Провадження № 3/470/5/24
Справа № 470/859/23
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 січня 2024 року смт Березнегувате
Суддя Березнегуватського районного суду Миколаївської області Орлова С.Ф.,
за участю секретаря Саларьової І.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу, яка надійшла з військової частини НОМЕР_1 про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, уродженця м.Дубровиця Рівненська область, зареєстрованого та проживаючого за адресою АДРЕСА_1 , сапер розмінування 2 відділення розмінування 1 роти розмінування батальйону розмінування військова частина НОМЕР_1 , РНОКПП НОМЕР_2
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.172-20 КУпАП,
ВСТАНОВИВ:
13 жовтня 2023 року о 17 годині 00 хвилин в населеному пункті Баштанського району Березнегуватської ОТГ Миколаївської області (більш детальна адреса не підлягає розголошенню в умовах правового режиму воєнного стану), військовослужбовець ОСОБА_1 під час виконання своїх службових обов'язків військової служби в умовах особливого періоду, перебував з явними ознаками алкогольного сп'яніння, а саме почервоніння шкіри обличчя, почервоніння очей, запах алкоголю з порожнини рота, не чітка вимова та хитка хода. В подальшому ОСОБА_1 було направлено для проходження медичного огляду до м.Снігурівка у ВСП . Медичний огляд проводився за допомогою алкотестера "Алконт-М" Прилад № 00327. Результат тесту №1665 о 18 годині 38 хвилин показав 2,21 % проміле алкоголю в крові.
Своїми діями ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.3 ст.172-20 КУпАП.
ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, але своєчасно та належним чином був повідомлений про день та час слухання справи, що підтверджується довідкою про доставку SMS-повідомлення про виклик до суду, яка сформована в електронному вигляді. До суду надав заяву, в якій просив слухати справу за його відсутності. Вину у вчиненні даного правопорушення визнав.
Вирішуючи питання про розгляд справи без участі особи, яка притягається до адміністративної відповідальності,суд керується ч.1 ст.268 КУпАП, яка вказує на те, що справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
Дана позиція повністю відповідає усталеній практиці ЄСПЛ, яку відповідно до ст.17 ЗУ "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" від 23 лютого 2006 року суди застосовують при розгляді справ як джерело права. Так, у рішенні ЕСПЛ у справі "Пономарев проти України" суд зазначив, що сторони в розумні інтервали часу мають вживати заходів, щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження.
Згідно практики Європейського суду з прав людини, викладеної у рішенні від 08 листопада 2005 у справі «Смірнов проти України», в силу вимог ч.1ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, обов'язок швидкого здійснення правосуддя покладається, в першу чергу, на відповідні державні судові органи.
Отже, з метою дотримання розумних строків розгляду справи та з урахуванням вищенаведеного, суддя вважає за можливе здійснювати розгляд справи у відсутності ОСОБА_1 на підставі наявних у справі доказів.
Дослідивши докази у справі, суддя доходить наступного.
Згідно ч.2 ст.7 КУпАП, провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Відповідно до змісту вимог ст.245 КУпАП, завданням судді при розгляді справи про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до вимог ст.251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності та іншими засобами.
Найважливішим джерелом доказів у справах про адміністративні правопорушення є протокол про вчинення адміністративного правопорушення. Він є підставою для притягнення особи до адміністративної відповідальності, відповідно до нього встановлюється наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Належне оформлення протоколу впливає на правильність вирішення справи і забезпечення прав учасників правовідносин.
Відповідно до ч.2 ст.254 КУпАП протокол про адміністративне правопорушення, у разі його оформлення, складається не пізніше двадцяти чотирьох годин з моменту виявлення особи, яка вчинила правопорушення, у двох примірниках, один із яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Натомість зі змісту протоколу в/ч НОМЕР_1 №892 від 18.12.2023 року та доказів, долучених до нього убачається, що адміністративне правопорушення, передбачене ч.3 ст.172-20 КУпАП було вчинене ОСОБА_1 13 жовтня 2023 року, а сам протокол складено 18 грудня 2023 року, тобто через 67 днів після фактичного вчинення правопорушення, що суперечить вимогам ст.ст.254,256 КУпАП.
Згідно ст. 62 Конституції України усі сумніви щодо доведення вини особи тлумачаться на її користь.
Доказів іншого суду не надано, а відтак провадження у відношенні ОСОБА_1 про притягнення його до відповідальності за ч.3 ст.172-20 КУпАП підлягає закриттю, відповідно до вимог п.1 ч.1 ст.247 КУпАП, за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 247, 252, 280, 283, 284 КУпАП,
ПОСТАНОВИВ:
Провадження у справі відносно ОСОБА_1 про притягнення його до адміністративної відповідальності за ч.3 ст.172-20 КУпАП закрити у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова суду може бути оскаржена до Миколаївського апеляційного суду на протязі 10 днів з дня її винесення, шляхом подачі апеляційної скарги через Березнегуватський районний суд Миколаївської області.
В разі пропуску зазначеного строку з поважних причин цей строк за заявою особи, щодо якої винесено постанову, може бути поновлено органом (посадовою особою), правомочним розглядати скаргу.
Суддя С. Ф. Орлова