ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
61022, м. Харків, пр. Науки, 5, тел.:(057) 702-07-99, факс: (057) 702-08-52,
гаряча лінія: (096) 068-16-02, E-mail: inbox@dn.arbitr.gov.ua,
код ЄДРПОУ: 03499901,UA368999980313151206083020649
_____________________________________________________________________________
РІШЕННЯ
іменем України
13.12.2023 Справа №905/998/23 Господарський суд Донецької області у складі судді Огороднік Д.М., при секретарі судового засідання Власко С.В., розглянувши матеріали
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю “Газопостачальна компанія “Нафтогаз України” (код ЄДРПОУ 40121452, вул.Шолуденка. буд.1, м.Київ, 04116)
до відповідача Публічного акціонерного товариства “Донбасенерго” (код ЄДРПОУ 23343582, вул.Тихого Олекси, буд.6, м.Краматорськ, Краматорський р-н, Донецька обл., 84306, адреса для листування: вул.Предславинська, 34-А, м.Київ, 03150)
про стягнення 677906506,53 грн.
За участю представників:
від позивача: Орел Сергій Сергійович;
від відповідача: Горянін Артем Олександрович.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Предмет та підстави позову
На розгляд Господарського суду Донецької області передані позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «Газопостачальна компанія «Нафтогаз України» до Публічного акціонерного товариства «Донбасенерго» про стягнення боргу у загальній сумі 677906506,53 грн, у тому числі: основний борг у сумі 656882637,73 грн; 3% річних у сумі 5160672,04 грн; інфляційні втрати у сумі 15863196,76 грн.
Позов обґрунтований тим, що позивача, відповідно до розпорядження Кабінету міністрів України від 22.07.2020 №917-р, визначено постачальником “останньої надії”, який згідно з п. 26 ч. 1 ст. 1 Закону України “Про ринок природного газу” не має право відмовити в укладенні договору постачання природного газу. У зв'язку з відсутністю постачання природного газу відповідачу іншим постачальником, Оператором газотранспортної системи об'єм природного газу за участю Оператора газорозподільної системи об'єми природного газу, спожитого відповідачем з 17.11.2022 по 30.12.2022 автоматично включено до портфеля постачальника “останньої надії” - позивача, і відповідно, спожитий природний газ відносно до об'ємів, поставлених позивачем. Факт включення відповідача до реєстру споживачів постачальника “останньої надії” та віднесення газу, спожитого відповідачем, до портфеля постачальника “останньої надії” підтверджується актами приймання-передачі природного газу від 30.11.2022 №15647 та від 31.12.2022 №172999, листом оператора ГТС від 01.05.2023 та інформацією щодо споживачів, які були зареєстровані в Реєстрі споживачів постачальника “останньої надії” від Оператора ГРМ. Договір постачання природного газу постачальником “останньої надії” не потребує двостороннього підписання, він вважається укладеним з дня, визначеного на інформаційній платформі оператора газотранспортної системи днем початку постачання природного газу споживачу в Реєстрі споживачів постачальника “останньої надії” відповідно до Кодексу газотранспортної систем. Типовий договір затверджений постановою НКРЕЕП від 30.09.2015 №2501. Враховуючи умови типового договору, позивач нарахував відповідачу вартість спожитого відповідачем природного газу виключно на підставі даних Оператора ГРМ про об'єм розподіленого/спожитого відповідачем природного газу. Відповідно до п. 4.1 договору постачання природного газу здійснюється за ціною, оприлюдненою постачальником на своєму сайті, роздруківку якого позивачем додано до позовної заяви. На підставі п. 4.4 договору споживач зобов'язаний
Заперечення учасників судового процесу
Відзив на позовну заяву
16.08.2023, на електронну пошту суду надійшов відзив на позовну заяву Публічного акціонерного товариства «Донбасенерго» б/н, б/д (вх..№01-35/3905), в якому останній просить у задоволенні позову відмовити.
Публічне акціонерне товариство «Донбасенерго» не заперечує факт поставки позивачем природного газу на Слов'янську ТЕС. Водночас, відповідач вважає позовні вимоги безпідставними і передчасними.
Відповідач зазначає, що основним видом господарської діяльності Публічного акціонерного товариства «Донбасенерго» є виробництво електричної та теплової енергії на підставі ліцензій, виданих Національною комісією. Виробництво електричної та теплової енергії здійснюється виключно на виробничих потужностях Слов'янської ТЕС. Слов'янська ТЕС Публічного акціонерного товариства «Донбасенерго» розташована у м. Миколаївка Краматорського району Донецької області, яке визнано територією, на яких ведуться бойові відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 06.12.2022 №1364 та наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 № 309.
Слов'янська ТЕС здійснює енергопостачання Словянсько-Краматорського енерговузла та має важливе значення для забезпечення обороноздатності України. Внаслідок військової агресії унеможливлені поставки вугілля - основного технологічного палива для потреб Слов'янської ТЕС. Єдиною можливою альтернативою вугіллю є природний газ. Фактично, із початком збройної агресії, відповідач не веде господарську діяльність з метою отримання прибутку, а виконує життєво важливі для обороноздатності держави функції з виробництва електричної та теплової енергії, оскільки в якості палива замість вугілля використовується природний газ.
На виконання приписів Указу Президента України від 24.02.2022 №64 та у відповідності до ст. 11 Закону України “Про ринок природного газу”, Уряд постановою від 06.03.2022 №222 затвердив Положення про покладання спеціальних обов'язків на суб'єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу. На думку відповідача, саме на виконання цієї постанови були здійснена поставка позивачем відповідачу спірного газу у період з 17.11.2022 по 30.12.2022, а не на підставі типового договору про постачання природного газу постачальником “останньої надії”. Так як згідно Наказу Міністерства енергетики України №385 від 14.11.2022 “Про затвердження Переліку споживачів електричної енергії та природного газу, які не належать до категорії побутових споживачів і виконують життєво важливі функції для забезпечення обороноздатності України” затверджено перелік споживачів електричної енергії та природного газу, які не належать до категорії побутових споживачів і виконують життєво важливі функції для забезпечення обороноздатності України. До переліку віднесено Слов'янську теплову електричну станцію Публічного акціонерного товариства «Донбасенерго» (код ЄДРПОУ 23343582) ЕІС код - 56ХО0000N9JG600Y. Умови виконання спеціальних обов'язків, порядок компенсації позивачу збитків від виконання спеціальних обов'язків визначені Урядом в постановах №222 та №1194. Питання погашення заборгованості Публічним акціонерним товариством «Донбасенерго» за природний газ, що був поставлений позивачем, яке є предметом спору у цій справі, виходить за межі господарської компетенції відповідача та позивача. При цьому ключовим питанням погашення заборгованості є забезпечення сталої роботи енергоблоків Публічного акціонерного товариства «Донбасенерго».
Окрім цього, відповідач звертає увагу на положення норм чинного законодавства щодо умов договору, на підставі якого постачальник “останньої надії ” здійснює постачання газу та заперечує проти того, що до спірних відносин підлягають застосуванню положення ст. 15 Закону України “Про ринок природного газу” щодо здійснення поставки на підставі типового договору поставки газу постачальником “останньої надії”.
Також, відповідач посилається на те, що рішенням Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків №4052/6/32-00-04-04-01-02 від 29.11.2022 визнано неможливість своєчасного виконання Публічним акціонерним товариством «Донбасенерго» зобов'язань перед державою по сплаті податків.
Відповідь на відзив
23.08.2023, на електронну пошту суду надійшла відповідь на відзив б/н від 23.08.2023 Товариства з обмеженою відповідальністю «Газопостачальна компанія «Нафтогаз України» (вх.№01-35/4022), в якій останній просить суд позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
Відповідь на відзив обґрунтована тим, що аргументи відповідача викладені за змістом відзиву, є безпідставними, необґрунтованими та такими, що не відповідають обставинам справи та доказам наявним в матеріалах справи.
Позивач вважає, що уклавши договір сторони досягли усіх істотних умов договору та відповідно взяли на себе зобов'язання, визначені умовами договору. З боку позивача умови договору були виконані у повному обсязі, що визнається відповідачем у відзиві на позовну заяву. Проте з боку відповідача умови договору виконувались із порушенням строків.
Умови договору не містять жодної відкладальної обставини щодо проведення розрахунків з позивачем в інші строки, ніж визначені договором. Окрім того, Положення про покладення спеціальних обов'язків на суб'єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 06.03.2022 №222, на яке посилається відповідач у відзиві, також не передбачає відкладальної обставини щодо проведення розрахунків за природний газ, поставлений позивачем та спожитий відповідачем в рамках виконання покладених на сторони спеціальних обов'язків.
