Ухвала від 20.12.2023 по справі 760/29617/23

Справа №760/29617/23

1-кс/760/12238/23

У Х В АЛ А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 грудня 2023 року слідчий суддя Солом'янського районного суду міста Києва ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , за участю прокурора Солом'янської окружної прокуратури м.Києва ОСОБА_3 , розглянувши у закритому судовому засіданні в приміщенні Солом'янського районного суду міста Києва клопотання прокурора Солом'янської окружної прокуратури м.Києва ОСОБА_3 про надання дозволу на проведення обшуку у кримінальному провадженні №12023100090000060 від 10.01.2023, за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.367, ч.5 ст.191, ч.5 ст.27, ч.5 ст.191 КК України,-

ВСТАНОВИВ:

До слідчого судді Солом'янського районного суду міста Києва надійшло клопотання прокурора Солом'янської окружної прокуратури м.Києва ОСОБА_3 про надання дозволу на проведення обшуку у кримінальному провадженні №12023100090000060 від 10.01.2023, за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.367, ч.5 ст.191, ч.5 ст.27, ч.5 ст.191 КК України.

Як зазначається у клопотанні, Солом'янською окружною прокуратурою міста Києва здійснюється процесуальне керівництво досудовим у кримінальному провадженні №12023100090000060 від 10.01.2023, за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.367, ч.5 ст.191, ч.5 ст.27, ч.5 ст.191 КК України.

Досудове розслідування розпочато за матеріалами сектору спеціальної поліції Солом'янського УП ГУНП у м. Києві, відповідно до яких встановлено, що 08.12.2022 управління освіти Солом'янської районної в місті Києві державної адміністрації оголошено проведення публічної закупівлі з особливостями товарів за № UA-2022-12-08-007323-a, а саме: ДК 021:201531120000-3 Генератори (Генератор бензиновий) на загальну суму 969 000,00 грн., а 09.12.2022 оголошено публічну закупівлю з особливостями аналогічних товарів за №UA-2022-12-09-015317-a на загальну суму 3 680 000,00 грн.

Прокурор вказує, що до відповідно до вимог п. 3 розпорядження виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) №1036 від 11.09.2009 у редакції розпорядження №755 від 03.08.2015 «Про вдосконалення порядку здійснення внутрішнього фінансового контролю підприємств, установ та організацій комунальної форми власності міста та районів міста Києва, а також державних підприємств, що перебувають у сфері управління КМДА», керівники підприємств, установ та організацій несуть персональну відповідальність за забезпечення: 3.1. Вивчення середньоринкових цін на товари, роботи та послуги, на базі яких визначається (з врахуванням очікуваних цін, які використовувались при підготовці відповідних бюджетних запитів) допустимий рівень ціни, що повинен бути зазначений у документації конкурсних торгів; 3.2. Належного вивчення та аналізу рішень власного комітету з конкурсних торгів з метою визначення їх економічної ефективності та вжиття відповідних заходів; 3.3. Ефективного проведення закупівель, залучення економічно-ефективних учасників, укладання економічно обґрунтованих договорів ОСОБА_4 , виконуючи обов?язки начальника управління освіти Солом?янської районної в місті Києві державної адміністрації, до повноважень якого входить виконання організаційно-розпорядчих функцій, а отже, будучи відповідно до частини 3 статті 18 КК України службовою особою, вчинив необережний злочин у сфері службової діяльності за наступних обставин. Протоколом №83 від 08.12.2022 та Протоколом №84 від 09.12.2022 уповноваженою особою управління освіти Солом?янської районної в місті Києві державної адміністрації ОСОБА_5 прийнято рішення щодо затвердження змін до річного плану закупівель Управління освіти Солом?янської районної в місті Києві державної адміністрації на закупівлю бензинових генераторів ДК 021: 2015 31120000-3 Генератори (Генератор бензиновий). При цьому, бухгалтером відділу оренди та договірних відносин Централізованої бухгалтерії Управління освіти Солом?янської районної в місті Києві державної адміністрації ОСОБА_6 , яка діяла за попередньою змовою із ОСОБА_5 з метою сприяння останній у розтраті бюджетних коштів, у невстановлений досудовим розслідуванням час, проте не пізніше 07.12.2022, сформовано відомості щодо визначення середньо-ринкової вартості бензинових генераторів станом на 07.12.2022.

