Україна
Донецький окружний адміністративний суд
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 січня 2024 року Справа№200/3262/23
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Зінченка О.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (місцезнаходження: 84122, Донецька обл., м. Слов'янськ, пл. Соборна, буд. 3, код ЄДРПОУ 13486010) про визнання протиправними дії, зобов'язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі - відповідач) про:
- визнання протиправними дії щодо припинення нарахування та виплати страхових виплат з 01 липня 2022 року;
- зобов'язання поновити нарахування та виплату страхових виплат з 01 липня 2022 року;
- зобов'язання виплатити заборгованість із щомісячних страхових виплат, яка виникла за період з 01 липня 2022 року по день поновлення такої виплати на рахунок, відкритий у АТ «Державний ощадний банк України».
Також позивач просив допустити негайне виконання рішення суду в частині стягнення сум страхових виплат за один місяць.
В обґрунтування позову зазначено, що позивач перебував на обліку в Маріупольському міському відділенні управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області, де отримував страхові виплат по 31 березня 2017 року. З 01 квітня 2017 року позивачу страхові виплати було припинено. У грудні 2022 року позивачу було сплачено щомісячні страхові виплати за період з 01 квітня 2017 року по 30 червня 2022 року. Однак, з липня 2022 року щомісячні страхові виплати позивачу знову були припинені з невідомих для нього причин. На адвокатський запит щодо підстав припинення страхових виплат та несплату заборгованості по страховим виплатам відповідачем було повідомлено, що виплата за період з 01.04.2017 по 30.06.2022 позивачу страхових виплат була здійснена, а з 01.07.2022 року страхові виплати не здійснювались.
Зазначив, що відповідачем не надано ані рішення про припинення страхових виплат, ані розрахунку заборгованості.
Вважає дії відповідача щодо припинення сплати страхових виплат та ненарахування та невиплати страхових виплат з 01 липня 2022 року протиправними, у зв'язку із чим звернувся до суду з даним позовом.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу справ між суддями дану справу розподілено на суддю Донецького окружного адміністративного суду Грищенка Є.І.
Ухвалою суду від 10 липня 2023 року поновлено позивачеві пропущений процесуальний строк звернення до суду з даним позовом, прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у даній справі та вирішено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами.
Вказаною ухвалою витребувано у відповідача довідку про нараховані та фактично виплачені ОСОБА_1 страхові виплати з 01 липня 2022 року, рішення про припинення страхових виплат ОСОБА_1 та належним чином засвідчені копії документів, які стали підставою для припинення страхових виплат позивачеві.
18 липня 2023 року відповідачем до суду надано пояснення, у яких зазначено, що надати довідку про нараховані та фактично виплачені ОСОБА_1 страхові виплати з 01 липня 2022 року Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області немає можливості через відсутність в програмному забезпеченні ІКІС ПФУ: підсистема «Призначення та виплати деяких соціальних виплат» необхідної інформації.
Надати рішення про припинення страхових виплат ОСОБА_1 та належним чином засвідчені копії документів, які стали підставою для припинення страхових виплат позивачеві неможливо у зв'язку з тим, що Маріупольська міська територіальна громада, де було розташоване Маріупольське міське відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області належить до переліку територій, які тимчасово окуповані Російською Федерацією.
Особові справи потерпілих на виробництві в тому числі особова справа потерпілого ОСОБА_1 залишені в Маріупольському міському відділенні управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області.
Згідно акту приймання-передавання справ укладеного та підписаного між управлінням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області та Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області особова справа про страхові виплати потерпілого ОСОБА_1 не передавалися до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області.
25 липня 2023 року відповідачем до суду надано відзив на позовну заяву, за змістом якого останній заперечував проти задоволення позову та зазначив наступне.
Позивач перебував на постійному обліку у відділенні виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Калінінському районі м. Горлівки Донецької області.
За даними Єдиної інформаційно-аналітичної системи Фонду соціального страхування України позивач у період з 01 травня 2014 року по 31 березня 2017 року перебував на обліку та отримував щомісячні страхові виплати як внутрішньо переміщена особа у Маріупольському міському відділенні управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області.
З 01 квітня 2017 року нарахування щомісячних страхових виплат позивачу було припинено (затримано) на підставі витягу з протоколу засідання комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам управління соціального захисту населення Маріупольської міської ради від 30.03.2017 №12 про припинення соціальних виплат позивачу, із встановленням факту відсутності особи за фактичним місцем проживання.
На виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 29.06.2022 по справі № 200/1780/22 позивачу нараховані та виплачені щомісячні страхові виплати за період з 01 квітня 2017 року по 30 червня 2022 року у розмірі 854 044,10 грн. на особовий рахунок, відкритий в ПАТ «Державний ощадний банк України».
Надалі, позивач до будь-якого відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області не звертався, необхідні документи не надав, тому постановою відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області відповідно до пункту 6 частини першої статті 46 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 №1105-XIV (у редакції Закону України від 28.12.2014 №77-VІІІ; із змінами) припинено (затримано) щомісячні страхові виплати позивачу з 01.07.2022.
Розпорядженням керівника апарату Донецького окружного адміністративного суду від 14.12.2023 “Щодо повторного автоматичного розподілу справи”, відповідно до підпункту 2.3.50 пункту 2.3 Положення про автоматизовану систему документообігу суду, затвердженого рішенням Ради суддів України від 26.11.2010 № 30 зі змінами та доповненнями, частини 9 статті 31 Кодексу адміністративного судочинства України здійснено повторний автоматизований розподіл справи № 200/3262/23.
Відповідно до витягу з протоколу повторного автоматичного розподілу справи між суддями від 14.12.2023, адміністративну справу № 200/3262/23 перерозподілено на суддю Донецького окружного адміністративного суду Зінченка О.В.
Ухвалою суду від 15 грудня прийнято до свого провадження адміністративну справу № 200/3263/23, ухвалено розгляд справи провести суддею одноособово за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Розгляд справи проведено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, судом встановлено наступне.
Позивач, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянин України, що підтверджується копією паспорта, наявною в матеріалах справи, серії НОМЕР_2 , РНОКПП НОМЕР_1 .
Відповідно до довідки від 26 грудня 2017 року № 0000448819 позивач є внутрішньо переміщеною особою.
Відповідно до довідки МСЕК серії 10 ААА № 032776 від 04.05.2011 позивачеві встановлено третю групу інвалідності та ступінь втрати працездатності 50 % безстроково.
Право позивача на отримання страхових виплат сторонами не заперечується.
ОСОБА_1 в період з 01 травня 2014 року по 31 березня 2017 року перебував на обліку та отримував щомісячні страхові виплати як внутрішньо переміщена особа на обліку у Маріупольському міському відділенні управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області. З 01 квітня 2017 року нарахування щомісячних страхових виплат ОСОБА_1 припинено (затримано) на підставі витягу з протоколу засідання комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам управління соціального захисту населення Маріупольської міської ради від 30.03.2017 №12 про припинення соціальних виплат позивачу, із встановленням факту відсутності особи за фактичним місцем проживання.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 29.06.2022 по справі № 200/1780/22 позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області про визнання протиправними дії Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області щодо припинення нарахування та виплати ОСОБА_1 страхових виплат з 01 квітня 2017 року, скасування постанови Маріупольського міського відділення від 04.04.2017 року № 0546/22251/10 про припинення щомісячних страхових виплат ОСОБА_1 з 01 квітня 2017 року, зобов'язання Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області поновити нарахування щомісячних страхових виплат з 01 квітня 2017 року задоволено частково, визнано протиправною та скасовано постанову відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань у м. Маріуполі від 04.04.2017 року № 0546/22251/10, зобов'язано Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 41325231, місцезнаходження: вул. Свободи, буд. 5, м. Слов'янськ, Донецька область, 84122) поновити ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_2 ) нарахування та виплату щомісячних грошових сум в разі часткової чи повної втрати працездатності, що компенсує відповідну частину втраченого заробітку з 01 квітня 2017 року, та сплатити заборгованість з 01 квітня 2017 року на рахунок, відкритий у ПАТ “Державний ощадний банк України”.
На виконання зазначеного рішення, залишеного без змін постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 19.10.2022 по справі №200/1780/22 ОСОБА_1 нараховані та виплачені щомісячні страхові виплати за період з 01 квітня 2017 року по 30 червня 2022 року у розмірі 854 044,10 грн. на особовий рахунок, відкритий в ПАТ «Державний ощадний банк України».