Таким чином, на думку відповідача уклавши договір із позивачем взяв на себе зобов'язання щодо проведення розрахунків за отриманий природний газ у строки визначені пунктом 4.4 договору.
Додаткові пояснення учасників справи
Пояснення Публічного акціонерного товариства «Донбасенерго»
11.09.2023, через підсистему «Електронний суд», надійшли додаткові пояснення Публічного акціонерного товариства «Донбасенерго» б/н від 11.09.2023 (вх..№07-10/3797/23).
Відповідач зазначає, що зобов'язання позивача постачати до 30.04.2023 (включно) природний газ споживачам, які виконують життєво важливі функції для забезпечення обороноздатності держави, покладено на Товариство з обмеженою відповідальністю «ГК «Нафтогаз України» Положенням про покладення спеціальних обов'язків, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України №222.
Відносини сторін із забезпечення Слов?янської ТЕС Публічного акціонерного товариства «Донбасенерго» природним газом не регулюються типовим договором і звичайними правилами постачання газу постачальником «останньої надії». Правовідносини виникли у зв'язку із покладанням на позивача спеціального обов'язку відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №222, як це і передбачено статтею 11 Закону України «Про ринок природного газу» та частиною 1 статті 174 Господарського кодексу України. Ніякої волі на укладання договору про постачання природного газу позивачем, у відповідача не було, оскільки такий договір є завідомо збитковий для підприємства.
19.09.2023, через підсистему «Електронний суд», надійшли додаткові пояснення Публічного акціонерного товариства «Донбасенерго» б/н від 19.09.2023 (вх..№07-10/3960/23)
Пояснення Товариства з обмеженою відповідальністю «Газопостачальна компанія «Нафтогаз України»
18.09.2023, на електронну пошту суду надійшли письмові пояснення Товариства з обмеженою відповідальністю «Газопостачальна компанія «Нафтогаз України» б/н від 18.09.2023 (вх..№01-35/4434), в яких зазначено, що умови постачання природного газу постачальником «останньої надії» визначено Законом України «Про ринок природного газу» (далі - Закон), Правилами постачання природного газу, затвердженими постановою НКРЕКП від 30.09.2015 № 2496 (далі - Правила постачання природного газу), Кодексом газотранспортної системи, затвердженим постановою НКРЕКП від 30.09.2015 № 2493 (далі - Кодекс ГТС), Положенням про покладення спеціальних обов'язків на суб'єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу, затвердженим Постановою КМУ від 06.03.2022 №222 (далі - Положення ПСО) та Типовим договором постачання природного газу постачальником «останньої надії», затвердженим постановою НКРЕКП від 30.09.2015 № 2501 (далі - Типовий договір).
Так, згідно ст. 15 Закону, у разі якщо постачальника ліквідовано, визнано банкрутом, його ліцензію на провадження діяльності з постачання природного газу анульовано або її дію зупинено, а також в інших випадках, передбачених правилами для постачальника «останньої надії» постачання природного газу споживачу здійснюється у порядку, визначеному правилами для постачальника "останньої надії", та на умовах типового договору постачання постачальником "останньої надії", що затверджується Регулятором. Договір постачання між постачальником "останньої надії" і споживачем вважається укладеним з моменту початку фактичного постачання природного газу такому споживачу.
Відповідно до Розділу VI Правил постачання природного газу, постачальник «останньої надії» здійснює постачання природного газу споживачам на умовах договору постачання природного газу, який укладається з урахуванням вимог цього розділу та має відповідати Типовому договору постачання природного газу постачальником «останньої надії». затвердженому постановою НКРЕКП від 30.09. 2015 року №2501, який є публічним, а його умови - однаковими для всіх споживачів.
Враховуючи включення відповідача в реєстр споживачів постачальника «останньої надії» (позивача), позивач на виконання ст. 15 Закону та Розділу VI Правил постачання природного газу, здійснював постачання природного газу відповідачу як постачальник «останньої надії» у відповідності до умов Типового договору. Проте враховуючи включення відповідача до переліку споживачів, що виконують життєво важливі функції для забезпечення обороноздатності держави, природний газ постачався позивачем відповідачу з урахуванням п. 7 Положення ПСО за ціною 32 000 гривень з урахуванням податку на додану вартість за 1 000 куб. метрів газу, що відображено в актах приймання-передачі природного газу від 30.11.2022 №15647 та від 31.12.2022 №17299 та рахунках на оплату № 32517 від 10.12.2022 та № 1218 від 10.01.2023.
Хід розгляду справи та процесуальні дії
Ухвалою Господарського суду Донецької області від 28.07.2023 постановлено: прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі №905/998/23; справу №905/998/23 розглядати за правилами загального позовного провадження; призначити підготовче засідання на 08.08.2023.
Ухвалою суду від 08.08.2023 відкладено підготовче засідання на 12.09.2023.
Протокольною ухвалою суду від 12.09.2023 оголошено перерву у підготовчому засідання до 19.09.2023.
Ухвалою суду від 19.09.2023 постановлено: продовжити строк підготовчого провадження; відкласти підготовче засідання на 04.10.2023.
02.10.2023, через підсистему “Електронний суд”, надійшло клопотання Публічного акціонерного товариства “Донбасенерго” б/н від 02.10.2023 (вх.№9232/23), в якому останній просить суд: витребувати у Товариства з обмеженою відповідальністю «Газопостачальна компанія «Нафтогаз України» інформацію і документи на підтвердження обставин подання Товариством з обмеженою відповідальністю «Газопостачальна компанія «Нафтогаз України» у відповідності до Порядку визначення компенсації, що надається суб?єктам ринку природного газу, на яких покладаються спеціальні обов?язки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1194 від 03.12.2020, суб?єкту ринку природного газу, що виконував спеціальні обов'язки щодо забезпечення Товариству з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України", у тому числі як постачальника "останньої надії" ресурсом природного газу, необхідним для виконання ним спеціальних обов'язків, інформації і документів щодо неоплаченої дебіторської заборгованості споживачів Товариства з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України", необхідні для розрахунку компенсації, що надається суб'єктам ринку природного газу, на яких покладаються спеціальні обов'язки; витребувати у Акціонерного товариства «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» інформацію і документи на підтвердження суми врахованої позивачем - Товариством з обмеженою відповідальністю «Газопостачальна компанія «Нафтогаз України» дебіторської заборгованості Публічного акціонерного товариства «Донбасенерго» у разі подання Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України» документів та інформації для розрахунку компенсації, що надається суб'єктам ринку природного газу, на яких покладаються спеціальні обов'язки у відповідності до Порядку визначення компенсації, що надається суб'єктам ринку природного газу, на яких покладаються спеціальні обов'язки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1194 від 03.12.2020.
Ухвалою суду від 04.10.2023 постановлено: задовольнити клопотання Публічного акціонерного товариства “Донбасенерго” б/н, від 02.10.2023 (вх..№9232/23) про витребування доказів; відкласти підготовче засідання на 17.10.2023; витребувати від Товариства з обмеженою відповідальністю “Газопостачальна компанія “Нафтогаз України” (код ЄДРПОУ 40121452, 04116, м.Київ, вул.Шолуденка, буд.1) інформацію і документи на підтвердження обставин подання Товариством з обмеженою відповідальністю “Газопостачальна компанія “Нафтогаз України” у відповідності до порядку визначення компенсації, що надається суб'єктам ринку природного газу, на яких покладаються спеціальні обов'язки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1194 від 03.12.2020, суб'єкту ринку природного газу, що виконував спеціальні обов'язки щодо забезпечення Товариства з обмеженою відповідальністю “Газопостачальна компанія “Нафтогаз України”, у тому числі як постачальника “останньої надії”, ресурсом природного газу, необхідним для виконання ним спеціальних обов'язків, інформації і документів щодо неоплаченої дебіторської заборгованості Публічного акціонерного товариства “Донбасенерго” (код ЄДРПОУ 23343582, вул.Тихого Олекси, будинок 6, м.Крамоторськ, Краматорський р-н, Донецька область, 84306) за період листопад - грудень 2022 Товариству з обмеженою відповідальністю “Газопостачальна компанія “Нафтогаз України”, необхідну для розрахунку компенсації, що надається суб'єктам ринку природного газу, на яких покладаються спеціальні обов'язки; витребувати від Акціонерного товариства “Національна акціонерна компанія “Нафтогаз України” (код ЄДРПОУ 20077720, 01601, місто Київ, вулиця Богдана Хмельницького, будинок 6) інформацію і документи на підтвердження суми врахованої Товариством з обмеженою відповідальністю “Газопостачальна компанія “Нафтогаз України” дебіторської заборгованості Публічного акціонерного товариства “Донбасенерго” (код ЄДРПОУ 23343582, вул.Тихого Олекси, будинок 6, м.Крамоторськ, Краматорський р-н, Донецька область, 84306) за період листопад - груде
17.10.2023, на електронну пошту суду, надійшов лист Товариства з обмеженою відповідальністю “Газопостачальна компанія “Нафтогаз України” №119/4.2.2-41592-1012 від 17.10.2023 (вх. №01-35/4916) на виконання вимог ухвали від 04.10.2023.
