Ухвала від 08.12.2023 по справі 314/1514/17

Справа № 314/1514/17

Провадження № 6/314/107/2023

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08.12.2023 Вільнянський районний суд Запорізької області у складі:

головуючого судді Кіяшко В.О.,

секретар судового засідання Румянцева А.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Вільнянськ заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «Дебт Форс» про заміну сторони стягувача його правонаступником,

встановив:

ТОВ «Дебт Форс» звернулось до суду з заявою, в якій просить замінити стягувача ТОВ «Вердикт Капітал» на його правонаступника ТОВ «Дебт Форс» у виконавчому провадженні відкритому на підставі виконавчого листа у справі № 314/1514/17 про стягнення заборгованості за кредитним договором № 500553952 з ОСОБА_1 на користь ПАТ «Альфа банк».

В обґрунтування заявлених вимог ТОВ «Дебт Форс» посилається на те, що 29.08.2017 Вільнянським районним судом Запорізької області ухвалено рішення по справі 314/1514/17 про стягнення заборгованості за кредитним договором № 500553952 з ОСОБА_1 на користь ПАТ «Альфа банк».

30.06.2020 ухвалою Вільнянського районного суду Запорізької області у вищевказаній справі було замінено сторону виконавчого провадження (стягувача) ПАТ «Альфа банк» на ТОВ «Вердикт Капітал».

09.03.2023 між ТОВ «Вердикт Капітал» та ТОВ «Кампсіс Фінанс» було укладено договір про відступлення (купівлю - продаж) прав вимоги № 09-03/23, відповідно до якого ТОВ «Вердикт Капітал» відступило ТОВ «Кампсіс Фінанс», а ТОВ «Кампсіс Фінанс» набуло право вимоги заборгованості за договорами кредиту, в тому числі за кредитним договором № 500553952.

12.05.2023 між ТОВ «Кампсіс Фінанс» та ТОВ «Дебт Форс» було укладено договір № 12-05/23 про відступлення (купівлю - продаж) прав вимоги, відповідно до якого ТОВ «Кампсіс Фінанс» відступило ТОВ «Дебт Форс», а ТОВ «Дебт Форс» набуло право вимоги заборгованості за договорами кредиту, в тому числі за кредитним договором № 500553952.

Заявник просить замінити стягувача ТОВ «Вердикт Капітал» на його правонаступника ТОВ «Дебт Форс» у виконавчому провадженні відкритому на підставі виконавчого листа у справі № 314/1514/17 про стягнення заборгованості за кредитним договором № 500553952 з боржника, яким є ОСОБА_1 на користь ПАТ «Альфа банк».

Ухвалою Вільнянського районного суду Запорізької області від 20.09.2023 заяву ТОВ «Дебт Форс» про заміну сторони прийнято до провадження та призначено до розгляду.

Представник заявника ТОВ «Дебт Форс» в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце судового засідання повідомлявся завчасно та належним чином. В заяві про заміну сторони стягувача його правонаступником, представник заявника просив розглянути заяву без його участі. Заяв про відкладення судового засідання від заявника не надходило.

Представник первісного стягувача - ТОВ «Вердикт Капітал» в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце судового засідання повідомлявся завчасно та належним чином. Заяв про відкладення судового засідання на адресу суду не надходило.

Боржник ОСОБА_1 в судове засідання не з'явилась, про дату, час та місце судового засідання повідомлялась завчасно та належним чином. Заяв про відкладення судового засідання на адресу суду не надходило.

Заінтересована особа приватний виконавець виконавчого округу Запорізької області Проценко А.Ю. в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце судового засідання повідомлявся належним чином. Заяв про відкладення судового засідання на адресу суду не надходило.

Представник заінтересованої особи ТОВ «Кампсіс Фінанс» в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце судового засідання повідомлявся завчасно та належним чином. Заяв про відкладення судового засідання на адресу суду не надходило.

Згідно вимог статті 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Положеннями частин п'ятої, дев'ятої статті 268 ЦПК України передбачено, що датою ухвалення судового рішення є дата його складання.

