Справа № 463/64/24
Провадження № 2-о/463/40/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 січня 2024 року Личаківський районний суд м. Львова
в складі: головуючого судді - Жовніра Г.Б.,
з участю секретаря судового засідання - Косопуд М.В.
у відкритому судовому засіданні в м. Львові розглянувши цивільну справу за заявою ОСОБА_1 про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території, заінтересована особа Личаківський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Львові Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, -
ВСТАНОВИВ:
заявник звернулася до суду із заявою про встановлення факту, що має юридичне значення, а саме просить встановити факт того, що громадянка України, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уроженка м. Донецьк, Донецької області, Україна, ІНФОРМАЦІЯ_2 померла у смт. Кирилівка, Запорізька область, Україна.
Ухвалою суду від 04 січня 2024 року прийнято заяву до розгляду та відкрито провадження, призначено справу до розгляду.
Свої вимоги заявник обґрунтовує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_3 у смт. Кирилівка померла її мати, громадянка України, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженка м. Донецьк, Донецької області, Україна. Родинні відносини підтверджуються свідоцтвом про народження серії та номеру НОМЕР_1 , яке додається до матеріалів справи. Про смерть ОСОБА_2 свідчить копія свідоцтва про смерть, виданого 25.12.2023 року, та довідка про причину смерті від 18.12.2023 року. Встановлення факту смерті матері заявниці необхідно для того, щоб належним чином оформити спадщину після її смерті. Враховуючи наведене, просить заяву задоволити.
В судове засідання заявник не з'явилася, зазначила про розгляд справи за її відсутності. Просить таку задоволити.
Представник заінтересованої особи в судове засідання не з'явився, причин неявки суду не повідомив.
Дослідивши матеріали справи в їх сукупності, суд приходить до висновку, що заява підлягає до задоволення з наступних підстав.
Відповідно до п.5 ч.2 ст.293 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження, зокрема справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Згідно з п.8 ч.1 ст.315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
ІНФОРМАЦІЯ_2 у смт. Кирилівка померла мати заявниці, громадянка України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уроженка м. Донецьк, Донецької області. Родинні відносини підтверджуються свідоцтвом про народження серії та номеру НОМЕР_2 .
Про смерть ОСОБА_2 свідчать такі документи : копія свідоцтва про смерть, виданого 25.12.2023 року «Симферопольским районным отделом ЗАГС Министерства юстиции Республики Крым», та довідка про причину смерті, видана 18.12.2023 року.
Наведені документи відповідно до інформаційного листа ВССУ з розгляду цивільних і кримінальних справ щодо окремих питань застосування Закону України від 04.02.2016 року «Про внесення змін до ЦПК України щодо встановлення факту народження або смерті на тимчасово окупованій території», беруться до уваги під час розгляду даної справи, проте відповідно до ч.ч.2, 3 ст.9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом, будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Отримати свідоцтво про смерть у відділі державної реєстрації актів цивільного стану неможливо, оскільки факт смерті відбувся на тимчасово окупованій території України, на якій неможливо отримати медичний документ, що може бути прийнято відділом державної реєстрації актів цивільного стану для здійснення реєстрації смерті відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану».
У зв'язку з наведеним, а також враховуючи те, що підставою для видачі свідоцтва про смерть є лікарське свідоцтво про смерть або фельдшерська довідка про смерть, форми яких затверджені Міністерством охорони здоров'я України, отримати які заявник можливості не має, оскільки її матір померла ІНФОРМАЦІЯ_2 на тимчасово окупованій території України, у зв'язку з чим на даний час заявник позбавлена можливості отримати свідоцтво про смерть матері на території України.
Згідно зі ст.17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою або рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.
Таким чином, медичні документи, що підтверджують факт смерті особи на тимчасово окупованій території України, видані діючими сьогодні медичними закладами, за формою та змістом не відповідають вимогам українського законодавства, а тому не можуть бути підставою для проведення реєстрації смерті особи в органах РАЦС Міністерства юстиції України.
Не може вважатись легітимним на території України і свідоцтво про смерть особи, видане органом, який створено на цій території в порядку, не передбаченому законом України.
Документи, які видані органом, що створений на тимчасово окупованій території у порядку, не передбаченому законами України, відповідно до ч.3 ст.9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» є недійсними і не створюють правових наслідків.
Відповідно до ч.1 ст.18 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим та тимчасово окупованій території України», громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, у тому числі соціальних, трудових, виборчих прав та права на освіту, після залишення ними тимчасово окупованої території.
Згідно з ч.ч.1, 2 ст.4 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», на тимчасово окупованій території на строк дії цього Закону поширюється особливий правовий режим перетину меж тимчасово окупованої території, вчинення правочинів, проведення виборів та референдумів, реалізації інших прав і свобод людини і громадянина. Правовий режим тимчасово окупованої території передбачає особливий порядок забезпечення прав і свобод громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території.
Статтею 17 ч.1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», передбачено, що у разі порушення положень цього Закону державні органи України застосовують механізми, передбачені законами України та нормами міжнародного права, з метою захисту миру, безпеки, прав, свобод і законних інтересів громадян України, які перебувають на тимчасово окупованій території, а також законних інтересів держави Україна.
Встановлення факту смерті ОСОБА_2 породжує юридичні наслідки для заявника, при цьому, чинним законодавством не передбачено іншого порядку встановлення факту смерті.
Враховуючи вищенаведене, суд приходить до висновку, що факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на тимчасово окупованій території України - смт. Кирилівка, Запорізької області, Україна, 16 грудня 2023 року, є встановленим, тому заява підлягає задоволенню.
Відповідно до ч.4, 5 ст.317 ЦПК України ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню. Копія судового рішення видається учасникам справи, негайно після проголошення такого рішення або невідкладно надсилається судом до органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем ухвалення рішення для державної реєстрації народження або смерті особи.
Керуючись Законом України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», Законом України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», ст.ст.12, 81, 315, 317, 354, 355 ЦПК України, суд, -
УХВАЛИВ:
заяву - задоволити.
Встановити юридичний факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 (громадянки України, уродженки м. Донецьк, Донецької області,Україна) ІНФОРМАЦІЯ_3 у смт. Кирилівка, Запорізька область, Україна.
Рішення суду підлягає негайному виконанню.
Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
На рішення суду може бути подана апеляційна скарга протягом 30 днів з дня його проголошення до Львівського апеляційного суду. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено в день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду складено та підписано - 04.01.2024 року.
Повне найменування (ім'я) сторін справи та їх місце проживання (місцезнаходження):
Заявник: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 ;
Заінтересована особа: Личаківський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Львові Західного міжрегіонального управління юстиції (м. Львів), місцезнаходження: 79017, м. Львів, вул. Зелена, 77, ЄДРПОУ 33286481.
Суддя Г.Б. Жовнір