Протокольною ухвалою суду від 17.10.2023 оголошено перерву у підготовчому засіданні до 27.10.2023.
В зв'язку з перебуванням судді Огороднік Д.М. у відрядженні, підготовче засідання призначене на 27.10.2023, не відбулось.
Ухвалою суду від 30.10.2023 визначено дату підготовчого засідання на 07.11.2023.
Ухвалою суду від 07.11.2023 постановлено: закрити підготовче провадження та призначити справу № 905/998/23 до судового розгляду по суті; призначити судове засідання на 17.11.2023.
Протокольними ухвалами суду від 17.11.2023 та 24.11.2023 було оголошено перерву у судовому засіданні до 05.12.2023.
Протокольною ухвалою суду від 24.11.2023 оголошено перерву у судовому засіданні до 05.12.2023.
Призначене судове засідання на 05.12.2023 не відбулось, у зв'язку з перебуванням судді Огороднік Д. М. у відпустці з 04.12.2023 по 08.12.2023.
Ухвалою суду від 11.12.2023 визначено дату судового засідання на 13.12.2023.
У судове засідання 13.12.2023 з'явились представники позивача та відповідача.
Розглянувши матеріали справи, керуючись принципом верховенства права, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, суд
ВСТАНОВИВ:
Фактичні обставини справи та перевірка їх доказами
Відповідно до Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 04.07.2017 №880 видано ліцензію на право провадження господарської діяльності з постачання природного газу на території України Товариству з обмеженою відповідальністю «Газопостачальна компанія «Нафтогаз України».
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 22.07.2020 №917-р визначено Товариство з обмеженою відповідальністю «Газопостачальна компанія «Нафтогаз України» постачальником «останньої надії» строком на три роки як переможця конкурсу.
Матеріали справи містять копію адвокатського запиту б/н від 25.04.2023 про надання інформації та копій документів в інтересах Товариства з обмеженою відповідальністю «Газопостачальна компанія «Нафтогаз України» до Товариства з обмеженою відповідальністю «Оператор газотранспортної системи України», в якому останній просить надати інформацію про фактичні обсяги споживання природного газу щодо наступних споживачів за період з 01.11.2022 по 28.02.2023 EIC56XO0000N9JG600Y Публічного акціонерного товариства «Донбасенерго».
Листом від 01.05.2023 №ТОВВИХ-23-5558 Товариство з обмеженою відповідальністю «Оператор газотранспортної системи України» надало відповідь на адвокатський запит Товариства з обмеженою відповідальністю «Газопостачальна компанія «Нафтогаз України». Товариством з обмеженою відповідальністю «Оператор газотранспортної системи України» надано скріншоти з інформаційної платформи щодо закріплення споживача з EIC - кодом 56XO0000N9JG600Y в Реєстрі споживачів постачальника «останньої надії» Товариства з обмеженою відповідальністю «Газопостачальною компанією «Нафтогаз України» (ЕІС - код 56Х930000008780В), та інформації щодо остаточної алокації відборів споживача з ЕІС - кодом 56XO0000N9JG600Y за періоди з 17.11.2022 по 31.12.2022, з 02.01.2023 по 05.01.2023.
Позивачем до матеріалів справи, надано копію Форми № 10 “згідно з п. 2 глави 5 розділу ІV Кодексу ГТС, “Постачальнику “останньої надії” від оператора ГРМ/Оператора ГТС про надання інформації щодо споживачів, які були зареєстровані в Реєстрі споживачів постачальника “останньої надії”, серед яких зазначено Донбасенерго ЕІС - код 56XO0000N9JG600Y.
В період з 17.11.2022 по 30.12.2022, позивач здійснював поставку відповідачу газу, що підтверджується повністю представниками сторін.
На підтвердження здійснення позивачем поставки газу відповідачу у період з 17.11.2022 по 31.12.2022, позивачем до матеріалів справи надані акти приймання-передачі природного газу на загальну суму 677865706,45 грн, а саме:
-акт №145647 від 30.11.2022 , з якого вбачається, що всього за період листопаду 2022 року передано природного газу 4516,29157 тис.м.куб по ціні 26666,66667 грн (без ПДВ) на загальну суму 145194221,57 грн;
-акт №17299 від 31.12.2022, з якого вбачається, що всього за період грудня 2022 року передано природного газу 16257,78761 тис.м.куб по ціні 26666,66667 грн (без ПДВ) на загальну суму 522671483,88 грн.
Вищевказані акти містять підписи представників Товариства з обмеженою відповідальністю «Газопостачальна компанія «Нафтогаз України» та Публічного акціонерного товариства «Донбасенерго» та скріплені печатками підприємств .
До матеріалів справи додано рахунки на оплату (природного газу) на загальну суму 667865705,45 грн:
-рахунок №32517 від 10.12.2022 за листопад 2022 у розмірі 145194221,57 грн;
-рахунок №1218 від 10.01.2023 за грудень 2022 у розмірі 522671483,88 грн.
На підтвердження направлення рахунків на адресу відповідача, позивачем надано копії списків Акціонерного товариства «Укрпошта» від 15.12.2022 та 18.01.2023, з яких вбачається, що 15.12.2022 було здійснено поштове відправлення Публічному акціонерному товариству «Донбасенерго» на адресу вул.Предславинська, 34А, м.Київ, 03150 та 18.01.2023 Публічному акціонерному товариству «Донбасенерго» на адресу вул.Олекси Тихого, 6, м.Краматорськ, Донецька обл., 84306.
Як зазначає позивач, відповідачем здійснена часткова оплата вартості отриманого природного газу, а саме: на суму 5122785,97 грн (09.02.2023), 4018188,73 грн (13.02.2023) та 1842093,02 грн (15.02.2023), що підтверджується копію листа №16/2-09/1098 від 28.04.2023 Акціонерного товариства «Державний ощадний банк України» з реєстром надходження коштів. Відповідач підтверджує вказані обставини.
З огляду на інформацію додану до листа від 01.05.2023 №ТОВВИХ-23-5558 та інформацію, що міститься у формі №10, а також враховуючи акти приймання-передачі газу, позивач вважає, що відносини між ним та відповідачем щодо поставки газу протягом 17.11.2022 по 30.12.2022 склались на підставі Типового договору постачання природного газу постачальником «Останньої надії», копію якого ним додано до матеріалів справи.
Відповідно до п. 2.1. Типового договору за цим договором постачальник зобов'язується постачати природний газ споживачу в необхідних для нього об'ємах (обсягах), а споживач зобов'язується своєчасно сплачувати постачальнику вартість природного газу у розмірі, строки та порядку, що визначені цим договором.
Згідно з п. 2.2. Типового договору обов'язковою умовою для постачання природного газу споживачу є наявність у споживача укладеного в установленому порядку з оператором ГРМ договору розподілу природного газу або оператором ГТС договору транспортування природного газу (для прямих споживачів).
Відносини сторін, що є предметом цього договору, але не врегульовані ним, регулюються згідно із Цивільним кодексом України, Законом України «Про ринок природного газу», Правилами постачання, Кодексом газотранспортної системи, затвердженим постановою НКРЕКП від 30 вересня 2015 року №2493, Кодексом газорозподільних систем, затвердженим постановою НКРЕКП від 30 вересня 2015 року №2494 (п. 2.3. Типового договору).
Пунктом 3.1. Типового договору визначено, що постачання природного газу споживачу здійснюється з дня визначеного інформаційною платформою оператора газотранспортної системи днем початку постачання в реєстрі споживачів постачальника відповідно до Кодексу газотранспортної системи.