Дослідивши матеріали заяви та цивільної справи, суд приходить до наступних висновків.

29.08.2017 Вільнянським районним судом Запорізької області ухвалено рішення по справі 314/1514/17 про стягнення заборгованості за кредитним договором № 500553952 з ОСОБА_1 на користь ПАТ «Альфа банк».

На підставі виконавчого листа у справі № 314/1514/17 про стягнення заборгованості за кредитним договором № 500553952 з ОСОБА_1 на користь ПАТ «Альфа банк», постановою приватного виконавця виконавчого округу Запорізької області Проценком А.Ю. від 08.04.2020 відкрито виконавче провадження № 61772770.

30.06.2020 ухвалою Вільнянського районного суду Запорізької області у вищевказаній справі було замінено сторону виконавчого провадження (стягувача) ПАТ «Альфа банк» на ТОВ «Вердикт Капітал».

09.03.2023 між ТОВ «Вердикт Капітал» та ТОВ «Кампсіс Фінанс» було укладено договір про відступлення (купівлю - продаж) прав вимоги № 09-03/23, відповідно до якого ТОВ «Вердикт Капітал» відступило ТОВ «Кампсіс Фінанс», а ТОВ «Кампсіс Фінанс» набуло право вимоги заборгованості за договорами кредиту, в тому числі за кредитним договором № 500553952.

Реєстром боржників до Договору № 09-03/23 про відступлення (купівлю-продаж) прав вимоги від 09.03.2023, підтверджується перехід до нового кредитора - ТОВ «Кампсіс Фінанс» права вимоги до ОСОБА_1 за кредитним договором № 500553952.

Товариство з обмеженою відповідальністю «Кампсіс Фінанс» скористалося своїм правом та відступило Товариству з обмеженою відповідальністю «Дебт Форс» згідно Договору № 12-05/23 про відступлення (купівлю - продаж) прав вимоги від 12.05.2023 до боржників за кредитними договорами, тобто Товариство з обмеженою відповідальністю «Дебт Форс» набуло статусу кредитора по відношенню до боржників.

Реєстром боржників, оформленого додатком № 3 до Договору № 12-05/23 про відступлення (купівлю-продаж) прав вимоги від 12.05.2023, підтверджується перехід до нового кредитора - ТОВ «Дебт Форс» права вимоги до ОСОБА_1 за кредитним договором №500553952.

Згідно результатів пошуку в АСВП, який знаходиться в загальному доступі, сформованого 20.06.2023, на примусовому виконанні у приватного виконавця виконавчого округу Запорізької області Проценка Д.Ю. перебуває виконавче провадження № 61772770, відносно боржника, яким є ОСОБА_1 , стягувач: Товариство з обмеженою відповідальністю «Вердикт Капітал». Стан виконавчого провадження - відкрито.

Згідно ст. 15 ЗУ «Про виконавче провадження» сторонами у виконавчому провадженні є стягувач і боржник. У разі вибуття однієї із сторін виконавець за заявою сторони, а також заінтересована особа мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником. Для правонаступника усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, є обов'язковими тією мірою, якою вони були б обов'язковими для сторони, яку правонаступник замінив.

У зв'язку з такою заміною кредитора відбувається вибуття цієї особи з виконавчого провадження, у зв'язку із чим припиняється її статус сторони виконавчого провадження і її заміна належним кредитором проводиться відповідно до ч. 5 ст. 15 Закону України «Про виконавче провадження», частин 1, 2 ст. 442 ЦПК України за заявою, зокрема заінтересованої особи, якою є правонаступник, що отримав від попереднього кредитора всі права та обов'язки в зобов'язанні, у тому числі й право бути стороною виконавчого провадження.

Згідно статті 442 ЦПК України, у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження суд замінює таку сторону її правонаступником. Заяву про заміну сторони її правонаступником може подати сторона (заінтересована особа), державний або приватний виконавець. Суд розглядає заяву про заміну сторони її правонаступником у десятиденний строк з дня її надходження до суду у судовому засіданні з повідомленням учасників справи та заінтересованих осіб. Неявка учасників справи та інших осіб не є перешкодою для вирішення питання про заміну сторони виконавчого провадження. Ухвала про заміну сторони виконавчого провадження надсилається (надається) учасникам справи, а також державному виконавцю, приватному виконавцю в порядку, передбаченому статтею 272 цього Кодексу.

