ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 січня 2024 року ЛуцькСправа № 140/19194/23
Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Денисюка Р.С., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю “Торговий дім “Роял Любарт” до Головного управління ДПС у Волинській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю “Торговий дім “Роял Любарт” (далі - позивач, ТзОВ «Торговий дім “Роял Любарт”) звернулося з позовом до Головного управління ДПС у Волинській області (далі - відповідач, ГУ ДПС у Волинській області) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 20.06.2023 № 0080340408.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що інспекторами Головного управління ДПС у Волинській області складено акт камеральної перевірки від 29.05.2023 №8929/03-20-04-08/44871782 щодо недотримання граничних строків реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних. У висновку зазначеного акту перевірки контролюючий орган вказав на порушення товариством п.201.10 ст.201 ПК України, з врахуванням абз. 3 п.69.1 ст.69 розділу XX Перехідних положень ПК України, в частині несвоєчасної реєстрації податкових накладних за жовтень 2022 року, березень 2023 року.
На підставі вказаного акту камеральної перевірки відповідачем винесено податкове повідомлення-рішення від 20.06.2023 № 0080340408, яким до товариства застосовано штраф в сумі 37284,56 грн.
Товариство вважає необґрунтованими висновки акта перевірки про порушення ним п.201.10 ст.201 ПК України, в частині несвоєчасної реєстрації податкових накладних за вказані періоди, так як ними вчасно було зареєстровано податкові накладні за цей період.
Звертає увагу на ту обставину, що відповідно до п. 52.1 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідних положень ПК України за порушення податкового законодавства, вчинені протягом періоду з 1 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), штрафні санкції не застосовуються. На момент реєстрації податкових накладних дія карантину була продовжена.
Вказані норми законодавства не були відмінені внесеними змінами до ПК України та є чинними. Відтак у контролюючого органу були відсутні законодавчо визначені підстави для застосування штрафу за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних під час карантину.
Також вказує на те, що контролюючим органом камеральна перевірка була проведена із порушенням, а саме така перевірка проведена щодо накладних за жовтень 2022 року, коли контролюючий орган не мав права проводити перевірки.
Крім того зазначають, що в порушення вимог ст. 86 ПК України, оскаржуване податкове-повідомлення рішення винесено раніше, ніж розглянуто заперечення позивача на акт перевірки. З урахуванням наведеного позивач просив позов задовольнити повністю.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 10.07.2023 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі, її розгляд призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами відповідно до статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
Відповідач у відзиві на позов заперечив позовні вимоги та у їх задоволенні просив відмовити. В обґрунтування своєї позиції вказав, що камеральною перевіркою з питань своєчасності реєстрації в ЄРПН податкових накладних/розрахунків коригування, проведеною ГУ ДПС у Волинській області, встановлено недотримання ТзОВ «Торговий дім “Роял Любарт” встановлених пунктом 201.10 статті 201 ПК України граничних строків реєстрації в ЄРПН податкових накладних, що є підставою для застосування до платника податків відповідно до пункту 120-1.1 статті 120-1 ПК України штрафу, в залежності від терміну затримки реєстрації податкової накладної.
Вказує на те, що Законом від 12.05.2022 №2260-IX внесено зміни до п.п.69.2 п.69 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідних положень ПК України (діють з 27.05.2022), відповідно до якого у разі виявлення порушень законодавства за результатами проведення перевірок до платників податків застосовується відповідальність згідно з цим Кодексом, законами, контроль за виконанням яких покладено на контролюючі органи, з урахуванням обставин, передбачених підпунктом 112.8.9 пункту 112.8 статті 112 цього Кодексу, що звільняють від фінансової відповідальності. При цьому вимоги законодавства щодо мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії воєнного, надзвичайного стану та/або на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), не застосовуються.