Постачання природного газу здійснюється за ціною, оприлюдненою постачальником на своєму сайті. Така ціна визначається постачальником відповідно до розділу VI Правил постачання. Нова ціна є обов'язковою для сторін з дня, наступного за днем її оприлюднення постачальником на власному сайті (п. 4.1. Типового договору).
Відповідно до п. 4.2. Типового договору об'єм (обсяг) постачання природного газу споживачу за розрахунковий період визначається за даними оператора ГРМ/оператора ГТС (для прямих споживачів) за підсумками розрахункового періоду, що містяться в інформаційній платформі оператора газотранспортної системи та надані споживачу оператором ГРМ відповідно до умов договору розподілу природного газу.
Пунктом 4.3. Типового договору передбачено, що постачальник зобов'язаний надати споживачу рахунок на оплату природного газу за цим договором не пізніше 10 числа календарного місяця, наступного за місяцем постачання природного газу, в обумовлений між постачальником і споживачем спосіб (поштою за замовчуванням, через електронний кабінет споживача тощо - якщо сторонами це окремо обумовлено).
Споживач зобов'язаний оплатити рахунок, наданий постачальником відповідно до пункту 4.3 цього договору, до закінчення календарного місяця, наступного за місяцем постачання природного газу (п. 4.4. Типового договору).
Пунктом 11.1. Типового договору визначено, що цей договір набуває чинності з дня, визначеного інформаційною платформою Оператора ГТС днем початку постачання природного газу споживачу в реєстрі споживачі постачальника відповідно до Кодексу газотранспортної системи. Дія цього договору не може перевищувати шістдесят діб протягом календарного року та триває до кінця календарного місяця, наступного за місяцем, в якому почалося фактичне постачання природного газу постачальником.
Розірвання (припинення дії) цього договору не звільняє споживача від обов'язку сплатити заборгованість постачальнику за цим договором.
З матеріалів справи вбачається, що відповідно до актів приймання-передачі, відповідач отримав від позивача природного газу на загальну суму 667865706,45 грн та оплатив його вартість на суму 10983067,72 грн. Залишок становить 656882637,73 грн.
Позивач звернувся з вимогою №119/4.3-11594-2023 від 19.04.2023 до Публічного акціонерного товариства «Донбасененрго» про сплату заборгованості за спожитий газ не побутовим споживачем постачальнику «останньої надії». З вимоги вбачається, що станом на 19.04.2023 поставлений природний газ Публічному акціонерному товариству «Донбасенерго» на суму 656882637,73 грн залишився неоплаченим. Позивач вимагає сплатити заборгованість за природній газ до 03.05.2023.
Публічним акціонерним товариством «Донбасененрго» розглянуто вимогу позивача та листом №01-1.3/00708 від 02.05.2023 повідомлено наступне. Публічне акціонерне товариство «Донбасененрго» є виробником електричної енергії та експлуатує генеруючі потужності Слов?янської ТЕС, яка є об'єктом критичної інфраструктури відповідно до наказу Міненерго України від 07.09.2022 №1-ДСК «Про затвердження Переліку об?єктів критичної інфраструктури паливно-енергетичного сектору критичної інфраструктури»; наказу Міністерства розвитку громад та територій від 09.07.2022 №167. При цьому, робота Слов?янської ТЕС ПАТ «Донбасенерго» спрямована, виключно, на забезпечення контрольованого функціонування ОЕС України, особливо в умовах систематичного пошкодження енергетичного обладнання. 25 % акцій Публічного акціонерного товариства «Донбасенерго» належить Державі в особі Фонду державного майна України.
3 початку повномасштабного вторгнення, враховуючи пошкодження залізничних під?їздів до станції, Слов?янська ТЕС здійснює виробництво електричної та теплової енергії, виключно на природному газі, який закуповує у ТОВ «ГК «Нафтогаз Трейдинг» відповідно до Положення про покладення спеціальних обов?язків на суб?єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу.
Визначення розміру заборгованості Публічного акціонерного товариства «Донбасенерго» за Договором постачання природного газу постачальним «останньої надії», можливе лише після врегулювання питання щодо постачальника природного газу Слов?янської ТЕС Публічного акціонерного товариства «Донбасенерго» у січні 2023 року. Відповідач зазначає, що з лютого 2022 року Товариство не веде господарської діяльності за для отримання прибутку. Товариство працює за командами ПрАТ «НЕК Укренерго». Діяльність Публічного акціонерного товариства «Донбасенерго» спрямована виключно на забезпечення стабільного електропостачання прифронтової Донецької області з 24.02.2022 по сьогоднішній день території фактичного знаходження Слов?янської ТЕС Публічного акціонерного товариства «Донбасенерго» постійно перебувають під ракетно-артилерійськими обстрілами з боку російських окупаційних військ. Все вказане вище призвело до скрутного фінансового становища Товариства. На даний час Товариство ініціює в органах державної влади розроблення механізмів погашення взаємної заборгованості підприємств паливно - енергетичного сектору, яка виникла з лютого 2022 року.
Відповідачем до матеріалів справи надано: копію листа від 27.07.2022 №01-1.3/00450, що був адресований Національній комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, Міністерству енергетики України, ПрАТ “Укренерго”, Донецькій обласній військово-цивільній адміністрації про те, що відповідачем прийнято рішення про зупинку роботи Слов'янської ТЕС з 12 годин 27.05.2022; копію протоколу №9 від 29.09.2022 засідання Антикризового енергетичного штабу, відповідно до якого у п. 17 Міненерго за участю Держенергонагляду, НЕК “Укренерго”, НАК “Нафтогаз України” та ПАТ “Донбасенерго” опрацювати питання щодо підготовки програми відновлення роботи Слов'янської ТЕСта забезпечення виробництва та постачання теплової енергії під час проходження осінньо-зимого періоду 2022/2023; копію листа від 31.10.2022 ПрАТ “Укренерго” на адресу Міністерству енергетики України про підтвердження та наполягання на необхідності забезпечення Слов'янської ТЕС природним газом для виробництва електроенергії, що дозволить забезпечення сталого виробництва електроенергії на контрольоване функціонування ОЕС України.
Також, відповідачем до матеріалів справи надана копія наказу Міністерства енергетики України від 14.11.2022 №385, яке відповідно до Закону України "Про ринок природного газу"; Указу Президента України від 24.02.2022 № 64 "Про введення воєнного стану в Україні" (зі змінами); пункту 7 Положення про покладення спеціальних обов'язків на суб'єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06.03.2022 № 222 (зі змінами); з метою забезпечення належного функціонування об'єднаної енергетичної системи України та недопущення порушень безпеки постачання природного газу і електричної енергії в умовах воєнного стану наказало: затвердити Перелік споживачів електричної енергії та природного газу, які не належать до категорії побутових споживачів і виконують життєво важливі функції для забезпечення обороноздатності України. До вказаного переліку внесено Слов'янську теплову електричну станції Публічного акціонерного товариства “Донбасенерго”.
Відповідач має ліцензію від Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг від 15.08.1996 №38 на виробництво електричної енергії та на виробництво теплової енергетики на теплоцентралях, теплоелектростанціях, атомних електростанціях і когенераційних установках від 19.05.2014 №719.
Відповідачем на підтвердження наявності пошкоджень на Слов'янській ТЕС надано до матеріалів справи копії актів комісійного обстеження об'єкта від 13.12.2022 разом з реєстром об'єктів та фотокопіями.
Відповідно до листа Міністерства енергетики України від 26.07.2023 №26/1.3-4.6-15061, який був надісланий відповідачу разом з витягом з наказу міністерства енергетики України від 25.07.2023 №225 “Про визначення підприємств паливно-енергетичного комплексу критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період (Протокол №14)”, підприємство -відповідача відповідає критеріям, зазначеним у п. 2 Порядку та критеріїв визначення підприємств, установ і організацій, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період.
Також, відповідачем до матеріалів справи додані документи фінансової звітності на підтвердження обставин збитковості господарської діяльності останнього.
