Справа № 461/28/24
Провадження № 1-кс/461/22/24
УХВАЛА
іменем України
04.01.2024 року м. Львів
Слідчий суддя Галицького районного суду міста Львова ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , з участю скаржника ОСОБА_3 (в режимі відеоконференції), розглянувши у відкритому судовому засіданні скаргу ОСОБА_3 на бездіяльність начальника Управління процесуального керівництва у кримінальних провадженнях слідчих територіального управління Державного бюро розслідувань прокуратури Львівської області ОСОБА_4 , яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання заяви про кримінальне правопорушення, -
ВСТАНОВИВ:
02.01.2024 року до слідчого судді Галицького районного суду м. Львова надійшла скарга ОСОБА_3 від 01.01.2024 р. на бездіяльність начальника Управління процесуального керівництва у кримінальних провадженнях слідчих територіального управління Державного бюро розслідувань прокуратури Львівської області ОСОБА_4 , яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання заяви про кримінальне правопорушення.
Скарга мотивована тим, що 11.12.2023 року скаржником ОСОБА_3 поштовим відправленням було подано повідомлення про злочини за 364, 366 КК України, вчинені слідчим ТУ ДБР у м. Львові ОСОБА_5 до прокуратури Львівської області. Станом на 02 січня 2024 року в скаржника відсутні відомості про внесення інформації про злочин до Єдиного державного реєстру досудових розслідувань за вказаним повідомленням про злочини. При цьому, згідно відповіді начальника Управління процесуального керівництва у кримінальних провадженнях слідчих територіального управління Державного бюро розслідувань прокуратури Львівської області ОСОБА_4 від 21.12.2023 р., яке скаржник отримав лише 30.12.2023 р. ОСОБА_3 було повідомлено про те, що його повідомлення від 18.12.2023 року було розглянуте, як і шість попередніх повідомлень про злочини щодо можливих неправомірних дій працівників правоохоронних органів, та у відпвідності до вимог ч. 4 ст. 216 КПК України останні скеровано 14.12.2023 р. за належністю для організації розгляду в межах компетенції до Територіального управління Державного бюро розслідувань у м. Львові, про що скаржника було повідомлено листами від 14.12.2023 р.
Просить визнати протиправною бездіяльність прокурора прокуратури Львівської області щодо внесення до ЄРДР відомостей про вчинення кримінального правопорушення згідно його повідомлення від 11.12.2023 р., та зобов'язати начальника Управління процесуального керівництва у кримінальних провадженнях слідчих територіального управління Державного бюро розслідувань прокуратури Львівської області ОСОБА_4 , особу уповноважену для внесення відомостей за заявою в ЄРДР, внести до Єдиного реєстру досудових розслідувань відомості на підставі його повідомлення про вчинення кримінального правопорушення від 11.12.2023 р. за ознаками злочину, передбаченого ст.ст. 264, 366 КК України слідчим ТУ ДБР у м. Львові ОСОБА_5 .
Скаржник ОСОБА_3 в судовому засіданні просив скаргу задовольнити. Надав пояснення, аналогічні викладеним в скарзі.
Прокурор в судове засідання не з'явилися, хоча був належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи та наслідки неявки, однак відповідно до вимог ст.306 КПК України його неявка не перешкоджає розгляду скарги, враховуючи також обмежені законом строки розгляду даної категорії справ. При цьому, прокурор подав заперечення на скаргу, в якому просив проводити розгляд скарги без його участі та просив у задоволенні скарги відмовити, з підстав, наведених у запереченні. Крім того, вказував на те, що скаржник пропустив строк звернення зі скаргою на дії прокурора, оскільки відповідь на його звернення від 11.12.2023 року прокурором була направлена ОСОБА_3 14.12.2023 р., та десятиденнний строк на оскарження сплив 24.12.2023 року, а тому просив закрити провадження за вказаною скаргою.
Заслухавши пояснення скарника ОСОБА_3 , вивчивши матеріали скарги, слідчий суддя прийшов до наступного висновку.