Крім того, звертає увагу на законність проведення камеральної перевірки та те, що розгляд заперечення на акт перевірки було ГУ ДПС у Волинській області розглянуто 16.06.2023 до винесення оскаржуваного ППР за участю представника товариства, що відповідає нормам ПК України. З посиланням на норми чинного законодавства зазначає про правильність визначеного розміру застосованих штрафних санкцій до позивача. Вважає, що висновок акта перевірки є обґрунтованим, а оскаржуване податкове повідомлення-рішення - правомірним.
У відповіді на відзив представник позивача ще раз підтримав доводи позову.
Дослідивши письмові пояснення, викладені учасниками справи у заявах по суті справи, а також письмові докази, суд дійшов висновку, що позов підлягає до часткового задоволення з наступних мотивів та підстав.
Судом встановлено, що ГУ ДПС у Волинській області проведено камеральну перевірку щодо недотримання граничних строків реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних ТзОВ «Торговий дім “Роял Любарт», за результатами якої складено акт камеральної перевірки від 29.05.2023 №8929/03-20-04-08/44871782 (а.с. 8-9).
У висновку зазначеного акту перевірки контролюючий орган вказав на порушення товариством п.201.10 ст.201 ПК України, з врахуванням абз 3 п.69.1 ст.69 розділу XX Перехідних положень ПК України, та з врахуванням п.89, п.90 підрозділу 2 розділу XX Перехідних положень ПК України в частині несвоєчасної реєстрації податкових накладних за жовтень 2022 року, березень 2023 року.
Зокрема вказано, що товариством податкові накладні:
- № 8 від 31.10.2022 зареєстровано 28.11.2022;
- №6 від 21.10.2022 зареєстровано 21.11.2022.
- №5 від 31.03.2023 зареєстровано 20.04.2023
Товариством 07.06.2023 подано заперечення на акт перевірки від 29.05.2023 №8929/03-20-04-08/44871782 (а.с.12-13).
За наслідками розгляду заперечення, ГУ ДПС у Волинській області листом “Про розгляд заперечення до акту камеральної перевірки” від 21.06.2023 №9961/6/03-20-04-02-06 повідомило позивача про залишення висновків акту перевірки в силі (а.с.14-15).
Із долучених до справи квитанцій про реєстрацію податкових накладних вбачається, що податкова накладна №8 від 31.10.2022 зареєстрована 28.11.2022 (а.с.16 зворот), податкова накладна №6 від 21.10.2022 зареєстрована 21.11.2022 (а.с.16), податкова накладна №5 від 31.03.2023 зареєстровано 20.04.2023 (а.с.17).
На підставі акта перевірки, ГУ ДПС у Волинській області 20.06.2023 прийняло податкове повідомлення-рішення № 0080340408, яким до товариства на підставі пункту 120.1 статті 120 ПК України застосовано штраф в сумі 37284,56 грн (а.с. 10).
ТзОВ «Торговий дім “Роял Любарт” не погоджуючись з вищевказаним податковим повідомленням-рішенням оскаржило його в судовому порядку.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд керується такими нормативно-правовими актами.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів регулює ПК України, визначаючи, зокрема вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
За приписами пункту 201.1 статті 201 ПК України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Відповідно до абзацу першого пункту 201.10 статті 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня (абзац п'ятий пункту 201.10 статті 201 ПК України).
Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції (абзац дев'ятий пункту 201.10 статті 201 ПК України).
Згідно з абзацом чотирнадцятим пункту 201.10 статті 201 ПК України реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:
- для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;
- для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;
- для зведених податкових накладних та/або розрахунків коригування до таких зведених податкових накладних, складених за операціями, визначеними пунктом 198.5 статті 198 та пунктом 199.1 статті 199 цього Кодексу, - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем місяця, в якому вони складені;
- для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).
У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.
