Постанова від 03.01.2024 по справі 286/5268/23

Овруцький районний суд Житомирської області

Справа № 286/5268/23

П О С ТА Н О В А

03 січня 2024 року

Овруцький районний суд Житомирської області в складі:

головуючого судді ОСОБА_1 ,

з секретарем ОСОБА_2 ,

з участю ст. дільничного

офіцера поліції ОСОБА_3 ,

особи, щодо якої

внесено подання про продовження

адміністративного нагляду ОСОБА_4 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Овручі подання т.в.о.начальника ВП №1 Коростенського РУП ГУНП в Житомирській області ОСОБА_5 про продовження адміністративного нагляду відносно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. В. Хайча Овруцького району Житомирської області, проживаючого в АДРЕСА_1 , українця, гр. України, з середньою освітою, не працюючого, раніше судимого Лугинським районним судом Житомирської області 07.03.2018 за ч.3 ст. 185 КК України до 3-х років 2-х місяців позбавлення волі, звільнився з місць позбавлення волі 14.05.2021, судимість не погашена, -

ВСТАНОВИВ:

Т.в.о. начальника ВП №1 Коростенського РУП ГУНП в Житомирській області звернувся до суду з поданням про продовження адміністративного нагляду ОСОБА_4 на підставі Закону України «Про адміністративний нагляд за особами звільненими з місць позбавлення волі» терміном на 6 (шість) місяців, посилаючись на те, що ОСОБА_4 , знаходячись під адміністративним наглядом, продовжував скоювати адміністративні правопорушення та порушувати покладені на нього судом обов'язки.

Представник органу, що вніс подання - ВП №1 Коростенського РУП ГУНП в Житомирській області, в судовому засіданні подання підтримав та просив його задовольнити, з підстав наведених в поданні.

Особа, щодо якої внесено клопотання - ОСОБА_4 в судовому засіданні щодо задоволення клопотання заперечив, посилаючись на те, що він не скоював адміністративні правопорушення. Коли його перевіряли вночі - він спав. На даний час він проходить медичну комісію для проходження військової служби. Військовою частиною надано йому таку згоду.

Суд, заслухавши пояснення учасників та дослідивши матеріали справи, вважає, що подання не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до п. «в» ст.3 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» адміністративний нагляд встановлюється щодо засуджених до позбавлення волі за тяжкі, особливо тяжкі злочини або засуджених два і більше разів до позбавлення волі за умисні злочини, якщо вони після відбуття покарання або умовно-дострокового звільнення від відбування покарання, незважаючи на попередження органів Національної поліції, систематично порушують громадський порядок і права інших громадян, вчиняють інші правопорушення.

Пунктом «в» ст.4 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» визначено, що підставами для встановлення адміністративного нагляду є матеріали органів Національної поліції.

Згідно ст. 5 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» адміністративний нагляд встановлюється: щодо осіб, зазначених у пункті «в» статті 3 цього Закону в судовому засіданні одноособово суддею районного, районного у місті, міського та міськрайонного суду за місцем проживання особи, звільненої з місць позбавлення волі, за поданням начальника органу Національної поліції.

Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.6 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» адміністративний нагляд встановлюється у визначеному статтею 5 цього Закону порядку терміном від одного року до двох років і не може перевищувати термінів, передбачених законом для погашення або зняття судимості.

У разі, коли є підстава вважати, що особа, щодо якої встановлено адміністративний нагляд, залишається небезпечною для суспільства, адміністративний нагляд за поданням відповідного органу Національної поліції може бути продовжено у визначеному цим Законом порядку кожного разу ще на шість місяців, але не більше терміну, передбаченого законом для погашення або зняття судимості.

В ст. 10 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» законодавець закріпив, що до осіб, щодо яких встановлено адміністративний нагляд, за постановою суду можуть бути застосовані частково або у повному обсязі такі обмеження: а) заборона виходу з будинку (квартири) у визначений час, який не може перевищувати восьми годин на добу; б) заборона перебування у визначених місцях району (міста); в) заборона виїзду чи обмеження часу виїзду в особистих справах за межі району (міста); г) реєстрація в міліції від одного до чотирьох разів на місяць.