Відповідно до письмових пояснень Акціонерного товариства «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» №14/4-830-23 від 18.10.2023, з урахуванням листа 24.10.2023, останнім повідомлено суд, що відповідно до Порядку визначення компенсації, що надається суб?єктам ринку природного газу, на яких покладаються спеціальні обов?язки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.12.2020 №1194 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 24.06.2023 № 628), Товариство з обмеженою відповідальністю «Газопостачальна компанія «Нафтогаз Трейдинг» у повному обсязі надало компанії матеріали, необхідні для розрахунку компенсації, що надається суб?єктам ринку природного газу, на яких покладаються спеціальні обов?язки (далі - Компенсація ПСО), зокрема, щодо неоплаченої дебіторської заборгованості споживачів Товариства. У розрахунку Компенсації ПСО за виконання спеціальних обов?язків протягом 2022 року враховано дебіторську заборгованість Публічного акціонерного товариства «Донбасенерго» перед Товариство з обмеженою відповідальністю «Газопостачальна компанія «Нафтогаз Трейдинг» у розмірі 656 882 638 грн. Однак, станом на сьогодні, компенсацію за виконання спеціальних обов?язків протягом вказаного періоду Акціонерне товариство «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України», не отримувало.
Позивач, також на виконання вимог суду, повідомив про те, що відповідно до п.п.4 п. 4 Положення (Постанова №222) на НАК “Нафтогаз України” покладено спеціальні обов'язки щодо забезпечення позивача, у тому числі, як постачальника останньої надії, обсягів природного газу, необхідні для виконання спеціальних обов'язків. У розрахунку компенсації ПСО за виконання спеціальних обов'язків протягом 2022 враховано дебіторську заборгованість відповідача перед позивачем у розмірі 656882638 грн.
Під час судового розгляду справи, судом з'ясовано, що між сторонами не існує спору щодо постачання позивачем природного газу відповідачу на підставі акту №145647 від 30.11.2022 на загальну суму 145194221,57 грн та акту №17299 від 31.12.2022 на загальну суму 522671483,88 грн. Також між сторонами не існує спору щодо часткової оплати відповідачем вартості отриманого природного газу на загальну суму 10983067,72 грн. Спір між сторонами існує щодо правової підстави здійснення позивачем поставки відповідачу природного газу. Так, позивач зазначає, що поставка природного газу відбулась на підставі Типового договору постачання природного газу постачальником «Останньої надії». При цьому, відповідач зазначає, що поставка природного газу у листопаді та грудні 2022 року відбулась у зв'язку з покладенням на позивача спеціального обовязку, умови якого врегульовано Постановою №222, а компенсація передбачена Постановою від 03.12.2020 №1194. Отже, виходячи з контексту спору, що був переданий на вирішення суду та позицій сторін, суду необхідно дослідити та встановити дійсні відносини, що склались між сторонами та відповідно норми права, що їх регулюють.
Оцінка аргументів учасників справи та мотиві рішення суду
Згідно з пунктом 1 частини 2 статті 11 Цивільного кодексу України підставами виникнення цивільних прав та обов'язків є, зокрема, договори та інші правочини. Цивільні права та обов'язки можуть виникати безпосередньо з актів цивільного законодавства (п. 3 ч. 2 ст. 11 Цивільного кодексу України).
Організаційно-правові засади функціонування ринку природного газу передбачені розділом 3 Закону України “Про ринок природного газу” (тут і далі у редакції Закону чинній на момент виникнення спірних відносин). Вказаний розділ складається із трьох глав: “1. Загальні положення про ринок природного газу”; “2. Постачання природного газу”; “3. Облік природного газу”.
Відповідно до ст. 11 Закону України “Про ринок природного газу” з метою забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу на суб'єктів ринку природного газу у виключних випадках та на визначений строк можуть покладатися спеціальні обов'язки в обсязі та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України після консультацій із Секретаріатом Енергетичного Співтовариства. Такі обов'язки мають бути чітко визначеними, прозорими, недискримінаційними та заздалегідь не передбачати неможливість їх виконання. Такі обов'язки не повинні обмежувати постачальників, створених відповідно до законодавства інших держав - сторін Енергетичного Співтовариства, у праві на здійснення постачання природного газу споживачам України. Такі обов'язки не можуть покладатися на споживачів. Обсяг та умови виконання спеціальних обов'язків, покладених Кабінетом Міністрів України на суб'єктів ринку природного газу, мають бути необхідними та пропорційними меті задоволення правомірного загальносуспільного інтересу та такими, що створюють найменші перешкоди для розвитку ринку природного газу.
До загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу належать: 1) національна безпека, а також безпека постачання природного газу; 2) стабільність, належна якість та доступність енергоресурсів; 3) захист навколишнього природного середовища, у тому числі енергоефективність, збільшення частки енергії з альтернативних джерел та зменшення викидів парникових газів; 4) захист здоров'я, життя та власності населення.
Рішення Кабінету Міністрів України про покладання спеціальних обов'язків на суб'єктів ринку природного газу має визначати: 1) загальносуспільний інтерес у процесі функціонування ринку природного газу, для забезпечення якого покладаються спеціальні обов'язки на суб'єктів ринку природного газу; 2) обсяг спеціальних обов'язків; 3) коло суб'єктів ринку природного газу, на яких покладаються спеціальні обов'язки; 4) обсяг прав суб'єктів ринку природного газу, на яких покладаються спеціальні обов'язки, необхідних для виконання таких обов'язків; 5) категорії споживачів, яких стосуються спеціальні обов'язки; 6) територію та строк виконання спеціальних обов'язків; 7) джерела фінансування та порядок визначення компенсації, що надається суб'єктам ринку природного газу, на яких покладаються спеціальні обов'язки, з урахуванням положення частини сьомої цієї статті.
Вибір суб'єкта або суб'єктів ринку природного газу, на яких покладаються спеціальні обов'язки відповідно до частини першої цієї статті, здійснюється у прозорий і недискримінаційний спосіб на підставі критеріїв, затверджених Кабінетом Міністрів України, та не має створювати перешкод для реалізації прав споживачів на вільний вибір постачальника.
Рішення Кабінету Міністрів України, інших органів виконавчої влади застосовуються в частині, що не суперечить рішенню Кабінету Міністрів України про покладання спеціальних обов'язків на суб'єктів ринку природного газу.
Суб'єкт ринку природного газу, на якого покладаються спеціальні обов'язки відповідно до частини першої цієї статті, має право на отримання компенсації економічно обґрунтованих витрат, здійснених таким суб'єктом, зменшених на доходи, отримані у процесі виконання покладених на нього спеціальних обов'язків, та з урахуванням допустимого рівня прибутку відповідно до порядку, затвердженого Кабінетом Міністрів України.
Так, Указом Президента України від 24.02.2022 №64 у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022, який був неодноразово продовжений та дій і на сьогодні.
Відповідно до статті 11 Закону України “Про ринок природного газу”, Указу Президента України від 24 лютого 2022 р. № 64 “Про введення воєнного стану в Україні” Кабінет Міністрів України постановив затвердити Положення про покладення спеціальних обов'язків на суб'єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу. Постанова від 06.03.2022 №222 (тут і далі у редакції Постанови чинній на момент виникнення спірних відносин).
Це Положення покладає такі спеціальні обов'язки, зокрема на суб'єкта господарювання, що здійснює функції постачальника “останньої надії” (далі - постачальник “останньої надії”) - щодо забезпечення постачання природного газу окремим споживачам на умовах, передбачених пунктом 7 цього Положення ( абзац 3 п. 4 ).
Згідно з п. 7 Постанови №222 до 30 квітня 2023 (включно) постачальник “останньої надії” зобов'язаний постачати природний газ споживачам, які не належать до категорії побутових споживачів і виконують життєво важливі функції для забезпечення обороноздатності держави, згідно з переліком, який затверджується центральними органами виконавчої влади відповідно до їх повноважень (далі - перелік споживачів).
Перелік споживачів повинен містити таку інформацію про споживача: найменування, код згідно з ЄДРПОУ, ЕІС-код.
Після затвердження переліку споживачів або внесення до нього змін копія переліку споживачів передається: операторам газорозподільних систем - для внесення даних до інформаційної платформи про віднесення споживача до спеціальної категорії споживача; постачальнику “останньої надії” - для забезпечення додаткових обсягів природного газу, необхідного споживачам, внесеним до Реєстру споживачів на інформаційній платформі оператора газотранспортної системи. Реєстрація споживача, віднесеного до спеціальної категорії, здійснюється автоматично в Реєстрі споживачів постачальника “останньої надії” на інформаційній платформі оператора газотранспортної системи за умови відсутності на інформаційній платформі відомостей про відключення чи ініціювання діючим постачальником відключення його об'єкта в таких випадках: відсутність підтвердженої номінації та реномінації діючого постачальника захищеного споживача для газової доби D до 02:00 UTC (04:00 за київським часом) години для зимового періоду в газову добу (D-1) та 01:00 UTC (04:00 за київським часом) години для літнього періоду в газову добу (D-1) на точку виходу до газорозподільної системи, крім випадків ініціювання постачальником “останньої надії” відключення по об'єкту такого захищеного споживача. У такому випадку постачання природного газу здійснюється з дня, наступного за днем включення до Реєстру споживачів постачальника “останньої надії”; відсутність за три дні до кінцевої дати постачання природного газу поточним постачальником захищеного споживача в реєстрі іншого постачальника. У такому випадку постачання природного газу здійснюється з дня, наступного за кінцевим днем постачання попереднім постачальником.