11.12.2023 року скаржником ОСОБА_3 поштовим відправленням було подано повідомлення про злочини за 364, 366 КК України, вчинені слідчим ТУ ДБР у м. Львові ОСОБА_5 до прокуратури Львівської області. Станом на 02 січня 2024 року в скаржника були відсутні відомості про внесення інформації про злочини до Єдиного державного реєстру досудових розслідувань за вказаним повідомленням про злочини.
Як вбачається з запереченням прокурора, згідно відповіді начальника Управління процесуального керівництва у кримінальних провадженнях слідчих територіального управління Державного бюро розслідувань прокуратури Львівської області ОСОБА_4 від 21.12.2023 р., яке скаржник отримав лише 30.12.2023 р. ОСОБА_3 було повідомлено про те, що його повідомлення від 18.12.2023 року було розглянуте, як і шість попередніх повідомлень про злочини щодо можливих неправомірних дій працівників правоохоронних органів, та у відповідності до вимог ч. 4 ст. 216 КПК України останні скеровано 14.12.2023 р. за належністю для організації розгляду в межах компетенції до Територіального управління Державного бюро розслідувань у м. Львові, про що скаржника було повідомлено листами від 14.12.2023 р.
При цьому, прокурор надав копії вказаних повідомлень скаржника ОСОБА_3 датовані 14.12.2023 р., які були направлені йому звичайною поштою за адресою проживання у м. Ужгород. Згідно пояснень скаржника ОСОБА_3 він ці відповіді отримав лише в день розгляду скарги у суді, а 30.12.2023 р. отримав відповідь від прокурора від 21.12.2023 р. Докази того, що скаржник отримав вказану відповідь прокурора 24.12.2023 р., як це стверджує прокурор у своєму запереченні на скаргу у матеріалах справи, відсутні, а тому слідчий суддя вважає, що покази скаржника щодо дати отримання ним відповіді на його повідомлення прокурором не спростовано, а тому строк на подачу вказаної скарги скаржником не пропущено. Відтак підстав для закриття провадження за скаргою з цих підстав немає.
Згідно з ч.1 ст.214 КПК України, слідчий, прокурор, невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення або після самостійного виявлення ним з будь-якого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, зобов'язаний внести відповідні відомості до ЄРДР та розпочати розслідування.
Відповідно до ч.2 ст.214 КПК України досудове розслідування розпочинається з моменту внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань. Положення про Єдиний реєстр досудових розслідувань, порядок його формування та ведення затверджуються Генеральною прокуратурою України за погодженням з Міністерством внутрішніх справ України, Службою безпеки України, Національним антикорупційним бюро України, органом, що здійснює контроль за додержанням податкового законодавства.
Порядок прийняття, реєстрації та розгляду заяв та повідомлень про вчинені кримінальні правопорушення компетентними та уповноваженими на те працівниками прокуратури, визначений Інструкцією про порядок приймання, реєстрації та розгляду в органах прокуратури України заяв, повідомлень про вчинені кримінальні правопорушення, затвердженою наказом Генерального прокурора України від 03.12.2012 р. №125.
У відповідності до положень ч. 4 ст. 216 КПК України, слідчі органів державного бюро розслідувань здійснюють досудове розслідування кримінальних правопорушень:, вчинених працівником правоохоронного органу, крім випадків, коли досудове розслідування цих кримінальних правопорушень віднесено до підслідності Національного антикорупційного бюро України згідно з частиною п'ятою цієї статті;
Таким чином, реєстрація кримінальних правопорушень шляхом внесення відповідних відомостей до ЄРДР, а також реєстрація осіб, які їх учинили, здійснюється слідчим (прокурором), який здійснює досудове розслідування кримінальних правопорушень:, вчинених працівником правоохоронного органу кримінального правопорушення, що не суперечить положенням ст.ст. 214, 218 КПК України.