Під час здійснення адміністративного нагляду суд за поданням начальника органу Національної поліції з урахуванням особи піднаглядного, його способу життя і поведінки може змінювати (зменшувати або збільшувати) обсяг обмежень, передбачених цією статтею.

Згідно роз'яснень Постанови Пленуму Верховного Суду України № 3 від 28 березня 1986 року «Про практику застосування судами України законодавства у справах про порушення правил адміністративного нагляду» суд, при розгляді питання встановлення чи продовження адміністративного нагляду, не може допускати формального підходу, тому слід повно досліджувати всі обставини та перевіряти обґрунтованість встановлення і продовження адміністративного нагляду.

Судом встановлено, що ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , судимий Лугинським районним судом Житомирської області 07.03.2018 за ч.ч. 2, 3 ст. 185, ч.ч. 1,4 ст. 70 КК України до 3-х років 2-х місяців позбавленні волі. Звільнився з місць позбавлення волі 14.05.2021.

Згідно ухвали Миколаївського районного суду Львівської області від 13.05.2021 у справі №447/1445/21 ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , було встановлено адміністративний нагляд строком на 1 (один) рік та застосовано до нього наступні обмеження: заборонено вихід із дому за місцем проживання з 22 години до 6 години ранку наступного дня; заборонено перебувати в барах, кафе, ресторанах та місцях де продаються спиртні напої на розлив; заборонено виїзд за межі адміністративного району по особистим справам без дозволу відділу поліції; зобов'язано ОСОБА_4 прибувати на реєстрацію у відділ поліції чотири рази на місяць.

Ухвалами Овруцького районного суду Житомирської області від 14.12.2022 та 26.06.2023 у справах №286/3217/22 та №286/2242/23 відповідно, адміністративний нагляд щодо ОСОБА_4 продовжувався терміном на 6 місяців із залишенням обмежень, встановлених ухвалою Миколаївського районного суду Львівської області від 13.05.2021 року у справі №447/1445/21.

Відповідно до частини третьої статті 6 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» термін адміністративного нагляду починається з дня оголошення особі постанови судді про встановлення адміністративного нагляду.

Разом з тим, згідно з п. «а» ч.3 ст.8 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» адміністративний нагляд автоматично припиняється після закінчення терміну, на який він був встановлений, якщо органом Національної поліції не подано клопотання про продовження нагляду або суддя відмовив у продовженні нагляду.

В п.3 постанови «Про практику застосування судами України законодавства у справах про порушення правил адміністративного нагляду» Пленум Верховного Суду України роз'яснив, що судове рішення про подовження адміністративного нагляду може бути постановлено лише за умови, коли строк адміністративного нагляду ще не закінчився.

Подання про продовження адміністративного нагляду відносно ОСОБА_4 було подано до суду 25.12.2023, про що свідчить штамп реєстрації вхідної кореспонденції. Відповідно, оскільки адміністративний нагляд продовжувався останній раз 26.06.2023, то його строк автоматично припинився 26.12.2023 і не може бути продовжений.

За встановлених обставин, оцінюючи встановлені факти та правовідносини; норми права, що їх регулюють суд приходить до висновку про відсутність правових підстав для задоволення подання, що не позбавляє права звернення до суду з поданням про встановлення адміністративного нагляду за наявності передбачених законом підстав (ч.2 ст.6 Закону України "Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі").

Керуючись ст.ст. 3, 5, 6, 10 Закону України "Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі", суд, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні подання т.в.о.начальника відділу поліції №1 Коростенського РУП ГУНП в Житомирській області про продовження адміністративного нагляду відносно ОСОБА_4 відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного суду через Овруцький районний суд протягом семи днів з дня її проголошення.

Суддя: ОСОБА_1