Зокрема, моніторинг вартості бензинових кожного із типів здійснено у тому числі на підставі комерційної пропозиції ТОВ «Європа Авто Трейд», яке у подальшому і виступило постачальником бензинових генераторів фізичній особі - підприємцю ОСОБА_7 , який в свою чергу їх поставляв управлінню освіти, а також комерційної пропозиції ТОВ «Сігвей груп», що є пов?язаною юридичною особою із ТОВ «Європа Авто Трейд». ОСОБА_4 , неналжено виконуючи покладені на нього обов?язки, передбачені п. 3.1 розпорядження виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) №1036 від 11.09.2009 у редакції розпорядження №755 від 03.08.2015, не перевірив визначену ОСОБА_6 середньо - ринкову вартість кожного з типів бензинових генераторів, внаслідок чого вона була використана ОСОБА_5 з метою визначення очікуваної вартості предмету закупівель №UA-2022-12-08-007323-а та №UA-2022-12-09-015317-a. За результатами закупівель внаслідок вищеописаних умисних дій ОСОБА_8 як уповноваженої особи у процедурах закупівель №UA-2022-12-08-007323-а та №UA-2022-12-09-015317-а прийняв участь один учасник - фізична особа - підприємець ОСОБА_9 , який і був визначений переможцем закупівель. У подальшому, 26.12.2022 у невстановлений досудовим розслідуванням час, ОСОБА_4 , перебуваючи у своєму службовому кабінеті у приміщенні управління освіти Солом?янської районної в місті Києві державної адміністрації, неналежно виконуючи свої службові обов?язки, діючи в порушення вимог п.3 п.3.1 розпорядження виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації №1036 від 11.09.2009 у редакції розпорядження №755 від 03.08.2015, не забезпечивши вивчення середньоринкових цін на товари, на базі яких визначено очікувану вартість предмету закупівель, належне вивчення та аналіз рішень щодо проведення вищевказаних закупівель, а також не забезпечивши ефективне проведення закупівель з метою укладання економічно обґрунтованих договорів, підписав від імені управління освіти договір №181 та договір №183, предметом яких є поставка бензинових генераторів за адресами закладів освіти Солом?янського району міста Києва відповідно до специфікацій та дислокацій, які є додатками до цих договорів. 29.12.2022 з рахунку управління освіти Солом?янської районної у місті Києві державної адміністрації на підставі платіжних документів №5920 та №5921 на банківський рахунок № НОМЕР_1 фізичної особи - підприємця ОСОБА_7 перераховано 3 545 360 грн. та 947 340, 20 грн. за генератори бензинові згідно договору №183 від 26.12.2022 та №181 від 26.12.2022 відповідно.