Постачання природного газу постачальником “останньої надії” споживачам згідно з переліком споживачів здійснюється за ціною 32 000 гривень з урахуванням податку на додану вартість за 1 000 куб. метрів газу.
Кабінетом Міністрів України затверджено Порядок визначення компенсації, що надається суб'єктам ринку природного газу, на яких покладаються спеціальні обов'язки від 03.12.2020 №1194 (в редакцій чинній станом на час виникнення спірних відносин) відповідно до частини сьомої статті 11 Закону України “Про ринок природного газу” Кабінет Міністрів України.
Як судом встановлено вище, на підставі Наказу Міністерства енергетики України від 14.11.2022 №385, Слов'янську теплову електричну станції Публічного акціонерного товариства “Донбасенерго” включено до Переліку споживачів електричної енергії та природного газу, які не належать до категорії побутових споживачів і виконують життєво важливі функції для забезпечення обороноздатності України.
Отже, у зв'язку із включенням відповідача до вказаного вище Переліку та, як зазначає відповідач, необхідністю залучення до виробництва електричної енергії в Україні усіх потужностей у зв'язку з пошкодженням критичної інфраструктури внаслідок військової агресії, відповідач відновив роботу Слов'янської ТЕС у листопаді 2022 та отримав від позивача природний газ. Як пояснив представник відповідача, робота Словянської ТЕС була припинена у звязку із руйнуваннями самої Слов'янської ТЕС та у зв'язку з неможливістю постачання на неї вугілля, на якому працювала ТЕС. При цьому, у зв'язку з необхідністю забезпечення загальносуспільних інтересів щодо виробництва електричної та теплової енергії, відповідач відновив роботу Слов'янської ТЕС на природному газу замість вугілля, що за поясненнями представника відповідача є повністю економічно збитковим для підприємства відповідача.
У той же час, судом відмічається та сторонами повністю підтверджується те, що постачання природного газу позивачем відповідачу здійснювалось за ціною визначеною у п.7 Постанови №222, а саме 32 000 гривень з урахуванням податку на додану вартість за 1 000 куб. метрів газу.
Між тим, позивач наполягає на тому, що постачання ним природного газу відповідачу у листопаді та грудні 2022 року здійснювалось на підставі договору постачання постачальником “останньої надії”.
Так, відповідно до п.26 ст. 1 Закону України “Про ринок природного газу” постачальник "останньої надії" - визначений Кабінетом Міністрів України постачальник, який не має права відмовити в укладенні договору постачання природного газу на обмежений період часу.
Статтею 12 Закону України “Про ринок природного газу” постачання природного газу здійснюється відповідно до договору, за яким постачальник зобов'язується поставити споживачеві природний газ належної якості та кількості у порядку, передбаченому договором, а споживач зобов'язується оплатити вартість прийнятого природного газу в розмірі, строки та порядку, передбачених договором. Якість та інші фізико-хімічні характеристики природного газу визначаються згідно із нормативно-правовими актами.
Постачання природного газу постачальником "останньої надії" здійснюється на підставі типового договору, що затверджується Регулятором. Типовий договір постачання природного газу постачальником "останньої надії" може містити окремі умови для різних категорій споживачів. При цьому в межах кожної категорії споживачів договір постачання природного газу постачальником "останньої надії" є публічним.
Постачання природного газу здійснюється за цінами, що вільно встановлюються між постачальником та споживачем, крім випадків, передбачених цим Законом.
Права та обов'язки постачальників і споживачів визначаються цим Законом, Цивільним і Господарським кодексами України, правилами постачання природного газу, іншими нормативно-правовими актами, а також договором постачання природного газу.
Правила постачання природного газу затверджуються Регулятором після консультацій із Секретаріатом Енергетичного Співтовариства і є обов'язковими для виконання всіма постачальниками та споживачами.
Частиною 5 статтею 12 Закону передбачені істотні умови договору постачання.
Статтею 13 Закону передбачені права та обов'язки споживача, споживач має право, зокрема, на: 1) вільний вибір постачальника; 2) безоплатну зміну постачальника, крім випадків, передбачених абзацом другим частини першої статті 14 цього Закону та споживач зобов'язаний, зокрема: укласти договір про постачання природного газу; 2) забезпечувати своєчасну та повну оплату вартості природного газу згідно з умовами договорів; 3) не допускати несанкціонованого відбору природного газу.
Статтею 15 Закону передбачені положення щодо постачальника "останньої надії". У разі якщо постачальника ліквідовано, визнано банкрутом, його ліцензію на провадження діяльності з постачання природного газу анульовано або її дію зупинено, а також в інших випадках, передбачених правилами для постачальника "останньої надії", постачання природного газу споживачу здійснюється у порядку, визначеному правилами для постачальника "останньої надії", та на умовах типового договору постачання постачальником "останньої надії", що затверджується Регулятором.
Договір постачання між постачальником "останньої надії" і споживачем вважається укладеним з моменту початку фактичного постачання природного газу такому споживачу. Постачальник "останньої надії" визначається Кабінетом Міністрів України строком на три роки за результатами конкурсу, проведеного у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Постачальник "останньої надії" постачає природний газ споживачу протягом строку, який не може перевищувати 60 діб та триває до кінця календарного місяця, що настає за місяцем початку фактичного постачання природного газу споживачу постачальником "останньої надії". Після закінчення цього строку постачальник "останньої надії" зобов'язаний припинити постачання природного газу споживачу. Постачальник "останньої надії" має право припинити постачання природного газу споживачу до закінчення вищезазначеного строку у разі невиконання цим споживачем обов'язку щодо повної та своєчасної оплати вартості природного газу, який постачається постачальником "останньої надії", відповідно до типового договору постачання постачальником "останньої надії". Договір між постачальником "останньої надії" та споживачем не може бути укладений за наявності простроченої заборгованості у такого споживача перед таким постачальником "останньої надії", крім випадків, якщо таким споживачем є побутовий споживач, споживач, що є бюджетною установою відповідно до Бюджетного кодексу України, закладом охорони здоров'я державної власності (казенні підприємства та/або державні установи тощо), закладом охорони здоров'я комунальної власності (комунальні некомерційні підприємства та/або комунальні установи, та/або спільні комунальні підприємства тощо), споживач, що здійснює виробництво теплової енергії, та оператор газорозподільної системи.
Ціна природного газу, що постачається постачальником "останньої надії", не повинна обмежувати конкуренцію на ринку природного газу і встановлюється на підставі правил для визначення ціни природного газу, що постачається постачальником "останньої надії", що затверджуються Регулятором.
Якщо умовами конкурсу на обрання постачальника "останньої надії" визначено вимоги до ціни, яку має застосовувати переможець цього конкурсу як постачальник "останньої надії", але постачальник "останньої надії" з об'єктивних причин не може їх виконати, про що він повідомив Кабінет Міністрів України, ціна природного газу, що постачається постачальником "останньої надії", визначається ним на підставі інформації щодо оптових цін на ринку природного газу України, за даними провідних аналітичних агентств та біржових торговельних майданчиків, з урахуванням націнки в розмірі 30 відсотків, а також тарифу на послуги з транспортування природного газу для внутрішньої точки виходу з газотранспортної системи, та діє до визначення постачальника "останньої надії" за результатами нового конкурсу.
Регулятор затверджує правила для постачальника "останньої надії" і типовий договір постачання природного газу постачальником "останньої надії" після консультацій з Секретаріатом Енергетичного Співтовариства.Постановою Національної комісії що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 №2496 затверджені Правила постачання природного газу (тут й далі у редакції Постанови чинній на момент виникнення спірних відносин).
