ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА
02.01.2024 р., м.Львів, вул.Личаківська,128 Справа№ 914/3797/23
Господарський суд Львівської області в складі судді Бортник О.Ю., розглянувши матеріали за позовом: Керівника Дрогобицької окружної прокуратури Львівської області в інтересах держави в особі:
Позивач: Львівська обласна державна адміністрація, м. Львів,
До відповідача 1: Дрогобицької районної державної адміністрації, м. Дрогобич,
До відповідача 2: Дрогобицької міської ради Львівської області, м. Дрогобич,
До відповідача 3: Головного управління Держгеокадастру у Львівській області
про визнання недійсним розпорядження, усунення перешкод у володінні і користуванні земельними ділянками лісового фонду шляхом скасування державної реєстрації земельних ділянок з одночасним припиненням права комунальної власності
Встановив: Керівник Дрогобицької окружної прокуратури Львівської області в інтересах держави в особі позивача: Львівської обласної державної адміністрації, м. Львів, звернувся до Господарського суду Львівської області з позовом до відповідача 1: Дрогобицької районної державної адміністрації, м. Дрогобич, до відповідача 2: Дрогобицької міської ради Львівської області, м. Дрогобич, до відповідача 3: Головного управління Держгеокадастру у Львівській області, м. Львів, про визнання недійсним розпорядження Дрогобицької районної державної адміністрації № 337 від 14.11.2013 «Про затвердження матеріалів інвентаризації земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності на території Дрогобицького району» зі змінами, внесеними розпорядженням Дрогобицької районної державної адміністрації № 414 від 30.12.2013 згідно додатку 1 в частині інвентаризації земель сільськогосподарського призначення державної власності Нижньогаївської сільської ради щодо земельних ділянок з кадастровими номерами 4621282100:05:000:0500 площею 12,9207 га; 4621282100:05:000:0501 площею 14,3249 га та 4621282100:05:000:0502 площею 0,2082 га; усунення Львівській обласній державній адміністрації перешкоди у володінні і користуванні земельними ділянками лісового фонду, шляхом скасування, вчиненого 17.10.2013 у Державному земельному кадастрі державної реєстрації земельних ділянок з кадастровими номерами 4621282100:05:000:0500 площею 12,9207 га; 4621282100:05:000:0501 площею 14,3249 га та 4621282100:05:000:0502 площею 0,2082 га, з одночасним припиненням права комунальної власності за Дрогобицькою міською радою.
Розглянувши позовну заяву та додані до неї документи, Господарський суд Львівської області дійшов висновку про необхідність її повернення. Роблячи такий висновок, суд виходив з наступного.
Відповідно до п.2 ч. 5 ст. 174 ГПК України, суддя повертає позовну заяву і додані до неї документи у разі, якщо порушено правила об'єднання позовних вимог.
Згідно з ч.1 ст.173 ГПК України, в одній позовній заяві може бути об'єднано декілька вимог, пов'язаних між собою підставою виникнення або поданими доказами, основні та похідні позовні вимоги.
Похідною позовною вимогою є вимога, задоволення якої залежить від задоволення іншої позовної вимоги (основної вимоги).
Прокурором порушено правила об'єднання позовних вимог, оскільки в одній позовній заяві об'єднано позовні вимоги, які стосуються трьох різних об'єктів цивільних прав (земельних ділянок, з кадастровими номерами: 4621282100:05:000:0500 площею 12,9207 га; 4621282100:05:000:0501 площею 14,3249 га та 4621282100:05:000:0502 площею 0,2082 га), які розташовані на території різних лісництв. З листа Філії «Дрогобицьке лісове господарство» № 7/21 20-2023 від 12.09.2023р. вбачається, що земельна ділянка з кадастровим номером 4621282100:05:000:0500 знаходиться частково на території Гаївського лісництва, інші земельні ділянки на території Летнянського лісництва.