Відповідно до частини першої статті 512 ЦК України кредитор у зобов'язанні (крім випадків, передбачених статтею 515 ЦК України) може бути замінений іншою особою внаслідок, зокрема, передання ним своїх прав іншій особі за правочином (відступлення права вимоги), а згідно зі статтею 514 цього Кодексу до нового кредитора переходять права первісного кредитора в зобов'язанні в обсязі і на умовах, що існували на момент переходу цих прав, якщо інше не встановлено договором або законом.

У відповідності до ч. 1 ст. 516 ЦК України заміна кредитора у зобов'язанні здійснюється без згоди боржника, якщо інше не встановлено договором або законом.

Згідно з вимогами чинного законодавства заміна осіб в окремих зобов'язаннях через волевиявлення сторін (відступлення права вимоги) є різновидом правонаступництва та можливе на будь-якій стадії процесу.

Відповідно до положень ст. 1077 ЦК України за договором факторингу (фінансування під відступлення права грошової вимоги) одна сторона (фактор) передає або зобов'язується передати грошові кошти в розпорядження другої сторони (клієнта) за плату (у будь-який передбачений договором спосіб), а клієнт відступає або зобов'язується відступити факторові своє право грошової вимоги до третьої особи (боржника).

Згідно ст. 55 ЦПК України у разі смерті фізичної особи, припинення юридичної особи, заміни кредитора чи боржника у зобов'язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд залучає до участі у справі правонаступника відповідної сторони або третьої особи на будь-якій стадії судового процесу.

Тобто, заміна кредитора у зобов'язанні можлива з підстав відступлення вимоги, правонаступництва тощо, до нового кредитора переходять права первісного кредитора у зобов'язанні в обсязі і на умовах, що існували на момент переходу цих прав, у тому числі бути стягувачем у виконавчому листі.

Відповідно до правових висновків, викладених у постановах Верховного Суду у справі №804/536/18 від 27.08.2020 та у справі № 417/7776/2012 від 16.06.2021, заміна сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір (процесуальне правонаступництво), можлива на будь-якій стадії судового процесу, як на стадії розгляду справи, такі на стадії виконання судового рішення, яке набрало законної сили, зокрема, і до видання виконавчого листа, і відбувається виключно за відповідним рішенням суду, а не державного виконавця (що стосується заміни сторони виконавчого провадження), незалежно від того, чи виданий виконавчий лист на момент звернення із заявою про правонаступництво та чи пред'явлений він (виконавчий лист) до примусового виконання.

Для вирішення питання про заміну стягувача у виконавчому провадженні у разі укладення кредитором з іншою особою договору відступлення права вимоги не має значення, чи відкрите виконавче провадження, оскільки у даному випадку заміна кредитора відбувається поза межами виконавчого провадження.

Згідно ст. 81 ЦПК України кожна сторона зобов'язана довести обставини, на які вона посилається в обґрунтування своїх вимог і заперечень.

Верховний суд України в постанові від 20 листопада 2013 року в справі №6-122цс13 дійшов висновку, що виходячи зі змісту статей 512, 514 ЦК України, ст. 378 ЦПК України, ст. 8 Закону України «Про виконавче провадження» заміна кредитора у зобов'язанні можлива з підстав відступлення вимоги (цесія), правонаступництва (смерть фізичної особи, припинення юридичної особи) тощо й до нового кредитора переходять права первісного кредитора у зобов'язанні в обсязі і на умовах, що існували на момент переходу цих прав, у тому числі бути стороною виконавчого провадження шляхом подання ним та розгляду судом заяви про заміну стягувача.

По своїй суті заміна кредитора в зобов'язанні внаслідок відступлення права вимоги є різновидом правонаступництва та можлива на будь-якій стадії виконання.