Так згідно з пунктом 120-1.1 статті 120-1 ПК України порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції з постачання товарів/послуг, що звільняються від оподаткування податком на додану вартість; податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції, що оподатковуються за нульовою ставкою; податкової накладної, складеної відповідно до пункту 198.5 статті 198 цього Кодексу у разі здійснення операцій, визначених підпунктами “а” - “г” цього пункту, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до статті 199 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до абзацу одинадцятого пункту 201.4 статті 201 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 і 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:
- 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;
- 20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;
- 30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;
- 40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;
- 50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.
Законом №2876-ІХ, яким підрозділ 2 розділу XX “Перехідні положення” ПК України доповнено пунктами 89 та 90 такого змісту:
“ 89. Тимчасово, протягом дії воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України “Про введення воєнного стану в Україні” від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України “Про затвердження Указу Президента України “Про введення воєнного стану в Україні” від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється з урахуванням таких граничних строків:
для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до 5 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;
для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 18 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;
для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 18 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).
90. Тимчасово, протягом дії воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України “Про введення воєнного стану в Україні” від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України “Про затвердження Указу Президента України “Про введення воєнного стану в Україні” від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, штраф за порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого пунктом 89 цього підрозділу для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлюється у розмірі:
2 відсотки суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;
5 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;
10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;
15 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;
25 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів”.
Із аналізу вказаних правових норм вбачається, що на платника податків покладено обов'язок щодо реєстрації податкової накладної в ЄРПН у строк, встановлений податковим законодавством. Порушення вказаних строків реєстрації податкових накладних свідчить про наявність порушення, за яке передбачена відповідальність у вигляді штрафу в залежності від терміну такого порушення, що передбачено пунктом 120-1.1 статті 120-1 ПК України.
Водночас згідно з пунктом 52-1 підрозділу 10 розділу ХХ “Перехідні положення” ПК України за порушення податкового законодавства, вчинені протягом періоду з 1 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), штрафні санкції не застосовуються, крім санкцій за: порушення вимог до договорів довгострокового страхування життя чи договорів страхування в межах недержавного пенсійного забезпечення, зокрема страхування додаткової пенсії; відчуження майна, що перебуває у податковій заставі, без згоди контролюючого органу; порушення вимог законодавства в частині: обліку, виробництва, зберігання та транспортування пального, спирту етилового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів; цільового використання пального, спирту етилового платниками податків; обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками; здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального; здійснення суб'єктами господарювання операцій з реалізації пального або спирту етилового без реєстрації таких суб'єктів платниками акцизного податку; порушення нарахування, декларування та сплати податку на додану вартість, акцизного податку, рентної плати.
Перелік порушень податкового законодавства, за які контролюючим органом нараховуються штрафні санкції в період дії карантину на території України, є вичерпним та не включає застосування штрафних санкцій за порушення граничних строків реєстрації податкових накладних у період з 01 березня 2020 року і по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину.
Надалі Законом України від 03.03.2022 №2118-IX “Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо особливостей оподаткування та подання звітності у період дії воєнного стану” підрозділ 10 розділу XX “Перехідні положення” ПК України (Відомості Верховної Ради України, 2011 р., №№13 - 17, ст. 112) доповнено пунктом 69, згідно з яким тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у цьому пункті. Підпунктом 69.1 установлено, що у випадку відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов'язок, зокрема щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, платники податків звільняються від передбаченої цим Кодексом відповідальності з обов'язковим виконанням таких обов'язків протягом трьох місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.
Однак 27.05.2022 набрав чинності Закон №2260-ІХ, яким внесено зміни до пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ “Перехідні положення” ПК України, згідно з яким тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України від 24 лютого 2022 року №64/2022 “Про введення воєнного стану в Україні”, затвердженим Законом України від 24 лютого 2022 року №2102-IX, установлено особливості для справляння податків і зборів.
