Ухвала від 04.01.2024 по справі 904/3574/20

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027

E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63

УХВАЛА

04.01.2024м. ДніпроСправа № 904/3574/20

за заявою Дніпропетровського обласного центру зайнятості про заміну боржника у наказі суду

у справі за позовом Дніпровського міського центру зайнятості, м. Дніпро

до Головного управління ДФС у Дніпропетровській області, м. Дніпро

про стягнення 42 699,81 грн.

Суддя Колісник І.І.

Представники:

від заявника (стягувача): Пискун Л.А.;

від боржника: не з'явився;

від правонаступника боржника: не з'явився.

ВСТАНОВИВ:

Дніпровський міський центр зайнятості звернувся до Господарського суду Дніпропетровської області з позовом про стягнення з Головного управління ДФС у Дніпропетровській області 42699,81 грн, виплачених ОСОБА_1 як допомогу по безробіттю.

Рішенням Господарського суду Дніпропетровської області від 15.10.2020 позовні вимоги задоволено повністю; стягнуто з Головного управління ДФС у Дніпропетровській області на користь Дніпровського міського центру зайнятості 42699,81 грн та судовий збір у сумі 2102,00 грн.

На виконання зазначеного рішення суду 06.11.2020 видано відповідний наказ.

Ухвалою суду від 01.05.2023 за заявою Дніпропетровського обласного центру зайнятості замінено стягувача - Дніпровський міський центр зайнятості (ідентифікаційний код 40991299, місцезнаходження: 49017, м. Дніпро, вул. Авіаційна, буд. 41) на його правонаступника - Дніпропетровський обласний центр зайнятості (ідентифікаційний код 03490909, місцезнаходження: 49006, м. Дніпро, вул. Савченка Юрія, буд. 2; фактична адреса: 49006, м. Дніпро, проспект Лесі Українки, буд. 4; р/р UA 578201720355499000001706186, Держказначейська служба України, м. Київ, МФО 820172) у наказі Господарського суду Дніпропетровської області від 06.11.2020 у справі № 904/3574/20.

22.12.2023 до суду надійшла заява Дніпропетровського обласного центру зайнятості про заміну боржника у наказі про примусове виконання рішення суду, а саме Головного управління ДФС у Дніпропетровській області (ідентифікаційний код 39394856, місцезнаходження: 49000, м. Дніпро, вул. Сімферопольська, буд. 17-А) його правонаступником - Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області (ідентифікаційний код 44118658, місцезнаходження: 49005, м. Дніпро, вул. Сімферопольська, буд. 17-А).

Заява обґрунтована тим, що згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 19.06.2019 № 537 "Про утворення територіальних органів Державної податкової служби" утворено Головне управління ДПС у Дніпропетровській області (ідентифікаційний код 43415015); Головне управління ДФС у Дніпропетровській області реорганізовано шляхом приєднання до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області.

Постановою Кабінету Міністрів України від 30.09.2020 № 893 "Деякі питання територіальних органів Державної податкової служби" ліквідовано територіальні органи Державної податкової служби, до переліку яких входить і Головне управління ДПС у Дніпропетровській області (ідентифікаційний код 43415015).

На базі ліквідованого Головного управління ДПС у Дніпропетровській області утворено 30.09.2020 територіальний орган на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України - Головне управління ДПС у Дніпропетровській області (ідентифікаційний код 44118658), про що міститься відповідний запис в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань за №1000741030008085321.

Правовою підставою звернення до суду заявник зазначає статтю 52 Господарського процесуального кодексу України.

Ухвалою суду від 22.12.2023 подана заява прийнята до розгляду з призначенням судового засідання на 04.01.2024.

Заміна сторони виконавчого провадження регулюється статтею 334 Господарського процесуального кодексу України.

Суд розглядає заяву про заміну сторони її правонаступником у десятиденний строк з дня її надходження до суду у судовому засіданні з повідомленням учасників справи та заінтересованих осіб.

Представники боржника та його правонаступника в судове засідання не з'явилися. За інформацією з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань боржник знаходиться в стані припинення з 02.08.2019, про що наявний запис № 12241270012070149. Правонаступник боржника про судове засідання повідомлявся шляхом надсилання 23.12.2023 ухвали суду до його електронного кабінету, що підтверджується наявною у справі відповідною довідкою, сформованою системою діловодства суду ("ДСС").

Неявка учасників справи та інших осіб не є перешкодою для вирішення питання про заміну сторони виконавчого провадження (ч. 3 ст. 334 ГПК України).

