячний строк звернення до адміністративного суду, встановлений статтею 122 КАС України, не застосовується, оскільки це матиме наслідком неможливість реалізувати право пенсіонера на виплату сум пенсії за минулий час без обмеження строку у визначеному законодавством розмірі.
Згідно ч.1 ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно ч.1 ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Приписами ч.1 ст.77 КАС України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (ч.2 ст.77 КАС України).
З огляду на викладене, позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають частковому задоволенню.
Позивач звільнений від сплати судового збору, інших витрат не поніс, а тому відсутні підстави для розподілу судових витрат.
Керуючись ст.ст.9, 14, 73-78, 90, 139, 143, 242-246, 250, 255, 262 КАС України, суд -
вирішив:
Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (65012, м.Одеса, вул.Канатна, буд.83, код ЄДРПОУ 20987385), Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49094, м.Дніпро, вул.Набережна Перемоги, буд.26, код ЄДРПОУ 21910427) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49094, м.Дніпро, вул.Набережна Перемоги, буд.26, код ЄДРПОУ 21910427) від 29.10.2021 р. № 951200117617 про відмову щодо перерахунку призначеної пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) на підставі довідки № 341 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховуються для перерахунку пенсії від 12.10.2021 р. виданої Одеською обласною прокуратурою.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (65012, м.Одеса, вул.Канатна, буд.83, код ЄДРПОУ 20987385) здійснити з 13.12.2019 р. по 01.04.2020 р. перерахунок та виплату призначеної ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) пенсії за вислугу років на підставі довідки № 341 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховуються для перерахунку пенсії від 12.10.2021 р. виданою Одеською обласною прокуратурою, з урахуванням раніше проведених виплат.
В решті позовних вимог відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя О.І. Бездрабко