Також частина 2 ст. 214 КПК України визначає, що Положення про Єдиний реєстр досудових розслідувань, порядок його формування та ведення затверджуються Генеральною прокуратурою України за погодженням з Міністерством внутрішніх справ України, Службою безпеки України, Національним антикорупційним бюро України, органом, що здійснює контроль за додержанням податкового законодавства. Тобто, вищезазначена Інструкція не суперечить КПК України, а навпаки, прийнята у відповідності з вимогами ч. 2 ст. 214 КПК України.
Таким чином, невнесення прокуратурою Львівської області заяви ОСОБА_3 до ЄРДР з направленням цієї заяви для організації досудового розслідування з дотриманням предметного принципу до Територіального управління Державного Бюро розслідувань у м. Львові - відповідає вищезазначеним положенням кримінального процесуального закону та наказу Генерального прокурора України №125 від 03.12.2012 р.
Разом з тим, на підставі ст. 25 КПК України проголошено засаду публічності. Прокурор, слідчий зобов'язані в, межах своєї компетенції розпочати досудове розслідування в разі надходження заяви (повідомлення) про вчинення кримінального правопорушення, а також вжити всіх передбачених законом заходів для встановлення події кримінального правопорушення та особи, яка його вчинила.
З вказаною нормою кореспондується вимога п. 4 ч. 5 ст. 214 КПК України, у відповідності до якої до Єдиного реєстру досудових розслідувань вноситься, зокрема, короткий виклад обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, наведених потерпілим, заявником чи виявлених з іншого джерела.
За таких обставин, бездіяльність в сенсі кримінального процесуального кодексу України може мати місце лише у разі:
- надходження заяви про вчинення кримінального правопорушення до суб'єкта, який наділений відповідними повноваженнями вносити дані до ЄРДР;
- наявність в заяві інформації, яка свідчить про ознаки кримінального правопорушення;
- невнесення відомостей за заявою, яка надійшла уповноваженому суб'єкту і містить ознаки кримінального правопорушення, протягом 24 годин.
Враховуючи те, що Львівською обласною прокуратурою звернення скаржника ОСОБА_3 скеровано для розгляду в порядку ст. 214 КПК України до відповідного компетентного органу - уповноваженого суб'єкта розглядати по суті таку заяву, обласною прокуратурою вчинено усі дії, передбачені кримінальним процесуальним законодавством щодо організації розгляду звернення заявника, в порядку ст. 214 КПК України, і таке звернення у Львівській обласній прокуратурі на розгляді, на даний час, не перебуває.
Відповідно до ст. 214 КПК України слідчий, дізнавач, прокурор невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення або після самостійного виявлення ним з будь-якого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, зобов'язаний внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань, розпочати розслідування та через 24 години з моменту внесення таких відомостей надати заявнику витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань. Слідчий, який здійснюватиме досудове розслідування, визначається керівником органу досудового розслідування, а дізнавач - керівником органу дізнання, а в разі відсутності підрозділу дізнання - керівником органу досудового розслідування.
Внесення відомостей до ЄРДР врегульовано «Положенням про Єдиний реєстр досудових розслідувань, порядок його формування та ведення», затвердженим наказом Генерального прокурора від 30 червня 2020 року № 298. Згідно з п.1 глави 2 розділу I цього Положення, до реєстру вносяться відомості про короткий виклад обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, наведених потерпілим, заявником чи виявлених з іншого джерела; попередню правову кваліфікацію кримінального правопорушення із зазначенням статті (частини статті) закону України про кримінальну відповідальність, що узгоджується з вимогами п. 4, 5 ч. 5 ст. 214 КПК України.
Відповідно до висновку, що викладений у постанові Великої Палати Верховного Суду від 30 січня 2019 року у справі № 818/1526/18 у межах процедури оскарження бездіяльності слідчого щодо невнесення відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР після отримання заяви, слідчий суддя з'ясовує обставини та мотиви, з яких слідчий або прокурор дійшов висновку про відсутність підстав для внесення відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР, чим саме обґрунтоване невнесення відповідних відомостей до ЄРДР, та вирішує питання про наявність або відсутність правових підстав для зобов'язання слідчого або прокурора внести інформацію про кримінальне правопорушення до ЄРДР.