Щодо цих трьох земельних ділянок прокурор просить: 1) визнати недійсним розпорядження Дрогобицької районної державної адміністрації № 337 від 14.11.2013 «Про затвердження матеріалів інвентаризації земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності на території Дрогобицького району» зі змінами; 2) усунути перешкоди у володінні і користуванні цими земельними ділянками лісового фонду, шляхом скасування вчиненої 17.10.2013 у Державному земельному кадастрі державної реєстрації згаданих земельних ділянок (Управлінням Держземагенства у Дрогобицькому районі здійснено реєстрацію спірних земельних ділянок, як земель сільськогосподарського призначення, ця реєстрація не є державною реєстрацією права власності на земельні ділянки); 3)одночасно припинити право комунальної власності Дрогобицької міської ради на ці три земельні ділянки.
Вказані позовні вимоги виникли з різних підстав, а тому не об'єднані між собою підставою виникнення. Ці позовні вимоги підтверджуються прокурором різними доказами, оскільки земельні ділянки розміщені на території різних лісництв, матеріали інвентаризації містять самостійні розділи щодо кожної окремої земельної ділянки. Кожен з цих розділів окремо підписано як замовником так і виконавцем і окремо скріплено їхніми печатками.
Той факт, що право комунальної власності на спірні земельні ділянки виникло на підставі наказу від 10.12.20 р., який не оскаржується прокурором, а не на підставі розпорядження № 414 від 30.12.2013 р. чи вчиненої 17.10.2013р. державної реєстрації земельних ділянок, як земель сільськогосподарського призначення, спростовує доводи прокурора про те, що усі позовні вимоги пов'язані між собою однією і тією ж самою підставою виникнення та поданими доказами, є основними та похідними.
Крім цього, згідно з Актом на право користування землею, який видано виконавчим комітетом Дрогобицької районної, міської Ради депутатів трудящих, в постійне користування відведено 1710,35 гектарів землі із загальної площі відведених земель за станом на 1959 р., що свідчить про тривалий час існування спірних правовідносин.
Сумісний розгляд заявлених прокурором у даній справі позовних вимог перешкоджатиме з'ясуванню взаємних прав і обов'язків сторін та суттєво ускладнить вирішення спору, з огляду на значну тривалість правовідносин (з 1959 р.), значний об'єм доказів (30 додатків до позову), тривалий характер спірних правовідносин, що не виключає значну кількість правонаступників учасників цих правовідносин. Під час розгляду справи суд повинен буде надавати оцінку обставинам, які стосуються кожної окремої земельної ділянки щодо кожної з позовних вимог, які стосуються цієї ділянки.
Суд вирішуватиме в межах однієї справи та у строки, передбачені статтею 195 ГПК України, фактично три різних спори по кожній окремій ділянці. При цьому прокурором при подачі позову сплачено лише 5368 грн. судового збору, як за дві позовні вимоги, загалом.
Положення статті 173 ГПК України встановлюють саме право, а не обов'язок суду на роз'єднання позовних вимог.
Встановлення господарським судом наведених вище обставин, які свідчать про порушення позивачем правил об'єднання позовних вимог, є підставою для повернення позовної заяви з посиланням на пункт 2 частини 5 статті 174 ГПК України.
Вказана позиція суду відповідає висновкам Верховного Суду, викладеним у його постановах від 16.10.2020р. у справі № 910/7186/19 та від 20.01.2021р. у справі № 914/2172/20.
Суд звертає увагу прокурора на те, що повернення позовної заяви не перешкоджає повторному зверненню з нею до Господарського суду в загальному порядку після усунення недоліків.
Керуючись п.2 ч.5 ст.174, ст.ст.234, 235 Господарського процесуального кодексу України, суд-
УХВАЛИВ:
Повернути Керівнику Дрогобицької окружної прокуратури Львівської області позовну заяву № 14.52/04-27-6458ВИХ-23 від 26.12.2023, яка надійшла до суду 28.12.2023 р. і додані до неї документи.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання і може бути оскаржена в порядку та строки передбачені нормами ГПК України.
Додаток: - позовна заява № 14.52/04-27-6458ВИХ-23 від 26.12.2023, яка надійшла до суду 28.12.2023р. з доданими до неї документами на 146 аркушах, в тому числі платіжна інструкція № 2721 від 28.11.2023р. про сплату 5368грн. судового збору та поштовий конверт.
Суддя Бортник О.Ю.