Разом з тим, аналізом банківського рахунку № НОМЕР_1 фізичної особи - підприємця ОСОБА_9 встановлено, що на день укладання договорів, а саме 26 грудня 2022 року, на банківському рахунку фізичної особи - підприємця ОСОБА_7 відсутня сума коштів, якими останній міг розрахуватися за генератори, а розрахунок відбувся тільки після отримання коштів з Держказначейства. Так, 30.12.2022, отримавши кошти міського бюджету, з рахунку фізичної особи - підприємця ОСОБА_7 на рахунок ТОВ «Європа Авто Трейд» перераховано грошові кошти в сумі 3 942 704 грн. за бензинові генератори, які і були поставлені ФОП ОСОБА_7 управлінню освіти Солом?янської районної у місті Києві державної адміністрації. Згідно висновку експерта №14193/23-54/15050-15053/23-54 від 08.05.2023 за результатами проведення судової товарознавчої експертизи, ринкова вартість бензинового генератора «Bormann Pro» моделі «BGB6000» станом на 26.12.2022 складала 67 016, 59 грн., ринкова вартість бензинового генератора «Bormann Pro» моделі «BGB8000» станом на 26.12.2022 складала 77 500, 01 грн., ринкова вартість бензинового генератора «Total» моделі «ТР130005» станом на 26.12.2022 складала 25 722, 44 грн., ринкова вартість бензинового генератора «Total» моделі «ТР155001» станом на 26.12.2022 складала 22 717, 23 грн., ринкова вартість бензинового генератора «Total» моделі «ТР175006» станом на 26.12.2022 складала 33 263, 28 грн. Таким чином, загальна вартість генераторів, поставлених за договором №181 від 26.12.2022 могла складати 774 027, 88 грн., а поставлених за договором №183 від 26.12.2022 - 1 119 610, 20 грн. У відповідності з висновком експертів №17827/23-71/19743/23-71 від 28.06.2023 за результатами проведення комісійної судової економічної експертизи, завищення вартості бензинових генераторів за договором №181 від 26.12.2022 підтверджується в сумі 173 312, 32 гривень.

Крім цього, згідно цього ж висновку експертів, завищення вартості бензинових генераторів за договором №183 від 26.12.2022 підтверджується в сумі 2 520 389, 80 гривень на, що становить розмір матеріальної шкоди (збитків), завданих управлінню освіти.

Крім цього, згідно інформації АТ «Універсал Банк», наданої на запит сторони обвинувачення, 29.12.2022 на банківський рахунок фізичної особи - підприємця ОСОБА_7 з рахунку управління освіти Солом'янської районної у місті Києві державної адміністрації перераховано 3 545 600 грн. із призначенням платежу - «генератори бензинові дог. 183 від 26.12.2022р. накл. 199 від 26.12.2022. Без ПДВ», та 947 340, 20 грн. із призначенням платежу - «генератори бензинові дог. 181 від 26.12.2022 р. накл. 198 від 26.12.2022р. Без ПДВ».

Наступного дня, 30.12.2022, отримані від управління освіти грошові кошти фізичною особою - підприємцем ОСОБА_7 чи особами, які діяли від його імені, вказані грошові кошти перераховано іншим особам, а саме: 3 942 704 грн. на рахунок ТОВ «Європа Авто Трейд» із призначенням платежу «рахунок на оплату№696», а також ф.ізичним особам ОСОБА_10 в сумі 62 тис. грн., ОСОБА_11 в сумі 22 930 грн., ОСОБА_12 в сумі 60 тис. грн., ОСОБА_13 в сумі 150 тис. грн. та ОСОБА_14 в сумі 189 700 грн. Перекази фізичним особам містять призначення платежу «фінансова допомога».

Як вказує прокурор, майже повну суму, яка становить різницю між отриманими від управління освіти коштами та переказаними ТОВ «Європа Авто Трейд» за поставку генераторів кошами фізичною особою - підприємцем ОСОБА_7 переказано вищевказаним фізичним особам.

Зазначає, що перелічені обставини вказують на можливу причетність цих осіб до операції з поставки бензинових генераторів, а отже - до вчинення кримінального правопорушення.

Крім цього, на підставі ухвали слідчого судді у кримінальному провадженні проведено обшук за місцем проживання ОСОБА_15 за адресою: АДРЕСА_1 , в ході якого вилучено мобільний термінал ОСОБА_14 .

Оглядом вказаного мобільного терміналу встановлено, що ОСОБА_14 спілкувався із ОСОБА_10 з приводу участі в закупівлі вищевказаних бензинових генераторів, а також щодо спілкування зі стороною замовника закупівлі.

Також, згідно протоколу огляду мобільного терміналу, вилученого у підозрюваної ОСОБА_5 , остання як уповноважена особа спілкувалась з приводу закупівлі генераторів із особою на ім'я ОСОБА_16 , якою може бути ОСОБА_10 .