Законом №2260-ІХ підпункт 69.1 підрозділу 10 розділу ХХ “Перехідні положення” ПК України викладено у новій редакції, відповідно до абзаців першого, третього, восьмого цього підпункту у разі відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов'язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, платники податків звільняються від передбаченої цим Кодексом відповідальності з обов'язковим виконанням таких обов'язків протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні. Платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати податкові обов'язки щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових накладних, розрахунків коригування, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов'язків, граничний термін виконання яких припадає на період починаючи з 24 лютого 2022 року до дня набрання чинності Законом України “Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану” за умови реєстрації такими платниками податкових накладних та розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних до 15 липня 2022 року, подання податкової звітності до 20 липня 2022 року та сплати податків та зборів у строк не пізніше 31 липня 2022 року. Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у цьому підпункті, та перелік документів на підтвердження затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Також Законом №2260-ІХ пункт 69 підрозділу 10 розділу ХХ “Перехідні положення” ПК України доповнено підпунктом 69.1-1 такого змісту: “Платники податку на додану вартість зобов'язані забезпечити у строки, встановлені підпунктом 69.1 цього пункту, реєстрацію податкових накладних та розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, граничний термін реєстрації яких припадає на періоди, зазначені у підпункті 69.1 цього пункту, та уточнити (привести у відповідність) податковий кредит, задекларований платниками на підставі наявних у платника первинних (розрахункових) документів, з урахуванням даних податкових накладних та/або розрахунків коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних.”.
Одночасно підпунктом 69.2 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ “Перехідні положення” ПК України визначено, що у разі виявлення порушень законодавства за результатами проведення перевірок до платників податків застосовується відповідальність згідно з цим Кодексом, законами, контроль за виконанням яких покладено на контролюючі органи, з урахуванням обставин, передбачених підпунктом 112.8.9 пункту 112.8 статті 112 цього Кодексу, що звільняють від фінансової відповідальності. При цьому вимоги законодавства щодо мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії воєнного, надзвичайного стану та/або на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), не застосовуються.
Аналіз наведених положень ПК України свідчить про те, що до 27.05.2022 до платників податків, які своєчасно не зареєстрували податкові накладні в ЄРПН, не застосовувались штрафні санкції відповідно до положень пункту 52-1 підрозділу 10 розділу ХХ “Перехідні положення” ПК України. Законом №2260-ІХ, який набрав чинності 27 травня 2022 року, скасовано дію мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії воєнного, надзвичайного стану та/або на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), та відновлено обов'язок платників податків щодо реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування податкових накладних в ЄРПН. Одночасно поновлено відповідальність платників податків (у яких є можливість виконувати свої податкові обов'язки) у разі виявлення порушень законодавства за результатами проведення перевірок згідно з Кодексом, законами, контроль за виконанням яких покладено на контролюючі органи, з урахуванням обставин, передбачених підпунктом 112.8.9 пункту 112.8 статті 112 Кодексу, що звільняють від фінансової відповідальності. Звільнення від відповідальності за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних передбачено лише для платників податків щодо реєстрації податкових накладних, розрахунків коригування, граничний термін виконання яких припадає на період, починаючи з 24 лютого 2022 року до 27 травня 2022 року (тобто до дня набрання чинності Законом №2260-ІХ), за умови реєстрації такими платниками податкових накладних та розрахунків коригування в ЄРПН до 15 липня 2022 року включно.
Таким чином, на платника податків - продавця товарів/послуг покладено обов'язок щодо реєстрації податкової накладної, який має бути здійснений протягом чітко визначеного строку, за порушення якого законодавець передбачив можливість застосування фінансових санкцій.
За обставин цієї справи, ТзОВ «Торговий дім “Роял Любарт” порушено термін реєстрації податкових накладних № 8 від 31.10.2022, №6 від 21.10.2022, №5 від 31.03.2023, граничні терміни реєстрації яких припадали після набрання чинності Законом №2260-ІХ та Законом №2876-ІХ.
Проте, податкову накладну №8 від 31.10.2022 зареєстровано 28.11.2022, податкову накладну №6 від 21.10.2022 зареєстровано 21.11.2022, податкову накладну №5 від 31.03.2023 зареєстровано 20.04.2023.