За таких обставин неявка учасників справи не перешкоджає розгляду заяви без участі їх представників.

У судовому засіданні представник стягувача підтримала подану заяву про заміну боржника його правонаступником з наведених у заяві підстав. За результатом судового засідання судом проголошено вступну та резолютивну частини ухвали.

Розглядаючи подану заяву, суд враховує таке.

За статтею 1 Закону України № 1404-VIII від 02.06.2016 (із змін. і доп.) "Про виконавче провадження" виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

У рішенні Європейського суду з прав людини від 12 березня 2009 року у справі "Матківська проти України" (заява № 38683/04) зазначено, що судовий розгляд і виконавче провадження - це перша та друга стадії загального провадження, які стосуються тривалості провадження; виконання рішення є другим етапом судового провадження, а також що реалізоване право знаходить свою ефективну реалізацію саме у момент виконання.

Питання процесуального правонаступництва регламентовані частиною першою статті 52 Господарського процесуального кодексу України, згідно з якою у разі смерті або оголошення фізичної особи померлою, припинення юридичної особи шляхом реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення), заміни кредитора чи боржника в зобов'язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд залучає до участі у справі правонаступника відповідного учасника справи на будь-якій стадії судового процесу.

Відповідно до частин першої та п'ятої статті 334 Господарського процесуального кодексу України у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження суд замінює таку сторону її правонаступником. Положення цієї статті застосовуються також у випадку необхідності заміни боржника або стягувача у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження.

Стадія виконавчого провадження як завершальна стадія судового процесу починається після видачі виконавчого документа стягувачу та закінчується фактичним виконанням судового рішення або зі спливом строку пред'явлення документа до виконання, оскільки у разі пропуску такого строку виконавчий документ повертається стягувачу органом державної виконавчої служби, приватним виконавцем без прийняття до виконання. Отже, за межами цього процесуального строку виконавчі дії не вчиняються, а строк виконавчого провадження спливає одночасно зі строком пред'явлення виконавчого документа до виконання. Така правова позиція викладена в постановах Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 25.06.2019 у справі № 910/10031/13, від 11.03.2021 у справі №910/2954/17 та підтримана у постанові Великої Палати Верховного Суду від 18.01.2022 у справі № 34/425.

У постанові Великої Палати Верховного Суду від 03.11.2020 у справі № 916/617/17 (пункт 75) зроблено висновок, що як до відкриття виконавчого провадження, так і після його закінчення заміна учасника справи правонаступником здійснюється виключно на підставі статті 52 Господарського процесуального кодексу України. У такому випадку з огляду на відсутність відкритого виконавчого провадження заміна відповідної сторони виконавчого провадження правонаступником є неможливою. Єдиним винятком є заміна боржника або стягувача у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження, що окремо обумовлено в частині п'ятій статті 334 Господарського процесуального кодексу України. Дана правова позиція підтримана і у постановах Великої Палати Верховного Суду від 16.02.2021 у справі № 911/3411/14 та від 18.01.2022 у справі № 34/425.

Правонаступництво - це перехід суб'єктивного права від однієї особи до іншої. Правонаступництво прав та обов'язків юридичної особи може мати місце у разі коли до правонаступника переходить певне право кредитора чи обов'язок боржника.

Для процесуального правонаступництва юридичної особи, яка є стороною чи третьою особою у судовому процесі, необхідне встановлення або правонаступника такої юридичної особи внаслідок її припинення шляхом реорганізації, або правонаступника окремих її прав чи обов'язків внаслідок заміни сторони у відповідному зобов'язанні. В обох випадках для встановлення процесуального правонаступництва юридичної особи суд має визначити підстави такого правонаступництва, а також обсяг прав та обов'язків, який перейшов до правонаступника у спірних правовідносинах.

Процесуальне правонаступництво є похідним від матеріального та випливає з юридичних фактів правонаступництва (заміни сторони у матеріальному правовідношенні її правонаступником). У зв'язку з цим для вирішення судом питання про процесуальну заміну сторони у справі необхідна наявність відповідних первинних документів, які підтверджують факт вибуття особи з матеріального правовідношення та перехід її прав та обов'язків до іншої особи - правонаступника.

Отже, процесуальне правонаступництво, передбачене статтею 52 Господарського процесуального кодексу України, це перехід процесуальних прав та обов'язків сторони у справі до іншої особи у зв'язку з вибуттям особи у спірному матеріальному правовідношенні.