Враховуючи наведене, на переконання прокурора, за місцем проживання ОСОБА_10 можуть зберігатись речі та документи, які мають суттєве значення для досудового розслідування.

Згідно інформації, отриманої оперативним підрозділом на виконання доручення, ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , фактично проживає за адресою: АДРЕСА_2 , яка на праві власності належить ОСОБА_17 .

Враховуючи те, що особи, які вчиняли описані дії, усвідомлюють протиправність своїх дій, у випадку спроби долучення таких речей та документів у спосіб, не пов'язаний із обшуком, можуть вживати заходів до їх приховання чи знищення.

Тому прокурор вказує, що обшук у даних обставинах є найбільш доцільним та ефективним способом відшукання та вилучення речей і документів, які мають значення для досудового розслідування, а також заходом, який у цьому випадку є пропорційним такому втручанню.

Зазначає, що вказані речі та документи мають значення речових доказів у кримінальному провадженні, оскільки, відповідно до ст. 98 КПК України, зберігають на собі сліди кримінального правопорушення та містять відомості, які можуть бути використані як доказ факту та обставин, що встановлюються під час кримінального провадження.

Враховуючи вищенаведене, просить слідчого суддю надати дозвіл слідчим групи слідчих та прокурорам групи прокурорів у кримінальному провадженні №12023100090000060 на проведення обшуку у квартирі за місцем проживання ОСОБА_10 за адресою: АДРЕСА_2 , яка на праві власності належить ОСОБА_17 , з метою виявлення та вилучення мобільного терміналу ОСОБА_10 , документів та листування у письмовому та електронному виді щодо взаємовідносин із управлінням освіти Солом'янської районної у місті Києві державної адміністрації, його окремими працівниками чи Солом'янської районної у місті Києві державної адміністрації, фізичною особою - підприємцем ОСОБА_7 чи іншими особами з приводу участі у закупівлі чи поставці бензинових генераторів управлінню освіти Солом'янської РДА, отриманні грошових коштів від цієї операції; документів щодо взаємовідносин із фізичною особою - підприємцем ОСОБА_7 , ТОВ «Європа Авто Трейд», ТОВ «Сігвей Груп» з приводу купівлі-продажу генераторів бензинових.

У судовому засіданні прокурор підтримав клопотання та просив його задовольнити в повному обсязі, з підстав, вкладених у ньому.

Дослідивши клопотання про проведення обшуку у кримінальному провадженні

№12023100090000060 від 10.01.2023, за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.367, ч.5 ст.191, ч.5 ст.27, ч.5 ст.191 КК України, та додані до нього документи, інші матеріали, якими обґрунтовуються доводи клопотання, а також витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань щодо кримінального провадження, в рамках якого подається клопотання, пояснення слідчого, слідчий суддя дійшов висновку про часткове задоволення вказаного клопотання з таких підстав.

Згідно з ст.ст. 1, 8, ч. 2 ст. 22 Конституції України Україна є правова держава, в Україні визнається і діє принцип верховенства права, конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані.

Ці конституційні приписи отримали свій розвиток у ст.2 КПК України, що встановлює завдання кримінального провадження. Це захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура.

Частинами 1 і 2 ст. 30 Конституції України передбачено, що кожному гарантується недоторканність житла. Не допускається проникнення до житла чи до іншого володіння особи, проведення в них огляду чи обшуку інакше як за вмотивованим рішенням суду.

Згідно з п.18 ч.1 ст.3 КПК України слідчий суддя - суддя суду першої інстанції, до повноважень якого належить здійснення у порядку, передбаченому цим Кодексом, судового контролю за дотриманням прав, свобод та інтересів осіб у кримінальному провадженні.

Відповідно до ч. 1 ст. 234 КПК України обшук проводиться з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, відшукання знаряддя кримінального правопорушення або майна, яке було здобуте у результаті його вчинення, а також встановлення місцезнаходження розшукуваних осіб.

Обшук проводиться на підставі ухвали слідчого судді.