Позивач не заперечує факт реєстрації податкових накладних з порушенням відведеного строку для їх реєстрації і ця обставина підтверджується відповідними квитанціями.
Починаючи з 27 травня 2022 року, порушення цих строків є підставою для притягнення до фінансової відповідальності відповідно до положень пункту 120-1.1 статті 120-1 ПК України, якщо платником податків не буде доведено, що він своєчасно направив на реєстрацію податкові накладні, однак їх реєстрація відбулася поза межами граничних строків не з його вини, або що мали місце обставини, передбачені підпунктом 112.8.9 пункту 112.8 статті 112 цього Кодексу, що звільняють від фінансової відповідальності (обставин непереборної сили (форс-мажору)).
Позивач не надав доказів про своєчасну відправку на реєстрацію зазначених вище податкових накладних. Так само він не навів обставин, які звільняють його від відповідальності, з підтвердженням належними доказами.
Перевіривши розрахунок штрафу за порушення термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в ЄРПН, суд вважає, що кількість днів прострочення граничних строків реєстрації податкових накладних в ЄРПН визначена відповідачем правильно. Для притягнення до відповідальності платника податків за порушення пункту 201.10 статті 201 ПК України визначальним є саме дата здійснення реєстрації податкових накладних.
Як вже зазначав суд вище, Законом №2876-ІХ було доповнено підрозділ 2 розділу XX “Перехідні положення” ПК України доповнено пунктами 89 та 90.
Отже, Законом №2876-ІХ на час дії воєнного стану в Україні збільшено тривалість граничного строку реєстрації податкової накладної залежно від дня її складення та зменшено відсоткові розміри ставок штрафу за порушення платниками граничного строку для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в ЄРПН.
Закон №2876-ІХ набрав чинність 08 лютого 2023 року. Тобто, як на час проведення камеральної перевірки, так і на час прийняття податкового повідомлення-рішення від 20.06.2023 № 0080340408 чинним був Закон №2876-ІХ, яким змінено розміри штрафів за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних.
Відповідно до приписів частини першої статті 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Конституційний Суд України у рішенні від 09 лютого 1999 року №1-рп/1999 у справі за конституційним зверненням Національного банку України щодо офіційного тлумачення положення частини першої статті 58 Конституції України (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) уточнив, що положення вказаної вище норми про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів у випадках, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи, стосується фізичних осіб і не поширюється на юридичних осіб. Але це не означає, що цей конституційний принцип не може поширюватись на закони та інші нормативно-правові акти, які пом'якшують або скасовують відповідальність юридичних осіб. Проте надання зворотної дії в часі таким нормативно-правовим актам, може бути передбачено шляхом прямої вказівки на це в законі або нормативно-правовому акті (абзаци третій, четвертий пункту 3 мотивувальної частини).
Законом №2876-IX не визначено особливостей застосування тих чи інших положень та дати, з якої відповідні положення мають застосовуватись.
Поряд з тим відповідно до імперативних приписів пункту 11 підрозділу 10 розділу ХІХ “Перехідні положення” ПК України штрафні (фінансові) санкції (штрафи) за наслідками перевірок, які здійснюються контролюючими органами, застосовуються в розмірах, передбачених законом, чинним на день прийняття рішень щодо застосування таких штрафних (фінансових) санкцій (з урахуванням норм пункту 7 цього підрозділу).
Окрім того, відповідно до підпункту 56.21 пункту 56.2 статті 56 ПК України, відповідно до якого у разі коли норма цього Кодексу чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі цього Кодексу, або коли норми різних законів чи різних нормативно-правових актів, або коли норми одного і того ж нормативно-правового акта суперечать між собою та припускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов'язків платників податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливість прийняти рішення на користь як платника податків, так і контролюючого органу, рішення приймається на користь платника податків.