Згідно з частиною першою статті 104 Цивільного кодексу України юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації.

У постанові від 30 грудня 2020 року у справі № 805/4361/17-а (адміністративне провадження № К/9901/23524/20) Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду дійшов висновку, що публічне правонаступництво органів державної влади є окремим, особливим видом правонаступництва. Під таким терміном розуміється перехід в установлених законом випадках прав та обов'язків одного суб'єкта права іншому.

Правонаступництво в сфері управлінської діяльності органів державної влади (публічне правонаступництво) передбачає повне або часткове передання (набуття) адміністративної компетенції одного суб'єкта владних повноважень (суб'єкта публічної адміністрації) до іншого або внаслідок припинення первісного суб'єкта, або внаслідок повного чи часткового припинення його адміністративної компетенції.

У такому випадку також відбувається вибуття суб'єкта владних повноважень із публічних правовідносин.

Особливістю адміністративного (публічного) правонаступництва є те, що подія переходу прав та обов'язків, що відбувається із суб'єктами владних повноважень, сама по собі має бути публічною та врегульованою нормами адміністративного права.

Відтак, коли відбувається публічне правонаступництво, вирішальним є встановлення факту переходу повністю чи частково функцій (адміністративної компетенції) від одного суб'єкта владних повноважень до іншого, а не факту державної реєстрації припинення суб'єкта владних повноважень як юридичної особи, що вибула з публічних правовідносин.

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 537 від 19.06.2019 (із змін. і доп.) "Про утворення територіальних органів Державної податкової служби" утворені юридичні особи публічного права - територіальні органи Державної податкової служби, серед яких Головне управління ДПС у Дніпропетровській області. При цьому реорганізовано деякі територіальні органи Державної фіскальної служби, в тому числі Головне управління ДФС у Дніпропетровській області шляхом приєднання до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області.

Постановою Кабінету Міністрів України № 893 від 30.09.2020 "Деякі питання територіальних органів Державної податкової служби" ліквідовані юридичні особи публічного права - територіальні органи Державної податкової служби, серед яких Головне управління ДПС у Дніпропетровській області. Установлено, що територіальні органи Державної податкової служби, що ліквідовуються, продовжують здійснювати свої повноваження та функції до утворення Державною податковою службою територіальних органів та прийняття рішення про можливість забезпечення здійснення такими органами повноважень та функцій територіальних органів, що ліквідуються; права та обов'язки територіальних органів Державної податкової служби, що ліквідуються, переходять Державній податковій службі та її територіальним органам у межах, визнаних положеннями про Державну податкову службу та її територіальні органи.

За інформацією з Державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб та громадських формувань 29.09.2021 державним реєстратором вчинено запис № 1002241110023091388 про припинення Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (код 43145015); 30.09.2020 зареєстровано Головне управління ДПС у Дніпропетровській області (код 44118658), про що свідчить запис № 1000741030008085321.

За змістом пункту 1 Положення про Головне управління ДПС у Дніпропетровській області, затвердженого наказом Державної податкової служби 12.11.2020 № 643, Головне управління ДПС у Дніпропетровській області є територіальним органом, утвореним на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України та є правонаступником майна, прав та обов'язків Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (ЄДРПОУ 43145015).

Отже, Головне управління ДПС у Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 44118658) є правонаступником Головного управління ДФС у Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 39394856), а тому заява стягувача про заміну боржника правонаступником у наказі Господарського суду Дніпропетровської області від 06.11.2020 у справі № 904/3574/20 є законною й обґрунтованою та підлягає задоволенню.

Керуючись статтями 52, 232 - 235, 334 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

УХВАЛИВ:

1. Заяву Дніпропетровського обласного центру зайнятості про заміну боржника у наказі господарського суду - задовольнити повністю.

2. Замінити боржника - Головне управління ДФС у Дніпропетровській області (ідентифікаційний код 39394856; місцезнаходження: 49000, м. Дніпро, вул. Сімферопольська, буд. 17-А) на його правонаступника - Головне управління ДПС у Дніпропетровській області (ідентифікаційний код 44118658; 49005, м. Дніпро, вул. Сімферопольська, буд. 17-А) у наказі Господарського суду Дніпропетровської області від 06.11.2020 у справі № 904/3574/20.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення - 04.01.2024 та може бути оскаржена до Центрального апеляційного господарського суду в порядку та строки, встановлені статтями 256, 257 Господарського процесуального кодексу України.

Повний текст ухвали складено 05.01.2024.

Суддя І.І. Колісник