Заміна сторони правонаступником може відбуватися як при відкритому виконавчому провадженні, так і при відсутності виконавчого провадження, тобто може бути проведена на будь-якій стадії процесу.

Без заміни сторони виконавчого провадження правонаступник позбавлений процесуальної можливості ставити питання про відкриття виконавчого провадження та вчиняти інші дії згідно із Законом України «Про виконавче провадження».

З огляду на викладене, з урахуванням наданих доказів по справі, суд вважає за можливе замінити стягувача його правонаступником, а тому заява підлягає задоволенню.

Керуючись ст. ст.4, 55, 442 Цивільного процесуального кодексу України, суд, -

постановив:

Заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «Дебт Форс» про заміну стягувача у виконавчому провадженні, шляхом заміни стягувача його правонаступником - задовольнити.

Замінити вибулого стягувача: Товариство з обмеженою відповідальністю «Вердикт Капітал» (код ЄДРПОУ: 36799749) на правонаступника: Товариство з обмеженою відповідальністю «Дебт Форс» (код ЄДРПОУ:43577608) у виконавчому провадженні відкритому на підставі виконавчого листа у справі №314/1514/17 про стягнення боргу з боржника, яким є ОСОБА_1 на користь ПАТ «Альфа банк» за кредитним договором № 500553952.

Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення.

Ухвала може бути оскаржена до Запорізького апеляційного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення.

Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження ухвали суду - якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.

Суддя Вікторія Олександрівна Кіяшко

08.12.2023

Попередній документ
116117105
Наступний документ
116117107
Інформація про рішення:
№ рішення: 116117106
№ справи: 314/1514/17
Дата рішення: 08.12.2023
Дата публікації: 08.01.2024
Форма документу: Ухвала
Форма судочинства: Цивільне
Суд: Вільнянський районний суд Запорізької області
Категорія справи: Окремі процесуальні питання; Інші скарги та заяви в процесі виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб)
Стан розгляду справи:
Стадія розгляду: Розглянуто (08.12.2023)
Результат розгляду: подання (заяву, клопотання) задоволено
Дата надходження: 29.08.2023
Розклад засідань:
08.02.2026 12:51 Вільнянський районний суд Запорізької області
08.02.2026 12:51 Вільнянський районний суд Запорізької області
08.02.2026 12:51 Вільнянський районний суд Запорізької області
08.02.2026 12:51 Вільнянський районний суд Запорізької області
03.06.2020 10:00 Вільнянський районний суд Запорізької області
19.10.2023 08:20 Вільнянський районний суд Запорізької області
08.12.2023 09:00 Вільнянський районний суд Запорізької області
Учасники справи:
головуючий суддя:
БЕСПАЛЬКО ТАМАРА ДМИТРІВНА
КІЯШКО ВІКТОРІЯ ОЛЕКСАНДРІВНА
СВІДУНОВИЧ НАТАЛІЯ МИКОЛАЇВНА
суддя-доповідач:
БЕСПАЛЬКО ТАМАРА ДМИТРІВНА
КІЯШКО ВІКТОРІЯ ОЛЕКСАНДРІВНА
СВІДУНОВИЧ НАТАЛІЯ МИКОЛАЇВНА
відповідач:
Соболєва Наталія Адамівна
позивач:
ПАТ"Альфа-Банк"
заінтересована особа:
Проценко Антон Юрійович приватний виконавець виконавчого округу Запорізької області
Товариство з обмеженою відповідальністю "Кампсіс Фінанс"
заявник:
Проценко Дмитро Юрійович-приватний виконавець виконавчого округу Запорізької області
товариство з обмеженою відповідальністю "Вердикт Капітал"
Товариство з обмеженою відповідальністю "Дебт Форс"
представник заявника:
Радченко Вікторія Юріївна
представник позивача:
Бабич Олександр В'ячеславович
стягувач:
товариство з обмеженою відповідальністю "Вердикт Капітал"
Товариство з обмеженою відповідальністю "Вердикт Капітал"
стягувач (заінтересована особа):
товариство з обмеженою відповідальністю "Вердикт Капітал"
Товариство з обмеженою відповідальністю "Вердикт Капітал"