Отже, виходячи з приписів пункту 11 підрозділу 10 розділу ХІХ “Перехідні положення” ПК України, суд констатує, що на день прийняття рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних, з урахуванням триваючого воєнного стану на території України, підлягали застосуванню штрафні санкції у розмірах, визначених пунктом 90 підрозділу 2 розділу XX “Перехідні положення” ПК України.
Податкове повідомлення-рішення прийняте на підставі акта перевірки від 29.05.2023 №8929/03-20-04-08/44871782, за висновками якого ТзОВ «Торговий дім “Роял Любарт” встановлено порушення пункту 201.10 статті 201 ПК України, з врахуванням абзацу третього підпункту 69.1 пункту 69 розділу ХХ ПК України зі змінами, внесеними Законом №2260-ІХ, та пунктів 89, 90 підрозділу 2 розділу ХХ Кодексу зі змінами, внесеними Законом №2876-ІХ, в частині несвоєчасної реєстрації податкових накладних.
Відсутність у податковому повідомленні-рішенні посилань на ці норми ПК України вказує на дефектність такого акта, однак не робить його недійсним, адже його зміст у сукупності з актом перевірки та розрахунком штрафних санкцій дозволяють встановити, які положення податкового законодавства при реалізації контролюючим органом приписів пункту 54.3 статті 54 ПК України були застосовані при прийнятті оскаржуваного податкового повідомлення-рішення.
Зокрема розмір штрафу по спірній накладній № 5 від 31.03.2023 ГУ ДПС у Волинській області в розмірі 1264,56 грн застосовано до товариства з врахуванням норм підпунктів 89,90 підрозділ 2 розділу XX “Перехідні положення” ПК України , згідно з Законом №2876-ІХ.
Поряд з тим контролюючий орган застосував розмір штрафу, що був встановлений на день реєстрації спірних податкових накладних (10 відсотків), а не на день прийняття податкового повідомлення-рішення (від 2 до 15 відсотків), не врахувавши положення пункту 11 підрозділу 10 розділу XX “Перехідні положення” ПК України. Тобто, у правовідносинах, які є предметом цього спору, ГУ ДПС у Волинській області неправильно визначило розмір штрафу за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних в ЄРПН по накладних №№6, 8 за жовтень 2022 року.
Між тим, оскільки позивач все ж порушив строк реєстрації податкових накладних, то наявні підстави для застосування штрафних санкцій за несвоєчасну їх реєстрацію в ЄРПН, що відповідно до пункту 90 підрозділу 10 розділу ХХ “Перехідні положення” ПК України (на цю норму є посилання в акті перевірки) має становити:
2 відсотки суми ПДВ, зазначеної в податкових накладних, - у зв'язку із порушенням строку реєстрації до 15 календарних днів (а не 10 відсотків, як вказано в розрахунку штрафних санкцій): накладна №8 від 31.10.2022 (порушено строк реєстрації 13 днів) 180100 грн. х 2% = 3602,00 грн.
Накладна №6 від 21.10.2022 (порушено строк реєстрації 6 днів) 180100 грн. х 2% = 3602,00 грн.
Відтак враховуючи вищезазначене та наведені норми законодавства, сума штрафу за виявлені порушення повинна складати 8468,56 гривень (1264,56 грн + 3602,00 грн+ 3602,00 грн) є правомірним.
Таким чином, податкове повідомлення-рішення від 20.06.2023 № 0080340408 є протиправним та підлягає скасуванню в частині суми штрафу, що перевищує 8468,56 грн, тобто у сумі 28816,00 грн.
Щодо решти суми штрафу права позивача не можна вважати порушеними.
Отже, суд задовольняє позов частково.
Проаналізувавши зібрані та досліджені в ході судового розгляду справи докази суд вважає, що відповідачем не було порушено вимог законодавства щодо розгляду заперечення на акт перевірки визначені нормами ПК України.