Відповідно до ч. 3 ст. 234 КПК України, у разі необхідності провести обшук слідчий за погодженням з прокурором або прокурор звертається до слідчого судді з відповідним клопотанням, яке повинно містити відомості про:

1) найменування кримінального провадження та його реєстраційний номер;

2) короткий виклад обставин кримінального правопорушення, у зв'язку з розслідуванням якого подається клопотання;

3) правову кваліфікацію кримінального правопорушення з зазначенням статті (частини статті) закону України про кримінальну відповідальність;

4) підстави для обшуку;

5) житло чи інше володіння особи або частину житла чи іншого володіння особи, де планується проведення обшуку;

6) особу, якій належить житло чи інше володіння, та особу, у фактичному володінні якої воно знаходиться;

7) речі, документи або осіб, яких планується відшукати.

До клопотання також мають бути додані оригінали або копії документів та інших матеріалів, якими прокурор, слідчий обґрунтовує доводи клопотання, а також витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань щодо кримінального провадження, в рамках якого подається клопотання.

Відповідно до ч. 5 ст. 234 КПК України, слідчий суддя відмовляє у задоволенні клопотання про обшук, якщо прокурор, слідчий не доведе наявність достатніх підстав вважати, що:

1) було вчинено кримінальне правопорушення;

2) відшукувані речі і документи мають значення для досудового розслідування;

3) відомості, які містяться у відшукуваних речах і документах, можуть бути доказами під час судового розгляду;

4) відшукувані речі, документи або особи знаходяться у зазначеному в клопотанні житлі чи іншому володінні особи.

Аналіз клопотання про проведення обшуку у кримінальному провадженні

№12023100090000060 від 10.01.2023 та доданих до нього матеріалів, якими обґрунтовуються доводи клопотання, пояснень прокурора, дає достатні підстави вважати, що були вчинені кримінальні правопорушення, передбачені ч. 4 ст. 191 КК України, що, зокрема, підтверджується моніторингом на генератори станом на 07.12.2022, протоколами щодо затвердження очікуваної вартості, копіями договорів №181 від 26.12.2022 та №193 від 26.12.2022, видатковими накладними №198 від 26.12.2022 та №199 від 26.12.2022, листом Головного центру обробки спеціальної інформації ДПС України №44-1321вих.-23 від 03.02.2023 щодо надання відомостей з бази даних «Відомості про осіб, які перетнули державний кордон України, в'їхали на тимчасово окуповану територію України або виїхали з такої території», випискою АТ «УНІВЕРСАЛ БАНК» щодо руху коштів по рахунку ФОП ОСОБА_7 за період з 01.10.2022 по 19.01.2023, рапортом о/у 5 відділу УСР в м.Києві ДСР НП України ОСОБА_18 , протоколом огляду від 08.12.2023, рапортом ст. о/у Солом'янського УП ГУНП у м.Києві ОСОБА_19 та та іншими матеріалами в їх сукупності.

Відповідно до інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно №357876778, квартира за адресою: АДРЕСА_2 , на праві власності належить ОСОБА_17 .

Слідчий суддя, перевіривши надані матеріали клопотання, заслухавши пояснення прокурора, дослідивши докази по даних матеріалах, з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, відшукання предмету та знаряддя кримінального правопорушення, приходить до висновку, що наявні достатні підстави вважати, що у квартирі за адресою: АДРЕСА_2 , що на праві власності належить ОСОБА_17 та де фактично проживає ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , можуть знаходитися речі та документи, які мають значення для встановлення істини у ході проведення досудового розслідування, і за даних обставин обшук є найбільш доцільним та ефективним способом відшукання та вилучення речей та документів, є пропорційним втручанню в особисте і сімейне життя особи в силу п. 5 ч. 5 ст. 234 КПК України.