Крім цього, слід звернути увагу, що аналіз змісту положень ст. 214 КПК України свідчить про обов'язковість вчинення дій лише щодо прийняття та реєстрації заяви, як це передбачено у частині четвертій вказаній статті, і відмова у вчиненні таких дій не допускається.
При цьому зміст частини першої зазначеної статті не передбачає імперативного обов'язку слідчого чи прокурора вносити до ЄРДР всі прийняті та зареєстровані ними заяви, зокрема ті, що не містять у собі відомостей про склад кримінального правопорушення, передбаченого діючим Кримінальним кодексом України.
Таким чином, КПК України передбачає внесення до ЄРДР інформації на підставі заяв та повідомлень, що містять у собі відомості про склад кримінального правопорушення, а не будь-яких заяв, які надходять до органів досудового розслідування при здійсненні ними своїх повноважень.
Якщо у заявах чи повідомленнях таких фактичних даних не зазначено, то вони не можуть вважатися такими, які мають бути обов'язково внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань. Відповідно до п. 3.7 Інструкції про порядок приймання, реєстрації та розгляду в органах прокуратури України заяв, повідомлень про вчинені кримінальні правопорушення, затвердженої наказом генпрокурора № 125 від 03 грудня 2012 року, заяви та повідомлення про вчинені кримінальні правопорушення, що віднесені до підслідності органів прокуратури та надійшли на розгляд прокуратур АРК, міст Києва і Севастополя, спеціалізованих прокуратур на правах обласних, ГПУ, керівниками підрозділів апаратів направляються для організації досудового розслідування з дотриманням територіального принципу до прокуратури відповідного рівня.
Відповідно до ч.1 ст.2 КК України, підставою кримінальної відповідальності є вчинення особою суспільно небезпечного діяння, яке містить склад злочину, передбаченого цим Кодексом.
За змістом положень ч.1 ст.214 КПК України та ст.2 КК України, реєстрації в ЄРДР підлягають не будь-які заяви чи повідомлення, а лише ті з них, які містять достатні відомості про кримінальне правопорушення.
Підставами вважати заяву чи повідомлення саме про злочин є наявність в таких заявах або повідомленнях об'єктивних даних, які дійсно свідчать про ознаки злочину. Такими даними є фактичне існування доказів, що підтверджують реальність конкретної події злочину (час, місце, спосіб та інші обставини вчинення злочину). Якщо у заявах чи повідомленнях таких даних немає, то вони не можуть вважатися такими, які мають бути обов'язково внесені до ЄРДР.
Виходячи з вищевикладеного, у задоволенні скарги слід відмовити, оскільки заяву ОСОБА_3 від 11.12.2023 року про вчинення кримінальних правопорушень, для належного розгляду заяви, встановлення реальності конкретної події злочину, на виконання затвердженої Генеральним прокурором України Інструкції, було правомірно направлено посадовими особами Львівської обласної прокуратури до територіального управління ДБР у м. Львові, за предметною юрисдикцією.
Таким чином, скарга ОСОБА_3 на бездіяльність начальника Управління процесуального керівництва у кримінальних провадженнях слідчих територіального управління Державного бюро розслідувань прокуратури Львівської області ОСОБА_4 , яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання заяви про кримінальне правопорушення, є безпідставною.
Дії посадових осіб Львівської обласної прокуратури щодо направлення звернення до ТУ ДБР у м. Львові відповідають вимогам чинного законодавства. Враховуючи вищевикладене, слідчий суддя не вбачає підстав для задоволення даної скарги.
Керуючись ст.ст. 303-307, 369, 376 КПК України, слідчий суддя -
УХВАЛИВ:
У задоволенні скарги ОСОБА_3 на бездіяльність начальника Управління процесуального керівництва у кримінальних провадженнях слідчих територіального управління Державного бюро розслідувань прокуратури Львівської області ОСОБА_4 , яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання заяви про кримінальне правопорушення, - відмовити..
Ухвала може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Апеляційного суду Львівської області протягом п'яти днів з дня її оголошення .
Слідчий суддя ОСОБА_1