Відповідно до розділу IV Правил постачальник «останньої надії» здійснює постачання природного газу споживачам на умовах договору постачання природного газу, який укладається з урахуванням вимог цього розділу та має відповідати Типовому договору постачання природного газу постачальником «останньої надії», затвердженому постановою НКРЕКП від 30 вересня 2015 року № 2501, який є публічним, а його умови - однаковими для всіх споживачів. Договір постачання природного газу постачальником «останньої надії» укладається у випадках, передбачених пунктом 3 цього розділу, з урахуванням вимог статей 205, 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України шляхом публічної оферти постачальника «останньої надії» та її акцептування споживачем через факт споживання газу за відсутності іншого постачальника. Договір постачання природного газу постачальником «останньої надії» не потребує двостороннього підписання. На письмове звернення споживача постачальник «останньої надії» зобов'язаний протягом десяти робочих днів з дня отримання такого письмового звернення надати споживачу підписаний уповноваженою особою постачальника примірник договору постачання природного газу.
Договір постачання між постачальником «останньої надії» і споживачем вважається укладеним з дня, визначеного на інформаційній платформі оператора газотранспортної системи днем початку постачання природного газу споживачу в Реєстрі споживачів постачальника «останньої надії» відповідно до Кодексу газотранспортної системи.
За договором постачання природного газу постачальник «останньої надії» зобов'язаний поставити споживачу природний газ у необхідних для нього об'ємах (обсягах), а споживач зобов'язаний своєчасно оплачувати постачальнику вартість природного газу в розмірі, строки та порядку, що визначені договором.
Максимальна тривалість постачання природного газу постачальником «останньої надії» не може перевищувати шістдесят днів та в будь-якому випадку не має тривати довше ніж до кінця календарного місяця, наступного за тим місяцем, у якому почалося фактичне постачання природного газу споживачеві постачальником «останньої надії».
Постачальник «останньої надії» здійснює постачання природного газу споживачу (за умови відсутності відключення або ініціювання діючим постачальником відключення його об'єкта) та оператору газорозподільної системи (за умови відсутності заборгованості перед постачальником «останньої надії») в таких випадках: банкрутство, ліквідація попереднього постачальника природного газу; зупинення або анулювання ліцензії на постачання природного газу попереднього постачальника; відсутність підтвердженої номінації та реномінації постачальника споживача, постачальника, який здійснює постачання газу оператору газорозподільної системи для покриття об'ємів (обсягів) фактичних втрат та виробничо-технологічних витрат природного газу в газорозподільній системі, або оператора газорозподільної системи, який здійснює закупівлю природного газу для покриття об'ємів (обсягів) фактичних втрат та виробничо-технологічних витрат природного газу в газорозподільній системі на підставі договору (договорів) купівлі-продажу природного газу в оптового продавця, для газової доби D до 02:00 UTC (04:00 за київським часом) години для зимового періоду в газову добу (D-1) та 01:00 UTC (04:00 за київським часом) години для літнього періоду в газову добу (D-1) на точку виходу до газорозподільної системи, крім випадків ініціювання постачальником «останньої надії» відключення по об'єкту такого споживача (положення цього абзацу застосовується при постачанні природного газу побутовому споживачу, споживачу, що здійснює виробництво теплової енергії, та оператору газорозподільної системи); відсутність побутового споживача або споживача, що здійснює виробництво теплової енергії (точки комерційного обліку споживача) в Реєстрі споживачів будь-якого постачальника на інформаційній платформі Оператора ГТС (положення цього абзацу застосовується при постачанні природного газу побутовому споживачу та споживачу, що здійснює виробництво теплової енергії).
Постачальник «останньої надії» зобов'язаний на головній сторінці свого сайту розмістити діючу редакцію договору постачання природного газу постачальником «останньої надії», яка має відповідати типовому договору, роз'яснення щодо його укладання, а також ціну природного газу для споживачів, визначену згідно з вимогами цього розділу.
Після закінчення граничного строку постачання природного газу постачальником «останньої надії», передбаченого цим розділом та Законом України «Про ринок природного газу», постачальник «останньої надії» зобов'язаний припинити постачання природного газу за договором зі споживачем.
Постачальник «останньої надії» має повідомити споживача про обмежений строк постачання природного газу, ціну природного газу для споживача та поінформувати споживача про його право та необхідність вибору іншого постачальника шляхом розміщення відповідної інформації на сайті постачальника «останньої надії». Для побутових споживачів така інформація додатково розміщується у платіжних документах за спожитий природний газ.
Постачальник «останньої надії» має право припинити постачання природного газу споживачу до закінчення строку, визначеного пунктом 2 цього розділу, у разі невиконання цим споживачем обов'язку щодо повної та своєчасної оплати вартості природного газу, який поставлений постачальником «останньої надії» відповідно до укладеного зі споживачем договору та у порядку, передбаченому цими Правилами та Кодексом газотранспортної системи.
Постачальник «останньої надії» зобов'язаний постачати природний газ споживачам за ціною, за якою він зобов'язався постачати природний газ споживачам відповідно до умов конкурсу на обрання постачальника «останньої надії».
Ціна на природний газ публікується на веб-сайті постачальника «останньої надії».
Розрахунок за поставлений постачальником «останньої надії» природний газ здійснюється споживачем в установлений договором термін.
Відповідно до пункту 2 глави 5 розділу IV Кодексу Газотранспортної системи, реєстрація споживача, що не є побутовим (крім споживача, що здійснює виробництво теплової енергії, та оператора газорозподільної системи), здійснюється автоматично в Реєстрі споживачів постачальника «останньої надії» на інформаційній платформі оператора газотранспортної системи за умови відсутності на інформаційній платформі інформації про відключення або ініціювання діючим постачальником відключення його об?єкта у випадку, якщо діючому постачальнику було зупинено дію чи анульовано ліцензію на постачання природного газу.
З аналізу вищевказаних норм вбачається, що постачання природного газу постачальником "останньої надії" в силу вимог Закону можливо у разі настання таких обставин: попередній постачальник неспроможний постачати природний газ споживачу за двостороннім договором або відсутності підтвердженої номінації та реномінації постачальника споживача, постачальника. Положеннями Закону чітко передбачений обмежений строк постачання природного газу постачальником “останньої надії” задля забезпечення споживачів природним газом у разі настання незалежних від споживача обставин щодо його постачальника та порядок визначення ціни. Кодексом газотранспортної системи передбачена автоматична реєстрація в Реєстрі споживачів постачальника «останньої надії» на інформаційній платформі оператора газотранспортної системи. При цьому, норми Закону зобов'язують споживача письмово звернутись до постачальника «останньої надії», який протягом десяти робочих днів з дня отримання такого письмового звернення надає споживачу підписаний уповноваженою особою постачальника примірник договору постачання природного газу, а також зобов'язує сторони діяти з урахуванням положень про вільний вибір постачальника природного газу.
Як встановлено судом вище, позивача визначено постачальником “останньої надії” на підставі розпорядження Кабінету Міністрів України від 22.07.2020 №917-р. Відповідно до листа від 01.05.2023 №ТОВВИХ-23-5558 Товариства з обмеженою відповідальністю «Оператор газотранспортної системи України» та форми №10 з інформаційної платформи вбачається, що споживач з EIC - кодом 56XO0000N9JG600Y (відповідач) зареєстрований в Реєстрі споживачів постачальника «останньої надії» Товариства з обмеженою відповідальністю «Газопостачальною компанією «Нафтогаз України» за періоди з 17.11.2022 по 31.12.2022, з 02.01.2023 по 05.01.2023.
Також судом встановлено, що сума заборгованості відповідача перед позивачем була включена до розрахунку компенсації, що надається суб'єктам ринку природного газу на яких покладаються спеціальні обов'язки, у відповідності до Порядку визначення компенсації, що надається суб'єктам ринку природного газу, на яких покладаються спеціальні обов'язки, що затверджена Постановою Кабінету Міністрів України від 03.12.2020 №1194.
Судом відмічається, що позивачем не надано жодних пояснень та відповідно жодних належних та допустимих доказів на підтвердження існування останніх щодо наявності підстав у споживача (відповідача), що передували укладенню договору постачання природного газу постачальником “останньої надії” що передбачені ч. 1 ст. 15 Закону України “Про ринок природного газу” та п. 3 розділу IV Правил, затверджених постановою №2496, як то банкрутство, ліквідація попереднього постачальника природного газу; зупинення або анулювання ліцензії на постачання природного газу попереднього постачальника; відсутність підтвердженої номінації та реномінації постачальника споживача, постачальника, який здійснює постачання газу оператору газорозподільної системи для покриття об'ємів (обсягів) фактичних втрат та виробничо-технологічних витрат природного газу в газорозподільній системі, або оператора газорозподільної системи, який здійснює закупівлю природного газу для покриття об'ємів (обсягів) фактичних втрат та виробничо-технологічних витрат природного газу в газорозподільній системі на підставі договору.