Зокрема заперечення були розглянуті комісією ГУ ДПС у Волинській області 16.06.2023 за участю представника товариства про, що свідчить відповідний протокол (а.с.39-41) та за результатами якого 16.06.2023 прийнято висновок про залишення в силі висновків акту камеральної перевірки.
Тобто, розгляд заперечень на акт перевірки відбувся до винесення ППР та висновки якого були враховані при його прийнятті.
При цьому суд зауважує, що 21.06.2023 направлявся лише лист про результати розгляду заперечення, розгляд якого відбувся 16.06.2023.
Щодо законності проведення перевірки то суд вказує на наступне.
Відповідно до пункту 76.3 статті 76 ПК України, камеральна перевірка податкової декларації або уточнюючого розрахунку може бути проведена лише протягом 30 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку їх подання, а якщо такі документи були надані пізніше, - за днем їх фактичного подання.
Камеральна перевірка з інших питань проводиться з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу.
Згідно з п.102.1 ст.102 (в редакції на момент виникнення спірних правовідносин). Контролюючий орган, крім випадків, визначених пунктом 102.2 цієї статті, має право провести перевірку та самостійно визначити суму грошових зобов'язань платника податків у випадках, визначених цим Кодексом, не пізніше закінчення 1095 дня (2555 дня - у разі проведення перевірки операції відповідно до статей 39 і 39-2 цього Кодексу), що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, звіту про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації, визначеної пунктом 133.4 статті 133 цього Кодексу, та/або граничного строку сплати грошових зобов'язань, нарахованих контролюючим органом, а якщо така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання. Якщо протягом зазначеного строку контролюючий орган не визначає суму грошових зобов'язань, платник податків вважається вільним від такого грошового зобов'язання (в тому числі від нарахованої пені), а спір стосовно такої декларації та/або податкового повідомлення не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку.
Пунктом 102.9 ст.102 ПК України було визначено, що на період дії правового режиму воєнного, надзвичайного стану, що вводиться в Україні, зупиняється перебіг строків, визначених цим Кодексом, іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, крім випадків, передбачених цим Кодексом.
Камеральна перевірка 29.05.2023 проводилась щодо своєчасної реєстрації податкових накладних за березень 2023 року та жовтень 2022 року.
Виходячи із вищевказаних норм та обставин справи у даному випадку відповідачем не було допущено порушення вимог ПК України щодо проведення камеральної перевірки по своєчасності реєстрації податкових накладних.
Як визначено частинами першою, третьою статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Звертаючись до суду, позивач сплатив судовий збір у сумі 2684,00 грн, що підтверджується платіжною інструкцією від 06.07.2023 №41 (а.с.6).
У зв'язку із частковим задоволенням позову (що становить 77,28% від суми штрафу у податковому повідомленні-рішенні) на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача необхідно стягнути судові витрати пропорційно до суми задоволених позовних вимог, що становить 2074,20 грн (77,28% від суми сплаченого судового збору).
Доказів понесення позивачем інших судових витрат матеріали справи не містять.
Керуючись статтями 139, 241, 242, 243, 245, 246, 262, 295, 297 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС України у Волинській області від 20.06.2023 № 0080340408 в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій у сумі 28816,00 грн (двадцять вісім тисяч вісімсот шістнадцять гривень 00 копійок).
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю “Торговий дім “Роял Любарт” за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Волинській області судовий збір 2074,20 грн (дві тисячі сімдесят чотири гривні 20 копійок).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України. У разі подання апеляційної скарги рішення якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.
Позивач: Товариство з обмеженою відповідальністю “Торговий дім “Роял Любарт” (43000, Волинська обл., м. Луцьк, вул. Карбишева, 1Т, код ЄДРПОУ 44871782).
Відповідач: Головне управління ДПС у Волинській області (43010, Волинська обл., м. Луцьк, Київський м-н, 4, код ЄДРПОУ 44106679).
Суддя Р.С. Денисюк