справа № 166/60/24
провадження № 3/166/30/24
ПОСТАНОВА
іменем України
05 січня 2024 року смт Ратне
Суддя Ратнівського районного суду Волинської області Свистун О.М., розглянувши скеровану військовою частиною НОМЕР_1 справу про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 , військовослужбовця військової частини НОМЕР_1 ,
за ч. 1 ст. 172-15 КУпАП,
встановив :
З протоколу про адміністративне правопорушення серії НОМЕР_1 № 03/01-1 від 03.01.2024 вбачається, що ОСОБА_1 , будучи військовослужбовцем військової служби за мобілізацією, 01 січня 2024 року, перебуваючи на ВОП Річиця Ковельського району Волинської області, недбало виконував свої службові обов'язки, що виразилось у вживанні спиртних напоїв на посту, чим вчинив правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 172-15 КУпАП.
ОСОБА_1 у судове засідання не з'явився, у доданій до матеріалів справи заяві просив справу розглянути без його участі.
Дослідивши письмові докази, суд дійшов наступного висновку.
Відповідно до ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в звязку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом, а провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Притягнення особи до адміністративної відповідальності можливе лише за наявності в її діях складу адміністративного правопорушення, обов'язковими елементами якого є: об'єкт, об'єктивна сторона, суб'єкт, суб'єктивна сторона (вина). Відсутність хоча б одного із вказаних елементів виключає склад правопорушення взагалі, а порушена справа підлягає закриттю.
Стаття 245 КУпАП регламентує, що завданням судді при розгляді справ про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення, крім іншого, зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності (ст. 280 КУпАП).
Адміністративно-караним в силу ч. 1 ст. 172-15 КУпАП є недбале ставлення військової службової особи до військової служби.
З об'єктивної сторони вказане правопорушення характеризується суспільно-небезпечною бездіяльністю у вигляді недбалого ставлення до служби та суспільно-небезпечними наслідками, які можуть настати в результаті цього. Недбале ставлення до служби означає невиконання або неналежне виконання військовою службовою особою своїх службових обов'язків через недбале чи несумлінне ставлення до них. Якщо особа не мала реальної можливості взагалі проявити ставлення до своїх службових обов'язків (через хворобу, у зв'язку з виконанням інших покладених на неї обов'язків внаслідок нетривалої роботи на посаді та за відсутності досвіду тощо), не можна говорити про те, що воно було недбалим чи несумлінним.
Водночас ч. 1 ст. 172-20 КУпАП встановлено відповідальність за розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів військовослужбовцями, військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів на території військових частин, військових об'єктів, або поява таких осіб на території військової частини в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, або виконання ними обов'язків військової служби в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, а також відмова таких осіб від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння. Тобто недбале виконання військовою службовою особою службових обов'язків, що виразилось у вживанні спиртних напоїв на посту є адміністративно-караним діянням відповдіно до ст. 172-20 КУпАП.
Таким чином, суть правопорушення, що викладена в протоколі, утворює склад правопорушення, передбачений ст. 172-20 КУпАП, яке повністю охоплюються кваліфікацією за вказаною статтею і не може бути кваліфіковане за іншою статтею, а саме ст. 172-15 КУпАП.
Нормами КУпАП не передбачено компетенцію суду щодо зміни суті правопорушення, його редагування, збору доказів, тощо. Такі дії порушили би принцип рівності сторін та фактично свідчили б про прийняття судом сторони обвинувачення, що є неприпустимим.
Обов'язок щодо належного складання протоколу про адміністративне правопорушення та надання доказів на підтвердження викладених в протоколі відомостей, покладається на особу, яка його складає та не може бути перекладено на суд.
Крім того, постановою Ратнівського районного суду Волинської області від 05.01.2024 було розглянуто адміністративний протокол серії НОМЕР_1 № 02/01-1 від 02.01.2024 відносно ОСОБА_1 за ч. 3 ст. 172-20 КУпАП, складеного щодо подій, які відбулись 01 січня 2024 року (щодо перебування ОСОБА_1 на території військової частини у нетверезому стані).
За результатами розгляду вказаного протоколу про адміністративне правопорушення за ч. 3 ст. 172-20 КУпАП ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 17000 гривень.
Враховуючи вищезазначене, обставини, що викладені в протоколі серії НОМЕР_1 № 03/01-1 за ч. 1 ст. 172-15 КУпАП, вже були предметом розгляду суду, а тому особа не може бути двічі притягнута до адміністративної відповідальності за вчинення того ж самого діяння.
Згідно із п. 1 ст. 247 КУпАП провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Керуючись п. 1 ст. 247, 265, п. 3 ч. 1 ст. 284 КУпАП,
ухвалив:
Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-15 КУпАП закрити у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Волинського апеляційного суду через Ратнівський районний суд протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя Ратнівського
районного суду О.М. Свистун