В подальшому, постановою відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області відповідно до пункту 6 частини першої статті 46 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 №1105-XIV (у редакції Закону України від 28.12.2014 №77-VІІІ; із змінами) припинено (затримано) щомісячні страхові виплати Позивачу з 01.07.2022.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
За приписами частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правові, фінансові та організаційні засади загальнообов'язкового державного соціального страхування, гарантії працюючих громадян щодо їх соціального захисту у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, вагітністю та пологами, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, охорони життя та здоров'я визначає Закон України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин (далі - Закон № 1105, тут і далі - в редакції, чинній на момент припинення позивачеві страхових виплат).
Статтею 36 Закону № 1105 «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» визначено, що страховими виплатами є грошові суми, які Фонд виплачує застрахованому чи особам, які мають на це право, у разі настання страхового випадку.
Страхові виплати складаються із: 1) страхової виплати втраченого заробітку (або відповідної його частини) залежно від ступеня втрати потерпілим професійної працездатності (далі - щомісячна страхова виплата); 2) страхової виплати в установлених випадках одноразової допомоги потерпілому (членам його сім'ї та особам, які перебували на утриманні померлого); 3) страхової виплати дитині, яка народилася з інвалідністю внаслідок травмування на виробництві або професійного захворювання її матері під час вагітності; 4) страхових витрат на медичну та соціальну допомогу.
Строки проведення страхових виплат визначені ст. 47 вказаного Закону.
Відповідно ч. 1 ст. 47 Закону № 1105 страхові виплати провадяться щомісячно в установлені Фондом дні на підставі постанови цього Фонду або рішення суду:
1) потерпілому - з дня втрати працездатності внаслідок нещасного випадку або з дати встановлення професійного захворювання;
2) особам, які мають право на виплати у зв'язку зі смертю годувальника, - з дня смерті потерпілого, але не раніше дня виникнення права на виплати.
Частинами 5 та 6 ст. 47 Закону №1105 визначено, що страхові виплати провадяться протягом строку, на який встановлено втрату працездатності у зв'язку із страховим випадком, а фінансування додаткових витрат згідно з цим Законом - протягом строку, на який визначено потребу в них.
Страхові виплати провадяться протягом строку, встановленого МСЕК або ЛКК. Строк проведення страхових виплат продовжується з дня їх припинення і до часу, встановленого при наступному огляді МСЕК або ЛКК, незалежно від часу звернення потерпілого або заінтересованих осіб до Фонду. При цьому сума страхових виплат за минулий час виплачується за умови підтвердження МСЕК втрати працездатності та причинного зв'язку між настанням непрацездатності та ушкодженням здоров'я.
Згідно з ч. 4 та 7 ст. 47 Закону № 1105 виплати, призначені, але не одержані своєчасно потерпілим або особою, яка має право на одержання виплат, провадяться за весь минулий час, але не більш як за три роки з дня звернення за їх одержанням.
Якщо потерпілому або особам, які мають право на одержання страхової виплати, з вини Фонду своєчасно не визначено або не виплачено суми страхової виплати, ця сума виплачується без обмеження протягом будь-якого строку та підлягає коригуванню у зв'язку із зростанням цін на споживчі товари та послуги в порядку, встановленому статтею 34 Закону України "Про оплату праці".
Згідно зі ст. 46 Закону № 1105 (у редакції на момент припинення виплати позивачу страхових виплат) страхові виплати і надання соціальних послуг припиняються:
1) на весь час проживання потерпілого за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України;
2) на весь час, протягом якого потерпілий перебуває на державному утриманні, за умови, що частка виплати, яка перевищує вартість такого утримання, надається особам, які перебувають на утриманні потерпілого;
3) якщо з'ясувалося, що виплати призначено на підставі документів, які містять неправдиві відомості. Сума витрат на страхові виплати, отримані застрахованим, стягується в судовому порядку;
4) якщо страховий випадок настав внаслідок навмисного наміру заподіяння собі травми;
5) якщо потерпілий ухиляється від медичної чи професійної реабілітації або не виконує правил, пов'язаних з установленням чи переглядом обставин страхового випадку, або порушує правила поведінки та встановлений для нього режим, що перешкоджає одужанню;
6) в інших випадках, передбачених законодавством.
Як встановлено судом з матеріалів справи, позивачеві припинено страхові виплати у зв'язку із тим, що з відповідною заявою позивач не звертався.
Водночас, статтею 46 Закону № 1105 не надано повноважень щодо припинення страхових виплат з зазначених підстав.