Разом з тим, у своєму клопотанні слідчий просить надати можливість вилучення під час обшуку документів та листування у електронному виді щодо взаємовідносин із управлінням освіти Солом'янської районної у місті Києві державної адміністрації, його окремими працівниками чи Солом'янської районної у місті Києві державної адміністрації, фізичною особою - підприємцем ОСОБА_7 чи іншими особами з приводу участі у закупівлі чи поставці бензинових генераторів управлінню освіти Солом'янської РДА, отриманні грошових коштів від цієї операції.

Однак відповідно до положень п. 3 ч. 2 ст. 168 КПК України, у разі необхідності слідчий чи прокурор здійснює копіювання інформації, що міститься в інформаційних (автоматизованих) системах, телекомунікаційних системах, інформаційно-телекомунікаційних системах, їх невід'ємних частинах. Копіювання такої інформації здійснюється із залученням спеціаліста.

Відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 168 КПК України, забороняється тимчасове вилучення електронних інформаційних систем або їх частин, мобільних терміналів систем зв'язку, крім випадків, коли їх надання разом з інформацією, що на них міститься, є необхідною умовою проведення експертного дослідження, або якщо такі об'єкти отримані в результаті вчинення кримінального правопорушення чи є засобом або знаряддям його вчинення, а також якщо доступ до них обмежується їх власником, володільцем або утримувачем чи пов'язаний з подоланням системи логічного захисту.

Виходячи з цього слідчий суддя вважає за можливе надати дозвіл на копіювання інформації з електронних носіїв інформації, на яких містяться документи та листування у електронному виді щодо взаємовідносин із управлінням освіти Солом'янської районної у місті Києві державної адміністрації, його окремими працівниками чи Солом'янської районної у місті Києві державної адміністрації, фізичною особою - підприємцем ОСОБА_7 чи іншими особами з приводу участі у закупівлі чи поставці бензинових генераторів управлінню освіти Солом'янської РДА, отриманні грошових коштів від цієї операції.

Враховуючи викладене, слідчий суддя вважає, що клопотання підлягає частковому задоволенню.

Керуючись ст.ст. 131, 132, 159-164, 166, 309, 369-372 КПК України, слідчий суддя -

УХВАЛИВ:

Клопотання - задовольнити частково.

Надати слідчим групи слідчих та прокурорам групи прокурорів у кримінальному провадженні №12023100090000060, дозвіл на проведення обшуку квартири за адресою: АДРЕСА_2 , яка на праві власності належить ОСОБА_17 , та де фактично проживає ОСОБА_10 , з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, відшукання знаряддя кримінального правопорушення, а саме:

- документів та листування у письмовому виді щодо взаємовідносин із управлінням освіти Солом'янської районної у місті Києві державної адміністрації, його окремими працівниками чи Солом'янської районної у місті Києві державної адміністрації, фізичною особою - підприємцем ОСОБА_7 чи іншими особами з приводу участі у закупівлі чи поставці бензинових генераторів управлінню освіти Солом'янської РДА, отриманні грошових коштів від цієї операції;

- документів щодо взаємовідносин із фізичною особою - підприємцем ОСОБА_7 , ТОВ «Європа Авто Трейд», ТОВ «Сігвей Груп» з приводу купівлі-продажу генераторів бензинових;

- копіювання інформації з електронних носіїв інформації, на яких містяться документи та листування у електронному виді щодо взаємовідносин із управлінням освіти Солом'янської районної у місті Києві державної адміністрації, його окремими працівниками чи Солом'янської районної у місті Києві державної адміністрації, фізичною особою - підприємцем ОСОБА_7 чи іншими особами з приводу участі у закупівлі чи поставці бензинових генераторів управлінню освіти Солом'янської РДА, отриманні грошових коштів від цієї операції, за участі спеціаліста, а у разі неможливості копіювання - на вилучення даної техніки.

В іншій частині клопотання - відмовити.

Ухвала слідчого судді про дозвіл на обшук житла чи іншого володіння особи з підстав, зазначених у клопотанні слідчого, погоджене з прокурором надає право проникнути до житла чи іншого володіння особи лише один раз.

Ухвала діє протягом одного місяця з дня її постановлення.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя ОСОБА_1