В матеріалах справи також відсутнє письмове звернення відповідача до позивача як до постачальника “останньої надії”.
Пояснення позивача щодо підстав для здійснення постачання газу саме відповідно до Типового договору постачання природного газу постачальником “останньої надії” зводяться до того, що відповідач був зареєстрований на інформаційній платформі у списку споживачів “останньої надії” Оператором газорозподільних систем та оператором газотранспортної системи. Представник відповідача в судовому засіданні пояснив, що підстави передбачені ч. 1 ст. 15 Закону України “Про ринок природного газу” та п. 3 розділу IV Правил, затверджених постановою №2496 на момент постачання газу, були відсутні, оскільки таке постачання відбулось на виконання Постанови №222. Відповідач в листі від 04.10.2023 надав письмові пояснення, в яких повідомив, що станом на 17.11.2022 укладених та діючих договорів на постачання природного газу у відповідача не було, тобто у відповідача був відсутній постачальник природного газу, а також повідомив, що відповідач був вимушений повністю припинити роботу генеруючого обладнання Слов'янської ТЕС, а з 18.11.2022 Слов'янська ТЕС відновила роботу і на теперішній час забезпечує виробництво електричної та теплової енергії в умовах воєнного стану. В подальшому представником позивача зазначено, що положення Постанови №222 поклали на позивача обов'язок щодо здійснення постачання природного газу саме як на постачальника “останньої надії” і відсутність подальшого регулювання таких відносин в постанові №222 свідчить тільки про те, що законодавець врегулював такі відносини в Законі України “Про ринок природного газу ” в розділі постачання природного газу постачальником “останньої надії”.
Повно та всебічно дослідивши матеріали справи та проаналізувавши вищевказані норми права, суд дійшов висновку, що до поставки природного газу, що була здійснена позивачем відповідачу у період з 17.11.2022 по 30.12.2022 не підлягають застосування положення Закону України “Про ринок природного газу” та Правил, затверджених постановою №2496 стосовно постачання природного газу на підставі Типового договору постачання природного газу постачальником “останньої надії” з наступних підстав.
У спірний відносинах повністю відсутні підстави для його укладення, передбачені ч. 1 ст. 15 Закону України “Про ринок природного газу” та п. 3 розділу IV Правил. В даних спірних відносин, споживач (відповідач) відноситься до споживачів, які виконують життєво важливі функції для забезпечення обороноздатності держави, а не яким попередній постачальник неспроможний постачати природний газ. Відповідач не мав попереднього постачальника природного газу та відповідно, станом на 17.11.2022 відсутні були обставини пов'язані із забезпечення відповідача безперебійного постачання газу та необхідністю укладання договору постачання природного газу постачальником “останньої надії”.
Реєстрація відповідача на інформаційній платформі у списку споживачів “останньої надії” позивача не свідчить про те, що до поставки здійсненої у листопаді -грудні 2022 слід застосовувати положення Типового договору постачання природного газу постачальником “останньої надії”, оскільки така реєстрація відбулась автоматично та на виконання п. 7 Постанови №222, а саме за результатами затвердженого центральними органами виконавчої влади Переліку категорій споживачів, що не належать до побутових і виконують життєво важливі функції для забезпечення обороноздатності держави, який був переданий операторам газорозподільних систем та постачальнику “останньої надії”.
Окрім того, строк договору постачання природного газу постачальником “останньої надії” є обмеженим, а саме в редакції Закону чинній на момент початку постачання природного газу - 17.11.2022, не більше 60 днів, в той час як п. 7 Постанови №222, в редакції чинній станом на 17.11.2022, передбачений строк до 30.04.2023, що також свідчить про різну правову природу регулювання відносин, що регулюються Типовим договором поставки природного газу постачальником “останньої надії” та що виникли у зв'язку із забезпеченням загальносуспільних інтересів та покладанням на певних суб'єктів ринку природного газу спеціального обов'язку обов'язку щодо забезпечення постачання природного газу окремим споживачам на умовах, передбачених пунктом 7 цього Положення, затвердженого постановою №222.
Судом також відмічається, що положення п. 7 Постанови №222 не містять жодних посилань на те, що поставка природного газу відбувається на підставі Типового договору поставки природного газу постачальником “останньої надії”. Судом встановлено, що визначення спеціального суб'єкта, на якого покладено виконання спеціальних обов'язків як суб'єкта господарювання, що здійснює функції постачальника “останньої надії” не призвело до внесення змін до ст. 15 Закону України “Про ринок природного газу” та розділу IV Правил, затверджених постановою №2496 щодо правових підстав укладання Типового договору постачання природного газу постачальником “останньої надії”.
Між тим, положення про виконання спеціальних обов'язків та про постачальника “останньої надії” містяться в різних главах розділу ІІІ організаційно- правових засад функціонування ринку природного газу Закону України “Про ринок природного газу”, отже є різними організаційно -правовими засадами.
Відображення позивачем суми заборгованості відповідача у розрахунку компенсації, що надається суб'єктам ринку природного газу на яких покладаються спеціальні обов'язки, у відповідності до Порядку, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 03.12.2020 №1194 не передбачено у разі укладання Типового договору поставки природного газу постачальником “останньої надії” .
Також, судом встановлено, що поставка природного газу здійснювалось за ціною визначеною у Постанові №222, а не за правилами визначення ціни, що передбачені в ст. 15 Закону України “Про ринок природного газу”. Під час судового розгляду, представник позивач просив виключити зі складу досліджуваних доказів, надану до позовної заяви копію роздруківки з сайту позивача щодо архіву цін ПОН для неприбуткових організацій та пояснив, що спірна поставка була здійснена за ціною визначеною в постанові №222.
З огляду на викладене, судом відхиляється правова позиція позивача про те, що відносини між позивачем та відповідачем виникли на підставі Типового договору поставки природного газу постачальником “останньої надії” та підтримується правова позиція відповідача щодо того, що до спірних відносин слід застосовувати положення ст. 11 Закону України “Про ринок природного газу” та Постанови №222.
Посилання відповідача на Постанову Кабінету Міністрів України від 03.12.2020 №1194 та відповідне правове обґрунтування заперечень на позовну заяву, судом відхиляється у зв'язку з невірним тлумаченням.
Статтею 14 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Збирання доказів у господарських справах не є обов'язком суду, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд. Таке право мають також особи, в інтересах яких заявлено вимоги, за винятком тих осіб, які не мають процесуальної дієздатності.
Відповідно до ст. 129 Конституції України та ст.13 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності.
Згідно з ст.ст. 73, 74, 77, 79 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування. Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.
Враховуючи вищевикладене та з огляду на те, що позивач наполягав на тому, що спір виник саме на підставі Договору постачання природного газу постачальник “Останньої надії”, що судом було спростовано вище, то позовні вимоги саме з цієї підстави є необґрунтованими. У суду відсутня можливість самостійно визначати підстави спору, що виник між сторонами. За таких обставин, позовні вимоги про стягнення основної суми боргу, задоволенню не підлягають.
Відповідно до ч. 2 ст. 625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом. Оскільки судом, встановлено що до спірних відносин не підлягають застосуванню положення Договору постачання природного газу постачальник “Останньої надії” та відповідно відмовлено у стягненні основної суми боргу, то підстав для стягнення 3% річних та інфляційних втрат нарахованих позивачем на таку суму, з підстав зазначених у позовній заяві, суд також не вбачає.
За таких обставин, позовні вимоги відхиляються судом повністю.
Судові витрати
Відповідно до вимог ст.129 Господарського процесуального кодексу України судові витрати із сплати судового збору покладаються на позивача.
Керуючись ст. 2, 13, 73, 74, 75, 76, 79, 86, 123, 129, 233, 238, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРIШИВ:
У задоволенні позову відмовити повністю.
Рішення набирає законної сили в порядку та строки передбачені ст. 240, 241 Господарського процесуального кодексу України.
Апеляційна скарга може бути подана учасниками справи до суду апеляційної інстанції у порядку та строки передбаченими ст. 256, 257 Господарського процесуального кодексу України.
Повний текст рішення складено та підписано 03.02.2024 у зв'язку з тим, що Харківська територіальна громада перебуває під постійними ворожими обстрілами, які становлять загрозу життю та здоров'ю судді та всім праціникам суду.
Суддя Д.М. Огороднік