Крім того, право позивача на отримання страхових виплат підтверджено рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 29 червня 2022 року у справі № 200/1780/22.
Разом з тим, суд зазначає, що відповідно до довідки МСЕК серії 10 ААА № 032776 від 04.05.2011 позивачеві встановлено третю групу інвалідності та степінь втрати працездатності 50 % безстроково, тому в даному випадку відсутні підстави для невиплати раніше призначених щомісячних страхових виплат.
Відсутність звернення позивача із заявою про поновлення страхових виплат не є підставою для відмови в задоволенні позову.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 20 вересня 2019 року у справі № 243/3505/16-ц.
Згідно з нормами частини другої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до положень статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до вимог частин першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Нормами частини другої зазначеної статті встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Отже, судом встановлено, що позивачеві всупереч положенням Закону № 1105-XIV припинено страхові виплати позивачеві з 01 липня 2022 року.
Разом з тим, суд вважає зазначити наступне.
Як встановлено судом за результатами розгляду справи, саме Управлінням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області відповідно до пункту 6 частини першої статті 46 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 №1105-XIV (у редакції Закону України від 28.12.2014 №77-VІІІ; із змінами) припинено (затримано) щомісячні страхові виплати Позивачу з 01.07.2022.
Таким чином, протиправні дії щодо припинення страхових виплат позивачеві з 01 липня 2022 року вчинено саме Управлінням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області, а не відповідачем у справі.
Втім, на час прийняття рішення по суті набув чинності Закон України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування”, викладений в новій редакції.
Відповідно до ст. 4 Закону № 1105-XIV уповноваженим органом управління в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та від нещасного випадку є Пенсійний фонд України.
В свою чергу Фонд соціального страхування України та управління виконавчої дирекції Фонду реорганізовано шляхом їх приєднання до Пенсійного фонду України з 1 січня 2023 року.
Таким чином, відповідач є правонаступником Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області.
Вказана обставина сторонами не заперечується.
Відповідно до частини 2 статті 9 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про часткове задоволення позовних вимог, а саме в частині зобов'язання відповідача поновити позивачеві нарахування та виплату страхових виплат, а також виплатити заборгованість з 01 липня 2022 року. В іншій частині позовні вимоги задоволенню не підлягають, оскільки відповідачем протиправні дії стосовно позивача не вчинялись.
Окрім того, суд вважає за необхідне зазначити, що згідно з вимогами статті 244 КАС України під час ухвалення рішення суд вирішує, зокрема, чи є підстави допустити негайне виконання рішення.
Нормами статті 371 КАС України передбачено, що негайно виконуються рішення, зокрема, про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць.
Оскільки даним судовим рішенням не здійснюється стягнення періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів, тому підстави для негайного виконання рішення суду згідно статті 371 КАС України відсутні.
Відповідно до частини 3 статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Зважаючи на те, що позивачем при поданні позову сплачено судовий збір у сумі 1073,60 грн., відповідно до положень ч. 3 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України з відповідача підлягають стягненню судові витрати у розмірі 715,73 грн., за рахунок його бюджетних асигнувань, що є пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Керуючись статтями 2-17, 19, 20, 42-47, 55-60, 72-77, 90, 94-99, 122, 124, 125, 132, 134, 139, 143, 159-165, 168, 171, 173, 192-196, 224-230, 241, 243, 245, 246, 250, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (місцезнаходження: 84122, Донецька обл., м. Слов'янськ, пл. Соборна, буд. 3, код ЄДРПОУ 13486010) про визнання протиправними дії, зобов'язання вчинити певні дії,- задовольнити частково.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (юридична адреса: 84122, Донецька область, м. Слов'янськ, пл. Соборна, 3, код ЄДРПОУ 13486010) поновити нарахування та виплату страхових виплат ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ), а також виплатити заборгованість з 01 липня 2022 року на рахунок, відкритий в АТ «Ощадбанк».
В задоволенні іншої частини позовних вимог, - відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (місцезнаходження: 84122, Донецька обл., м. Слов'янськ, пл. Соборна, буд. 3, код ЄДРПОУ: 13486010) на користь ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 715, 73 грн (сімсот п'ятнадцять гривень 73 копійки).
Повний текст рішення складено та підписано 03 січня 2024 року.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, або спрощеного позовного провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного тексту судового рішення.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).
Суддя О.В. Зінченко